Кучиња (грижа, општи дискусии)

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Сакав да прашам, каде можам да најдам Пемброке Велш Корги??? Кучето ми е преслатко ама никако да најдам некој што одгледува во регионов... Речено ми е дека на балканот немало некој што одгледува...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Сакав да прашам, каде можам да најдам Пемброке Велш Корги??? Кучето ми е преслатко ама никако да најдам некој што одгледува во регионов... Речено ми е дека на балканот немало некој што одгледува...
На линков http://www.eurobreeder.com/breeds/welsh_corgi_pembroke.html може да си најдеш каде во Европа има одгледувачници
 
Член од
13 февруари 2013
Мислења
12
Поени од реакции
15
Проблем... секој ден сум со кучето, скоро по цел ден, го вежбам и сите тие работи...али веќе 5-6 пат му се пофторува да стане наеднаш агресивен кон мене и кон сите од дома, пробував со сите методи и не успева...се консултирав со дресер, ми кажа дека е до кучето и неможе да се смени....наеднаш му доаѓа агресија, буквално пред тоа ништо да се нема десено....вчера на пример, го однесов да се истрча, го качив во кола, за симнување стана агресивен 20 мин. неможеше да се смири....одговор?
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Проблем... секој ден сум со кучето, скоро по цел ден, го вежбам и сите тие работи...али веќе 5-6 пат му се пофторува да стане наеднаш агресивен кон мене и кон сите од дома, пробував со сите методи и не успева...се консултирав со дресер, ми кажа дека е до кучето и неможе да се смени....наеднаш му доаѓа агресија, буквално пред тоа ништо да се нема десено....вчера на пример, го однесов да се истрча, го качив во кола, за симнување стана агресивен 20 мин. неможеше да се смири....одговор?
http://forum.kajgana.com/threads/Алфа-статус-read-only.56023/ Еве ти тема... не знам кој тренер ти реколк дека такво си е кучето:facepalm: не постои такво нешто како такво си е кучето... прочитај се на темава за Алфа статус, изгледај некоја епизода од Dog whisperer и нема да имаш проблем.
 
Член од
13 февруари 2013
Мислења
12
Поени од реакции
15
не е работата за АЛФА...работата е што наеднаш му се дешава тоа...не дека сака нешто да докаже...разбирам за алфа мажјак да покажува агресија, али до волкава мера незнам.... иначе 1 година има кучето, доберман, се консултирав и на изложбава со Зоран Кајзеркрафт, истото ми го кажа што и дресерот, а тоа е да не ризикувам веќе со тоа куче
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Напротив Зина, Димитар добил правилен совет,многу е порешно верувањето дека се е розово зо однесувањето на било кое куче, тоа може да води до катастрофални последици кои потоо доведуваат до уште покатастрофални закони за опасни раси кучиња. Некои кучиња едноставно генетски имаат послаби нерви и никаква дресура тоа неможе да го поправи. Немора да значи дека неможе да се искористи за некоја друга намена кучето, но ризично е како домашен миленик, особено ако имаат дома и мали деца. Јас ке додадам да се консултираш со неколку дресери и одгледувачи за да видиш што понатаму со тоа куче (дресери што имаат искуство со агресивни кучиња и кои знаат правилно да проценат карактер на куче - моја препорака е некој од дресерите од АРМ или МВР) Не значи исто така и дека е поврзано со расата, ова е случај кај многу раси. Дури и Цезар имаше една фамозна епизода со лабрадорка која го искаса затоа што беше агресивна со храна, и колку што знам кај тоа куче и тој не успеа да го доведе под контрола. Димитар браво за одговорноста и правилната постапка и се надевам дека ке најдеш решение за кучето. Среќни празници на сите!
 
Член од
13 февруари 2013
Мислења
12
Поени од реакции
15
Напротив Зина, Димитар добил правилен совет,многу е порешно верувањето дека се е розово зо однесувањето на било кое куче, тоа може да води до катастрофални последици кои потоо доведуваат до уште покатастрофални закони за опасни раси кучиња. Некои кучиња едноставно генетски имаат послаби нерви и никаква дресура тоа неможе да го поправи. Немора да значи дека неможе да се искористи за некоја друга намена кучето, но ризично е како домашен миленик, особено ако имаат дома и мали деца. Јас ке додадам да се консултираш со неколку дресери и одгледувачи за да видиш што понатаму со тоа куче (дресери што имаат искуство со агресивни кучиња и кои знаат правилно да проценат карактер на куче - моја препорака е некој од дресерите од АРМ или МВР) Не значи исто така и дека е поврзано со расата, ова е случај кај многу раси. Дури и Цезар имаше една фамозна епизода со лабрадорка која го искаса затоа што беше агресивна со храна, и колку што знам кај тоа куче и тој не успеа да го доведе под контрола. Димитар браво за одговорноста и правилната постапка и се надевам дека ке најдеш решение за кучето. Среќни празници на сите!
Фала на исцрпниот одговор...беше 1 месец на дресура кај човек од АРМ од Велес, ми го врати пошо имаше нешто работа па да не седи кучето само...али му ги кажав овие работи и неговите зборови беа: И мене истото ми го направи, али мислев дека е многу поврзано со тебе, па тебе нема да ти прави - Дај го додека не си се поврзал поише, пошо ќе ти направи проблем, тоа ми е 2ро куче такво што сум го имал, 20 години работам со кучиња...... Така да, колку и да ми е жал, изгледа ќе морам да го дадам
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
здраво имам едно прашање живо ме интересира сто е разликата мегу шарпланинец,карабаш и караман
Не,фенотипски се различни.
Карабашите се малце помали од типичниот шаркои претежно се бели.

Караман
 
Член од
22 септември 2011
Мислења
65
Поени од реакции
41
фала за објаснувањето,денес бев на изложбата во белви каков кавказ имаше глава боли морам да земам еден таков али којзнае колку паре е еден таков капиталец
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
фала за објаснувањето,денес бев на изложбата во белви каков кавказ имаше глава боли морам да земам еден таков али којзнае колку паре е еден таков капиталец
Знам знам,бев и јас,го видов
 
Член од
22 септември 2011
Мислења
65
Поени од реакции
41
уште не сум нашол некој да даде некој шарко на поклон некој што има вишок и неможе да ги чува а некако не ми се дава 100-150 евра за куче ја пак тие пари ке потрошам за храна ама многу ке ми дојде наеднаш куче +храна+вакцини+додатни работи за него
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
уште не сум нашол некој да даде некој шарко на поклон некој што има вишок и неможе да ги чува а некако не ми се дава 100-150 евра за куче ја пак тие пари ке потрошам за храна ама многу ке ми дојде наеднаш куче +храна+вакцини+додатни работи за него
А потрошениот труд за да се одгледа и исхрани мајката и кутрињата не треба да се платат?
 
Член од
13 февруари 2013
Мислења
12
Поени од реакции
15
уште не сум нашол некој да даде некој шарко на поклон некој што има вишок и неможе да ги чува а некако не ми се дава 100-150 евра за куче ја пак тие пари ке потрошам за храна ама многу ке ми дојде наеднаш куче +храна+вакцини+додатни работи за него
Биди среќен ако дадеш 100-150е за такво куче, мада - колку пари, толку музика....ако сакаш квалитет - не треба да штедиш (доколку имаш нормално), али најчесто за 100е (или "поклон") ќе добиеш опасен мелез :) секако, може да ти биде и најдобриот миленик :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom