МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО

P

Princ

Гостин
Не дај боже да отидеш у болница ноќно време. Ама не дај! Тешко е да начекаш некој буден. Па чекај го/ја докторот/ката да се расони, па да стане, па да ти се издере шо го/ја будиш и да ти акне некоја дебела игла у бут ,,превентивно". За да спијат ли ги плаќаат?
Секогаш ми била чудна оваа карактеристика. Онака, општо зборам, за во секое поле, ама ете и на темава....

Не ми е јасно
зошто побогу
работиш
трета смена
ако не можеш
да работиш
трета смена
??????
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Не дај боже да отидеш у болница ноќно време. Ама не дај! Тешко е да начекаш некој буден. Па чекај го/ја докторот/ката да се расони, па да стане, па да ти се издере шо го/ја будиш и да ти акне некоја дебела игла у бут ,,превентивно". За да спијат ли ги плаќаат?
И задниците на сите пациенти исто се третирани :)
Зборот ми е, еден доста голем проблем и долготраен е и третирањето на сите пациенти исто. А одвојувањето од плата не е исто. Некој одвојува 2-3000 некој 10.000. А чекаат во иста редица, добиваат исти лекови...не дека треба да се формира редица на богати и сиромашни, но ова Е проблем, посебно откако проработеа сините картончиња (кога ветуваа дека ќе ни се враќаат средства ако сме ги чувале).
Чаре досега за ова немаат најдено.-кога сме веќе кај проблемите во здравството-од гледна точка на граѓанинот, пациент.
 
S

smart ass

Гостин
:shok: Ќе стиснеш заби??????????????????????????????????????????? Мора да се заебааш. Баш тоа зборам бре човеку, во болница треба да бидеш третиран како болен. Тие луѓе се обврзале да ти помагаат во добро и во лошо. Твојот живот за нив е поважен од својот, или барем така би требало да е. Јас ли сум ги терал да се запишат на медицина? Сами одлучиле.

И не ми е гајле дали платите им биле мали, дали биле уморни, им се спиело или не им доаѓа во Арена омилениот пејач од Звезде Гранда. Ама ич не ме интересира. Луѓе да умираат у болница заради негрижа е на раб на лудост.

Точно,пред неколку години имаше случај на еден мој другар му се слоши и отидовме во брза помош,но другаров немаше книшка и дежурниот рече 400 денари преглед(а ваму омалаксан човек на кој очигледно му треба помош)...и не го прегледа,а после му ја дадов мојата книшка и отиде директно во болница...го задржаа една вечер иинфузија прими...

Значи по тој "доктор" дал заклетва,па мајке му гледаш човек во тешка состојба и ладнокрвен-400 денари....е на таквите треба да им се одземе диплома по хитна процедура.

Уствари сега да се повтори слична ситуација налик гореопишаната имам две опции,едната е физички да го оштетам "докторот" а втората да го пријавам,ај втората би ја одбрал:toe:
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Абе не можеш луд да спречиш да се убие. Не знам што се се случувало, но за преглед не сум сигурен дека човек треба да си одземе живот. Од терминална или болест која трајно го уништува физички...тоа е веќе друго.
Има доста случаи на психијатриско во државна во подрум (ваљда уште функционира), тешко е човек со нив да се справи ако сакаат да си одземат живот. Во секој случај...се на светов се случува, но во овој случај здравствен работник најверојатно е најмалку виновен.
.
да, ама тој бил на очен преглед, не на психијатриски.

а дедото можам да го разберам тотално. чека во чекална, со 50 други. другите од 50 остануваат 10 (40 се со врски, оти гол ни у болница не се иде) другите десет ги фермаат оти се ваљда помлади.. и на крај останува тој... можеби со перде на очите (катаракт) па не гледа ни од кај да си отиде...што од болеста, што од нервоза, а и кај ќе оди.. дома ќе го караат што не си завршил работа, пак во болница друг ден, пак други пари фрлање, а тој сиромашкиот пред умирање... па полесно ми се видело од прозор да слезе одошто од врата па утре пак да доаѓа и пациент да биде...

и те како се криви. криви се за негрижа. Кон сите пациенти. ако сме сите во ист ред, за сите нас се криви. Колку пациенти дневно прегледуваат?? колку лекари има вработено??? а колку пациенти примаат дневно во работно време од 9 до 2 во кое има и минимум 1 саат пауза.Колку ординации за преглед има болница од 2-3 спрата и колку доктори работат на прием и преглед на пациенти???
Имаше порано на ТВ прилог, мајка викнала ТВ оти седела во чекална со детето, пази за детска клиника се работи, до 1 и никој не ја примил.
Сум кажала и пак ќе кажам, во државава здравството, социјалата и образованието ни се најтрули. бетер не може да биде.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Точно, труло е. И јас чекам и сум чекал. И нашите родители чекале и нивните родители исто чекале...да не должам. Не реков дека здравство е ок. Далеку од тоа. Мене ме чуди самоубиство (кое реков и нема да го споменувам, но ај) заради тоа што некој не ми обрнува внимание пола ден-ова мислам дека е редок ако не и прв ваков случај на одземање живот заради игнорирање како пациент. Но зарем порано кога чекавме во истото здравство или за млеко се самоубивавме (дома седи бебе и чека млеко, а млеко од Славија и Центро нема, зарем тоа не е за посегнување по својот или по животот на продавачот?). Или во редица за виза за Грција дали некој се самоубил. Ова со редици и чекања е од век, а чекање заради нешто е чекање заради нешто-секој има причина...секако со ова не ги правдам пошто и ја и моите сме дел од корисниците на нивните услуги. На човекот сигурно не му било ова едина мака... инаку пола народ и повеќе ќе ни се самоубиеше ради третманот во здравството и во другите чекални ширум државава.

Инаку за лични примери можам многу да набројам. На двапати сум туркал полумртва блиска роднина по клиники, самиот сум чекал пола ден опериран, моите деца ...и тие имале проблем од овој вид...но реков, ако сите си одземеме живот, кој ќе е резултатот?
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Точно, труло е. И јас чекам и сум чекал. И нашите родители чекале и нивните родители исто чекале...да не должам. Не реков дека здравство е ок. Далеку од тоа. Мене ме чуди самоубиство
му сe собрало на дедото. Греота. Кој знае каков живот имал или има. Сите сме луѓе со проблеми ама некои се веќе уморни од чекање. Се изначекал тој млеко прво во 2 светска за синовите, па за внуците во југославија... апатијата го утепала, не чекањето. ако за другите морал да чека, од одговорност, за себе не мора.... не викам дека некој го убил, ама некој гарант го подбутнал(маката, негрижата). на разочаран човек малку му треба.

и не зезај, споредуваш човек што чека преглед во болница, со човек што чека виза :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
и не зезај, споредуваш човек што чека преглед во болница, со човек што чека виза :)
А и ти си у право, малку грда ми звучеше споредбава.

не викам дека некој го убил, ама некој гарант го подбутнал(маката, негрижата). на разочаран човек малку му треба.
Точно, многу убаво го имаш кажано. Лоша работа у секој случај Бат-Елохим па немам што да додадам ниту да спорам.
 
S

smart ass

Гостин
А ќе може ли вака некој поупатен да ми објасни зошто во болниците на еден пациент идат 10 вработени "доктори" кој трча безвезе,кој по цигари...онака ми е загрижувачки,бидејќи толку "стручни лица" се ангажираат при вонредни ситуации...недај боже катастрофи,земјотреси....
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
Имам една пофалба до министерството и една голема примедба.Имено се работи за следново....Во фаза на изработка се компјутерските здравствени картички што е за пофалба ,но напоредно во контролите по болниците нив повторно им се наложува да водат и амбулантски дневници иако сите водат компјутеризирана евиденција за се и во секое време се добива секој податок.Затоа ова е еден апел до министерот кој верувам не е запознаен со оваа оваа работа веднаш да се исправи во интерес прво на пациентите(бидејки ке се намалат дуплите заверки и во компјутер и во дневник рачен) второ ќе се намалат трошоците на болниците за кадар и потрошен материјал.Голем поздрав до Министерот.

голем поздрав до министерот и министерството за здравство. вО ЕДЕН СЕВЕРЕН ГРАД ВО ЕДНА ДРЖАВА, Патем градот има околу 120000 жители А и болницата опслужува уште половина доплонителни од таа бројка значи нешто околу 180 000 пациенти +(на два соседни града).
Се слушува човек да доживее мозочен удар, на нервното одделение нема ама баш никаков апарат, д-рот бара да се прати возило за да се направи еег (или како се викаше) на главата на пациентот но цели три часа ( а пациентот е во кома почнува да вегетира) СЕ ЧЕКА ВОЗАЧ, ЕЈЈЈЈЈЈЈ СЕ ЧЕКА ВОЗАЧ да го префрли до приватна установа каде го имаат тој апарат, за волја на вистината возачите беа многу зафатени, едни со пиење кафе и кажување вицеви, другите со купување намирници за по дома (ј...га нешто мора и да се јаде - нели),.... но да не ту..м многу....
и така пациентот примен на одделение околу 9 и 30 терапија му дадоа во 15 и 10 минути. (Инаку и пациентот и неговата сопруга , сега пензионери, цел живот плаќале на фондот за здравство,но јеб...а...
онака колку за компарација (учевме историја за конц. логорите) и ви велам................... ЗАТВОРЕНИЦИТЕ ВО ТРЕБЛИНКА БИЛЕ ПОХУМАНО ТРЕТИРАНИ од македонските пациенти,
СЕ ПЛАШАМ ДЕКА ОВА Е СЛИКАТА И ВО ДРУГИТЕ КРАИШТА НА ОВВА ЗЕМЈА..

И ЗА СЕТО ОВА НАШИВе ЗАСЛУЖУВААТ ЕДНО ГООООООООООООООООООООЛЕМО БРАВО.

колку сме Ви благодарни на ваквата грижа кон нас обичните смртници, кои немаат друга работа па се разболуваат и ја уништуваат идилата за прекрасното македонско здравство
СИГУРНО ЧЕКОРИМЕ КОН ЕУ. Ј....И ГА
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
Не дај боже да отидеш у болница ноќно време. Ама не дај! Тешко е да начекаш некој буден. Па чекај го/ја докторот/ката да се расони, па да стане, па да ти се издере шо го/ја будиш и да ти акне некоја дебела игла у бут ,,превентивно". За да спијат ли ги плаќаат?
na kardiologija ne te primaat ako si nad 80 god.Koj e toj sto moze da go opreredeli krajot na zivotot i kolku e starosnata granica na covek?ima li covek necovek ramen na Bog?
 
M

Mario Gómez

Гостин
Болниците се катастрофално искуство кај нас. Онака неодам често на болници ради настинки, ама по долго време морав. Имав некој лош вирус, или може и отровање. Се вратив од наплажа летото и ми се лошеше, ме фати дотогаш невидено повраќање, на секој 10 минути по пет пати непрекинато. За 1 час бев веќе уништен и отидов на болница. Таму никој немаше, ме пратија од матичниот на ургентен, само да префрлаат одговорност. И таму ми дадоа погрешни сустанции во инфузијата, почна да ми се дрви раката. Додека ги бараа мојте, јас сам сум се подмрдал, цело цефче во крф се наполнало. 1 сат бев онака во полусвест, додека почна да делува втората доза се освестив и почнав да се смирувам. И се тоа поради лошата реакција од докторите.

Недај боже да имаш нешто посериозно,ќе те остават на цедило.:nenene:
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Имам една пофалба до министерството и една голема примедба.Имено се работи за следново....Во фаза на изработка се компјутерските здравствени картички што е за пофалба ,но напоредно во контролите по болниците нив повторно им се наложува да водат и амбулантски дневници иако сите водат компјутеризирана евиденција за се и во секое време се добива секој податок.Затоа ова е еден апел до министерот кој верувам не е запознаен со оваа оваа работа веднаш да се исправи во интерес прво на пациентите(бидејки ке се намалат дуплите заверки и во компјутер и во дневник рачен) второ ќе се намалат трошоците на болниците за кадар и потрошен материјал.Голем поздрав до Министерот.
Не се докомплетирани сите фази на проектот. Секако дека нема да се прават паралелизми. Секоја промена мора да има транзиционен период додека не се усогласат сите сегменти...

Зошто да не приметиме и дека Министерството за здравство е едно од ретките со голем број на проекти и предлог-промени за подобрување...
 

sveto4aki2

РОДИТЕЛ
Член од
17 јануари 2009
Мислења
268
Поени од реакции
37
надеж

Не ни преостанува друго ништо освен да се надеваме дека консултантите во министерствата ќе се приближат малку повеќе во реалниот свет,реалните проблеми кои ги имаат прво пациентите,потоа болниците и на крај вработените.Само така усогласени ќе може да кажеме дека правиме и во добра насока идеме со реформите во здравството.Никако не со дупла евиденција,гужви непотребни пред шалтерите (гужвите се директно од дуплата евиденција и еден куп непотребни правилници за усложнување на работите),задоволни пациенти кои ќе го почитуваат редот но и ќе бараат и со нив да се однесува државата хумано и на крај вработените со навремени плати и западни услови за работа за да можат да пружат квалитетна здравствена услуга.Откога ова ќе профункционира кој не сака да работи може веднаѓ да си ја смени струката и да отстапи место на помладите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom