Криење на идентитет на форумите

Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Слободата на говор е по пријатна во ова општество кога без официјалното јас, си го кажуваме мислењето. Таква ни е средината и менталитетот а и да е подобра сепак за своите мислења за некои теми повекето луѓе сакаат да бидат анонимни. А тоа зошто еден човек има потреба да е дел од една заедница каде анонимно ке се прикажува некако (како сака) и зошто баш така се потпишал и така се однесува е веке сосема подлабоко прашање и поглед кој води кон прашањето која е поентата на нашето членство овде во вака уредена средина.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Тука можам да напишам било што без притоа тоа да влијае на мојот професионален живот. Тука имам сила да кажам било што, иако најчесто кажувам исти работи како што ги кажувам и во реалниот живот. Кога би бил тука со реалниот идентитет, не би можел да бидам дрзок.
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Коа ќе станам прецедател или ворлд уајд селебрити не сакам глупостиве овде што ги имам тресено да ми рушат репутацијa. :cautious: clear enough.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Бар тие преку 100 души што сум ги запознал прво на интернет форуми а после и во живо немале проблем да го кажат името, кој се , како се од кај се... значи не зборуваме овде никот да ти биде личното име туку дека она што си тука дали си и во живо... не да се правиш овде што би рекле Прилеп „к***ц и пол“ а во живо гледаш пример 30+ кајганџии околу споменикот на Ченто за пиво фест и немаш м**а да пријдеш иако ги знаеш кој се, знаеш што се и зошто се тука... е за таквите е муабетот...
Тоа да, на место е муабетот, мислв буквално, дека јас не сум видел некој член да е потпишан со вистинско име и презиме.
Имам впечаток дека во повеќето од членовите тука на форумот се за да си лечат комплекси, за жал.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.646
Поени од реакции
1.895
Јас лично некако се навикнав на анонимноста на интернет и веќе ја земам здраво за готово и не сакам да се откажам од неа. Едноставно така ми е поудобно...

А ако сакам можам да дадам и аргумент зошто е подобро да бидеш анонимен на интернет, иако како што кажав, си ја сакам пред се зашто така ми е удобно.

Еве конкретно на форум: можеш да разговараш за работи што можеби не би ти било удобно да разговараш во живот. На пример, може да биде некои муабети за религија, можеби за хомосексуалност, можеби некое непопуларно гледиште, дали политичко или филозофско...
А од друга страна што добивам ако го откријам мојот идентитет? Ништо. Може само негативни последици да имам.

Барем јас така ја разбрав темава, а не дали сме истите на тастатура и во живо. Ако тоа е муабетот, тогаш, да, мање више, истиот сум.
 
Член од
2 јуни 2016
Мислења
9
Поени од реакции
3
Odlicna moznost da se kaze svoeto mislenje daleku od dofatot na odmaznickata logika na drzavata (t.e. na birokratijata) a vo nasiot slucaj kolku i naludnicavo da zvuci i od stranskite ambasadi koi isto taka ni go kreiraat zivotot ( na loso, se razbira) so pomos na domasnite plateni politicari (bilo VMRO ili SDSM kako ekstrem). Zatoa, zagrizenite zosto se pisuva anonimno, bi gi prasal, dali imale iskustvo vo realniot zivot so svojata otvorenost, a da nemale realno posledici (ekonomski ili sekakvi drugi). Neka napise nekoj tuka kako si pominal so svojata otvorenost bez da snosi nekakvi odmazdnicki ili za start predupreduvacki posledici...
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Odlicna moznost da se kaze svoeto mislenje daleku od dofatot na odmaznickata logika na drzavata (t.e. na birokratijata) a vo nasiot slucaj kolku i naludnicavo da zvuci i od stranskite ambasadi koi isto taka ni go kreiraat zivotot ( na loso, se razbira) so pomos na domasnite plateni politicari (bilo VMRO ili SDSM kako ekstrem). Zatoa, zagrizenite zosto se pisuva anonimno, bi gi prasal, dali imale iskustvo vo realniot zivot so svojata otvorenost, a da nemale realno posledici (ekonomski ili sekakvi drugi). Neka napise nekoj tuka kako si pominal so svojata otvorenost bez da snosi nekakvi odmazdnicki ili za start predupreduvacki posledici...
Форумот не е стадион па да му се изнакараш на судијата или нешто слично. Ако си доволно воспитан и културен нема што да одговараш и да имаш последици. Правото на говор не е исто со правото на скриен идентитет. Ако има потреба од твојот скриен идентитет до полиција на врата има помалку од 24часа време. Затоа подобро биди тука свесен дека името не те крие и не зборувај она што немаш „тииит“ да го кажеш ако си седнат во тв емисија да речеме. Форум не е тајно масонско друштво па да нема кој да те разбере, овде и ѕидовите имаат уши, форумот е јавен и отворен за читање и без да бидеш регистритан а од твојот меил, пост лог и ИП лог законот го дели само едно пишано ливче со печат.
 
Член од
2 јуни 2016
Мислења
9
Поени од реакции
3
Форумот не е стадион па да му се изнакараш на судијата или нешто слично. Ако си доволно воспитан и културен нема што да одговараш и да имаш последици. Правото на говор не е исто со правото на скриен идентитет. Ако има потреба од твојот скриен идентитет до полиција на врата има помалку од 24часа време. Затоа подобро биди тука свесен дека името не те крие и не зборувај она што немаш „тииит“ да го кажеш ако си седнат во тв емисија да речеме. Форум не е тајно масонско друштво па да нема кој да те разбере, овде и ѕидовите имаат уши, форумот е јавен и отворен за читање и без да бидеш регистритан а од твојот меил, пост лог и ИП лог законот го дели само едно пишано ливче со печат.
Vakva toerija kako tvojata,a i pogolema mozam da rastegnam tuka. Duri i da filosofiram.

No mene me inetersirase konkretno, dali nekoj ne samo po forumi ami i na realnost videl nesto dobro od svojata otvorenost i realnost. Mi treba primer ne teorija i filosofija.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Vakva toerija kako tvojata,a i pogolema mozam da rastegnam tuka. Duri i da filosofiram.

No mene me inetersirase konkretno, dali nekoj ne samo po forumi ami i na realnost videl nesto dobro od svojata otvorenost i realnost. Mi treba primer ne teorija i filosofija.
Зошто мислиш дека е теорија тоа што го пишав?

Што имам доживеано позитивно или негативно нема што да расправам а дека сум тој што сум тука и во живо доволно е да видиш аватарот дека е моја слика а чим имам слика знај дека и ставовите и мислињата ми се исти тука како и во живо...

Да се вратам на негативното... знам лично со име и презиме личност која за поставување линк (значи само копирање на линк а не и прикачувањето на интернет) за симнување од 18+ македонско видео на македонски форум добила посета од полиција на домашна адреса и повикување на разговор во една скопска полициска станица уште пред 2010та... па сега ти види дали некој е скриен зад рандом фдсфклдсјф име на некој форум како што личноста и беше тогаш...
 
Член од
2 јуни 2016
Мислења
9
Поени од реакции
3
Зошто мислиш дека е теорија тоа што го пишав?

Што имам доживеано позитивно или негативно нема што да расправам а дека сум тој што сум тука и во живо доволно е да видиш аватарот дека е моја слика а чим имам слика знај дека и ставовите и мислињата ми се исти тука како и во живо...

Да се вратам на негативното... знам лично со име и презиме личност која за поставување линк (значи само копирање на линк а не и прикачувањето на интернет) за симнување од 18+ македонско видео на македонски форум добила посета од полиција на домашна адреса и повикување на разговор во една скопска полициска станица уште пред 2010та... па сега ти види дали некој е скриен зад рандом фдсфклдсјф име на некој форум како што личноста и беше тогаш...
Ne ja razbiram dovolno tvojata liberalnost...verojatno ne si osetil na grb sto znaci otvorenosta, vo smisla kritika, kon nekoja "velicina". Jas dobiv takov vpecatok. A za toa deka e nekoj skrien dovolno ili ne...Koj normalen ke pisuva od kompjuter koj e kupen na negovo ime, ili od mreza na koja lesno moze da se locira. Ima mal milion programi za krienje IP and MAC. Internet kafe. telefoni kupeni nastaro...bezimeni...za kratka vklucenost vo mrezata...
Smislata, spored mene, na skrieniot profil (se razbira, se soglasuvam so tebe, deka licnosta pozadi trebe da e kulturna i da pisuva za realnite problemi, po moznost so nekakvi dokazi) e zastita od mokta na "velicinite", koja geometriski se zgolemuva so zloupotreba na sistemot (...добила посета од полиција на домашна адреса и повикување на разговор...) i moze da ti go zagorci zivotot. Iskreno se nadevam so tvojata otvorenost da ne go dozivees toa.
Uste nesto ke dodadam...i ovoj forum e nadgleduvan od "velicinite" sto nasi sto stranski. Preku nekoi od administratorite brisat postovi i blokiraat zaradi kritika kon omilenite im od Kaleto, (POZDRAV DO NIV, eve im moznost i ovoj profil da mi go blokiraat).
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Работа на личен избор е. И курвите шарени дел се маскираа, дел не. А излезе дека попаметни биле тие што не се маскирале, ќе добијат функции.
 
Член од
2 јуни 2016
Мислења
9
Поени од реакции
3
Работа на личен избор е. И курвите шарени дел се маскираа, дел не. А излезе дека попаметни биле тие што не се маскирале, ќе добијат функции.
Sarenata bese teatar...samo. Neinventivno reziran od Kaleto..., nisto zaednicko so predizvicite od realniot zivot.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Јас и секој друг за свои пари што си плаќа интернет може слободно да изнесе лично мислење. Фала богу никого не сме тепале или уценувале. За разлика од некои дуги.
Поздрав и од мене до нив.
Едно треба да сфатите пред да пишите било што

Постирањето на форум е привилегија а не право!

Токму заради тоа сопствениците на форумот можат по нивно право да ви го скратат вашето битисување на форумот без да никому имаат должност да дадат оправдување зошто тоа го направиле ниту пак она што вие го мислите право на говор некој мора да го трпи на нивниот приватен имот (форум).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom