Лоши искуства со банки

Член од
31 јули 2008
Мислења
2.766
Поени од реакции
1.460
Имам искуство со УНИ Банка што мислам дека заслужува да го споделам со сите вас.

НИКОГАШ повеке нема да помислам да работам било што со нив. НИКОГАШ.

Испракав пари до Бугарија (за да го платам семестарот) пред околу 4-5 месеци. Знам какви се подлите трикови на банките за лапање на пари од просечниот граѓанин, па пред да ги испратам парите или да правам било што ги испрашав како оди процедурата и што ке имам трошкови ДО ДЕТАЉ.

Не се секавам точно колку беа трошоците, но како и да е не беа кој знае колку, (не повеке од 15 евра). Ги платив нив, плус сумата што ја испракав - 70 евра. Кажано ми беше дека ке му одземат и 2 евра провизија на личноста што ке ги подигне парите таму - во Бугарија. ок.

И еве по 4-5 месеци гледам на картичката имам минус 960 денари. Хмммм... си викам дај да одам да проверам што е оваа работа.

Одам во банката, ги прашувам што е работава, се врткаа 5 минути незнаеа да ми одговорат. После увидоа дека сум имал пракање на пари во странство. Епа ОК им велам, пракав пари но си ги платив и сите трошоци, провизии, и сите тие работи. Тоа беше одамна.

Епа ми вели, ова е плус.

Е си викам иди ти у пич*у матер кој к*р сега плус минус кога нај убаво те прашав какви трошоци ке имам тогаш говедо едно да ти еб*м матер. Зошто не ми кажаа тогаш??? Можеби немаше да ми одговара, можеби ке ги пратев парите на друг начин.Ама ајде да не правам сцени, разговорот го продолжив на мирен начин.

Ми вели - сигурно ви било укажано дека ке има дополнителни трошоци од страна на банката кон која ги префрлуваме парите итн. НИКОЈ НИШТО НЕ МИ КАЖА - и велам. И со право и го викам тоа. Бидејки внимавам на тие работи. Другото педерастично типче што седеше таму се јавуваше на телефон демек (кој знае што правеше можеби и сам си зборувал), ми вели - "Незнам, јас не се секавам кога ги пуштавме ова она...." Па ми вели - "да не имаш нешто работено со картичката на интернет". :)

Леле ке го убиев :)

НЕМАА ПОИМ ДА МИ КАЖАТ КАЈ МИ ЗАМИНАЛЕ 960 ДЕНАРИ КОИ ШТО МИ ГИ ПРЕСЕКОА ОД КАРТИЧКАТА. И ТОА БЕЗ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ПО ПОШТА, ИЛИ ОБАВЕСТУВАЊЕ -АБЕ НИШТО!!!!!!!!!
ГРОМ ОД ВЕДРО НЕБО!!!!!!!

Демек ги зела банката во Бугарија каде што стигнале парите, па сега мене ме сечеле.... Една тиква што работи таму се обидуваше да ме замати со стручни поими некои банкарски - за кои што за нејзино лично незадоволство ја прашував на секој поим што значи. Јеби га, не сме се родиле сите банкари.

КОЈА БАНКА ВО СВЕТОТ ЗЕМА ПРОВИЗИЈА ОД 15 ЕВРА НА СУМА ОД 70 ЕВРА???????

Ама ајде. Нека си еб*т матер со моите 15 евра нека им служат за честа. Да му се плукнам на 15 евра. Само криво ми е кога ме краде некој и кога ме прави малоумен - макар и за 2 евра.

Тоа се дами и господо арамиите на модерното време - банките како оваа - УНИ БАНКА.

Пиз*а им матер на УНИ Банка. Јас сум граѓанин со просечни накај минимални примања. Ако им е дојдено до мене да ми крадат 960 денари тогаш нека им служи на честа. Нека украдат по уште 500 од неколкумина други и нека си купат коли и станеви.

Само мене веке нема да ме крадат.
Бидејки никогаш повеке нема да стапнам таму.
Никогаш.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Paraglajder верувај ми не им е дојдено на УНИ банка до твоите 960 денари ама воопшто. Тоа што ти биле одземени мора да е некоја грешка или недоразбирање. Највројатно кога си дал таму пари за префрлање или погрешно ти кажале, или ти погрешно си ги разбрал, или таа таму не те рабрала, како и да е малку е тапа кога си во помалите експозитура, ова што го кажуваш да се одвивало во централата, тогаш си можел да бараш да збориш со претпоставениот, како и да е многу се строги во однос на грешки конкретно во УНИ банка, пошто знам од прва рака.
Така да те разбирам дека си накурчен до коска, и јас би бил, а мене ова да ми се случеше ќе добиеше некој опомена пред отказ дефинитивно во дотичната банка.
 

mile_panikaaa

Нормален
Член од
28 април 2008
Мислења
348
Поени од реакции
9
Искрено добро си поступил ти шо таке си изреагирал,Си излегол мирен паметен,за разлика од некои други за тие 15 евра би ги мллаетел би ги тужел.Џубриња бе срам да им е.Се слагам со тебе.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Ajde da spodelam i jas edno iskustvo so vas ama od Stopanska Banka jas beb zaeban?Porano imav smetka vo SB pa si zedov i VISA karticka za da ne nosam so mene gotovina.Redovno na smetkata imav po 30.000 denari i stoea po poveke vreme.Najinteresno bese toa sto na taa suma mesecna pozitivna kamata imav samo 0.50 denari,ve molam nemojte da pagate vo nesvest,ke vi napisam i so bukvi za podobro da razberete,samo POLOVINA DENAR,mame im nivno banditsko! Kupuvav nesto na rati ama po greska eden cek od 1200 denari dosol porano 6 dena od predvidenoto,za tie mocani 6 dena jas imav 105 denari negativna kamata na 1200 denari dolg,epa onoj koj e popameten od mene neka izracuna kolku kamata taa mocana Grcka banka mi naplatila mene?Od togas go raskinav dogovorot so niv i ne planiram poveke da rabotam so SB,mu blagodaram na deckoto sto j aotvori temata taka da terba sega da se cuvame i od UNI BANKA a mozebi i od nekoja druga?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
90
Поени од реакции
3
15 evra na 70????????

kukuuuuuuuuuu


p.s. jas bi preporucuvam kupuvajte UBS akcii do deka se niski za najmnogu 3 godini pak ke se kacat!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Јас си одам засега сосема коректно со НЛБ Тутунска банка.
 
C

cige

Гостин
сегде го има ова,
мислам дека не е оффтопик
имам договор за претплата во космофон
и тарифата ми е првите 15 разговори бесплатни а наредните се наплаќаат по соодветен ценовник, до овде се ок,
и се така си се одвиваше ок, додека еден месец ми ги ставиле првите 15 минути бесплатни, наредните по редовна ценам сметката ми беше огин и пламен затоа што првите 15 разговори ги правев маратонски,
и одам во локалната продавница на Германос, и се карам, буквално се карав,
и таа госпо'жата ми вика дека така пишува во договорот, и ајде си ја платив,
од наредниот месец пак ми идеа сметки со бесплатни разговори и до сега е ок
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Ајде да не правам реклама ама добра е Тутунска сме немале проблеми досега со нејзе.Каматата е во ред а и од парите можиме да си извадиме колку сакаме и кога сакаме.
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
15
Поени од реакции
9
Абе дечки немој да дојде до забуна...
Ако си праќал пари преку Western Union на 100 евра земаат 15 евра провизија, ако сакаш ти може да пратиш и 10 евра и пак ќе ти земат 15 евра провизија,за MoneyGram не знам како одат провизиите. Е сега зошто тебе два пати те репнале тоа е сосема друго прашање, а изгледа имаат некоја грешка направено и сеа се вадат наводно на тоа што си праќал пари во странство, но како и да е, ти си должен да си побараш белевче каде тебе тоа ти отошле тие 960 ден,инсистирај, и ќе видиш, или ќе ти дадат црно на бело кај се парите или ќе ти ги вратат парите.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Боље преку банка што си испратил брат .... Преку Western Union корнат уште повеќе ... знам мене на 800ден. пратени ми земаа 600ден. Провизија ... на 6000 - околу 2500 ...

Иначе се согласувам со тебе .... за банката .... Ама сигурен сум дека е некоја грешка - се надевам дека ке ја средиш работата ... иако се работи за 960ден.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.766
Поени од реакции
1.460
Абе дечки немој да дојде до забуна...
Ако си праќал пари преку Western Union на 100 евра земаат 15 евра провизија, ако сакаш ти може да пратиш и 10 евра и пак ќе ти земат 15 евра провизија,за MoneyGram не знам како одат провизиите. Е сега зошто тебе два пати те репнале тоа е сосема друго прашање, а изгледа имаат некоја грешка направено и сеа се вадат наводно на тоа што си праќал пари во странство, но како и да е, ти си должен да си побараш белевче каде тебе тоа ти отошле тие 960 ден,инсистирај, и ќе видиш, или ќе ти дадат црно на бело кај се парите или ќе ти ги вратат парите.
И ке им одам утре да знаеш.
Ке им еб*м матер :)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
И ке им одам утре да знаеш.
Ке им еб*м матер :)
Не им ебавај матер, туку едноставно многу културно со многу трпение, иди барај убаво да те објаснат како тоа тебе двапати ти се наплатени 15 те евра за префрлање на пари или пак каде се отидени тие 15 евра од твојата сметка, само мој совет е да идеш во централата ако си во скопје пошто би требало да имаат побрз и полесен пристап кон сите транскации, па да се види каде отишле тие 15 евра.
 

диме

When Am I ?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
806
Поени од реакции
21
едит: За плаќање на пари во странство плаќаш фиксна провизија. Барем така памтам дека ми рекоа во Стопанска Банка - Скопје.
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
260
Поени од реакции
6
Prati im pismo do direkcijata.Pobaraj da ti gi vratat tie pari ili zaknise deka ili ke ja smenis bankata i ke gi tuzis za tie 900 den,prvin napisi im ljubezno da ti gi vrata.Pismeno samo nema karanje

Tioe pari se tvoi se napravila nekoj greska.Inaku provizijata tie za otkup na devizi ako plakas vo denari 0.03% od sumata sto ja plakas.Imaat utnato nesto
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.766
Поени од реакции
1.460
едит: За плаќање на пари во странство плаќаш фиксна провизија. Барем така памтам дека ми рекоа во Стопанска Банка - Скопје.
Фиксна провизија - значи плакаш провизија однапред колку што треба и тоа е тоа, се е платено. Така ли..?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom