Македонија пред банкрот

Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Чак Норис никогаш сам не се заебува бе,дури ни кога беше на годишен одмор во Крушево,за време на Крушевската Република,кога Турците 10 дена не смееа ниту да се појават во околината.:pos2:
море овај се спореди со Анџелина Џоли :) може и тука му беше грешката

"Мојата смена е еднаква на исчезнувањето на Анџелина Џоли"

a да се споредил со Чак Норис друго ќе беше :)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
море овај се спореди со Анџелина Џоли :) може и тука му беше грешката

"Мојата смена е еднаква на исчезнувањето на Анџелина Џоли"

a да се споредил со Чак Норис друго ќе беше :)
Е да,што бараше да се меша во “женски работи“?:smir:
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Е да,што бараше да се меша во “женски работи“?:smir:
не му текнало на народнана "Господ да те чува од женска беља" овој мислеше дека жешко млеко и маштеница исто е :) епа не е :toe:
туку забегавме малце со муабетов :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
За избегнување на државен банкрот постојат многу мерки или показатели,не е само кратењето на буџетот ебаго,една од мерките или показателите дека такво нешто се спрема,е и ограничување на подигање заштеди од банките за граѓаните и фирмите,а такво нешто нема,или не гледам барем засега.
Клинецот е наместен според мене со издавањето на еврообврзницата од 9,8% каматна стапка.Се задолжуваме со 175 милиони евра за да избегнеме банкрот,а добиените пари ќе идат за тековни расходи.Невиден чекор во ваква ситуација.Трговски дефицит од милијарда евра имаме во моментов.А уште ќе увезуваме.НБРМ има само милијарда и двеста илјади евра.Кога од девизните резрви ќе го одземеш дефицитот и на тоа ја додадеш намената на прите од еврообврзницата,не треба да го чекаш септември за да ја земеш вилата и да ринеш по влада.Сега ќе дојдат ммф одкога ќе ги изедат 175 милиони и ќе склучиме аранжам.Зошто би склучиле кога ние веќе се задолживме со 9,8%?За да докажеме дека не не бива во економија.
Сетете се колку смешен ребаланс направија се е тоа со умисла до ова дереџе.
Најважното прашање кое е сега пред нас е како да го избегнеме банкротот.Од овие 175 милиони евра што легнаа на сметка,за девизни резервии треба да дадеме 150 милиони.Сите набавки да се сопрат за идно време.Не смее ни еден денар на страна да отиде.Да се направи ребаланс,но не за пред народ,туку вистински со кој ќе се скрати од се.Не смее луксуз сега,само штедење.Или во превод леб и вода.Оние пари што ги земавме од Светска банка да им се дадат на стопанството под хитно,а не да се мрцварат по џебови.ИПА фондовите да бидат примат,тие пари ни се најпотребни,за градежништво и земјоделие.Се останато,на посно.
 
N

n/a

Гостин
Клинецот е наместен според мене со издавањето на еврообврзницата од 9,8% каматна стапка.Се задолжуваме со 175 милиони евра за да избегнеме банкрот,а добиените пари ќе идат за тековни расходи.Невиден чекор во ваква ситуација.Трговски дефицит од милијарда евра имаме во моментов.А уште ќе увезуваме.НБРМ има само милијарда и двеста илјади евра.Кога од девизните резрви ќе го одземеш дефицитот и на тоа ја додадеш намената на прите од еврообврзницата,не треба да го чекаш септември за да ја земеш вилата и да ринеш по влада.Сега ќе дојдат ммф одкога ќе ги изедат 175 милиони и ќе склучиме аранжам.Зошто би склучиле кога ние веќе се задолживме со 9,8%?За да докажеме дека не не бива во економија.
Сетете се колку смешен ребаланс направија се е тоа со умисла до ова дереџе.
Најважното прашање кое е сега пред нас е како да го избегнеме банкротот.Од овие 175 милиони евра што легнаа на сметка,за девизни резервии треба да дадеме 150 милиони.Сите набавки да се сопрат за идно време.Не смее ни еден денар на страна да отиде.Да се направи ребаланс,но не за пред народ,туку вистински со кој ќе се скрати од се.Не смее луксуз сега,само штедење.Или во превод леб и вода.Оние пари што ги земавме од Светска банка да им се дадат на стопанството под хитно,а не да се мрцварат по џебови.ИПА фондовите да бидат примат,тие пари ни се најпотребни,за градежништво и земјоделие.Се останато,на посно.
Пуста криза ми дотече румба-ба-румба-ба,
ми однесе фабриката румба-ба-румба-ба.
Писна зетот да ми плаче румба-ба-румба-ба,
камо ми е фабриката румба-ба-румба-ба.

Еј море лудо бре...
еј море јаваш бре...
друга ќе изградиме! :wink:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Клинецот е наместен според мене со издавањето на еврообврзницата од 9,8% каматна стапка.Се задолжуваме со 175 милиони евра за да избегнеме банкрот,а добиените пари ќе идат за тековни расходи.Невиден чекор во ваква ситуација.Трговски дефицит од милијарда евра имаме во моментов.А уште ќе увезуваме.НБРМ има само милијарда и двеста илјади евра.Кога од девизните резрви ќе го одземеш дефицитот и на тоа ја додадеш намената на прите од еврообврзницата,не треба да го чекаш септември за да ја земеш вилата и да ринеш по влада.Сега ќе дојдат ммф одкога ќе ги изедат 175 милиони и ќе склучиме аранжам.Зошто би склучиле кога ние веќе се задолживме со 9,8%?За да докажеме дека не не бива во економија.
Сетете се колку смешен ребаланс направија се е тоа со умисла до ова дереџе.
Најважното прашање кое е сега пред нас е како да го избегнеме банкротот.Од овие 175 милиони евра што легнаа на сметка,за девизни резервии треба да дадеме 150 милиони.Сите набавки да се сопрат за идно време.Не смее ни еден денар на страна да отиде.Да се направи ребаланс,но не за пред народ,туку вистински со кој ќе се скрати од се.Не смее луксуз сега,само штедење.Или во превод леб и вода.Оние пари што ги земавме од Светска банка да им се дадат на стопанството под хитно,а не да се мрцварат по џебови.ИПА фондовите да бидат примат,тие пари ни се најпотребни,за градежништво и земјоделие.Се останато,на посно.
Види leandra,ујдурмата со Еврообврзниците е чист криминал,посебно во услови кога каматите насекаде во светот се од 1-3%,а нашиот буџет беше креиран токму во екот на рецесијата која го зафати целиот свет,значи и најголемиот морон знаеше дека треба да се предлага рестриктивен буџет а не МЕГА-административен,при што немаше да има потреба да се пуштаат такви Еврообврзници,посебно со толку високи камати.Значи креаторите на МЕГА-Македонскиот административен буџет се директно виновни за банкротот кој ни се заканува доколку не направиме рестрикција или негативен ребаланс,кој и не верувам дека ќе не спаси од банкрот со само 100 милиони евра “кратење“.Целта на пуштање во опток на Еврообврзници со криминална камата е премногу провидна и јасна,дури ни во ММФ не се толку морони да не го согледаат тоа дека “молскавични“ купувачи на истите Евробврзници беа воглавном приватните банки во Македонија,каде одредени министри или соработници во владата поседуваат златни акции и се составен дел на управните бордови во истите тие банки.Сега ни стопанството нема да има потреба од пари кој ќе ги позајмиме од ММФ со ниски камати,кога на фирмите нема да им се исплати да ги земат таквите кредити токму поради драстично намалениот обем на производството,особено ако знаат колку се офајдиле приватните банки со купување на Еврообврзници со криминални камати.Зошто би се задолжувал со кредит за да го финансирам производството кога не сум сигурен дали ќе го продадам она што сум го произведил?Зар не ми е посигурно да си купам Еврообврзница со толку висока камата,одколку да се заебавам со производство од кое не сум сигурен дека ќе го профитирам?Затоа велиме дека емитувањето на Еврообврзници со толку високи камати е своевидна “пирамида“ за целата Македонска економија која ќе се соочи со колапс,после ваквиот криминален чин осмислен од министерот кој се разрешува за да се замачка неговата одговорност.:toe:
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
209
Поени од реакции
9
Најважното прашање кое е сега пред нас е како да го избегнеме банкротот.
Политиката е забранета, арно ама, штом ја чепкаш, знај дека у цара Трајана козји уши има...

Политичката логика е обратна од економската. Економски силна држава е и политички независна, а само целосно банкротирана држава може да биде натерана “доброволно“ да прифати разумен компромис. Значи, она што е логично да се очекува како “мерки за економска стабилизација“ во скоро време - најверојатно ќе бидат нарачки за позлатување на скулптура на Аце Македонски со толку и толку тони злато, огламник за Букефал опшиен со скапоцени камења, брилијанти, итн додека не се стигне до посакуваната цел.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Политиката е забранета, арно ама, штом ја чепкаш, знај дека у цара Трајана козји уши има...
Не им чепкам политика,очи нека си вадат,а ова и би сакала некогаш да го прочитаат,чисто како алтернативно решение:)Убав план имаат и како гледам многу брзо ја остварија „економската програма“.
АБЦ многу добро ги местиш коцките на криминал,секоја чест.Јас,ти и уште по некој член од форумов,брзо ќе добиеме место на магарешка клупа:)
Нема да има банкрот имаме уште некој милион за трошење:)
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Вие зборете како сакате Фирерот Гвујо си ја реди работата како сака и само нему му одговара, тој покрај себе сака да си има послушници и точка, а што се однесува до банкротот на државата, тој ни стои пред врата само не се знае времето кога ке се активира, но јас сум си пред банкрот и тоа сигурни 102% гарант ми нема спас, се надевам нешто на новиот министер да направи некоја финта, инаку не ја бидува работава .........:nerv::nerv::pishtoldz:pishtoldz
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Не им чепкам политика,очи нека си вадат,а ова и би сакала некогаш да го прочитаат,чисто како алтернативно решение:)Убав план имаат и како гледам многу брзо ја остварија „економската програма“.
АБЦ многу добро ги местиш коцките на криминал,секоја чест.Јас,ти и уште по некој член од форумов,брзо ќе добиеме место на магарешка клупа:)
Нема да има банкрот имаме уште некој милион за трошење:)
Барем вистината ќе излезе на видело,не можам да се воздржам кога тоа е толку очигледно,особено кога се работи за Македонската економија која ме засега и мене лично.Значи вреди да се ризикува и магарешка клупа.Во Хрватска ваквите записи со слични камати веќе се прогласени за криминал се очекува разврска на случајот.:toe:
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Бомбастично или не довчерашниот министер за економија го кажа тоа. Човекот не е до толку глуп за да даде таква изјава само за да се спаси. Владата реално гледано премногу ненаменски ги трошеше парите на граѓаните притоа фалејќи се дека Македонија не е во криза и дека сме многу јаки дури појаки до Јапан, Германија и остали земји од Г8. Изјавите од типот дека сме немале пад на економија не држат вода бидејќи никад и сме немале раст на истата. Славевски предупреди дека со оваков буџет Македонија иде према БАНКРОТ. Што значи банкрот мора сами да размислите, посебно пензионерите администрацијата земјоделците и сви остали.



pak ve lazat komunjarite i lopovite
neli gledate seka SDSM so kralot AL BRANE koj se vrati pak matat voda za destabilizacija i pak istata prikazna sto mu ja raskazuva na glupiot prost narod makedonski

osveste se narode makedonski
ne sum partiski opredelen
ama tie nikogas da ne se vratat
zemja da nema da gi zakopaat:pishtoldz

a sprema mene mozno e i da e potkupen nekoj:salut:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
pak ve lazat komunjarite i lopovite
neli gledate seka SDSM so kralot AL BRANE koj se vrati pak matat voda za destabilizacija i pak istata prikazna sto mu ja raskazuva na glupiot prost narod makedonski

osveste se narode makedonski
ne sum partiski opredelen
ama tie nikogas da ne se vratat
zemja da nema da gi zakopaat:pishtoldz

a sprema mene mozno e i da e potkupen nekoj:salut:
Комунистите лажат од секогаш,тоа е старо сознание па не си открил топла вода,единствена новост е таа што сега почнаа да лажат и другите.:toe:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Политиката е забранета, арно ама, штом ја чепкаш, знај дека у цара Трајана козји уши има...

Политичката логика е обратна од економската. Економски силна држава е и политички независна, а само целосно банкротирана држава може да биде натерана “доброволно“ да прифати разумен компромис. Значи, она што е логично да се очекува како “мерки за економска стабилизација“ во скоро време - најверојатно ќе бидат нарачки за позлатување на скулптура на Аце Македонски со толку и толку тони злато, огламник за Букефал опшиен со скапоцени камења, брилијанти, итн додека не се стигне до посакуваната цел.
еех, да е само разумниот компромис, во портфолиото се и двонационална , па после еднонационална , ама албанска држава....па уште еден милион бугарски пасоши...па после ....па....па :vozbud:
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
еех, да е само разумниот компромис, во портфолиото се и двонационална , па после еднонационална , ама албанска држава....па уште еден милион бугарски пасоши...па после ....па....па :vozbud:

Тебе пак албанците ти се криви што министерот наш драг не знае ни Е од Економија??
 
N

n/a

Гостин
После скоро 20 год. пробуење,
неуспешни модели,
кризи...
лоповлуци...

и на глувците треба да им биде јасно дека оваа држава едноставно не почива на здрави темели и нема квалитетни и способни луѓе кои што можат да ја водат, или пак да допринесат за нејзино застанување на здрави основи.
Оние малку од малку кои што не се фукара и раја,
си ги чекираат билетите и `палат` подалеку од тука у белиот свет.

Проклетие...
Република Проклетие крстете си ја...
и терајте до -100 и назад у себе деструкцијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom