Македонија на 32. место на Doing Business 2010

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
браво... ми најде грешка... синтаксна... инајџика или инаетчика - таква си.

и тоа намерно, за да те нервирам, бидејќи се палиш на ситници, а ти бега големата слика.


за обврзниците е јасно кој е во право - тие пораснаа (значи НЕ ПАДНАА: оди на www.mse.org.mk и провери). значи пола јас бев во право. а дали требаше да ги продава (и да ме послуша мене) или да ги чува (и да те послуша тебе) - сам нека си направи математика. (кај тебе му носат принос од 3-4% кај мене од 11%).
синтаксна:pos2:
Браво алек што беше пола во право,браво!
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
не само јас и друго девојче ти објаснуваше,

1. Прво не е „друго“ девојче, туку едно девојче. Затоа што ти не си „Прво“ девојче. ти се мало женче кое сака да паметува.


2. тоа што тоа девојче ми објаснуваше е ТЕОРИЈА, што да се прави во америка кога ќе паѓаат цените на обврзниците. не сум сигурен дали се согласи со тебе дека ќе паѓаат, но и да се согласила - ГРЕШКА СТЕ. пораснаа.

П.С. За сите мрчатори кои сакаат лоши вести - од денес и официјално Македонија е во рецесија - статистички. Не сме ние Полска да сме јаки да немаме рецесија, ама барем имаме едно од помалите намалувања.

синтаксна:pos2:
Браво алек што беше пола во право,браво!

цел сум во право - за пола се гледа веќе сега, а и другата пола може да си ја пресметаш теоретски:
вака тој доби на едно евро некаде околу 1 до 2 цента (кумулирана камата и раст на цена), а така за овие 2 месеци сигурно ќе добиеше некои си 3 цента. тоа е математика, а пошто ти си по теорија сама пресметај си ја.

и најди ми уште неколку синтаксни и други јазични грешки... :)
баш си забавна... :)


и на крај - кога ќе сватиш колку си инфериорна - исклучи ме од темава или преправи ги моите постови :)))
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
абе дај просвети ме, кажи нешто паметно. ДАЛИ ПРОИЗВЕДЕ НЕШТО ПОСЛЕДНИВЕ МЕСЕЦ ДЕНА?

Јас и денес “произведувам“ и му укажувам на Македонскиот народ дека влада која пушта државни записи во оптек со 10% камата за да ја потполни дупката во буџетот и да го задржи нивото на високите плати во прекубројната администрација,не му мисли добро на сопствениот народ,од причини што тие исти државни записи со толку висока камата ќе ги купат само банките и државните службеници на кој истата држава им ја одржува толку високата плата.Во најлош случај доколку мораше да се задолжува,барем тоа да го направеше со заеми од Светска Банка или ММФ,каде каматите беа 1-2%.Не е ли доволно ова сработеново за еден ден?:toe:
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
RAZLIKATA od kamatata pomegu drzavnata obvrznica i kredit od mmf,na istata suma e nekade okolu 47 milioni eura ,
denes bas slusav na zakonodavna komisija ,i zaklucokot na predsedatelot na zakonodavno pravnata komisija baba dulic,otkako se otkornaa diskutantita da objasnat,zema zbor i kaza:vo sud koga se soslusuvaat dvete strani vo sporot sekoj je kazuva svojata varijanta,no na krajot sudijata vo svoeto obrazlozenie veli SEKOJ SI GO KAZA SVOETO .
TAKA BABA DULIC IM SE IZNASMEA NA DISKUTANTITE (STO SO DRUGI ZBOROVI KAZANO ZNACI ,DZABE ZBORUVATE)
taka da isto ni e i da se buni nekoj ,vladata ke si tera po svoe.
nekoj prasa na podforumov zosto ne zamala vladata kredit od mmf,i objasnuvanjeto na vladeackata inteligencija na gorespomenatata sednica denes bese deka site sto sklucile aranzman so mmf se zeznale kako na primer srbija ,bugarija ......
a baba dulic dodade deka slovenija prvo sto napravila po osamostojuvanjeto ,bilo toa sto go raskinala aranzmanot so mmf!demek nie ko slovencite sme bile,demek pametni!
objasnuvanjeto pak na nekoj od popametnite diskutanti na sednicava bese deka dokolku se skluci aranzman so mmf,vo toj slucaj mmf ima pravo da vrsi kontrola na trosenjata na vladata.

И дај израдувајте се на некој наш успех, а не само црнина да гледате. Кој гледа негативно и негативно му се случува....
ovoj ke da e od kaj horhe!spred pisanovo!
na ke da e od kaj bucko!

kako ne ucese horhe vo kampanjata,a bogami i den denes,deka treba da mislime pozitivno ,i pozitivno ke ni se slucuva!
zatoa predlagam na site sto ne im e" trgnato",da pocnat da mislat pozitivno deka ke im" trgne",(normalno sto poskoro da mislat ,zasto ako zakasnat so mislenjeto moze da se sluci da im go trgnat)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
RAZLIKATA od kamatata pomegu drzavnata obvrznica i kredit od mmf,na istata suma e nekade okolu 47 milioni eura ,
denes bas slusav na zakonodavna komisija ,i zaklucokot na predsedatelot na zakonodavno pravnata komisija baba dulic,otkako se otkornaa diskutantita da objasnat,zema zbor i kaza:vo sud koga se soslusuvaat dvete strani vo sporot sekoj je kazuva svojata varijanta,no na krajot sudijata vo svoeto obrazlozenie veli SEKOJ SI GO KAZA SVOETO .
TAKA BABA DULIC IM SE IZNASMEA NA DISKUTANTITE (STO SO DRUGI ZBOROVI KAZANO ZNACI ,DZABE ZBORUVATE)
taka da isto ni e i da se buni nekoj ,vladata ke si tera po svoe.
nekoj prasa na podforumov zosto ne zamala vladata kredit od mmf,i objasnuvanjeto na vladeackata inteligencija na gorespomenatata sednica denes bese deka site sto sklucile aranzman so mmf se zeznale kako na primer srbija ,bugarija ......
a baba dulic dodade deka slovenija prvo sto napravila po osamostojuvanjeto ,bilo toa sto go raskinala aranzmanot so mmf!demek nie ko slovencite sme bile,demek pametni!
objasnuvanjeto pak na nekoj od popametnite diskutanti na sednicava bese deka dokolku se skluci aranzman so mmf,vo toj slucaj mmf ima pravo da vrsi kontrola na trosenjata na vladata.



ovoj ke da e od kaj horhe!spred pisanovo!
na ke da e od kaj bucko!

kako ne ucese horhe vo kampanjata,a bogami i den denes,deka treba da mislime pozitivno ,i pozitivno ke ni se slucuva!
zatoa predlagam na site sto ne im e" trgnato",da pocnat da mislat pozitivno deka ke im" trgne",(normalno sto poskoro da mislat ,zasto ako zakasnat so mislenjeto moze da se sluci da im go trgnat)
E па ќе им тргне де,кому не му тргнало со 50 милиони евра камати,оти државните записи ги купија воглавном банките од Македонија,каде многумина министри и други глаучи во владава,имаат златни акции и си ги делат дивидендите,заработени токму од вакви камати кој држава им ги дели како на добротворна акција.:pos2:
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
E па ќе им тргне де,кому не му тргнало со 50 милиони евра камати,оти државните записи ги купија воглавном банките од Македонија,каде многумина министри и други глаучи во владава,имаат златни акции и си ги делат дивидендите,заработени токму од вакви камати кој држава им ги дели како на добротворна акција.:pos2:
еве јас да те подучам нешто интересно: оди на www.cdhv.org.mk и таму пишува кои се големите сопственици на сите АД, па и на банките.

Па ти после подучиме КОНКРЕТНО и кажи ми кој министер во која банка има акции?


дополнително, ако мислиш дека тоа е толку добра заработка, ти фино продај си го станот (или други твои средства) и вложи ги парите во тие обврзници.

Јас и денес “произведувам“ и му укажувам на Македонскиот народ дека влада која пушта државни записи во оптек со 10% камата за да ја потполни дупката во буџетот и да го задржи нивото на високите плати во прекубројната администрација,не му мисли добро на сопствениот народ,од причини што тие исти државни записи со толку висока камата ќе ги купат само банките и државните службеници на кој истата држава им ја одржува толку високата плата.Во најлош случај доколку мораше да се задолжува,барем тоа да го направеше со заеми од Светска Банка или ММФ,каде каматите беа 1-2%.Не е ли доволно ова сработеново за еден ден?:toe:
дали е доволно „сработено“???


абе ова е проблемот од комунизмот: да дудлаш пола страна глупости и да мислиш дека нешто си сработил.

ај за да си видиш колку е доволно сработено, одговори си на следниве прашања:
1. Колку заработи од ова?
2. Колку данок ќе земе државата од твоето „сработено“?

ако мислиш дека одговорот е НУЛА на двете, очигледно дека НИШТО не е сработени.


пак да го повторам прашањето - дали сработи нешто за Македонија оваа недела? (барем дворот да го исчистеше или фасада на куќата да ставеше?)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
еве јас да те подучам нешто интересно: оди на www.cdhv.org.mk и таму пишува кои се големите сопственици на сите АД, па и на банките.

Па ти после подучиме КОНКРЕТНО и кажи ми кој министер во која банка има акции?


дополнително, ако мислиш дека тоа е толку добра заработка, ти фино продај си го станот (или други твои средства) и вложи ги парите во тие обврзници.



дали е доволно „сработено“???


абе ова е проблемот од комунизмот: да дудлаш пола страна глупости и да мислиш дека нешто си сработил.

ај за да си видиш колку е доволно сработено, одговори си на следниве прашања:
1. Колку заработи од ова?
2. Колку данок ќе земе државата од твоето „сработено“?

ако мислиш дека одговорот е НУЛА на двете, очигледно дека НИШТО не е сработени.


пак да го повторам прашањето - дали сработи нешто за Македонија оваа недела? (барем дворот да го исчистеше или фасада на куќата да ставеше?)
ABC очигледно е денгуба...:) јас како и секоја друга...неделава работев танте за кукурику, но затоа од тоа и мувнав некаде....точно 27.229,50 евра данок по две основи....!!
Добро ли одработив???
Инаку работам да ја сотрам, после ќе си напраам моја во права мерка...:vozbud:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
еве јас да те подучам нешто интересно: оди на www.cdhv.org.mk и таму пишува кои се големите сопственици на сите АД, па и на банките.
Па ти после подучиме КОНКРЕТНО и кажи ми кој министер во која банка има акции?
дополнително, ако мислиш дека тоа е толку добра заработка, ти фино продај си го станот (или други твои средства) и вложи ги парите во тие обврзници.
дали е доволно „сработено“???
абе ова е проблемот од комунизмот: да дудлаш пола страна глупости и да мислиш дека нешто си сработил.
ај за да си видиш колку е доволно сработено, одговори си на следниве прашања:
1. Колку заработи од ова?
2. Колку данок ќе земе државата од твоето „сработено“?
ако мислиш дека одговорот е НУЛА на двете, очигледно дека НИШТО не е сработени.
пак да го повторам прашањето - дали сработи нешто за Македонија оваа недела? (барем дворот да го исчистеше или фасада на куќата да ставеше?)
1.A мора ли да заработам од тоа,понекогаш вистината е поголема сатисфакција од заработката?
2.18% како и секој ден,ќе земе државата од моето сработено.
Дворот ми е прилично чист,а фасада на куќата имам веќе 4 години итоа “термо“,со 30% заштеда на енергија.
Инаку од министрите и сам сигурно знаеш дека Мики Јанакија има “златни“ акции и во Комерцијална и во Стопанска,инаку не би бил во управувачкиот одбор на акционери,тоа и не е некоја тајна,само ако си заборавил да те потсетам,зошто тој и самиот го изјави во јавност кога стапи на функција,и дека не мораше да си ги продава становите и куќите,за да стигне до нив.Му паднаа на бинго,а нешто собра и кога ги фрлаа по улици,па кога 10тина луѓе си ги собраа сите “златни“ акции од приватизираните банки.Или мислиш дека во оние 4000 и кусур иматели на приоритетни акции во Стопанска банка и оние 706 на Комерцијална,ни една акција не поседува Миле,па го викаат на состаноци во управниот одбор со Симон од Витаминка,само затоа што им се убави на фаца?:pos2:
А за комунизмот,одсекогаш ми бил непозната и одбојна страна,па никогаш не сум знаел какви се проблемите од комунизмот,како што ти ги познаваш:smir:
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
ej ne mi se veruva covekov e zakon!
ne samo sto raboti za makedonija,ami i srabotuva!
pa duri i se znae,kako treba sto treba!
jas mislam deka treba da se kandidira na slednite izbori i da go pravime premier!
de da te prasam alek 34 ,sto e poveke 2% ili 10%?
i nemoj tolku nervozno da ni objasnuvas ,i toa da ne navreduvas!
poleka ke te svatime!!!!!!
doduse ne sme TOLKU pametni kako tebe,ama barem znaeme deka ako za drzavnata obvrznica treba da platime 47 milioni evra poveke na ime kamata,za nas e podobro da sklucime aranzman so mmf,ti sto velis za ova.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
ej ne mi se veruva covekov e zakon!
ne samo sto raboti za makedonija,ami i srabotuva!
pa duri i se znae,kako treba sto treba!
jas mislam deka treba da se kandidira na slednite izbori i da go pravime premier!
de da te prasam alek 34 ,sto e poveke 2% ili 10%?
i nemoj tolku nervozno da ni objasnuvas ,i toa da ne navreduvas!
poleka ke te svatime!!!!!!
doduse ne sme TOLKU pametni kako tebe,ama barem znaeme deka ako za drzavnata obvrznica treba da platime 47 milioni evra poveke na ime kamata,za nas e podobro da sklucime aranzman so mmf,ti sto velis za ova.
НЕ е е, ако гледаш од страната на братучедот, па Гwујо & Другари....ММФ ти стои на врат , башка ти се меша у авантата, башка....
Вака си бе сам ага, сам паша...народот???неговиот просперитет??? кој ги ебе....живели!!! :vozbud:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.101
Хм, не беше приметливо да просперираме ниту да прекинат пљачките на буџет и фирми дури и кога ММФ владееше со Македонија-изминатите деценија ипол.
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
ABC очигледно е денгуба...:) јас како и секоја друга...неделава работев танте за кукурику, но затоа од тоа и мувнав некаде....точно 27.229,50 евра данок по две основи....!!
Добро ли одработив???
Инаку работам да ја сотрам, после ќе си напраам моја во права мерка...:vozbud:
не ми е јасно како тоа не заработи ништо (така си го преведувам танте за кукурику?), а државата ќе земе 27000 евра од твоето сработено??? ако дрќавата земе 27000, ти си заработил 270.000?

1.A мора ли да заработам од тоа,понекогаш вистината е поголема сатисфакција од заработката?
ова ти е исто многу филозофски. утеха за лузерите... да ти одговорам диретно - НЕ Е. не е ни корисна за тебе, твојата фамилија, твојот народ и твојата држава.

2.18% како и секој ден,ќе земе државата од моето сработено.
си се збунил нешто. државата НЕ ЗЕМА 18% од твоето сработено, туку ЗЕМА 18% од потрошеното на твоите клиенти. ти само го собираш тоа во име на државата и поради таа „услуга“ можеш 15 дена (или повеќе ако си мал) да ги држиш парите на твоите клиенти.

чисто да ти појаснам: државата зема 10% на твоето заработено, а ако го реинвестираш не зема ништо.

Дворот ми е прилично чист,а фасада на куќата имам веќе 4 години итоа “термо“,со 30% заштеда на енергија.
БРАВО. Ете нешто добро си направил за себе, својата фамилија и народ!

Инаку од министрите и сам сигурно знаеш дека Мики Јанакија има “златни“ акции и во Комерцијална и во Стопанска,инаку не би бил во управувачкиот одбор на акционери,тоа и не е некоја тајна,само ако си заборавил да те потсетам,зошто тој и самиот го изјави во јавност кога стапи на функција,и дека не мораше да си ги продава становите и куќите,за да стигне до нив.Му паднаа на бинго,а нешто собра и кога ги фрлаа по улици,па кога 10тина луѓе си ги собраа сите “златни“ акции од приватизираните банки.Или мислиш дека во оние 4000 и кусур иматели на приоритетни акции во Стопанска банка и оние 706 на Комерцијална,ни една акција не поседува Миле,па го викаат на состаноци во управниот одбор со Симон од Витаминка,само затоа што им се убави на фаца?:pos2:
1. Не ми даде линк кон ЦДХВ каде да ги видам Миле како имател на златни акции? не ми даде линк кон НИКАКВИ акции.

2. приоритетни акции не се ништо посебно, речиси како штедење...

3. јас колку што имам прочитано (од весници за состојбата која мора да ја поплни секој министер) миле има околу 100 акции во комерцијална банка, а тоа е некои си смешни 260.000 денари. или ако заработил дивиденда таа е во рангот под 1000 евра. вреди ли толку плукање за толку малку пари??? (сосема на страна што сигурно му се легално заработни. барем тие)

4. го викаат не дека е личен, туку дека е министер, па да си го дигаат рејтингот.

А за комунизмот,одсекогаш ми бил непозната и одбојна страна,па никогаш не сум знаел какви се проблемите од комунизмот,како што ти ги познаваш:smir:
одбојна или не - добро си се вклопил и успешно го имитираш. јас го познавам добро, не само дека сум работел малку во него, туку што ги трпам последиците од него до ден денешен.

ej ne mi se veruva covekov e zakon!
ne samo sto raboti za makedonija,ami i srabotuva!
pa duri i se znae,kako treba sto treba!
jas mislam deka treba da se kandidira na slednite izbori i da go pravime premier!
бла бла бла... џабе потрошен капацитет на интернет и дискови... и време на читателите.


de da te prasam alek 34 ,sto e poveke 2% ili 10%?
повеќе е 10%. така еднодимензионално гледано.

мислам дека веќе го елаборирав, ама да се повторам: не е добар дил резултатот од 10% за обврзницат-можеше подобро. НО не е добро ни да зависиш од ММФ со 2-3%, а патем да ти ја доуништи економијата со прекинување на легитимни бизниси (и отпуштања) и да ти ја потроши ГЛАВНИЦАТА од кредитот (не 40, туку 220 милиони) на негови консултанти и проекти.

i nemoj tolku nervozno da ni objasnuvas ,i toa da ne navreduvas!
poleka ke te svatime!!!!!!
бла бла бла пак. кај па сега виде нервоза??? многу си ми забавено... зборуваш нешто, а ништо не се разбираш од темата :)


doduse ne sme TOLKU pametni kako tebe,ama barem znaeme deka ako za drzavnata obvrznica treba da platime 47 milioni evra poveke na ime kamata,za nas e podobro da sklucime aranzman so mmf,ti sto velis za ova.
погоре ти објаснив...

НЕ е е, ако гледаш од страната на братучедот, па Гwујо & Другари....ММФ ти стои на врат , башка ти се меша у авантата, башка....
Вака си бе сам ага, сам паша...народот???неговиот просперитет??? кој ги ебе....живели!!! :vozbud:
Хм, не беше приметливо да просперираме ниту да прекинат пљачките на буџет и фирми дури и кога ММФ владееше со Македонија-изминатите деценија ипол.
тоа што конкрит го кажува е кратко плитко размислување. да беа сите луѓе такви, немаше да го измислат огнот и ќе бегаа од него само затоа што може да се изгорат.

тоа што има (ако има?) „аванта“ е лошо и треба да се решава. тоа што голема е каматата е лошо. НО НЕ Е ЛОШО да останеш независен од ММФ, особено што неговиот кредит на крај се сведува на плаќање на некакви си консултанти кои ти јадат голем дел од главницата. треба да се земе најдоброто што се може.

и поентата на луртз е крајно точна - и кога имавме ангажман со ммф, не видовме некој напредок, а парите од „кредитите“ на ММФ никој не знае каде се потрошени? (не за сите - немој одма буквално да сватите - гледајте суштински, за разликата во „каматите“)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
не ми е јасно како тоа не заработи ништо (така си го преведувам танте за кукурику?), а државата ќе земе 27000 евра од твоето сработено??? ако дрќавата земе 27000, ти си заработил 270.000?
е тоа е бе вештина да напраиш тоа што нема да и го дадеш на тоа државата да ти биде ЌАРОТ!! ем си поевтин и конкурентен , ем ја е.... државата, пардон ..чифликот на братучедите :) .....што морам да признаам праи голем ќејф во schipatarеs-ки стил...:vozbud:
за тоа и за некои други тајни на занаетот планирам предавање у куќата на Штерјо Наков покрај Вардар.....и тоа многу поевтино од ова евреинов чија поента беше : работете регионално со комшиите..., нормално од кога го разбуцаа тоа регионалното....праено скоро 80 години...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
1. Не ми даде линк кон ЦДХВ каде да ги видам Миле како имател на златни акции? не ми даде линк кон НИКАКВИ акции.

2. приоритетни акции не се ништо посебно, речиси како штедење...

3. јас колку што имам прочитано (од весници за состојбата која мора да ја поплни секој министер) миле има околу 100 акции во комерцијална банка, а тоа е некои си смешни 260.000 денари. или ако заработил дивиденда таа е во рангот под 1000 евра. вреди ли толку плукање за толку малку пари??? (сосема на страна што сигурно му се легално заработни. барем тие)

4. го викаат не дека е личен, туку дека е министер, па да си го дигаат рејтингот.
Абе на состанок од акционерски управен одбор на некоја банка не викаат министер за да им се зголеми рејтинг,се знае кој оди таму,а за Комерцијална тоа беа 7мина,меѓу кој се Миле и Симон од Витаминка,и верувај не ги викаат само за бедни акции од 4-5 000 евра.:toe:
 
S

smart ass

Гостин
1. Прво не е „друго“ девојче, туку едно девојче. Затоа што ти не си „Прво“ девојче. ти се мало женче кое сака да паметува.


2. тоа што тоа девојче ми објаснуваше е ТЕОРИЈА, што да се прави во америка кога ќе паѓаат цените на обврзниците. не сум сигурен дали се согласи со тебе дека ќе паѓаат, но и да се согласила - ГРЕШКА СТЕ. пораснаа.

П.С. За сите мрчатори кои сакаат лоши вести - од денес и официјално Македонија е во рецесија - статистички. Не сме ние Полска да сме јаки да немаме рецесија, ама барем имаме едно од помалите намалувања.




цел сум во право - за пола се гледа веќе сега, а и другата пола може да си ја пресметаш теоретски:
вака тој доби на едно евро некаде околу 1 до 2 цента (кумулирана камата и раст на цена), а така за овие 2 месеци сигурно ќе добиеше некои си 3 цента. тоа е математика, а пошто ти си по теорија сама пресметај си ја.

и најди ми уште неколку синтаксни и други јазични грешки... :)
баш си забавна... :)


и на крај - кога ќе сватиш колку си инфериорна - исклучи ме од темава или преправи ги моите постови :)))

не ги следиш правилата без паметувања солења...туку едно прашање,кехнзијански си ориентиран или монетарист си или....??:helou:


и веруј леандра разбира економија доволно и е еден од поретките членови/ки ка кои во економија подфорумот политиката не може да се прошверцува:)

и јас би се замарал...ама многу...(многу сакаш пазарот да диктира а па кога него не го бива ја браниш левичарската политика) си екстремен и тоа:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom