Македонска берза

Zbo

Член од
12 јануари 2014
Мислења
107
Поени од реакции
277
Сакам да прашам нешто! Прашањето е до оние што тргуваат со македонски акции и е следново...
Дали сеуште мислите дека може да се заработи на нашава берза? Колкава е заработувачката во однос на ризикот што го преземате?
Според Вас, кои се сиптомите на нов бран налик на оној од пред 10 години кога пораснаа акциите вештачки? Замислете дека имате на страна 20к евра кои не Ви требаат, ќе ги вложите ли на берза?
Земете ги во обзир сите фактори кои што се директно поврзани за нормален раст на акциите, штелувани финансиски извештаи, нестабилна економија, неликвидност на цела берза и владеачка структура.
Прашањата звучат мошеби скептички, но чисто ме интересира како размислувате...
И колку пари имате моментално во акции, не наследени акции туку инвестирани во нив?
Јас мислам дека само едно Ве вади. А и мене! Поздрав, секое добро!
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
предлогот на Топлификација за дивиденда означено е како три икса што значи дека дивидендата ке биде три цифрена. Исплатата на минатогодишната уште е во тек.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Со оглед дека ланската уште не ја исплатиле и така изгледаат како крстови. Инаку рака на срце јас не очекувавав дека ке го натврлат планот од 700к добивка ова за мене е изненадување билансите се солидни единствена работа што ја зезнаае е со тето.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Топлификација е преполна со пари, дури и сега кога не работи. Сега има десетина вработени, а пари има до небо.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Добро некој се дупчи со акциите на Комерцијална, со финти и трикови преку шпекулации сака да направе пари...
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
ТЕ-ТО ќе се продава на Кинези
Во Руска реч е објавено какви се купопродажби се околу ТЕ-ТО
Јас не ги разбирам, па Ве молам, кој разбира да објасни што всушност прават
http://mk.rbth.com/economics/2014/05/29/te-to_odi_vo_kineski_racete_33979.html
Инаку ТЕ-ТО е промашена мегаломанска инвестиција која никогаш нема да работи
Годишните обврски кон кредиторите, само за камати се 22 милиони евра. Кој сака да ја купи за да плаќа кредити
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Мтур уште нема поделено дивиденда?Дали последниот рок за исплата е исти како лани 30.5.2014?

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Znae li nekoj sto se slucuva deneska so ALK. i KMB ?Dali samata kolicina na istrguvani akcii e pricina za tolkav porast na cenata ili ima nesto drugo ?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Znae li nekoj sto se slucuva deneska so ALK. i KMB ?Dali samata kolicina na istrguvani akcii e pricina za tolkav porast na cenata ili ima nesto drugo ?
Личи дека странците се враќаат постепено на МСЕ, тешко милион евра за еден ден само од македонски инвеситори.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Od bankite samoTNB.odi nagore ,drugite pa i KMB.ili stagniraat ili padjaat ,pa me interesira dali toj rast se dolzi na nekakvi momentalni ekonomski pokazateli ili se se sveduva na onaa famozna dividenda vo 2016,sto bi se reklo ne umri magare do zelena treva ?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
ili se se sveduva na onaa famozna dividenda vo 2016,sto bi se reklo ne umri magare do zelena treva ?
Изгледа ќе умрат многу магариња до зелената трева, само словенечките ќе се назобат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom