МИЈАЦИ! Има ли?

Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
gligsman напиша:
Moje traganje polako napreduje :)

http://www.tresonce.com.mk/Makedonski/index.htm

Može li da se u Tresonče prespava negde u nekom pansionu ili kući za odmor?

Istina li je, da je za Petrovdan najviše ljudi koji su poreklom odatle pa svraćaju...?

Pozdrav,
Gligsman
Мислам дека во Тресонче немаш пансион за ноќевање, како што на пример има во Галичник. Многу голема е веројатноста, доколку го посетиш селото, некој да ти понуди да преспиеш. Моето село е на од прилика 10 km од Тресонче, па доколку сакаш можеш кај мене да преспиеш. Можам и јас да дојдам, сеедно...
Само кажи, пиши :wink:

а за Петровден, не сум сигурен дали е тој ден селски празник, но ако е тој (чим така велиш, сигурно е така и некој ти кажал :)) сигурно дека тие 2-3 дена во годината има најмонгу гости. Секое село си има свој празник. За време на празникот скоро секоја куќа има луѓе. А така не е преку година. Селата се напуштени, и ретко кој живее во нив. Има и такви, не викам не. Дедо ми и баба ми се пример. Моето - Петковден 8 ми август, Гари - Богородица, Мелничани - исто Богородица, Лазарополе - Илинден и така натака...
 
Член од
16 ноември 2005
Мислења
6
Поени од реакции
0
gerard напиша:
Моето село е на од прилика 10 km од Тресонче, па доколку сакаш можеш кај мене да преспиеш.
Мој зет је из Вевчени :)

Последњи пут сам био тамо пре 12-13 година, ал ми време није дало да стигнем и до Тресонче. Сад планирам да догодине одем у Тресонче, али све са фамилијом (женом, сином(7) и ћерком(3)) да деца виде део својих корена.

Татковину :) што гу ни татко не виде..

Зато ми је боље да нађем неки пансион, што ближе, па да могу да останем неколико дана..

Чујем да Петровдан јесте сеоски празник и да људи дођу тада, али буду и викенд пре, неки викенд после...

Имали у Лазарополе или Галичник неки пансион или планинарски дом? Гари или Ростуше можда?

Кажу исто да и пут за Тресонче понекад није проходан због киша и одрона?

Милице :) браво и хвала за слике :cuc:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Pozdrav gligsman!

So smrtta na dedo Bore koj bese edinstveniot celogodishen stanar vo Tresonche, denes mislam nikoj ne zivee tamu vo tekot na celata godina (no ne sum siguren)? Bas ke prasam dali ima pansion, no bi sakal da mozam da napravam da bides gostin kaj nekogo nekolku dena, ako vekje nekoj e tamu i ima uslovi da te primi.

Dokolku ne uspeam, ako si vekje vo okolinata, bi ti preporacal da ostanes 2-3 dena vo Mavrovo, i rano sabajle da napravis edna obikolka so kola - pojdi do manastirot Sv. Jovan Bigorski, Tresonche i okolnite sela. Rucaj vo Trnica "bakardan" - ako ne znaes ,toa e makedonska polenta kojasto e mnoooogu vkusna (se jade so kiselo mleko):




I uste nesto: ne e preporachlivo da se odi tamu vo zima ili esen koga mnogu vrne, moze da e neproodlivo i da ima odroni.

Eve ti mail ako sakas da komunicirame: aristotel_makedonski@yahoo.com.


Inaku za mene Mijachijata, a posebno Tresonche, e definitivno najubavoto mesto vo Makedonija! Tresonche se naogja na Tresonechka ili "mala" reka koja sto se vliva vo Radika - znaci mestoto doadja nesto kako sporeden kanjon od Radika pod rechisi prav agol. Tresonche e poslednoto selo vo nizot od nekolku sela koga se skrshnuva levo od kanjonot na Radika po patot za Debar odma po Boshkov most.

Koj ne probal, ne znae deka vo Tresonechka reka ima najvksna pastrmka na svetot!

Tresonche i celiot del od Bistra ima neshto vo sebe sto im vlijae na lugjeto. Nema mlad chovek koj provel del od vremeto tamu, a denes da ne cuvtstvuva deka Tresonche i okolinata (Rosoki, Gari, Selce itn.) se del od nego!

Porano se odeshe tamu za 1vi maj, ili za nekoj drug praznik, redovno se paleshe ogan an Lenishta t.e. ledinata vo centarot na seloto, kadesto se sobiraa mladi pretezno od Skopje i se pravea interesni muabeti ispolneti so mnogu humor. Dole vo Kadievci kraj rekata se mozebi najubavite kukji, no pogledot od Vrlevci na ridcheto (koj gleda nakaj planinskiot vrv Brzovec) e nepovtorliv. Imeto "Vrlevci" doadja od glagolot "se vrlit" t.e. gledaat nadole, a "Lenishta" od lenot koj tamu se sobiral vo damnesni vreminja. Na Lenista starite Tresonchani vo 1970tite igraa stari makedonski tanci uz tapani i zurli, shteta nekoi tradicii se izgubeni sega. Tamu na sred Vrlevci na ridot ima golem krst star nekolku stotini godini - velat imalo nekoja crkva na toa mesto mnogu porano.

P.S. Milica e od Lazaropole, ama Tresonche i e vo srceto! ;-)
 
Член од
14 септември 2005
Мислења
416
Поени од реакции
11
of of slikite lepota,postirajte poeke ako imate.Me odusevuvat vakvi sliki.A ovaa selata so gi spomnavte se site vo predelot Galicnik?
Kaj mu doagja toa tocno,nekade pod Mavrovo e?
Izvinete ama ne sum bil nataka nikogas
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Во Галичник и Маврово сигурно имаш престој.

Со тоа што од Галичник до Тресонче ти е некој си саат време со кола, можеби и повеќе... затоа што се кружи околу цела Бистра, преку Маврово, по Радика накај Дебар. Воздушно не се ни 5 km. Има и стар пат кој ги поврзува Галичник и Тресонче, но е тешко прооден ако не си со теренско возило.

Еве ти карта, со подебелата зелена линија е подолгиот пат. Регионалниот пат уствари, асвалтиран е до самото село, само тоа што рече Мисирков, преку есен и зима знае да биде лошо времето, па да се заглави. Годинава што измина старите мои беа заглавени 2 месеци. Снег, одрони и слично. Затоа преку лето е РАЈ



Мислам дека и во св. Јован Бигорски може да се преноќи, а тоа е некаде лево од Галичник на картата, на самиот пат.

Без разлика дали си со фамилија или не, доколку сакаш јави се, ќе се снајдеме за престој :wink:
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Profa напиша:
of of slikite lepota,postirajte poeke ako imate.Me odusevuvat vakvi sliki.A ovaa selata so gi spomnavte se site vo predelot Galicnik?
Kaj mu doagja toa tocno,nekade pod Mavrovo e?
Izvinete ama ne sum bil nataka nikogas
Галичник е на Бистра и заедно со Лазарополе се на највисока надморска висина. Другите се речни, дел на мала надморска висина, и сите се тука, едно до друго.
Сега ќе обележам дел од нив...
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120


Ете дел. Оние кои се православни. Чисто православни. Има уште 20тина села околу кои се мешани, и дел кои се чисто муслимански. Оние торбеши што ги викаме. Македонци муслимани
 
Член од
14 септември 2005
Мислења
416
Поени од реакции
11
Ja pak ke prasam,Galicnik e selo ili pogolem predel opfaten so nekolku selca,dolini,reki,......?
Sum cul samo za galickata svadba i bienoto galicko sirenje i toa deka Brane e od tamu,lol.
A sum bil do Bigorski kako dete.Pod cija opstiina se vodi Galicnik?
 
Член од
16 ноември 2005
Мислења
6
Поени од реакции
0
Фала gerard i Misirkov :)

Јас имам една карта - тоа е општина Ростуше?
Ама пишува ми дека не можам да качим приврзоци :wink:

Е сад уште малку да си вежбам македонските...

Каде можам да пронајдем књигите на рождени во Тресонче?
Можам ли сам да ги листам да си видим датумот на раѓањето на мојите преци?

Има ли у црквени књизи да се чува и ко е где на гробишта?
Видим дека је у план да се градит хидро електрана у атар од Тресонче па ќе биде преместување на гробишта?

Поздрав на сите Малоречани :) (а и остали :wink: )
 
Член од
16 ноември 2005
Мислења
6
Поени од реакции
0
gerard напиша:
Со тоа што од Галичник до Тресонче ти е некој си саат време со кола, можеби и повеќе... затоа што се кружи околу цела Бистра, преку Маврово, по Радика накај Дебар. Воздушно не се ни 5 km.
Неќе ми бидет тешко да кружим, како ми је и дедо кружио :)

Родил се во маала Петровци (од Пачаровци), отиднал у Константинопол да си сврши богословија, натамо бил учител па свештеник у Крушевац (Србија) па си заминал во Бугарија у манастир околу Пловдив. Тамо га и саранише (1946-8). Уште не зам каде, ал ќе бараме... :)

Живот му се исписа као мијачките барјак... има и змев (Византија), лав (Бугарија), двоглав орел (Србија), полумесечина со звезда (Турција):)

А тоа е судбина на многи из тај крај...
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.117
Поени од реакции
827
gerard напиша:
Јас сум Мијак. За оние што не знаат тоа е „племе“ од запдна Македонија. Некаде во долината на Радика и Гарска река.
Сите Христијански села таму се нарекуваат Мијачијата. Галичник, Лазрополе, Гари, Осој, Росоки, Тресонче, Селце.. и Мелничани иако последново ми се чини не спаѓа во мијачките сепак е последно православно село накај Дебар. Кој е од таму знае. Баш ме интересира кој е од тој крај и од каде поточно.

Инаку јас сум од Осој - село држава! :D :D :D

епа баш би ми било мило да видам некој земјак..
Eve jas :music3: ama jas sum od malku podaleku (od Debar).
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Tose напиша:
Eve jas :music3: ama jas sum od malku podaleku (od Debar).
Од Дебар?? Баш од Дебар?
Мило ми е. Те чекам летово на гости за 8ми август :wink:
Често ли си во Дебар?
Јас кога сум во Осој редовно одам за Дебар, така да баш би ми било мило да пиеме еден чај :)
Ќе фрлиме и една трска на дебарско, ако е топло и ќе се фрлиме еднаш под мелнички, не е проблем :wink:
 
Член од
7 ноември 2005
Мислења
44
Поени од реакции
0
Mislam deka vgodina na godishen odmor kje najdam den, dva vreme rekanskiot kraj da go posetam.
Kako se odi najubavo i najsigurno do Galichnik???
Ima li nekade muzej za Mijaci (tradicija, obleka....)?

Pozdarav.
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
За такво нешто не сум чул, ама со сигурност ти кажувам ако отидеш во кое било мијачко село, со задоволство би ти ги покажале сите носии и би ти ги објасниле обичаите околу свадби, празници...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom