МИЈАЦИ! Има ли?

Член од
16 ноември 2005
Мислења
6
Поени од реакции
0
evo nesto interesantno...

http://www.reka.org.mk/tekst.asp?lang=mac&tekst=18


http://www.kralemarko.org.mk/default-mk.asp?ItemID=AA14BA270F5F404F9CC258568080DEF8

"Во Галичник конак побарајте во хотелот “Неда#, или во Гари во малиот “хотел# на средсело. А и Маврово со неговите капацитети е во близина. Во овој крај ќе пробате добро сирење, кисело млеко, бакрдан, сарајлии, јагнешко и пастрмка од Мавровското Езеро."

'reka.org.mk' ima i dobre geografske karte, prilicno detaljne...
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
185
Поени од реакции
1
MAKEDONIJA

palatica напиша:
Mislam deka vgodina na godishen odmor kje najdam den, dva vreme rekanskiot kraj da go posetam.
Kako se odi najubavo i najsigurno do Galichnik???
Ima li nekade muzej za Mijaci (tradicija, obleka....)?

Pozdarav.
STO ZNAES TI ZA GALICNIK BRE ORESKO EDEN:baeh:
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.121
Поени од реакции
830
gerard напиша:
Од Дебар?? Баш од Дебар?
Мило ми е. Те чекам летово на гости за 8ми август :wink:
Често ли си во Дебар?
Јас кога сум во Осој редовно одам за Дебар, така да баш би ми било мило да пиеме еден чај :)
Ќе фрлиме и една трска на дебарско, ако е топло и ќе се фрлиме еднаш под мелнички, не е проблем :wink:
Bas od Debar. Inaku vo Debar odam okolu 1 mesecno (porano pocesto, ama sega pocna fakultetot i tolku cesto ne sum vo moznost za poseta) :)
A sto pa caj ke pieme :icon_eek: Dodusa, vo Debar i nema sto da se pie. Inaku za trska ic ne me vikaj, nitu me cekaj, toa mi e najposleden nacin za gubenje na vreme :)
PS Kazi mi dali imas rodnini vo Debar i dali doadjas za letni i zimski raspusti, deka moze i da te znam :)
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Tose напиша:
Bas od Debar. Inaku vo Debar odam okolu 1 mesecno (porano pocesto, ama sega pocna fakultetot i tolku cesto ne sum vo moznost za poseta) :)
A sto pa caj ke pieme :icon_eek: Dodusa, vo Debar i nema sto da se pie. Inaku za trska ic ne me vikaj, nitu me cekaj, toa mi e najposleden nacin za gubenje na vreme :)
PS Kazi mi dali imas rodnini vo Debar i dali doadjas za letni i zimski raspusti, deka moze i da te znam :)
:pos: онака спомнав за по риба, јас една кркушка во живот немам фатено, а познавајќи се каков сум, и да ја фатам ќе ја вратам одма. Него така им викаме на старите во село... дека одиме на езеро по риба, застануваме во Косоврасти, пуниме гепек со горско пиво, и после и да сакаш и да неќеш не можеш да добациш да гледаш до тапата :icon_eek:

Можеби имам роднини во Дебар, ама не знам дека ми се родини.

Обавезно одам за лето.. ехе тоа по неколку пати, за мај, зиме, викенди, празници, не испуштам. Зборам за во село, а кога сум во село обавезно и во Дебар. Поготово преку лето во Август, тогаш секој ден сме доле на езеро, и по неколку пати завртуваме до горе. Што по пиење, што по јадење, што по бензин, што на кафе... и така
Знам јас многу дебрани, ги знам скоро сите топанџии и зурлаџии...

Планирам да одам, не овој, другиот викенд. Додека не затрупал снегот како лани :wink:
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.121
Поени од реакции
830
gerard напиша:
Планирам да одам, не овој, другиот викенд. Додека не затрупал снегот како лани :wink:
А ти како се викаш? Ако си доаѓал во Дебар, сигурно те знам од други деца.:icon_eek:
 
Член од
7 ноември 2005
Мислења
44
Поени од реакции
0
pravo напиша:
STO ZNAES TI ZA GALICNIK BRE ORESKO EDEN:baeh:
Директоре, за Галичник знам само дека има секоја година фестивал Галичка Свадба. Друго не знам (мислам и дека Ацо Сариевски беше од Галичник).
Ќе заборавев: Во Македонско Сонце имаше едно време пишано за Мијаците. Произведувале Галички Кашкавал кој бил извезуван дури до Египет.
Само една реченица некако ме зачуди: „Мијаците прават од едно десет.„
Кај мене е обратно, па не знам дали сум сега чист Мијак или не..

:baeh: :baeh: :baeh:
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Сега летово ќе одам во Ехловец, селото од кај што сум по потекло...и сакам оваа година и заради синусите и онака ради рекреација, да поминам 1-2 недели на бачило.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Zdarvo decki .Jas sum od Debar cisto od Debar ama tatko mi e od selata tamu nekade.Treba da se priznae deka 40% od skopjevo ima mijaci
Pozdrav do site
 

Тањушка

pretty mama
Член од
17 јануари 2006
Мислења
365
Поени од реакции
29
Еда мајката, Мијашичша се збрале...да, да, се пријавувам и јас.

.......во мене тече крв лазороска, инаџиска.....

(стихови од лазороскиот бард, Јован Ламбески:)
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Го прашале мијакот „Од коде си мајке”?
А тој вели:„Од коде што се раѓа пченицата”
-„А зошто си дошол во Скопје мајке?” го прашале пак
и тој одговара: „Не ќе јада камења”
Victorgg напиша:
Dve galichanki praat muabet... A kоde e mоzh ti direktor????
Е да, ама има и „Во кој затвор лега мож ти мајке?
 
N

NightFuneral

Гостин
Ja sum pola mijak,od strana na majka mi,inace ja skoro celo leto go preseduvam u debar....ama ova valjda ne.
 
N

NightFuneral

Гостин
Ja sum pola mijak,od strana na majka mi,inace ja skoro celo leto go preseduvam u debar....ama ova valjda ne.
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Ja sum od lazaropole, ( t.e dedo mi e od tamu ) a pra dedo mi, bil kmet, knez na lazaropole :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom