Лоши искуства со банки

диме

When Am I ?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
806
Поени од реакции
21
Фиксна провизија - значи плакаш провизија однапред колку што треба и тоа е тоа, се е платено. Така ли..?
Па колку шо се сеќавам : платив износот шо требаше да го платам и + некое евро за провизијата шо ја зема банката примач, и провизија 10 € на Стопанска банка. И дополнителни трошоци немаше.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Фиксна провизија - значи плакаш провизија однапред колку што треба и тоа е тоа, се е платено. Така ли..?
Дечко, не се нервирај банките постојат за да земат а не да дадат, уште ли не ти е јасно :icon_lol:.

Во Австрија кога прашував колку ќе ми земат за праќање во МК на моите ми одговори службеничката НЕ ЗНАМ! И викам како не знаеш, јас мора да си ги знам однапред сите трошоци. Крева раменици. Пази Австрија!

Ако имаш живци оди да си ги бараш парите ама и да ти кажале погрешно нема да ти ги вратат а ако е грешка тогаш е можно само ќе кинеш нерви додека да се разбереш.

Јас на времето кога вадев Виза картичка во МК абе пола саат се објаснував да ми дадат дебитна а не кредитна (да не може некој дебил преку интернет да ми земе пари) за после месец дена баш тоа да се случи, ми одби фирма пари преку интернет што требаше да не е можно.

Е нели дебитна беше картицата, креваат раменици :icon_lol: (Стопанска беше).

Абе банки!
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.132
Па Вестерн Унион не земат 15 евра провизија на 70 евра уплата.:nesvest::tapp:
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
На тетка ми и земаа 4 рати повеќе од кредитот во Комерцијална банка, значи некаде околу 12 000денари.И тоа бидејќи зема пензија од таму, и ги запираат секој месец, а остатокот од пензијата и го даваа на рака. Кога забележала тетка ми, им рекла на шалтер, а они, епа оди кај шефицата, ама она ке дојде у вторник.Во вторникот шефицата вика не знам јас, чекај дирекотор, дирекорот вика не е моја работа, оди на шалтер и така и земаат уште една рата.На крај типката од шалтерот и се развикува и и вика сама си си крива, треба сеа казна да платиш!!!!!!!!!!!!!!!!
Истата банка, пред некој ден.Гужва, на некои плата им дале.Работи еден шалтер.Типот бавен како мрзливец.Доаѓа колешката, отвара друг шалтер.Пола се преместуваат кај колешката.Во истиот момент типот затвара шалтер, и вика пауза, пијам кафе.Настанува гужва.Доаѓа обезбедување, и почнува ,,абре гледате ли вие линија кај има, стојте ваму, таму....,,како говеда да бевме.Па толку ли не можеа да сработат набрзина, по после да пијат заедно кафе....Срамота.
Иначе немам ни еден лош збор за Тутунска.Брзи се, си ја знаат работата, позитивни се, нема никој да седи и да пие кафе, додека некој стои и чека за земе една плата од 7000 денари.
 
P

Princ

Гостин
Прво, имаш ли некаков доказ дека си ги платил 15те евра за трансферот на пари?
Доколку имаш, супер.
Второ, тие многу лесно можат да видат уназад година дена на пример како влегувале и излегувале пари од твојата сметка. Онака, до детал. Така точно да утврдат зошто ти се земани 960 денари.
Бацил, ние сите знаеме дека на УНИ Банка не им е дојдено до 960 денари на параглајдер, ама помножи ја таа цифра со 100 или 1000. И не се работи овде за xxx денари, туку се работи за принцип. Ако мојата банка ме краде, макар и во дени, јас не гледам поента зошто би ги користел нивните услуги.
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
151
Поени од реакции
12
Што лупате глупости бе? Која банка ве краде? И да се случило како што се случило, грешка било, ќе си кажеш ќе ти ја средат! А не одма вакви куродрвци како параглајдер јадат гомна овде! Па уште пишал говеда и арамии! Значи ако некој тебе ти згрешил господин Параглајдер тогаш тој одма е говедо и арамија! Значи сите оние луѓе кои се мачеле да учат и да дојдат до работно место во Унибанка за тебе се говеда! А ти што си бре пропалицо една? Се нервирам кога ќе видам вакви сељачишта како јадат гомна, а истите кредит кога бараат во стање се да им го издудлаат на говедата од банките! Марш со такви како тебе нема ни банкарство ни економија ни бизнис! Земи си ги твоите какви и да се примања и под сликата на Тито да ги чуваш додека плачеш ко пичка по форуми!
 
P

Princ

Гостин
Џоле, намали невроза :icon_lol:
Дефиниција за кражба е одземање на нешто од некој без дозвола или право.
На параглајдерот му е направено тоа. Значи тие се крадци, говеда и арамии. Нека не крадат од клиентите ако сакаат да не се :toe:
 
Член од
4 август 2008
Мислења
243
Поени од реакции
8
jas sum bankar...nemora da se znae koja banka...ama UNI BANKA e naj katastrofa banka na svet...eve primer od pred nekolku dena povrzana so UNI BANKA:

doadja covek kaj nas i vika penzijata da ja prefrli kaj nas za da si zeme kredit, itno mu trebale parite za lekovi ( covekot navistina bese ocaen, mu trebaa lekovi za srce na tatko mu). I nie mu kazavme da zeme odjava od UNI BANKA za da moze da go prijavime kaj nas i da mu dademe kredit. 15 min rabota vo UNI za odjava i 15 min rabota za kredit kaj nas i tolku- na covekot nema da mu se prodadat lekovite. Otisol on u UNI BANKA i pobaral odjava itno, a oni ne mu dale zasto imale GUZVA???? Vrtam jas da reagiram kaj niv, a ona mi vika: "Da be, ja sega ke mu davam odjava, a imam rabota i guzva..nemoze sega"...LELEE.... I go pratile da mu dademe kredit bez odjava, a tie posle ke go odjavele ( breee koi pametnjakovici ) a covekot vrska nema sto se desava i kaj e problemot... . UNI ne kreditira i sega nema nacin da gi zadrzi ludjeto koi zemaat penzija kaj niv i znaat deka im begaat ludjeto i ne im davaat odjava...ne se normalni ej!!!

I jas go sovetuvav da otide tamu i da napravi edna galama u smisla " sto e ova ne mi davate odjava kakva banka ste ova ona... " :) i posle pola saat se vraca ovekot so odjava i nie mu zavrsivme rabota...

mala zabeleska: uste pogolema sramota e sto covekot bese rom po nacionalnost i mislele deka mozat da go zaebavaat i da ne mu dadat odjava....i posle sve ova, cpvekot zadovolen vika " e sega na site ke vikam deka UNI banka e najlosa, site romi sto gi znam ke im izbegaat i ke dojdat kaj vas" .....ete toa pravi UNI banka, od iskustvo vi kazuvam, i ova ne e izoliran slucaj, toa e najtragicno. Koj e vo UNi banka...:tapp:

pozdrav

Што лупате глупости бе? Која банка ве краде? И да се случило како што се случило, грешка било, ќе си кажеш ќе ти ја средат! А не одма вакви куродрвци како параглајдер јадат гомна овде! Па уште пишал говеда и арамии! Значи ако некој тебе ти згрешил господин Параглајдер тогаш тој одма е говедо и арамија! Значи сите оние луѓе кои се мачеле да учат и да дојдат до работно место во Унибанка за тебе се говеда! А ти што си бре пропалицо една? Се нервирам кога ќе видам вакви сељачишта како јадат гомна, а истите кредит кога бараат во стање се да им го издудлаат на говедата од банките! Марш со такви како тебе нема ни банкарство ни економија ни бизнис! Земи си ги твоите какви и да се примања и под сликата на Тито да ги чуваш додека плачеш ко пичка по форуми!

sigurno i ti rabotis vo UNI...ti se poznava po temperamentot....
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.132
Џоле е сигурно одговорен за хигиената во УНИ-банка...:toe:
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Што лупате глупости бе? Која банка ве краде? И да се случило како што се случило, грешка било, ќе си кажеш ќе ти ја средат! А не одма вакви куродрвци како параглајдер јадат гомна овде! Па уште пишал говеда и арамии! Значи ако некој тебе ти згрешил господин Параглајдер тогаш тој одма е говедо и арамија! Значи сите оние луѓе кои се мачеле да учат и да дојдат до работно место во Унибанка за тебе се говеда! А ти што си бре пропалицо една? Се нервирам кога ќе видам вакви сељачишта како јадат гомна, а истите кредит кога бараат во стање се да им го издудлаат на говедата од банките! Марш со такви како тебе нема ни банкарство ни економија ни бизнис! Земи си ги твоите какви и да се примања и под сликата на Тито да ги чуваш додека плачеш ко пичка по форуми!
Џокица...:)
Лебот не се чува по форуми бе момче.:)
Тиња банка сте и не треба да плачипичкосуваш по форуми, туку да си го грееш столчето на работа и да го работиш за тоа што си платен. Да си ја подобриш услугата и односот.:helou:
Ако ти мислиш дека треба да ти го пушат за кредит...има банки кои не бараат блоуџоб и човеците таму ќе одат, а како што слушам и читам, почнале.:)
Не треба да викаш за коминтентите дека се пички и куродрвци.
Се надевам дека за ова ќе јадеш БАН поради навреди.:icon_lol:

За крај...

Марш со такви како тебе нема ни банкарство ни економија ни бизнис! Земи си ги твоите какви и да се примања и под сликата на Тито да ги чуваш додека плачеш ко пичка по форуми!:vozbud:
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Јас си работам со УНИ банка, се е во ред засега:toe:
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.705
Поени од реакции
5.337
и Стопанска Банка се арамии на секое проверување на состојбата на сметката ми кинат по 10 денари :pos: :pos:
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Што лупате глупости бе? Која банка ве краде? И да се случило како што се случило, грешка било, ќе си кажеш ќе ти ја средат! А не одма вакви куродрвци како параглајдер јадат гомна овде! Па уште пишал говеда и арамии! Значи ако некој тебе ти згрешил господин Параглајдер тогаш тој одма е говедо и арамија! Значи сите оние луѓе кои се мачеле да учат и да дојдат до работно место во Унибанка за тебе се говеда! А ти што си бре пропалицо една? Се нервирам кога ќе видам вакви сељачишта како јадат гомна, а истите кредит кога бараат во стање се да им го издудлаат на говедата од банките! Марш со такви како тебе нема ни банкарство ни економија ни бизнис! Земи си ги твоите какви и да се примања и под сликата на Тито да ги чуваш додека плачеш ко пичка по форуми!
Едвај дочекав еден да се појави од кравите да дојде да го брани стадото, како што го гледам овој дегенов, мислам дека го фатив џек-потот :) Слушај мравко:

Значи си завршил високо образование а? Ме зафркна сега....

И јас имам завршено. И многу други што го читаат ова. И?

Те туриле во банка за да бидеш волку глупав ли? Човечки е да се греше. Но да примев барем едно единствено "извини" од страна на еден вработен во УНИ Банка можеби и немаше да почнам да го пишувам овој пост.

ДУРИ ЈАС МУ СЕ ИЗВИНИВ (сиротиот јас) - му велам - "ке извинете вака ке ве измачам малку......" НИКОЈ НИШТО НЕ МИ ОДГОВОРИ. МОЛЧЕА КАКО П*ЗДИ!!!! КАКО П*ЗДИ КАКО ТЕБЕ!!!

Твоите колеги (вклучувајки те и тебе) не сакам да ги сретнам на патот, а камо ли да одам кредит да барам од таму, не биди смешен. Можеби имате улави клиенти што поднесуваат вработените да се однесуваат така спрема нив, па затоа и ги крадете.

ОДОСОТ ВИ Е 0 (нула)

Нека отидат сите и да го споредат односот кон клиентите во Тутунска Банка, и во вашата. Кој к*р се замислувате дека сте бе? А? Гнасо една.

Работете со НАШИТЕ пари бе алоооооо!!!

УНИ Банка е дезориентирана во СЕ. Како прво и НАЈ ОСНОВНО (кога работиш со народ) не ги научила доволно своите вработени да се однесуваат корекно спрема клиентите. Еве примаат вакви селски ретарди како тебе што место да ме порекне со факти и процедури, ме нарекува пизда и сељак :) Леле колку си глуп неможам да поверувам :)


ЕВЕ ДАМИ И ГОСПОДА СЕ ЈАВИ ЕДЕН БРАНИТЕЛ НА УНИ БАНКА

ПРЕСУДЕТЕ САМИ ШТО ЧОВЕК Е И КАКО БРАНИ


jas sum bankar...nemora da se znae koja banka...ama UNI BANKA e naj katastrofa banka na svet...eve primer od pred nekolku dena povrzana so UNI BANKA:

doadja covek kaj nas i vika penzijata da ja prefrli kaj nas za da si zeme kredit, itno mu trebale parite za lekovi ( covekot navistina bese ocaen, mu trebaa lekovi za srce na tatko mu). I nie mu kazavme da zeme odjava od UNI BANKA za da moze da go prijavime kaj nas i da mu dademe kredit. 15 min rabota vo UNI za odjava i 15 min rabota za kredit kaj nas i tolku- na covekot nema da mu se prodadat lekovite. Otisol on u UNI BANKA i pobaral odjava itno, a oni ne mu dale zasto imale GUZVA???? Vrtam jas da reagiram kaj niv, a ona mi vika: "Da be, ja sega ke mu davam odjava, a imam rabota i guzva..nemoze sega"...LELEE.... I go pratile da mu dademe kredit bez odjava, a tie posle ke go odjavele ( breee koi pametnjakovici ) a covekot vrska nema sto se desava i kaj e problemot... . UNI ne kreditira i sega nema nacin da gi zadrzi ludjeto koi zemaat penzija kaj niv i znaat deka im begaat ludjeto i ne im davaat odjava...ne se normalni ej!!!

I jas go sovetuvav da otide tamu i da napravi edna galama u smisla " sto e ova ne mi davate odjava kakva banka ste ova ona... " :) i posle pola saat se vraca ovekot so odjava i nie mu zavrsivme rabota...

mala zabeleska: uste pogolema sramota e sto covekot bese rom po nacionalnost i mislele deka mozat da go zaebavaat i da ne mu dadat odjava....i posle sve ova, cpvekot zadovolen vika " e sega na site ke vikam deka UNI banka e najlosa, site romi sto gi znam ke im izbegaat i ke dojdat kaj vas" .....ete toa pravi UNI banka, od iskustvo vi kazuvam, i ova ne e izoliran slucaj, toa e najtragicno. Koj e vo UNi banka...:tapp:

pozdrav
Еве не е важно во која банка работиш, да не рекламираме, но ајде објасни ми ја процедурата, колку би имал за плакање провизии, давачки и се, доколку сакам да направам трансфер на 70 евра преку вашата банка, до банка во бугарија?

Значи сакам тој човек во бугарија да прими точно 70 евра од мене. Кои се сите останати трошоци кои што треба да ги покријам.

(истото прашање што му го поставив и во УНИ Банка, ах, бре мамето нивно...)
 
Член од
4 август 2008
Мислења
243
Поени од реакции
8
abe druze...ne rabotam u toj sektor, ama taa provizija e mnooogu pomala od toa sto tebe ti zemale, a mozebi i nema provizija, da ne te izlazam...

E sega koga go kazav ova, ke mora da ti kazam kako, a so toa ke mora da kazam i vo koja banka rabotam...

Ohridska banka - Societe Generale Group...znaci vo Bugarija ima Express Bank koja e isto vo grupacijata Societe Generale i tamu ke otvori smetka toj sto treba da gi primi parite i toa ti e kako da prefrlas pari od 1 filijala vo Makedonija vo druga...sto da ti kazam...

Malku e i tvoja greska...ludjeto (site, ne samo ti....a bogami i firmite isto so ziro smetkite) deluvaat po inercija...nekoj im kazal za UNI banka i otisle i mislele deka toa e vrhunac na bankarstvo, ama toa e taka sve dodeka ne gi zaebe nekoj, kako sto te zaebale tebe. I posle toa resavas da menjas banka...ama vise kasno, ednas te zaebale...

E sega toa sto ti ke kazes na site sto gi znaes deka te zaebale toa e druga rabota...negativniot marketing e mnogu jaka rabota. Ama da znaes deka ima i banki sto rabotat na drug princip ( ne vikam deka samo Oh Banka - SG group raboti taka, ima i drugi banki, ama retki se vo Makedonija, od iskustvo ti kazuvam )

pozdrav i razmisli ubavo pred da odis vo bilo koja banka....a za drugite banki mozam da raskazuvam i raskazuvam negativni raboti od iskustvo, ama ajde da ne otupam, ako ve interesira nesto prasajte. Ima mnogu slucki so site banki...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
sea go vidov ova...zarem uste ima nekoj , so cesni nameri....koj vleguva vi UNIbanka????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom