Крвав петок во Турција

Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Напишав едно подолго мислење за сите успеси на Ердоган кои ги памтам , изгледа имало некоја грешка па не се појави коментарот на форум, еве уште еднаш накратко:

- економскиот раст , најглолем во Европа, втор во свет

- намалување невравотеност во светска криза

- големи плати и пензии

- мегапроекти во инфраструктурата

-враќање на целиот долг кон ММф, после 51 година

- одржување на црковна миса во Турција, после 100 години

- склучување примирје со курдите, дадени некои помали права за нив

- извинување за извршени масакри низ историјата

- поставување на Турција како нов меѓународен фактор

- помагање на афричките земји погодени од сушата, како и притисок врз Израел заради Газа

- инвестиции на Балканот

- кампања за вклучување на девојките во образование

- победа на избори и референдуми

- враќање на турците од Германија... Заради зајакнување на Турција

- мерки против алкохолот ... Премногу семејни трагедии заради наметнатата навика за пиење алкохол во турското општество ... Сега бројот на алкохоличари е намален.

Итн итн
Економската политика на Ердоган е супер, но политичката програма му е катастрофа. Или ќе се ревидира внатрешната политичка програма или ќе треба да си замине. Нема друга алтернатива за него..
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740

Секогаш кога ќе видам било каква вест за револуција, гинење луѓе, репресија ми текнува на човеков. Ако не можеш да ги натераш со озбилно да разберат колку се глупи, плесни им го во фаца со хумор.

Светов заликува на реално шоу во кое никој ништо не научил (освен ова Канаѓаниве, чудо од земја и менталитет), политичари мамата тепаат луѓе без никакав милост, народ без памет, радикализам, луѓе како пиончиња гинат. И нема крај. На светов му треба битка со трета страна која нема врска со човечка раса за да ги смири нервите од самоуништување. Немојте да мислите дека сум оф топик со ова мислење, баш сум на темата. Масата треба да каже како сака да живее, ама јбг, од теории на заговор оди крени глава.

Инаку во однос на тоа дека протестиве се исценирани. Дури и да се подбуцнати, можеш да бутнеш пет души да скршат некое стакло или да превртат кола, ама не може да натераш илјадници луѓе да го прават тоа, ако не се бесни заради нешто.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
329
Поени од реакции
218
Во последниве 20-30 секогаш кога некоја држава значително економски напреднува и се случуваат револуции, буни и војни. Ова веќе не изгледа како случајност. Исто како што ја уништија Југославија пред 20 и нешто години, Либија пред 2 години сега на ред дојдоа други.
 

Altair

Шмеќер
Член од
30 јуни 2008
Мислења
306
Поени од реакции
192
Во последниве 20-30 секогаш кога некоја држава економски напредне и се случуваат револуции, буни и војни. Ова веќе не изгледа како случајност. Исто како што ја уништија Југославија пред 20 и нешто години, Либија пред 2 години сега на ред дојдоа други. Па кога ќе слушнеме на телевизија дека некоја држава економски зајакнала и станала конкуренција на другите знаеме што следува во рок од неколку години.

Само што Југославија беше се само не економски напредна држава..
А за Либија се согласувам и тоа веќе мислам јасно им е на сите кој стои зад "револуциите" во земјите богати со нафта.
 
D

dystopian

Гостин
На светов му треба битка со трета страна која нема врска со човечка раса за да ги смири нервите од самоуништување.
Освен ако не си саркастична, ми се допаѓа што не сум единствен со вакво, по малку сулудо размислување. Јас најискрено сметам дека човештвото може да живее во мир само ако не окупираат вонземјани и некако, со судни маки, успееме да ги поразиме (се разбира, со милијарди човечки жртви, инаку ништо од мирот). Но, со оглед на вакуумот на моќ кој би се создал по победата над таа рандом интергалактичка империја, повторно не сум сигурен дека тој светски мир би траел долго време.

Друго 'чаре' нема. Безброј револуции и "победи над злото" се случија низ годините, луѓево испеаја стотици Wind of Change песни, а цело време работите одат во надолна линија.

Јебига. :D
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Освен ако не си саркастична, ми се допаѓа што не сум единствен со вакво, по малку сулудо размислување. Јас најискрено сметам дека човештвото може да живее во мир само ако не окупираат вонземјани и некако, со судни маки, успееме да ги поразиме (се разбира, со милијарди човечки жртви, инаку ништо од мирот). Но, со оглед на вакуумот на моќ кој би се создал по победата над таа рандом интергалактичка империја, повторно не сум сигурен дека тој светски мир би траел долго време.

Друго 'чаре' нема. Безброј револуции и "победи над злото" се случија низ годините, луѓево испеаја стотици Wind of Change песни, а цело време работите одат во надолна линија.

Јебига. :D
Која интергалагктичка империја бе?! Ние со Шипоиве не можевме на крај да излеземе, камо ли со Дарт Вејдер.
 
D

dystopian

Гостин
Која интергалагктичка империја бе?! Ние со Шипоиве не можевме на крај да излеземе, камо ли со Дарт Вејдер.
Абе само еден Гордон Фримен ни треба, и наебале вонземјаните...

П.С. Во борбата против империјата, Митре ќе се бори рамо до рамо со Љурзим, и Џејсон покрај Абдул Рахман ил Бомбалари. Само така ќе се научиме на соживот.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Кога државата е економски одлична (во случајот тоа е ситуацијата во Турција), тогаш народот повеќе ги забележува политичките проблеми. Народот кој е гладен и нема пари, не се замара со политика колку со економија. Граѓаните на богатите држави пак се замараат со климатски проблеми и геј бракови. Тоа што економски Турција е супер а народот се буни, не значи дека има нешто од страна, туку едноставно имаат време да забележат дека нешто смрди и не им одговара, настрана економската ситуација.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Кога државата е економски одлична (во случајот тоа е ситуацијата во Турција), тогаш народот повеќе ги забележува политичките проблеми. Народот кој е гладен и нема пари, не се замара со политика колку со економија. Граѓаните на богатите држави пак се замараат со климатски проблеми и геј бракови. Тоа што економски Турција е супер а народот се буни, не значи дека има нешто од страна, туку едноставно имаат време да забележат дека нешто смрди и не им одговара, настрана економската ситуација.
Многу добро ја долови цела поента.Ердоган ја создаде средната класа која сега го напаѓа.Со помош на неговите реформи Турција стана држава за почит, економски јака.Е сега, проблемот е што тој сеуште мисли дека владее со Турција од 2003 година, а не со Турција од 2013 година.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ха ха ха

Затоа ти се противам , за да те засакаат другите :р

Иначе зошто не протестиравте за уништување на паркот за потребите на новата црква во Скопје ... Исечените дрвја за градска плажа пред стариот театар ... Потоа за плоштадот карпошово востание ... Многу други дрвја покрај кеј и за други владини згради ... Зеленилото на самиот плоштад за потребите на новите хотели... Низ Илинденска и каде уште не.

Јас ве најдов тука анти-ердоганци, не ве направив.

Јас ги гледам турците водат одличен живот , по заслуга на Ердоган ... Човекот заслужува да се оди доброволец таму и да се подржи... Неговите добри дела ако ги ставаш на вага, негативните ќе летнат од вага.
Прво се фура теза ние не идеме да протестираме, втора фаза а ти оти не протестираше за дрва. Слушај момак, вистинското прашање е ти за што протестираш во оваа земја? Само за ослободување на убијци? Заќути! Срам да вие на вас Албанците во земјава, засрамете се! А немате речено за било што освен за таа ваша проклета религија до тоа ниво сте доени, ти ќе ми кажуваш зошто не сум протестирала за дрва. Иди во подрум и затвори ја вратата.

Уста толкава имаш за премиерот наш, а ваму лицемерие продаваш. Никад нема да ја претвориш Турција во конзервативна земја, макар и на глава да застанеш. Они се за вас народ бе! Вие сте некаде таму доле со Арапите у менталитет.
--- надополнето: 5 јуни 2013 во 08:15 ---
Напишав едно подолго мислење за сите успеси на Ердоган кои ги памтам , изгледа имало некоја грешка па не се појави коментарот на форум, еве уште еднаш накратко:
- враќање на турците од Германија... Заради зајакнување на Турција

- мерки против алкохолот ... Премногу семејни трагедии заради наметнатата навика за пиење алкохол во турското општество ... Сега бројот на алкохоличари е намален.

Итн итн
:pos::pos:
 
M

Muranyi

Гостин
Интересен е феноменот на двојни аршини кај Муслиманите.Во случајот со Башар ги подржуваат наводните бунтовници бидејќи Башар наводно бил диктатор,истата ситуација беше и со Гадафи(во овој случај поволниот социјален статус на либиските граѓани не беше земен во предвид),а кога се работи за Турција,единствената нормална држава во која Муслиманите се мнозинство,тогаш демонстрантите се педери,лезбејки,алкохоличари,комунисти.А врв на неписменоста и безобразлукот е кога ќе се појави некој планински шконтар и ќе пише дека Ататурк бил "копиле".Пуца од неписменост и простотилак.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Интересен е феноменот на двојни аршини кај Муслиманите.Во случајот со Башар ги подржуваат наводните бунтовници бидејќи Башар наводно бил диктатор,истата ситуација беше и со Гадафи(во овој случај поволниот социјален статус на либиските граѓани не беше земен во предвид),а кога се работи за Турција,единствената нормална држава во која Муслиманите се мнозинство,тогаш демонстрантите се педери,лезбејки,алкохоличари,комунисти.А врв на неписменоста и безобразлукот е кога ќе се појави некој планински шконтар и ќе пише дека Ататурк бил "копиле".Пуца од неписменост и простотилак.
Не знам само од кое претходно искуство ти дошле тие толку големи очекувања и дали стварно мислиш дека има грам интелигенција меѓу таа маса.....
И самите Турци касно сфатиле, ама добро што воопшто сфатиле некогаш.......него на овчариве наши нема никогаш да им дојде памет....

Се сеќавам, еден турак-wannabe на факултет ми објаснуваше како Аја Софија требала да си биде џамија, како од секогаш што си била.....не можев да го убедам волот дека претходно 1000 години била црква и дека е најпаметно што секуларистите на Ататурк ја имаат претворено во музеј.....и мене касно ми текна дека со испран мозок џабе распраање...
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Ако си вистински егеец тогаш мора да се согласуваш дека МКД мора да го реши спорот со Грција , ако си вистински егеец тогаш ќе сакаш твојата земја да се интегрира во ЕУ и НАТО, а ако си лажен патриот, тогаш МКД нема да најде компромисно решение и нема да влезе во ЕУ и НАТО.
Вистински Македонски патриоти знаат во кој момент да им заријат нож во грб на Нацистичките Цигани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom