Кунг-Фу vs Аикидо vs Таеквондо vs Кик-бокс vs Karate

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Зш?
--- надополнето: 29 декември 2013 во 01:08 ---
Немаш претстава колку ми е мило под аватарот на сунгерот боб да го видам твоето име :)
Зошто пред едно 7-8 години тренирав кунг фу, башка е многу појако и многу подобро во однос на другиве вештини (секако ако имаш добро научено и истренирано)......., а како најдобар стил би го избрал кунг фу - санда :)


П.С. Дефинитивно немам претстава...;)
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Ова делува како офтопик, но потребно ми е еднобојно црно кимоно со висина до 172 цм за косплеј потреби. Ако евентуално немате, но познавате лице кое има, ве молам дајте ми контакт, како и контакт на аикидо/кендо клубови.
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Факт е дека вештини како Мај тај,кик бокс,бокс или мма се нешто што повеќе би ви користело за денешната ситуација.
(по)Старите стилови имаат ефективни техники,но проблемот е што се направени за друго време и со друга цел.Како некој што тренира Аикидо речиси 7 години,тоа го сфатив многу добро,но и го прифатив.
Секој човек што барем малце знае за Аикидо ќе ви каже дека целиот принцип на Аикидото е базиран врз мечот,ова е поради фактот дека Аикидото потекнува од Даито рју Аикиџитсу(кое се со аикидото 99% исти) и самите техники се базираат врз 2 принципа.Фрлање-(бидејки самурај во оклоп ако го фрлиш е многу поефикасно него да го маваш) и полуги(бидејки ако на самурајот му ја скршиш раката,,тешко да ке фати меч долго време).
Така да,јас го вежбам уште Аикидото поради тоа што сум фан на Јапонија/Самураи и тие работи.
Дали има ефективни техники?Има.Не за џабе е вежбано во многу делови од безбедносните сили.Особено е погодно за полиција,дека има техники за контрола.
Дали би го одбрал за "научам да се тепам" или за да влезам во ММА ринг? -НЕ.
 
Член од
11 февруари 2015
Мислења
2
Поени од реакции
1
Имам 24 години и до сега не сум се бавел со боречки вештини(порано имам тренирано сосема друго а последниве 4-5 години теретана во главно) па сакам нешто чисто рекреативно бидејќи последен период малку се залежав и ми се создаде и проблем со вишок килажа. Замолувам доколку некој од членовите се разбира подобро да ми даде предлог и совет, дали ми се ок годините, дали тренинзите се напорни и слично? Мене вака најинтересно ми делуваат џудо, кик бокс и теквондо.

Благодарам
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Имам 24 години и до сега не сум се бавел со боречки вештини(порано имам тренирано сосема друго а последниве 4-5 години теретана во главно) па сакам нешто чисто рекреативно бидејќи последен период малку се залежав и ми се создаде и проблем со вишок килажа. Замолувам доколку некој од членовите се разбира подобро да ми даде предлог и совет, дали ми се ок годините, дали тренинзите се напорни и слично? Мене вака најинтересно ми делуваат џудо, кик бокс и теквондо.

Благодарам
Годините ти се супер за почнување друже(освен ако не планираш да се стануваш професионалец).
Да идеме вака по ред
Кик Бокост и Таеквондото се ударни спортови во кои се работи и со раце и со нозе.Една од битните разлики што ќе ја приметиш е дека во кик боксот борбите и спаринзите се пожестоки и агресивни од таеквондо.Како и да е,двете се одлични особено поради фактот дека ќе станеш многу агилен,а особено флексибилен.За самоодбрана се добри и двете,особено кик боксот.

Џудото ти е исто доста добра инвестиција.Тренинзите се доста активни и исцрпувачи на моменти,но се тоа се исплати.Џудото е еден од најнаучните боречки споротови бидејќи секој потек и секој контра потег се направени да бидат максимално ефективни,а при тоа да може помал/послаб противник да победи некој појак/покрупен.Како и во кик боксот/теквондото така и во Џудо имаш спаринзи,шо значи дека ќе имаш можност константно да се подобруваш и да се тестираш до каде си стигнал.
 

Mr.MisteryMan

Шарлатан по природа
Член од
4 март 2017
Мислења
90
Поени од реакции
45
Факт е дека вештини како Мај тај,кик бокс,бокс или мма се нешто што повеќе би ви користело за денешната ситуација.
(по)Старите стилови имаат ефективни техники,но проблемот е што се направени за друго време и со друга цел.Како некој што тренира Аикидо речиси 7 години,тоа го сфатив многу добро,но и го прифатив.
Секој човек што барем малце знае за Аикидо ќе ви каже дека целиот принцип на Аикидото е базиран врз мечот,ова е поради фактот дека Аикидото потекнува од Даито рју Аикиџитсу(кое се со аикидото 99% исти) и самите техники се базираат врз 2 принципа.Фрлање-(бидејки самурај во оклоп ако го фрлиш е многу поефикасно него да го маваш) и полуги(бидејки ако на самурајот му ја скршиш раката,,тешко да ке фати меч долго време).
Така да,јас го вежбам уште Аикидото поради тоа што сум фан на Јапонија/Самураи и тие работи.
Дали има ефективни техники?Има.Не за џабе е вежбано во многу делови од безбедносните сили.Особено е погодно за полиција,дека има техники за контрола.
Дали би го одбрал за "научам да се тепам" или за да влезам во ММА ринг? -НЕ.
Нема никаква потреба да влегуваш во ринг со аикидо ниту да научиш да бидеш добар тепач. А за тоа дали е или не е применливо за денешната ситуација, можам да ти гарантирам дека е применливо, но зависи од тоа кој ти е тренер (за жал кај нас во Македонија ретко има квалитетен тренер по било која боречка вештина).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom