Купување преку интернет (генерална дискусија)

S

staycalm

Гостин
Зависи од порачката, пример ако порачаш маска за мобилен, нема да ти ја царинат ни со ДХЛ, ако е некој поскап телефон ДХЛ ќе ја царини сигурно а Сингапур Пост ако имаш среќа - нема, али со ДХЛ побрзо ке ти стигни ама то кошта...
Телефон е, DHL ме кошта 40$ и плус царина и плус од DHL ќе бараат пак пари кога ќе стигне.......... Скапо ќе испадне мн некако
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Телефон е, DHL ме кошта 40$ и плус царина и плус од DHL ќе бараат пак пари кога ќе стигне.......... Скапо ќе испадне мн некако
1. Ако не се разбираш прилично од телефони, не ги купувај од алиекспрес (не знам дали од таму го нарачуваш) особено ако е брендиран од Леново, Самсунг, HTC, сигурно е лоша копија. И никако refurbished
2. Ако нарачаш со DHL ќе те изгорат
 
S

staycalm

Гостин
1. Ако не се разбираш прилично од телефони, не ги купувај од алиекспрес (не знам дали од таму го нарачуваш) особено ако е брендиран од Леново, Самсунг, HTC, сигурно е лоша копија. И никако refurbished
2. Ако нарачаш со DHL ќе те изгорат
Од алиекспрес е, не е брендиран со познативе марки туку кинески телефон е, не е копија, и не е refurbished :D
Некој ми вика само 18% од цената ќе ми биде одданочен од царина, некој ќе ме изгорат. Аман... :|
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
1.377
Па 18% не е малку, то е ДДВ а царина нема да ти земат сигурно ни ДХЛ ама шпедитерските трошоци им се изгор
 
Член од
5 август 2010
Мислења
222
Поени од реакции
50
Имав нарачка на aliexpress од 500 ден , не ми стигна на време и отворив Dispute, прифатен од продавачот и пишува Refund Completed, но на сметка немам ништо од овие пари... Некој да знае што може да е проблемот или што да направам? Пишува дека парите ми се вратени вчера.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Имав нарачка на aliexpress од 500 ден , не ми стигна на време и отворив Dispute, прифатен од продавачот и пишува Refund Completed, но на сметка немам ништо од овие пари... Некој да знае што може да е проблемот или што да направам? Пишува дека парите ми се вратени вчера.
После 1 недела ќе ги видиш на сметка.
 
H

HoT IcE

Гостин
Еј првпат купувам од интернет, појма немам што како иде. Направив акаунт на АлиЕкспрес, утре ставам пари на картичка, и сакам да го земав саатов. Нешто совети, искуства?
Се плаќа царина за ова? Ќе го донесат на врата или у пошта, што како?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Еј првпат купувам од интернет, појма немам што како иде. Направив акаунт на АлиЕкспрес, утре ставам пари на картичка, и сакам да го земав саатов. Нешто совети, искуства?
Се плаќа царина за ова? Ќе го донесат на врата или у пошта, што како?
Имаш опција да избереш HongKong Post Air Mail, тоа ти е побргу не знам зошто, пратките преку хонконг стигаат за 9-10 дена.
Ќе ти стигне ливче од пошта да одиш да ја подигнеш пратката.
Царина не верувам да ти земат за ова.
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Сите имаме проблеми брат со кинеската пошта и слични на неа затоа што тоа производите цел свет го вртат додека дојдат кај нас и прашање е дали ќе дојдат. 10 авиони бродови и возови менуваат додека стасаат. Да знам дека стварно ќе ми дојде не е проблем ќе чекам и месец, месец и пол. Што се однесува до Ebay UK и таму ги имаш истите Item location China или Honk Kong. Повеќе од две недели нема да чекаш од UK, US и EU продавачи, другото останува исто.
Колку за информација, имам нарачувано преку ebay.com 10-15 работи (саати, лед диоди и др сите ми се пристигнати и речиси со 2-3 дена доцнење од што пишува) од али експрес имам слушано, дека некогаш не стигаа воопшто.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Колку за информација, имам нарачувано преку ebay.com 10-15 работи (саати, лед диоди и др сите ми се пристигнати и речиси со 2-3 дена доцнење од што пишува) од али експрес имам слушано, дека некогаш не стигаа воопшто.
Точно, се случувало многу пати посебно изминативе 5-6 месеци од али ништо да не пристигне.[DOUBLEPOST=1439890067][/DOUBLEPOST]
Еј првпат купувам од интернет, појма немам што како иде. Направив акаунт на АлиЕкспрес, утре ставам пари на картичка, и сакам да го земав саатов. Нешто совети, искуства?
Се плаќа царина за ова? Ќе го донесат на врата или у пошта, што како?
Како што кажа @Kostur123 нема царина затоа што се работи за најобичен саат. Инаку зависи каде живееш ако си во зграда ке ти стаат ливче ако си во куќа ке ти го донесат до врата а како што глеам и со препорачана пратка го праќа. Инаку ако го порачаш и коа ке ти стигне ако не те мрзи едно ревју да му направиш затоа што ми падна во очи :rolleyes:

Јас овој синоќа го порачав

П.С. http://www.banggood.com/ уште една интересна страна за online shopping. :)
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.950
Поени од реакции
6.146
досега имам порачувано од ибеј и алиекспрес па досега сешто сум порачил ми има стигнато, не сум имал никаков проблем.
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
173
Поени од реакции
131
5% ДДВ, ослободено од царина.
Фала многу !
Дали знаеш каде и како се плаќа ддв за прати порачани преку интернет ?
Досега имам порачувано само до 50 евра пратки и немам плаќано ниту ддв ниту царина за истите па затоа не сум запознаен како оди таа процедура.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom