Македонија и Македонецот? Трагедија или навика?

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504

1.
Македонците и Чкљарците се измислен непријател за да може да те држат во страв и полесно да те манипулираат, додека они (и нашите и нивните Чкљарците) си јадат мед и млеко, нема никаква разлика.
Тоа што ти сега го пишуваш, е доказ дека нивната игра успеала. Како бре пред 100 години имало соживот, а сега нема, како Македонецот живеел заедно со сите националности, а сега демек не може.

2. Инаку на темата, и сите пари да ги имаш, не ти вредат да живееш во Македонија.
Сакаш да купиш ферари, сакаш да јадеш по скапи ресторани или да посетуваш дискотеки ?

3. Во Македонија ова не можеш да го најдеш, а што е најлошо тие што имаат многу пари ќе бидат лечени од доктори што појма си немаат.
Замисли си најбогат човек и имаш здравствен проблем за кој мора брзо да се реагира, нормално одиш во најблиската болница и докторот (со фалц диплома) те умира и никому ништо.
Ова се случува на дел од населението (таа од Кавадарци), ама ќе дојде моментот да се случува и на оние побогатите, затоа што иднината останува на младите, а младите во странство.
1. Не е тоа игра, тоа вистината. Ни убиваат Македонци, ни оштетуваат цркви, ја посакуваат нашата држава........ доволно беше тоа што Чкљарците го мавтаа знамето на кое пишува Македонија и Скопје се срцето на Албанија.
И немој глупости да ми кажуваш за во минатото.......... Македонскиот народ се изборил за да се ослободи од турско ропство, а потоа и да не дозволува некој да ја руши неговата држава, но сега тоа неможе, како резултат на лошата политика.

2. Зошто да не вредат. Да ги имав сите пари ќе се избуткав да дојдам во близина на власта или да станам дел од нејзе, па многу работи би променил....... или пак едноставно би им помагал на луѓето за да не се откажат од својата цел.
Несакам ниту ферари, ниту да јадам во скапи ресторани, ниту да одам во луксузни дискотеки............ можам и да се задоволам ако одам со Голф количе со друштво кај Жабарот....... не ме исполнува скапата храна и ресторан, туку добрата дружба, поради тоа многу луѓе не се задоволни од своите пари кои ги имаат, зошто поразлично и полакомо размислуваат.

3. Има еден куп доктори кои имаат знаење, но тешко е да ги најдеш. Секако дека ќе бидат со лажна диплома и без знаење се додека таквите кои најчесто се Чкљ, не велам дека нема и наши, се внесуваат во војска, полиција, здравство. Зар немаш приметено дека во овие, најважните струки и оддели 80% се Чкљарци. А за тоа дека може да се донесат во државава по ефикасни апарати за лечење може, само нема кој да го поттикне тоа.

Затоа согледај и дека не е се во парите........, затоа и реков само да сме живи и здрави, другото се само по себе ќе си дојде:)
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Се додека не се случи нешто многу страшно можеби и војна нема да има ред.

Еве видете евреите како живеат во палестина или палестинците војуваат 50 години само заради свои права и најверојатно милитаристички групи кои се финансираат од страна на американците и русите за да има нереди и војна.

Значи се е бизнис па така и Македонија е за некого бизниз и пералница на пари.

Ако не ја спаси народот ќе ја спаси маката на народот.

Тука Македонецот уште не видел права мука изгледа!

Значи да се навратам на постот на нашиот член

Грците се за нас ГОСПОДА незнам цигани вакви такви имаат они финансиска школа и ЈАКА ЦРКВА која ги учи на прави вредности.

Е тогаш кога ние ќе имаме прави вредности ќе формираме семејство и економија можеби и војска и спорт се друго е кичерај.


Ве молам сите имате смартфони интернет и сме паметни а прифаќаме да работиме за смешни 9000денари .

Ало абе ова го нема ни во Авганистан.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ама кои соседи бе луѓе, кои странски фактори, кои петти-колони ...
Ако јас самиот не си ставам ред во мојот двор и мојата куќа, ако сам не ја очистам, ако давачките сам/сами не си ги регулираме т.е. платиме кој друг тоа ќе го среди, комшиите ли ... секој сам си го креира својот живот и си располага со својот имот и џеб, неможе некој друг нешто да ти даде самиот треба да го создадеш креираш или едноставно купиш а за да купиш нешто претходно треба да заработиш исто така сам ... се додека се гледа во минатото и се додека другите се криви соседите околу нас, странците од запад, Бранко, Љубчо, Грујо, Заев се додека се измислуваат и напаѓаат некакви петти-колони, се додека вината целосно 100% се префрла на малцинствата и сл. нема напредок !
Нерешавањето на проблемите односно ставањето на проблемите под тепих нема да ги реши истите, нашето место е во Европа каде што и географски припаѓаме оставете ги тие приказни за БРИКС-МИКС, непостои друга опција освен таа која што ни е единствена !
 
Член од
10 јули 2014
Мислења
86
Поени од реакции
36
Ама кои соседи бе луѓе, кои странски фактори, кои петти-колони ...
Ако јас самиот не си ставам ред во мојот двор и мојата куќа, ако сам не ја очистам, ако давачките сам/сами не си ги регулираме т.е. платиме кој друг тоа ќе го среди, комшиите ли ... секој сам си го креира својот живот и си располага со својот имот и џеб, неможе некој друг нешто да ти даде самиот треба да го создадеш креираш или едноставно купиш а за да купиш нешто претходно треба да заработиш исто така сам ... се додека се гледа во минатото и се додека другите се криви соседите околу нас, странците од запад, Бранко, Љубчо, Грујо, Заев се додека се измислуваат и напаѓаат некакви петти-колони, се додека вината целосно 100% се префрла на малцинствата и сл. нема напредок !
Нерешавањето на проблемите односно ставањето на проблемите под тепих нема да ги реши истите, нашето место е во Европа каде што и географски припаѓаме оставете ги тие приказни за БРИКС-МИКС, непостои друга опција освен таа која што ни е единствена !
Eu ne ni e cel. Da, eu ne ni e cel. Zaboravame koja ni e celata...ekonomski razvoj. Eu samo za sebe nisto ne znaci. E sega tuka e najgolemata namestaljka site mislat eu e ednakvo na ekonomski razvoj toa e laga. Duri i sega so haos sostojba daleku sme nad prosekot na eu po brzinata na razvoj sakale priznale ili ne. Vlez vo eu neznaci ekonomski rast se pokaza toa. Se e do pravilni reformi.
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.827
Се додека не се случи нешто многу страшно можеби и војна нема да има ред.

Еве видете евреите како живеат во палестина или палестинците војуваат 50 години само заради свои права и најверојатно милитаристички групи кои се финансираат од страна на американците и русите за да има нереди и војна.

Значи се е бизнис па така и Македонија е за некого бизниз и пералница на пари.

Ако не ја спаси народот ќе ја спаси маката на народот.

Тука Македонецот уште не видел права мука изгледа!

Значи да се навратам на постот на нашиот член

Грците се за нас ГОСПОДА незнам цигани вакви такви имаат они финансиска школа и ЈАКА ЦРКВА која ги учи на прави вредности.

Е тогаш кога ние ќе имаме прави вредности ќе формираме семејство и економија можеби и војска и спорт се друго е кичерај.


Ве молам сите имате смартфони интернет и сме паметни а прифаќаме да работиме за смешни 9000денари .

Ало абе ова го нема ни во Авганистан.



bratu videle muka nekoi ama malku ke vladata znaes so pravii na narodot

mu dava lazna nadez poloso od toa nema bratu veruj lazna nadez

90 od makedoncite trcaat za partija se nadevaat deka ke im najdat rabota lezacka i ke bidat zadovolno rabota od 8 do 4 praznici neraboti i ke uziva do kraj na zivot

e toa znaci taa lazna nadez ti go ubivaat potencijalot sto go imas i zatupuvas nadevajki se deka ke ti nadat rabota ebana


toa pravat lazna nadez samo davaat

im ebamm swe a u meguvreme odbivas raboti koi ti se nudat vo germanija qatar i rabota na brod nadevajki se deka vmro ke ti najde lezacka rabota .......


i za inat ke vadam bugarski pasos zosto ako sedam uste tuka ke puknam pa neka zborat sto sakaat i koi sakkat znae da se jade gomna prodadena dusa makedonec so bugarski

ne deka gi branam ama nema tuka leb veruvajte ima samo za nekoi 20% se drugo e mizerija


ne mis e zborri u jonson controls jonson mety kemet prodis i red razni po 500 do 1000 evra sea davaat da vlezat da rabotat za mocani 300 evra ne be tuka gazdive so napraile nekoi dinar te tretiraat ko gubre za mocani 15000 plata
drugace bese izbrano za student na grad skopje i sea volontira cela godina u drzavna

ti ebam i drzava i swe postoese edno vreme koa zivotot ke go dadev za mekedonija sea ja kolnam ovaa zemja sto sum se rodil tuka mierija bedaaaaaa drugo nisto samo ne im e jasno na mnogu luge
a ke oprostuvaat sea dolgovi razmilete
napraile oni matematika ke oprostat ama posle ke gi izvadat kaj se parite od evropskite fondovi od ddv to od kaznite kaj se
kaj grujo kaj mijalkov i kaj uste nekoi na smetka
mnogu raboti znam ama ne mi se zbori ...aj u kurac se
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom