Македонија на 32. место на Doing Business 2010

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Де бе ABC...........ќе има ли овој народ, од толку чекање и толку работа со исфрлање ѓубре на буништето на историјата......ќе има ли бе време НОРМАЛНО да си го одживее животот...????
Надежта последна умира,ама и кога ќе умре како по правило секогаш “воскреснува“.:toe:
П.С.:-Малку ја модифицирав изрекава по мое,оти си велам подобро одговара на прашањето.
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
Ако знаеш дека Франција е на 31во место,тогаш мора да знаеш дека Руанда годинава е на прво место,а Македонија на трето,иалп од тоа нема никакво фајде во реалноста.

не „мора“ да знам, затоа што не е. руанда е некаде околу 70то место. македонија е 32, а франција 31. сингапур е на прво место... но што вреди да си го губам времето, кога вие и за небото ќе кажете дека е црвено дека владата така сакала....
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
не „мора“ да знам, затоа што не е. руанда е некаде околу 70то место. македонија е 32, а франција 31. сингапур е на прво место... но што вреди да си го губам времето, кога вие и за небото ќе кажете дека е црвено дека владата така сакала....
Aбе бројки,зел тој Бугаринот што е директор на агенцијава и си пишувал бројки,а Бугарите знаеш какви се,ако ги “почрпиш“ има да те фалат и на друга планета.Туку гледај кој се првите топ 10тина реформатори за оваа година,меѓу кој покрај Руанда се:
-Киргистан,Белорусија,Колумбија,Таџекистан......
Абе сето реформатори од кој боли глава.Напросто да им завидуваш во реформите за бизнис,ама никако за вложувањата кај нив.Оти човек треба помалку и будала да биде за да вложи во нивната економија,со оглед на инфраструктурата и реалноста со која веднаш ќе се соочи.
Инаку Македонија може уште 100 години да биде на овој список меѓу првите 10,ама никој да не вложува ни едно евро во неа,па затоа беспредметно е да правиме вакви глупави споредби,или си правиме муабет колку да не ни “студи“?:toe:
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
Aбе бројки,зел тој Бугаринот што е директор на агенцијава и си пишувал бројки,а Бугарите знаеш какви се,ако ги “почрпиш“ има да те фалат и на друга планета.Туку гледај кој се првите топ 10тина реформатори за оваа година,меѓу кој покрај Руанда се:
-Киргистан,Белорусија,Колумбија,Таџекистан......
Абе сето реформатори од кој боли глава.Напросто да им завидуваш во реформите за бизнис,ама никако за вложувањата кај нив.Оти човек треба помалку и будала да биде за да вложи во нивната економија,со оглед на инфраструктурата и реалноста со која веднаш ќе се соочи.
Инаку Македонија може уште 100 години да биде на овој список меѓу првите 10,ама никој да не вложува ни едно евро во неа,па затоа беспредметно е да правиме вакви глупави споредби,или си правиме муабет колку да не ни “студи“?:toe:

прав човек, кога ќе направи грешка, не пробува да ја релативизира, туку прво вика извини - грешка сум бил. па после дискутира.


јас реков дека македонија е 32ра, а ти ми рече тешко нас со оглед дека Руанда била прва.... излажа... си направи своја листа за да може полесно да си ги поддржиш тезите дека тие е многу лошо.

Руанда е прва на друга листата - таа за раст, затоа што имала лоша основа, па растот и бил голем. Тоа што ние таму сме трети не е нешто за радување - значи претходно сме биле лоши.

АМА - тоа што сме 32ри во цел свет е многу битно и не можеш да го релативизираш со „некој си бугарин“. светска банка не е „некој си бугарин“ туку една од НАЈМОЌНИТЕ институции во светот. ако тие мислат дека сме 32ри (или ако сакаат така да биде) - 32ри ќе бидеме! нема сила која може да им се спротистави. парите се кај нив (и кај соседите преку улицата К - ИМФ).

пак да појаснам - не реков јас дек сме 32ри по БДП (а добро ќе беше? :) ). тоа би бил голем успех. реков само дека не е Руанда пред нас и дека ние сме 32ри за водење бизнис, што сепак е некој успех.

И дај израдувајте се на некој наш успех, а не само црнина да гледате. Кој гледа негативно и негативно му се случува....
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
прав човек, кога ќе направи грешка, не пробува да ја релативизира, туку прво вика извини - грешка сум бил. па после дискутира.
јас реков дека македонија е 32ра, а ти ми рече тешко нас со оглед дека Руанда била прва.... излажа... си направи своја листа за да може полесно да си ги поддржиш тезите дека тие е многу лошо.
Руанда е прва на друга листата - таа за раст, затоа што имала лоша основа, па растот и бил голем. Тоа што ние таму сме трети не е нешто за радување - значи претходно сме биле лоши.
АМА - тоа што сме 32ри во цел свет е многу битно и не можеш да го релативизираш со „некој си бугарин“. светска банка не е „некој си бугарин“ туку една од НАЈМОЌНИТЕ институции во светот. ако тие мислат дека сме 32ри (или ако сакаат така да биде) - 32ри ќе бидеме! нема сила која може да им се спротистави. парите се кај нив (и кај соседите преку улицата К - ИМФ).
пак да појаснам - не реков јас дек сме 32ри по БДП (а добро ќе беше? :) ). тоа би бил голем успех. реков само дека не е Руанда пред нас и дека ние сме 32ри за водење бизнис, што сепак е некој успех.
И дај израдувајте се на некој наш успех, а не само црнина да гледате. Кој гледа негативно и негативно му се случува....
А,кој ќе се извини затоа што со “зурли и тапани“ по сите јавни медиуми изјавуваше “високо“ 3-то место за годинава на листата за раст?Јас само напоменав дека не е кој знае што,да си трет на листа каде Руанда и Киргистан се први и втори,а четврта е Белорусија,барем кога можностите за бизнис се во прашање.Впрочем тоа го покажуваат и резултатите на терен или во реалноста,кој укажуваат на фактот дека во Македонија последнава година нема ни еден цент странска директна инвестиција,и покрај толку помпезните најави дека сме постигнале таков успех да бидеме 3-ти,на некоја листа за водење бизнис.Или мислиш дека сликањето крај неколку поголеми постери со орници во позадина,поголем дел од народот ќе го прифати како резултат од “извонредната“ можност за бизнис?Па за тоа не мораше да се патува дури до Кина,секојдневно може да се сликаме крај нови постери и да се фалиме како сме имале “невидени“ можности за бизнис,кој во последно време се сведува само на статирање пред камери,со постери во позадина и со по некоја изјава за новинарите.:toe:
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
А,кој ќе се извини затоа што со “зурли и тапани“ по сите јавни медиуми изјавуваше “високо“ 3-то место за годинава на листата за раст?
јас сум изјавувал????

Јас само напоменав дека не е кој знае што,да си трет на листа каде Руанда и Киргистан се први и втори,а четврта е Белорусија,барем кога можностите за бизнис се во прашање.
абе ти си бил магарешки инат?

кај виде трето место? погледај го убаво насловот - ќе видиш 32ро место (не сме 3ти - таму се мислам нов зеланд и слични „лоши“ земји). ама и 32ро не е лошо. и не мирај некој си киргистан и руанда, туку гледај кои се околу нас: италија 30, франција 31, .... како што напишал некој во првиот пост на оваа тема - далеку пред другите од регионов (таму има конкретни бројки - врати се на првиот пост од темата, всушност - врати се на темата и доста си измисуваш споредби кои ти одговараат)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
јас сум изјавувал????



абе ти си бил магарешки инат?

кај виде трето место? погледај го убаво насловот - ќе видиш 32ро место (не сме 3ти - таму се мислам нов зеланд и слични „лоши“ земји). ама и 32ро не е лошо. и не мирај некој си киргистан и руанда, туку гледај кои се околу нас: италија 30, франција 31, .... како што напишал некој во првиот пост на оваа тема - далеку пред другите од регионов (таму има конкретни бројки - врати се на првиот пост од темата, всушност - врати се на темата и доста си измисуваш споредби кои ти одговараат)
Истовремено, Македонија е трета меѓу топ-реформаторите во светот на листата што Светска банка,бла,бла,бла........

Па ова погоре е од првиот пост на темава,и не го измислив јас ебаго,а за тоа дека 32-рото место нешто значи,тоа можеш да им го прераскажуваш на своите внуци и правнуци,кога ќе ги имаш,зошто ефекти од тоа барем засега јас не гледам во реалноста која моментално не опкружува,нити сме приближно како Франција или Италија,само затоа што сме биле 32-ри на списокот на некаква листа.:toe:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
АБЦ зошто воопшто се трудиш да објаснуваш не ми е јасно :smir:
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
Истовремено, Македонија е трета меѓу топ-реформаторите во светот на листата што Светска банка,бла,бла,бла........

Па ова погоре е од првиот пост на темава,и не го измислив јас ебаго,а за тоа дека 32-рото место нешто значи,тоа можеш да им го прераскажуваш на своите внуци и правнуци,кога ќе ги имаш,зошто ефекти од тоа барем засега јас не гледам во реалноста која моментално не опкружува,нити сме приближно како Франција или Италија,само затоа што сме биле 32-ри на списокот на некаква листа.:toe:
Пак да се повторам: 32ро место е темата. Не е Руанда прва, туку Сингапур (ти си мислеше Руанда). Да сме биле во 1994та 32ро место, немаше сега да бидеме после 100то место во БДП. Така да ако останеме 32ро наредните 15 години, ќе бидеме подобри и во БДП.

Некаде овде на форумов напишав дека главниот проблем во Македонија е тоа што сите сакаат сега и одма, на било кој начин. Го нема она да се гради чесно со години. Овој параметар е добар, ако го одржиме ќе следат уште други добри. (и Руанда ако го одржи растот може ќе не помине?)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
АБЦ зошто воопшто се трудиш да објаснуваш не ми е јасно :smir:
Абе ај,си реков кога нема вака нешто економски актуелно,малку економски да го “просветам“ човеков,ама изгледа ништо не бидува.:smir:
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
АБЦ зошто воопшто се трудиш да објаснуваш не ми е јасно :smir:

мислам дека ти треба да ќутиш и да ме игнорираш на 50 поста околу мене, а не да се лепиш на темите каде што јас имам постови и да пишуваш.

затоа што се виде твоето: интелектуално си толку инфериорна што почна по постовите да ми менуваш и да ме исклучуваш од теми само затоа што немаш што да одговориш....


обврзниците ќе паѓале, па да ги чувал. сачувај Боже од вакви како тебе... за твоја информација НЕ ПАДНАА, туку малку пораснаа.

врати се па прочитај каде што јас му пишувам СКРОЗ обратно од тебе: дека ќе растат, а да ги продаде... барем за првото сум во право, а во иднина ќе видиш и за многу други дека сум во право...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Абе ај,си реков кога нема вака нешто економски актуелно,малку економски да го “просветам“ човеков,ама изгледа ништо не бидува.:smir:
Објаснуваш некому кој зборот „инаетчика“ го пишува „инајџика“ :pos2: економски проблеми...
Прво треба да се описменува народот,а после да се учи економија.Особено што значат ранг листи од Светска банка:smir:
Алек дечко иди провери за обврзниците кој бил во право бе,не само јас и друго девојче ти објаснуваше,но толку си „широкогледен“ што со инка треба да ти се става...мозок :)
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
Абе ај,си реков кога нема вака нешто економски актуелно,малку економски да го “просветам“ човеков,ама изгледа ништо не бидува.:smir:

абе дај просвети ме, кажи нешто паметно. ДАЛИ ПРОИЗВЕДЕ НЕШТО ПОСЛЕДНИВЕ МЕСЕЦ ДЕНА?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Пак да се повторам: 32ро место е темата. Не е Руанда прва, туку Сингапур (ти си мислеше Руанда). Да сме биле во 1994та 32ро место, немаше сега да бидеме после 100то место во БДП. Така да ако останеме 32ро наредните 15 години, ќе бидеме подобри и во БДП.

Некаде овде на форумов напишав дека главниот проблем во Македонија е тоа што сите сакаат сега и одма, на било кој начин. Го нема она да се гради чесно со години. Овој параметар е добар, ако го одржиме ќе следат уште други добри. (и Руанда ако го одржи растот може ќе не помине?)
Слично викаше и Бучко кога беше премиер,а ти да не си негово “олицетворение“?Тој додека беше министер велеше дека реформите во негово време биле невидливи,ама ќе станеле видливи по неколку години.Годините поминаа,за жал ништо не видовме од реформите,освен исти или слични излагања како и твоево,и на оваа тема.Можеби се “лижиш“ кај власта да не те затворат за тенковските мењачи,оти ептен си сомнителен ебаго.:wink:
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
Објаснуваш некому кој зборот „инаетчика“ го пишува „инајџика“ :pos2: економски проблеми...
Прво треба да се описменува народот,а после да се учи економија.Особено што значат ранг листи од Светска банка:smir:
Алек дечко иди провери за обврзниците кој бил во право бе,не само јас и друго девојче ти објаснуваше,но толку си „широкогледен“ што со инка треба да ти се става...мозок :)
браво... ми најде грешка... синтаксна... инајџика или инаетчика - таква си.

и тоа намерно, за да те нервирам, бидејќи се палиш на ситници, а ти бега големата слика.


за обврзниците е јасно кој е во право - тие пораснаа (значи НЕ ПАДНАА: оди на www.mse.org.mk и провери). значи пола јас бев во право. а дали требаше да ги продава (и да ме послуша мене) или да ги чува (и да те послуша тебе) - сам нека си направи математика. (кај тебе му носат принос од 3-4% кај мене од 11%).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom