Кој е Исус Христос?

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
.

сеедно но како Јован кој бил далеку од местото, цитира нечии зборови?

Духот БОЖЈИ и Христов е Тој Кој што ни Ја посведочува Вистината !


.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
.




Духот БОЖЈИ и Христов е Тој Кој што ни Ја посведочува Вистината !


.
A бе не те прашвам за духои и вампири, таму кај шо е наведен разговорт на Исус со Пилат е потпишан Јован не е потпишан духот Каспер, значи кажи ми, како Јован кој не бил ни во близина запишал и цитирал што разговарале Исус и Пилат.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
.

Има некои работи коишто телесниот човек никогаш неможел - нити пак ќе може - да ги разбере!

п.с. Ти почна повторно да се изигруваш со нешто што е многу Свето, ... те молам за твоја среќа, внимавај што пишуваш!
Јас од моја страна престанувам со тебе да комуницирам и ги молам администраторите кај тебе да ја вклучат функцијата за игнорирање, која е исклучена поради твојот модераторски статус.

п.п.с. Навистина не си достоен да бидеш партнер за комуникација, а уште помалку модератор на форум!

Збогум!
.

.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
.

Има некои работи коишто телесниот човек никогаш неможел - нити пак ќе може - да ги разбере!

п.с. Ти почна повторно да се изигруваш со нешто што е многу Свето, ... те молам за твоја среќа, внимавај што пишуваш!
Јас од моја страна престанувам со тебе да комуницирам и ги молам администраторите кај тебе да ја вклучат функцијата за игнорирање, која е исклучена поради твојот модераторски статус.

п.п.с. Навистина не си достоен да бидеш партнер за комуникација, а уште помалку модератор на форум!

Збогум!
.

.
спиро, те прашувам убо чоечки, како Јован запишал дијалогот меѓу Исус и Пилат а не бил присутен таму.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
.

Повеќепати убаво и човечки ти кажав дека за Мудроста и Духот БОЖЈИ нема потреба да се биде на лице место присатен, за да се знае што точно се случува и зборува таму. Но ти почнуваш да се мајтапиш и хулиш на нешто што никогаш не би требал да го сториш, бидејќи си штетиш на својата душа и на душите на оние на кои не си им се’исто!

Од таа причина, морам да те игнорирам, не со желба да казнам, туку да заштитам тебе, себе, ... нас сите!

.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
266
Поени од реакции
238
Исус бил исто што и Буда.
Мудар човек кој јасно сакал да го покаже патот на будењето/свесноста/просветлувањето.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
.

Повеќепати убаво и човечки ти кажав дека за Мудроста и Духот БОЖЈИ нема потреба да се биде на лице место присатен, за да се знае што точно се случува и зборува таму. Но ти почнуваш да се мајтапиш и хулиш на нешто што никогаш не би требал да го сториш, бидејќи си штетиш на својата душа и на душите на оние на кои не си им се’исто!

Од таа причина, морам да те игнорирам, не со желба да казнам, туку да заштитам тебе, себе, ... нас сите!

.
Спиро, јас ти пуштам рака да те извлечам од вирот во кој тониш додека за нозете те влечи сотоната во најдлабоките кругови на пеколта, јас сум ти последна шанса за животот вечен, зарем не гледаш како те заслепи антихристот, гледаш ли во што веруваш “не бил таму а знаел што било“ само сатаната влегува во луѓето и ги тера да прават (пишуваат) онаа што не виделе не слушнале. Само Сатаната не им дава на луѓето слободно и своеволно да одлучуваат. Јован не бил присутен на судењето на Исус али напишал како да бил оти некој си дух влегол во него и му сугерирал што да напише?!?!? Спиро, исфрли го нечастивиот од себе и врати се на вистинкиот пат !! немој да чекориш кон вечниот оган и болки без крај зато што си потклекнал на прикаски на заведените кои не виделе а напишале како да виделе и не слушнале а напишале како да слушнале.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
.


секој од нас е Исус .. секој од нас е Бог ... доколку ги отфрли ограничувањата во мозокот наметнати од околината во која живееме ..:toe:

Потполно се сложувам.

Да бе, секој од нас е Христијано Роналдо, секој од нас е Лео Меси, а за фудбал тапа до тапа.
Бетер дури и од Let 3 :свиркам:


.
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
296
Поени од реакции
59
Isus bil prorok kako avraham, moses, david, solomon, i posledniot Muhammed s.a.v.s.
procitajte ja poslednata sveta kniga(Kuranot)!

citat od biblijata:
34.Jeruzaleme, Jeruzaleme, koji ubijaš proroke i kamenuješ Božje poslanike! ..na kogo misli tuka Isus ???
samata biblija govori deka isus bil prorok, ne bidete slepi!
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Isus bil prorok kako avraham, moses, david, solomon, i posledniot Muhammed s.a.v.s.
Ти велиш дека последниот е Мухамед. Мормоните ќе речат дека последниот е Џозеф Смит. Некој адвентист ќе рече дека последната е Елена Вајт, некој прахристијанин ќе рече дека последната е Габриеле од Вирцбург итн. Секој култ или нова религија си додава по некој свој пророк кој е најпоследниот и највистинитиот. Ок, секој со својата вера. Само да не мешаме баби и жаби. Христијанство си е христијанство, ислам си е ислам, мормонизам си е мормонизам. Според Библијата Бог праќал пророци пред Исус, а Исус е печатот на пророците и после Него Бог не праќа пророци.

citat od biblijata:
34.Jeruzaleme, Jeruzaleme, koji ubijaš proroke i kamenuješ Božje poslanike! ..na kogo misli tuka Isus ???
Исус тука мисли на старозаветните пророци. Мухамед не бил убиен во Ерусалим. Тој умрел во Арабија, во куќата на својата жена Аиша.

samata biblija govori deka isus bil prorok, ne bidete slepi!

Самата Библијата говори и дека Исус е единородниот Божји Син, вили и дека е Бог, дека полнотата на Божеството живее во Него, па сепак ти тоа не го прифаќаш.
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
296
Поени од реакции
59
Ти велиш дека последниот е Мухамед. Мормоните ќе речат дека последниот е Џозеф Смит. Некој адвентист ќе рече дека последната е Елена Вајт, некој прахристијанин ќе рече дека последната е Габриеле од Вирцбург итн. Секој култ или нова религија си додава по некој свој пророк кој е најпоследниот и највистинитиот. Ок, секој со својата вера. Само да не мешаме баби и жаби. Христијанство си е христијанство, ислам си е ислам, мормонизам си е мормонизам. Според Библијата Бог праќал пророци пред Исус, а Исус е печатот на пророците и после Него Бог не праќа пророци.



Исус тука мисли на старозаветните пророци. Мухамед не бил убиен во Ерусалим. Тој умрел во Арабија, во куќата на својата жена Аиша.
znam deka Muhammed (s.a.vs.) ne bil ubijen, nemoj mene da mi kazes za mojata vera.



Самата Библијата говори и дека Исус е единородниот Божји Син, вили и дека е Бог, дека полнотата на Божеството живее во Него, па сепак ти тоа не го прифаќаш.
ti objasni mi vo sto veruval avraham moses david i solomon ? Zs isus e star 2000 godini.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom