Македонија ќе добие нов државен грб

Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
зошто мора овој лав да е модифициран од оргиналниот?Нека си биде оргиналниот лав,зошто мора НИЕ сегашниве Македонци да бидеме попаметни.Круната не е круна и не е некако складна со лавот.Или важно е дека и на албанците им е прифатлив само поради тоа што бил дел од тирана?
Каков е тој оригинален лав? Такво нешто не постои.
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
nema potreba od nov grb
a i drugo me intersira,ako nekogas se smene ovaa vlast dali narednata sto ke dojde ke go smene i ona grbot :D
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Веќе се изјаснив дека сум за нов грб и дека се соглсувам со лавот како предлог.

Но колку кристално јасно се гледа како размислуваат диригирани глави, сега од петни жили се трудат со секакви аргументи да објаснат дека овој црвениот лав е вистинскиот македонски и дека е најдоброто решение по сите можни основи.

Ако пак предлогот беше жолтиот лав, иста ќе беше ситуацијата, и секој друг кој може ќе речеше зошто да не биде црвен лав или плав или зелен, ќе беше анатемисан и обвинет за антипатриотско размислување и непознавање на македонските симболи.

До вчера не знаеа дека постои црвен лав со жолта позадина, сега наеднаш ќе изникнат еден куп експерти кои „отсекогаш го познавале овој македнски симбол“.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
па сигурно овој лав кој е предложен не е од вчера измислен туку превземен од дамнина.
Поентата е дека е точно дека во последниве дваесетина години се користеше обратната варијанта но и другата била застапена низ историјата. Ете Јоновски нека објасни :) Колку што го разбрав другата варијанта по однос на боите била зафатена?[DOUBLEPOST=1417981896][/DOUBLEPOST]
Веќе се изјаснив дека сум за нов грб и дека се соглсувам со лавот како предлог.

Но колку кристално јасно се гледа како размислуваат диригирани глави, сега од петни жили се трудат со секакви аргументи да објаснат дека овој црвениот лав е вистинскиот македонски и дека е најдоброто решение по сите можни основи.

Ако пак предлогот беше жолтиот лав, иста ќе беше ситуацијата, и секој друг кој може ќе речеше зошто да не биде црвен лав или плав или зелен, ќе беше анатемисан и обвинет за антипатриотско размислување и непознавање на македонските симболи.

До вчера не знаеа дека постои црвен лав со жолта позадина, сега наеднаш ќе изникнат еден куп експерти кои „отсекогаш го познавале овој македнски симбол“.
Исто ко тие што ги боли штикла за лавот сега одеднаш почнаа да баратаат со боите :) Тоа е тоа кај нас или барем на форумов? Па уште и експерти кои најдоа крунски доказ дека ова бил шкотски или албански лав. Го обвинувам гугл, кој прави инстант експерти.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Поентата е дека е точно дека во последниве дваесетина години се користеше обратната варијанта но и другата била застапена низ историјата. Ете Јоновски нека објасни :) Колку што го разбрав другата варијанта по однос на боите била зафатена?[DOUBLEPOST=1417981896][/DOUBLEPOST]
Исто ко тие што ги боли штикла за лавот сега одеднаш почнаа да баратаат со боите :) Тоа е тоа кај нас или барем на форумов? Па уште и експерти кои најдоа крунски доказ дека ова бил шкотски или албански лав. Го обвинувам гугл, кој прави инстант експерти.
Никој не барата со боите, испадни на улица и прашај десет случајни минувачи, кој е национален симбол на македонците, јас верувам дека девет сигурно ќе ти кажат жолт лав на црвена позадина.

Ова почна да ми личи на оние приказни за знамето, кога пред некоја година почаа да се тераат приказни дека сегашново знаме е многу постаро од 16-кракото од Кутлеш, да ете не било страшно да ни биде државно знаме.

Оние кои го променија националното знаме, знаеме како поминаа.

Многу експерти по македонска хералдиска се појавија за само два дена, очекувам во наредиот период да се појават уште повеќе.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Никој не барата со боите, испадни на улица и прашај десет случајни минувачи, кој е национален симбол на македонците, јас верувам дека девет сигурно ќе ти кажат жолт лав на црвена позадина.

Ова почна да ми личи на оние приказни за знамето, кога пред некоја година почаа да се тераат приказни дека сегашново знаме е многу постаро од 16-кракото од Кутлеш, да ете не било страшно да ни биде државно знаме.

Оние кои го променија националното знаме, знаеме како поминаа.

Многу експерти по македонска хералдиска се појавија за само два дена, очекувам во наредиот период да се појават уште повеќе.
Па добро јас Јоновски не го познавам само имав слушнато претходно кога се зборело за хералдика он прв се јавуваше :) Сега видов од два извори кои важат за про-опозициски (зборам за луѓе) со кои тој има соработувано и сеуште и после овој негов предлог го поддржуваат. Тоа доволно ми говори дека е сериозен. А Иначе за симболите интересно е што можеш да ги толкуваш како сакаш. Ете и албанците можеле у лавот да се пронајдат а до вчера не сум го слушнал тоа. И најсмешно е сега што некои се лутат пошто они можеле да се идентификуваат :). А за знамето сегашно тоа беа други времиња. Според мене најголемиот проблем со тоа знаме беше што се смени под принуда. Значи потегот беше многу лош, принудна промена. Инаку ваљда океј изгледа како стилизирано знаме иако пак се наметнува прашањето зошто би стилизирале нешто што веќе постои и никој не го користи. А за луѓето да ги прашаш на улица првите десет, 5 нема да знаат за предлогов :) 3 нема да знаат и откако ќе се изгласаат промените.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Јас ќе го прифатам и овој грб, не е лош, ми се допаѓа во целина, но тоа не го менува фактот дека како народ сме ограничени во користењето на нашите вистински национални симболи.

Знамето го сменивме заради грците, а ќе го ставиме црвениот лав, а не жолтиот заради бугарите, албанците, владеачката партија.

Се знае кои се нашите национални симболи кој за жал никогаш нема да ни бидат и државни.



 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.895
Поени од реакции
21.366
Само по коментарите на темата може да се забележи колку сме разединети како народ.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Затоа што ова се чисто македонски симболи, и како такви се неприфатливи за ДУИ.
Црвениот лав кој е предлог, е на Александар Велики. Ако прашаш Албанец кој е Александар Велики, ќе ти рече дека тој е Leka i Madh, син на Олимпија илирката, т.е. „Албанката“.
Второ, МОРА да биде црвениот лав на Александар Велики, бидејќи само така ќе може да се продлабочи македонско-грчкиот спор, а така и изолацијата на Македонија, а со цел невлегување во НАТО и ЕУ.
Каква небулоза :facepalm:

Сите верзии на лавот, дали жолти или црвени се однесуваат на Александар, кој ја претставува Македонија.
Ти беше даден пример
Веројатно не ти одговара на агендата која ја туркаш овде по секоја цел да го обезвредиш новиот грб, како и сите тебе слични душегрижници на кои не им одговара зајакнувањето на македонската само-идентификација и гордост.

Никаква накалемена албанска конотација ниту пак заплашување со грчко политичко негодување ќе успее да го одврати македонскиот народ од своите симболи, како што одредени центри се обидуваат да манипулираат со нашата јавност.

Дали си ти сам дел од таа манипулација, свесно или несвесно, после сите разменети постови и објаснувања, би требало да престанеш со ширење лажни историски тврдења и служење со подмолни политички инсинуации.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Следно мислам дека треба вентилаторот да го смениме, т.е. да го вратиме старото знаме и да му отстраниме еден крак или да му ги ротираме боите за да не провоцираме наоколу. Јас се надевам дека и на ова се работи неколку години наназад :)
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
702
Поени од реакции
528
Затоа што ова се чисто македонски симболи, и како такви се неприфатливи за ДУИ.


Второ, МОРА да биде црвениот лав на Александар Велики, бидејќи само така ќе може да се продлабочи македонско-грчкиот спор, а така и изолацијата на Македонија, а со цел невлегување во НАТО и ЕУ.
Не него затоа што Бугарите со време го украдоа жолтиот. Да не има некој изненаден?:D.[DOUBLEPOST=1417985131][/DOUBLEPOST]
Каква небулоза :facepalm:

Сите верзии на лавот, дали жолти или црвени се однесуваат на Александар, кој ја претставува Македонија.
Ти беше даден пример
Веројатно не ти одговара на агендата која ја туркаш овде по секоја цел да го обезвредиш новиот грб, како и сите тебе слични душегрижници на кои не им одговара зајакнувањето на македонската само-идентификација и гордост.

Никаква накалемена албанска конотација ниту пак заплашување со грчко политичко негодување ќе успее да го одврати македонскиот народ од своите симболи, како што одредени центри се обидуваат да манипулираат со нашата јавност.

Дали си ти сам дел од таа манипулација, свесно или несвесно, после сите разменети постови и објаснувања, би требало да престанеш со ширење лажни историски тврдења и служење со подмолни политички инсинуации.
Брату, ако мислиш да му докажуваш нешто на колегава форумаш а притоа да задржиш високо ниво на разговор, џабе си го губиш времето.
Хинт - :D
Мене не ми е јасно што се бунат сега бугарите. А колку што се сеќавам ти си се изјасни како македонски бугарин, што и да ти значи тоа. И само бугарин ке завршеше работа. Вака исто како да си пишал бугарин со поштенски број 7000, штипски бугарин, народни херои ( по улицата каде живееш) бугарин , ОНЕ ( по мобилниот оператор ) бугарин, лада бугарин( очигледно по марката на возилото) кое потаму може да се смени во некој друг модел на бугарин, дрво бугарин или топлификација бугарин( по начинот на кој се грееш зима) итн...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom