Легализација на инцест

  • Креатор на темата NikolaMKD91
  • Време на започнување

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.135
Поени од реакции
2.777
После инцестот што е следно што ќе се легализира??? Педофилијата, Некрофилијата, Силувањето???
--- надополнето: 9 ноември 2012 во 01:03 ---
Ако инцестот треба да се легализира (според Данските Либерали) дали тоа значи дека треба да се ослободи од затвор Аустрискиот Монструм Јосиф Фрицл???
 

Paramour

Distinctively Different
Член од
6 октомври 2012
Мислења
125
Поени од реакции
71
После инцестот што е следно што ќе се легализира??? Педофилијата, Некрофилијата, Силувањето???
тоа е мора да се осовременуваме дур можеме да не останеме у среден век со мозоците заостанати, среќа имаме либералци овде што можат да не просветлат колку овие работи се нормални и у ред:tapp:
--- надополнето: 9 ноември 2012 во 01:07 ---
Аха, и како е ова вина на инцесташите?
леле човече колку напна со игри на зборови пробуваш да објасниш колку бил океј инцестот. да не си производ на инцест толку што се осети повикан да ги браниш?
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.135
Поени од реакции
2.777
тоа е мора да се осовременуваме дур можеме да не останеме у среден век со мозоците заостанати, среќа имаме либералци овде што можат да не просветлат колку овие работи се нормални и у ред:tapp:
Либералите дефинитивно светот го уништија...
За сите Либерали, Инцестоидите, Педероиди, само овој бил лекот.


Во негово време 2 милиони инцестоиди, хомоси, зоофили, објектофили биле егзекутирани.

Само штета што денеска немаме ваков човек којшто ќе тргне по неговиот пат!!!
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
не барам да се согласиш. твое право на мислење, ама прифати и туѓо.
Не мора да си вулгарна, јас никаде не те извулгаризирав со таков речник ;)
За верата не ме брани, никој не треба. Бог е со мене, чекори со мене, до мене е. Тој е мојата одбрана. Мојата сигурност, цврстина.
Но, како можеш да оправдаш инцест?
Немам јас што да бранам или осудувам кога двајца возрасни стапуваат во однос кој нив им годи, а никому не штети. Мојата граница на толеранција е до онаму, до каде што нечиите постапки не повредуваат некој друг.
Не знам што ти е толку тешко да сфатиш, всушност, знам, тешко е кога се чита списанието и тоа ти е водич низ животот.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
леле човече колку напна со игри на зборови пробуваш да објасниш колку бил океј инцестот. да не си производ на инцест толку што се осети повикан да ги браниш?
Тоа е разликата меѓу мене и сите вас. Додека алапачите по темава јас едноставно ве читам и ви ги потенцирам фалинките.Сто пати ја објаснував мојата кауза овде и пак ми се нафрлаш со прашањето дали сум производ на инцест.
Освен тоа, поголема шансата ти да си butthurt од инцест, со оглед на тоа како ревносно го напаѓаш. Дали ова е моментот кога треба да те прашам кој те злоупотребувал додека си мал?
Ад хоминем фориве ви се излитени, прости, не придонесуваат на дискусијата и не ви палат кај мене. Продолжи да даваш аргументи contra и не паламуди.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Не, зошто?



Друже, вака, кога се декриминализираше и легализираше хомосексуалноста, зар сите станаа хомосексуалци? :D Да, не има повеќе, ама тоа е затоа што не се криеме веќе во сенка.

Законот треба да штити луѓе од некаква злоупотреба и повреда. Значи затоа спомнав, либерален дека сум, ама со мера. Значи лица од сексуална зрелост нека стапуваат во инцестуални односи ако сакаат, мене не ми штетат, нити тебе ти штетат. И ако е од взаемна согласност. Затоа типови ко Фрицл и во такво општетсво, се ушт еќе ги казнуваат за злодело.

Е сега, сфаќам што сакаш да кажеш. Што доколку го сменат законот да и тоа не е казниво? И дека е нормално да ја затвориш ќерката/синот и вузба и сексуално да ги измачуваш. Тогаш брат, јас марама на лице, молотов коктел и идам да изразам револт во најрадикална смисла за зборот. Тогаш веќе трети лица страдаат, во овој случај ќе биде прогенијата на вакви лица. Може не првата генерација, ама дефинитивно наредните генерации.
Па ти ја постави педофилијата како да е легална и нормална, неможе да се легализира нешто што не е во согласност со природата на човекот, во историскиот развој на семејството како основна клетка на заедницата т.е. општеството постоеле инцестуални односи, но се согледало дека со мешањето на иста крв се раѓаат деца со деформитет и таквите односи се забраниле. И денес во современото општество овие односи се забранети токму од овие причини. Така да и да постои доброволно стапување во инцест тоа ќе наиде на секаква осуда просто дека е ненормално.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Нормално ако се случи во моето опкружување некој ќе биде тепан али тоа е проблемот тоа е МОЕ ОПКРУЖУВАЊЕ и очекувам никој и во истото да не ми се меша.Исто како што ако ја има појавата кај мојот сосед јас нема да му се мешам а уште помалку па да го пријавам на полиција која воопшто на никој начин и нема да го реши проблемот. Што ако го прати во затвор на една година ќе излезе после една година и пак ќе ја клеца сестра му или кој било и да е засегнат во фамилијата.


Јас сум и против абортус во кој било случај али дали сум државата да го забрани.Апсолутно НЕ ,истото е и за дрога и многу други работи.

Ова не се законодавни проблеми,ова се општествени морални проблеми.Општествени и морални проблеми не се решаваат со закон,никогаш не се решавале никогаш и нема да бидат решени.Со закон можеш само да ги замаскираш и да бидат скриени но сепак да тлеат и пак сите да знаат дека се таму.


Еве да не бидеш дискримиран на база на раса,боја на кожа и религија ни е загарантирано со закон ,а и етничкиот - соживот па види како ни оди во пракса со истите.Расизмот,националната нетрпеливост се тука можеби замаскирани но сепак се тука и со време ќе излезат на виделина и ќе си ја покажат својата гадост во полно светло.


Исто како проблемот со хулиганството во Англија,забранија тепање по стадионите и што се случи тепачките се префрлија надвор од стадионите низ целите градови.Али затоа важно на камера нема ништо.Тоа не е решение на некаков проблем тука е правење на лице за пред комшиите.

Јас лично сум поконзервативен од сите вас овдека што ми продавате глупости и христијански вредности .Разликата меѓу мене и вас е што јас не очекувам другите да ги имаат истите вредности како мене а уште помалку пак сакам да ги приморувам со казна затвор.

.
Oва е што се однесува до мене најинтелигентниот пост на темата. Прочитајте го внимателно, и уклучете ги малку мозоците...
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Дечко спазмови ми создаваш. Читај ме назад. Реков, 21 век е. Контрацепцијата одамна не е мит. Поентата е што ако немаат деца? Дали тогаш се согласуваш со инцестот, и ако не зошто?
Пак ќе го поставам неодговореното прашање, дали постојат други импликации освен здравствените кои очигледно можат да се надминат?
Сега и повторно ќе го одговорам.
Болно имплицира дека можеш да го дијагностицираш и третираш проблемот. Не станува збор за болно туку одбивно. А одбивно е бидејќи станува збор за еволутивна аверзија према пристапување во интимни односи со луѓето кои ги сметаме за тесно семејство. Чисто бидејќи контрацепцијата не била отсекогаш возможна па ова било единствениот начин да се гарантира избегнување на генетски деформитети.
Пази, битно е да сфатиш дека овде станува збор за единки со согласност.
Тоа што Фрицл го правеше не е само инцест. Фрицл присилно имаше сексуални односи со ќерка си. Заробеништво+Силување.
Е сега, одговорот на прашањето кое сам си го дадов треба да ви биде водилка на сите кои сте поставени contra, бидејќи општествените норми се единствените кои со сигурност трпат извитоперување во овој поглед.
А дали ти си слушнал за етика - морал? Норми кои се непишани а создадени да се придржуваш кон нив затоа што така треба и дека е така во ред, нормално, затоа што исклучоците (инцест двојките во случајов) го потврдуваат правилото ( нормалното однесување).
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
А дали ти си слушнал за етика - морал? Норми кои се непишани а создадени да се придржуваш кон нив затоа што така треба и дека е така во ред, нормално, затоа што исклучоците (инцест двојките во случајов) го потврдуваат правилото ( нормалното однесување).
Дај ми дефиниции за болдираното со акцент токму на темава односно зошто токму така треба во случајот на инцестот и кажи ми зошто мислиш дека постојат тие општествени норми.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
За сите што сметаат дека инцестот треба да е легален:
- Коњите не се парат доколку се од исто крвно сродство тоа им е вроден инстинкт.
За другите животињи незнам. Божем човекот е совршено суштество, ама ќе да е далеку од совршен ум, само перверзии се изродија.
Па сега вие видете.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Немам јас што да бранам или осудувам кога двајца возрасни стапуваат во однос кој нив им годи, а никому не штети. Мојата граница на толеранција е до онаму, до каде што нечиите постапки не повредуваат некој друг.
Не знам што ти е толку тешко да сфатиш, всушност, знам, тешко е кога се чита списанието и тоа ти е водич низ животот.
Не ми е тешко да те поимам, потешко е да поимам како можеш а приори во име на некоја либерална перспектива да апологетизираш непто кое е очигледно туѓо секому здрав и прав cum laude.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Дај ми дефиниции за болдираното со акцент токму на темава односно зошто токму така треба во случајот на инцестот и кажи ми зошто мислиш дека постојат тие општествени норми.
Не постои ништо апсолутно, ниту еден закон не е во апсолутна форма, се е менливо, но со текот на човековото постоење се дошло до заклучок што е морлано, а што не односно што е нормално прифатливо однесување.

Општествените норми се пропишани и захтевни облици на однесување чие што применување општеството ги поддржува и нагарадува, а одтсапувањето и непочитувањето го осудува и казнува.Општествените норми се регулатор на човековото однесување во општеството. Нормата е критериум или мерило за проценка на исправноста за нечие мислење, суд или делување.

Тука не станува збор само дали на некој индивидуално му смета или е засегнат од овој проблем.Проблемот се поткрева на повисоко ниво колективно.
--- надополнето: 9 ноември 2012 во 10:40 ---
Исплатливост на ризик- на општеството му е полесно, поисплатливо и понормално да го забрани инцестот од колку да го дозволи т.е. легализира во секој можен аспект, здравствен, морален.
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
150
Поени од реакции
106
После инцестот што е следно што ќе се легализира??? Педофилијата, Некрофилијата, Силувањето???
--- надополнето: 9 ноември 2012 во 01:03 ---
Ако инцестот треба да се легализира (според Данските Либерали) дали тоа значи дека треба да се ослободи од затвор Аустрискиот Монструм Јосиф Фрицл???
Фрицл ја силувал и држел во затвор својата ќерка со години. Затоа е и суден. Не е суден за инцест.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom