Кучиња (грижа, општи дискусии)

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Јас сум многу изненадена од неинформираноста кај нас за кастрација и стерилизација, и како се реагира на тоа. Земете прочитајте какви предности добивате со кастрација, а и какви болести ако не се направи а и не се пари... природата си го чини своето, ако не сакаш да му ја скратиш машкоста тогаш дозволи му да се размножува, само каде после тоа со малите? Така доаѓа до друг поголем проблем како кучињата бездомници итн...
Зошто си сеуште изненадена? После се што имам прочитано а сигрно и ти имаш прочитано треба да отрпнеш :D off topic на Гази Баба има цело легло малечки, некој ги оставил(тоа се случува кога луѓето имаат погрешни сфаќања за кастрацијата и стерилизацијата) па ако има некој што може да ги прибере ке биде супер.ЈАс ке пробам денес да ги прочистам од глисти барем.
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
664
Поени од реакции
333
Зошто не би го направил тоа? Мислиш дека тоа лошо делува на животното? Прашувам бидејќи многу луѓе имаат погрешно сфаќање кастрацијата и стерилизацијата.
еве јас имам погрешно сфаќање за стерилизацијата, и никогаш не би го кастрирал мојот пит иако иам порблеми со агресија кон други машки кучиња, но тоа е , сега повеќе ќе посветам внимание на дресура плус носам и маска...

а за парење , да порасен уште некој месец и ке дадам по огласи и фб , и ќе му најдам кога тогаш слободна кучка за парење
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
еве јас имам погрешно сфаќање за стерилизацијата, и никогаш не би го кастрирал мојот пит иако иам порблеми со агресија кон други машки кучиња, но тоа е , сега повеќе ќе посветам внимание на дресура плус носам и маска...

а за парење , да порасен уште некој месец и ке дадам по огласи и фб , и ќе му најдам кога тогаш слободна кучка за парење
Не сакам да го сфатиш ова како навреда, меѓутоа поради такви прекумерни парења имаме многу скитници по улиците, јас не велам дека ти и твоето кутре ќе направите некоја разлика, ако пример го ти кастрираш, но можеби свеста дај боже ќе се пробуди кај сите. Затоа што ти можеби си совесен сопственик, но има и несовесни, пример за тоа е цело легло на Гази Баба оставено, затоа што некој спарил и не му се даваат пари за чување на кутрињата и нашол решение да ги фрли во картонски кутии. Во врска со агресијата, ќе ти кажам пример од друга страна, бидејќи спомена дека твојот пит покажува агресија. Што ако некогаш се случи кучето да ти избега и да задави нечие друго куче? И покрај тоа што до тогаш си го носил и на маска и се, ќе те посочат дека си ваков, таков и секаков, сигурно ги знаеш муабетите. Јас искрено не би се чувствувала пријатно да знам дека еден баш тој пат како за инат се случи такво нешто.

Пак ќе кажам, со среќа со малиот, тие кучиња, зборувам глобално пит булите, не се криви, криви се луѓето кои им наметнаа такви етикети. Јас ги сакам питовите како раса, и им се восхитувам, пораснав со еден во комшилук и кој ги познава знае какви се всушност тие кучиња.
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
664
Поени од реакции
333
Не сакам да го сфатиш ова како навреда, меѓутоа поради такви прекумерни парења имаме многу скитници по улиците, јас не велам дека ти и твоето кутре ќе направите некоја разлика, ако пример го ти кастрираш, но можеби свеста дај боже ќе се пробуди кај сите. Затоа што ти можеби си совесен сопственик, но има и несовесни, пример за тоа е цело легло на Гази Баба оставено, затоа што некој спарил и не му се даваат пари за чување на кутрињата и нашол решение да ги фрли во картонски кутии. Во врска со агресијата, ќе ти кажам пример од друга страна, бидејќи спомена дека твојот пит покажува агресија. Што ако некогаш се случи кучето да ти избега и да задави нечие друго куче? И покрај тоа што до тогаш си го носил и на маска и се, ќе те посочат дека си ваков, таков и секаков, сигурно ги знаеш муабетите. Јас искрено не би се чувствувала пријатно да знам дека еден баш тој пат како за инат се случи такво нешто.

Пак ќе кажам, со среќа со малиот, тие кучиња, зборувам глобално пит булите, не се криви, криви се луѓето кои им наметнаа такви етикети. Јас ги сакам питовите како раса, и им се восхитувам, пораснав со еден во комшилук и кој ги познава знае какви се всушност тие кучиња.
не планирам со улилно куче да го парам туку ке чекам некој што има кучка и што сака да ја пари и да ги продаде/подари малите, затоа пишав дека ке побарам и по огласи, фб ,а и имам веќе неколку другари што имаат женки али уште не се спремни мали да чуваат...

а да избега, не може, ем слуша ем е на ланец.. единствено може да закачи некое куче што него ке му се с'сне и ке го лае и ќе пробува да го гризне,... (најголеми вакви проблеми иам со пинчови и малтезери , кои со цел памет го "напаѓаат" и лично толку ги замразив тие раси само заради нивните газди кои такви ги направиле...

еве типичен пример од кај мене во зграда што не се скаат со еден 4 годишен златен ретривер:
ретрвиер на комшиите ( 55 кг магаре , сеа планираат да го кастрираат) , на скали пред влез слободно пуштен му се снсна на мојот и пола саат го лае и му кружи и пробува да го "гризне" , јас одвај мојот го држев да не го изеде додека го чекав газдата , и се тргав на страна али ретриверот со цел памет одеше по нас и во еден момент под нозе ми се бунта и над уши му ржеше и лаеше , и мојот кога ко зграпчи , цела уста му ја преклопи, но кога му кажав пушти , веднаш пушти и овој малце гребнат избега од страв... ете и уште еден мит дека не пуштаат питовите кога ке фатат место, пуштаат но само од газдите команда ...
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Малку поопширно, не сум упатен до толку.
Што е тоа кастрирање..
Народски- отстанување на машкоста :), за кај женски се нарекува стерилизација.Процес, со кој ќе добиеш посмирено куче, превенција од голем број на заболувања на гениталиите... изгуглај, ќе најдеш се што те интересира.
--- надополнето: 26 април 2013 во 18:31 ---
Зошто си сеуште изненадена? После се што имам прочитано а сигрно и ти имаш прочитано треба да отрпнеш :D off topic на Гази Баба има цело легло малечки, некој ги оставил(тоа се случува кога луѓето имаат погрешни сфаќања за кастрацијата и стерилизацијата) па ако има некој што може да ги прибере ке биде супер.ЈАс ке пробам денес да ги прочистам од глисти барем.
Сликај ги и постави ги сликите на Анима.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Народски- отстанување на машкоста :), за кај женски се нарекува стерилизација.Процес, со кој ќе добиеш посмирено куче, превенција од голем број на заболувања на гениталиите... изгуглај, ќе најдеш се што те интересира.
--- надополнето: 26 април 2013 во 18:31 ---

Сликај ги и постави ги сликите на Анима.
Кога бев да ги прочистам ги немаше :( :( не знам што се случило со нив таа вечер.
 
Член од
21 април 2013
Мислења
9
Поени од реакции
1
одприлика на која возраст никнуваат забите кај кучињата? јас имам вучјак 5 месеци ,горе и доле уште заби и фалат и плус и тече крв од неколку....прашувам бидејки некои велат дека не е баш мала за да и се комплетираат сите заби и не е во ред штом и тече крв....:(
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
одприлика на која возраст никнуваат забите кај кучињата? јас имам вучјак 5 месеци ,горе и доле уште заби и фалат и плус и тече крв од неколку....прашувам бидејки некои велат дека не е баш мала за да и се комплетираат сите заби и не е во ред штом и тече крв....:(
Може да и тече крв ако менува сега заби, провери дали се покажува по некој заб.
 
Член од
28 април 2013
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво нов сум на форумов, па ќе ве замолам за мислење.
Што мислите за мојот сибирски самојед?
210413-1715.jpg
Дали е голем или мал за неговата возраст ... на 20 мај ќе полни 1 година.
 
L

Lu

Гостин
Здраво нов сум на форумов, па ќе ве замолам за мислење.
Што мислите за мојот сибирски самојед?
Прегледај го приврзокот 62987
Дали е голем или мал за неговата возраст ... на 20 мај ќе полни 1 година.
Здраво и добредојде на Кајгана :)
Прво, измери го во гребенот колку е висок и измери му тежина, па според овие 2 информации ќе ти кажам дали е во склад со стандардот на расата.
Вака преку слика, поготово легнат, неможе да се процени дали е мал или голем според стандардот на расата :)
одприлика на која возраст никнуваат забите кај кучињата? јас имам вучјак 5 месеци ,горе и доле уште заби и фалат и плус и тече крв од неколку....прашувам бидејки некои велат дека не е баш мала за да и се комплетираат сите заби и не е во ред штом и тече крв....:(
Мојата доберманка на 5 - 5,5 месеци ги имаше сите заби сменето, песјаците последни ги смени.
Инаку во просек од 4 - 7 месечна возраст се менуваат забите, и се случува понекогаш да потече крв ... така да уживај, се' е во ред со твоето Германско овчарче :)
stotuku i padnaa 2 zaba...da vo pravo si menuva zabi i niknuvaat sega od pocetok,jas pomisliv da ne i tece krv bidejki koska i davam da griza...
Каква коска и даваш ?
Овие коскиве што се наменети за кучиња, од телешка кожа се фантастични :)
 
L

Lu

Гостин
od ramstore ja kupuvam vakumirana so prshuta, golema e :)
Е ако е таква, добро е.
Јас си помислив случајно да не даваш пилешки коски, па да те предупредам навреме пред да биде доцна, мислам дека знаеш дека пилешки коски несмеат да се даваат на кучиња :)
 
Член од
1 мај 2013
Мислења
14
Поени од реакции
14
Здраво нов сум на форумов, па ќе ве замолам за мислење.
Што мислите за мојот сибирски самојед?
Прегледај го приврзокот 62987
Дали е голем или мал за неговата возраст ... на 20 мај ќе полни 1 година.
Па ова е нормалната големина колку што можам да видам на сликава. Инаку мислам дека нема да поресне уште многу...
Бтв преслатко е :pipi:
 
Член од
22 септември 2011
Мислења
65
Поени од реакции
41
здраво имам едно прашање живо ме интересира сто е разликата мегу шарпланинец,карабаш и караман
 

Kajgana Shop

На врв Bottom