Македонија пред банкрот

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
pak ve lazat komunjarite i lopovite
neli gledate seka SDSM so kralot AL BRANE koj se vrati pak matat voda za destabilizacija i pak istata prikazna sto mu ja raskazuva na glupiot prost narod makedonski

osveste se narode makedonski
ne sum partiski opredelen
ama tie nikogas da ne se vratat
zemja da nema da gi zakopaat:pishtoldz

a sprema mene mozno e i da e potkupen nekoj:salut:
Сакаш да кажеш дека СДСМ го поткупил Груевски за да го избрка Славевски ? :tv:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Сакаш да кажеш дека СДСМ го поткупил Груевски за да го избрка Славевски ? :tv:
повеке ми личи дека Груевски се дави, тоне, па се препелка неконтролирано и ПЕРДУШКИ летаат наоколу...., да не беше така Славески одамна требаше да биде исшутиран, ама како што слушам деновиве, чоекот дури не е ни крив ( условно) само е многу глуп , а како таков постојано е во грч да докаже дека НЕ Е ГЛУП, па се нафаќа на работи кои ни пиљар од Зелено пазарче не би ги ни допрел , а камо ли да ги МИНИСТЕРУВА.....:)
 
J

Johnny Stulic

Гостин
повеке ми личи дека Груевски се дави, тоне, па се препелка неконтролирано и ПЕРДУШКИ летаат наоколу...., да не беше така Славески одамна требаше да биде исшутиран, ама како што слушам деновиве, чоекот дури не е ни крив ( условно) само е многу глуп , а како таков постојано е во грч да докаже дека НЕ Е ГЛУП, па се нафаќа на работи кои ни пиљар од Зелено пазарче не би ги ни допрел , а камо ли да ги МИНИСТЕРУВА.....:)
Највероватно е така според тоа што го изјави Груески дека Славески предлагал превентивни мерки и индицирал дека економијата ќе оди во надолна линија ако не се преземат ама Груески не ги прифаќал зошто не се вклопувале во агендата на водење во државата

Еве ја изјавата

Груевски: Предлогот за промена на министерот за финансии Трајко Славески не е поврзана со негово незаконско работење или неспособност, туку поради потреба од зајакнување на таа институција

Со Трајко Славевски соработувам на еден или на друг начин од 1998 година, значи цели 10 години, речиси без прекин. Соработката беше во различни својства - како колеги министри, како мој советник кога бев министер за финансии, како човек кого што го предложив за член на раководството на партијата во која членуваме, а подоцна и за потпретседател, како министер и член на Владата со која раководам.

Во целиов овој период имавме многу заеднички проекти, од кои поголем дел ги завршивме со успех. Се разбира, како и во секоја интензивна работа, останаа и недовршени или напуштени проекти. Соработката не направи и пријатели.

Министерот Трајко Славевски е безмалку 3 години на позицијата министер за финансии, период во кој се завршија многу проекти кои заедно ги креиравме, ги промовиравме, ги браневме и ги спроведувавме.

Тие проекти донесоа многу промени во Македонија. Не велам дека не можеше повеќе или подобро, но дадовме најмногу што можевме за да промениме нешто на подобро.

Поаѓајќи од ова, сакам да потенцирам дека предлогот за промена на Славевски не е поврзан со негово незаконско или нечесно работење или некаква неспособност, а уште помалку поради некои предлози кои тој ги давал, а јас сум ги одбивал, околу ребалансот или слично или пак поради разлики околу потребата за аранжман со ММФ како што шпекулираат деновиве некои медиуми.

Покрај позитивните проекти имаше и ситуации за кои како премиер, подолг период и често укажував дека може многу подобро да се организираат, да се спроведат или да се координираат.

Цврсто верувам дека организирањето и раководењето на Министерството за финансии може да се зајакне, како и да се зајакне неговата ефикасност, координацијата со институциите кои се во негова надлежност, но и пошироко, со другите институции со кои соработува, со цел поефикасно работење, поефикасна координација, спроведување на фискалните и економските политики, со цел спроведување на програмата на Владата, особено во ова време кога светската економска криза ги опфати сите држави, вклучувајќи ја и Македонија.

Водејќи се од фактот на огромната одговорност која ја имам со функцијата премиер на Р. Македонија, по долго размислување и анализа, се одлучив за чекор за кој верувам дека ќе помогне за зајакнување на оваа институција, а преку неа и пошироко.

Заблагодарувајќи му се на министерот Трајко Славевски, на сите негови напори, личниот влог и давањето максимум за да ги постигне зацртаните цели, барам поддршка од вас, пратениците, за вршење промена во овој ресор од причините кои што ги наведов.
Според ова изгледа дека Трајко е само глуп ама не значи дека нема никаква одговорност за неуспешното водење на секторот
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Вака завршуваат врскашите,за памет на помладите:)
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Комунистите лажат од секогаш,тоа е старо сознание па не си открил топла вода,единствена новост е таа што сега почнаа да лажат и другите.:toe:

ne vikam deka sega pocnale da lazat
toa e javna tajna
a i site politicari lazat pak javna tajna
samo sekoja opozicija pravi udar preku mediumot i preku nekoj covek od vlasta
ne rekov deka go potkupile ili deka bilo sto e sluceno
samo toa e moeto mislenje posto se vrati na scena AL BRANE najveci mafijas od makedonija
a minister ostavka si dal golema rabota
sto se nema vo vlasta luge so 8mo odd i imaat nekoj cin i vlast
nacalnik na policija ili nesto drugo
site se isti da se udavat kaj sto mocaat da ne gi pcujam
politicka kampanja
gi mrzam site politicari eden da gleda za drzavata ili narodot site lopovi
samo eden logor i kako hitler sto im pravel gasna komora do posleden
da im frlat edna bomba vo parlamentot i da iskinat site do eden
sramota aram da im e
samo sekade e ista politikata i na balkanot i na zapad
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
ne vikam deka sega pocnale da lazat
toa e javna tajna
a i site politicari lazat pak javna tajna
samo sekoja opozicija pravi udar preku mediumot i preku nekoj covek od vlasta
ne rekov deka go potkupile ili deka bilo sto e sluceno
samo toa e moeto mislenje posto se vrati na scena AL BRANE najveci mafijas od makedonija
a minister ostavka si dal golema rabota
sto se nema vo vlasta luge so 8mo odd i imaat nekoj cin i vlast
nacalnik na policija ili nesto drugo
site se isti da se udavat kaj sto mocaat da ne gi pcujam
politicka kampanja
gi mrzam site politicari eden da gleda za drzavata ili narodot site lopovi
samo eden logor i kako hitler sto im pravel gasna komora do posleden
da im frlat edna bomba vo parlamentot i da iskinat site do eden
sramota aram da im e
samo sekade e ista politikata i na balkanot i na zapad
Па тоа е политиката,како скапо платена курва од економски аспект,што е во склоп и на овој економски форум од кој не треба многу да забегуваме,за да не го затворат.:smir:
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Но според најновиве вести на Алфа Тв Премиерот Груевски е подготвен на компромис околу името Северна Македонија а со тоа и ја прифати понудата на Грција од пола миљарда €.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Значи пола милјарда евра свежи пари ќе влезат кај нас,затоа толкав оптимизам од Ставрески и од оној суртукон што даваше изјава:smir:
Настрана политика,но почнав да го мразам лажниов оптимизам кај нашиве во економскиот дел.Абе луѓе дај симнете се малку на земја и кажете како е и што планираме за понатаму,а не да се правиме мајмуни.
Пола милијарда без камати,што чекале досега,кај е Џони да ја дадеме на тендер повеќе пари ќе собереме:)
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Но според најновиве вести на Алфа Тв Премиерот Груевски е подготвен на компромис околу името Северна Македонија а со тоа и ја прифати понудата на Грција од пола миљарда €.
за извор зеле грчки весник и изјава на Дроља Какојани

што значи по автоматизам не е точно
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Како може да е пред банкрот одамна банкротирана земја? Па и да не била банкротирана е ограбена од власта. Ние само затоа можеме да банкротираме не од што трошиме пари на паметни работи или од што тие пари влагаат како што треба во државен буџет. И да влезат одма искачаат и на сметка негде се ставаат. Ич не се секирајте ништо не е променето. Можеби повеќе ќе крадат но некој милион и така не ни прај разлика. Ни еден не сме виделе па еден плус минус прибран не ќе се примети. Се навикнавме на тоа више.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Но според најновиве вести на Алфа Тв Премиерот Груевски е подготвен на компромис околу името Северна Македонија а со тоа и ја прифати понудата на Грција од пола миљарда €.
прифатиле???? само за пола миљарда € ????? јеботе благи Бог и слатки римски папа....колку ефтина курва сме биле........ , а се фемкавме 20 години... :)
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
за извор зеле грчки весник и изјава на Дроља Какојани

што значи по автоматизам не е точно

Еве гледам вести чекам ДЕМАНТ од гореспоменатиот. Но ДЕМАНТ нема.
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
дури ни во ММФ не се толку морони да не го согледаат тоа дека “молскавични“ купувачи на истите Евробврзници беа воглавном приватните банки во Македонија,каде одредени министри или соработници во владата поседуваат златни акции и се составен дел на управните бордови во истите тие банки
Едно прашање чисто информативно АБЦ, затоа што цело време инсистираш на тој заклучок. Кои се тие приватни банки и кои министри имаат златни акции во нив ?!?!
Мене сепак ми изгледа дека Хари Костов и останатите влашки другари имаат најмногу ќар од купувањето државни обврзници, а тие и не се некои големи ВМРОвци :toe:
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Еве гледам вести чекам ДЕМАНТ од гореспоменатиот. Но ДЕМАНТ нема.
не си добил ни потврда, нити па знаеш ни што ни како ни кој ни кога
само да се мрчело насекое

на секоја грчка провокација треба да наседнуваме? па и на оваа?

или тебе како србинче ти одговара ова?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom