Која кредитна картичка ми треба за да купувам преку интернет?

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Од која банка? Јас колку што знам со обична картичка не може да се купува мислам за од странски сајтови нарачки, туку се вадело од Стопанска специјална картичка за купување од интернет
И Маестро и Виза дебитни можат да се користат, со мала разлика во смисла сигурност - во корист на Виза.

Имав јас виза од НЛБ која одеше преку транс сметка дали може преку неа да се купува странство бидејќи кога прашав одговорија позитивно но сега имам проблем што пинот го згрешив и АТМ ми ја "изеде", како може најбрзо да ја вратам бидејќи ми треба.
Оди кај нив и објасни им, редовно на 2-3 дена или секојдневно сите такви картици се собирани од посебна служба, ако е банкоматот во некоја филијала моментално ќе ја извадат.Земи си лична карта, потпишуваш некој формулар дека била голтната од банкомат поради погрешен пин и толку.Само гледај да го памтиш пинот отсега :)
 
A

andrea85

Гостин
za kupuvanje preku interner od komercijalna i stopanska banka nemozes da gi koristis,treba posebna kraticka za toa. E sega jas imam kupuvano preku internet so Visa na Unibanka i so Maestro na Tutunska banka bey problem provereno.
 

RazerOptic

Admirable
Член од
10 ноември 2012
Мислења
170
Поени од реакции
125
Амн бе како неможе преку стопанска за купување на интернет за цабе ставив 2000 денари на мастеркарт......
Е сега што, дај предложете која картичка е најдобра, нели може преку оваа мастеркарт да си ги повратам овие 2000 денари и да одам во друга банка да направам виза и да ги ставам па да купам од интернет...
И од стански компании кој нудат во евро и долари можам да купам со наша виза така ли?
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.552
Поени од реакции
2.130
Амн бе како неможе преку стопанска за купување на интернет за цабе ставив 2000 денари на мастеркарт......
Е сега што, дај предложете која картичка е најдобра, нели може преку оваа мастеркарт да си ги повратам овие 2000 денари и да одам во друга банка да направам виза и да ги ставам па да купам од интернет...
И од стански компании кој нудат во евро и долари можам да купам со наша виза така ли?
Оди во Тутунска да немаш мака :)
 

RazerOptic

Admirable
Член од
10 ноември 2012
Мислења
170
Поени од реакции
125
Оди во Тутунска да немаш мака :)
Еве сега се спремам, само уште нешто.
За да земам виза морам ли да зимам плата?
Оти слушам нешто за да имаш вакви работи мораш да имаш плата?
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.552
Поени од реакции
2.130
Еве сега се спремам, само уште нешто.
За да земам виза морам ли да зимам плата?
Оти слушам нешто за да имаш вакви работи мораш да имаш плата?
Нема врска со плата, слободно мојш да си истајш. Другар мој средношколец извади без проблем.
 

RazerOptic

Admirable
Член од
10 ноември 2012
Мислења
170
Поени од реакции
125
Нема врска со плата, слободно мојш да си истајш. Другар мој средношколец извади без проблем.
Ок фала многу само има еден проблем на странта им пишува дека работат до 4:30, ќе морам утре.
 

Niggersinparis

добро вече
Член од
28 август 2012
Мислења
2.457
Поени од реакции
1.999
Кој картичка да ја земам за да можам во странство (словенија австрија) да вадам пари од неа и ако може дасе купува преку интернет со истата
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
nLB tutunska za internet kupuvanje
e sea za tie sto se plasat od proneveri,ima finta. kartickta e vrzana so denarska transakciska smetka.denari.
mozes da imas devizi na transakciska sto ne se povrzani so karticata.
i mozes sam na sebe da si gi menuvas devizite vo denari i da gi stavas na karticata da gi trosis online.
primer:
imas 100 evra na transakciska.nemozes da gi trosis nikako. gi menuvas online od evra vo denari so TOKEN i ti legnuvaat na karticata kako 6130 denari i si kupuvas sto sakas.
vaka mozes da imas 2000 evra sigurni od online fraud i da si menuvas po 50 po 100 evra koga kje ti trebaa da napravis online transakcija.
 
Член од
5 август 2011
Мислења
278
Поени од реакции
121
Дали можеш да купуваш директно со еврата или со било која странска валита.
На пример јас парите да си ги купам во менувачница да ги ставам на сметка и потоа да купувам без банката да ми прави конверзија од $ во ден.
Ова ме интересира за било која банка дали го може.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
nemozes da gi trosis devizite.devizite ti stojat na tranasakciskata,a debitnata karticka ti e vrzana so denarskata transakciska.zatoa ti vikam.moes da imas 1000 dolari,1000 evra,1000 funti sve naednas na transakciskata i da imas 0 denari i da nemozes da gi trosis.
ova kazuvam za tutunska sigurno.za drugi banki ne znam,ama imav komercijalna debitna karticka vo evra.parite mi stoea vo evra i mozev da gi trosam vo direktno od kartica
komercijalna moze evra da imas na kartica,evra da trosis.
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Za Lans:
не е точно дека треба да имаш посебна картичка во девизи. Едноставно: отворете си дебитна, кредитна, ставете пари-денари и купувајте на интернет во било која валута. Системот автоматски си пресметува(превалутирање) колку денари да повлече од вашата сметка.(е сега зависи колку ги рачуна тие префрлувања/пребивања во други валути).Тоа е така од лично искусво со каричка ВИЗА специјална од Стопанска банка САМО за купување од интернет.
Ако сакаш можеш да имаш картички и во валути ама дополнителни трошоци?!
И друго искуство: сега ке земам дебитна од Бг банка(имам и Бг пасош) и ги прашав баш тоа дали да имам картички во повеке валути ама не требало.Еве ги текстовите изворно:
од УНИКРЕДИТ:
Здравејте,


В'в вр'зка с Вашето запитване бихме искали да Ви информираме следното:


Дебитните карти, издавани от Уникредит Булбанк, са международни и могат да се използват в страната и чужбина на Банкомати и ПОС, на които е поставено логото на с'ответната картова организација, както и в интернет.Вие можете да плаштате с картата си в'в валута, различна от лева, като сумата ште б'де превалутирана автоматично.

Од ДСК:
..........По сметката може да б'де зајавена дебитна карта Visa Electron и с неја можете да плаштате стоки и услуги в различни валути чрез Интернет в б'лгарски и международни интернет сајтове. Сумите се превалутират в лева по курса на Банката за денја на осчетоводјаване на транзакцијата по сметката Ви......
С'штото е и при НАС!!!!
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.619
Поени од реакции
1.551
Со мастеркард од халкбанк дали може ли да се купува на интернет?
 

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
886
Поени од реакции
294
Најлесно и најупотребувано е електронското плаќање преку НЛБ-тутунска банка вадиш дебитна ВИЗА-електрон и си праиш интернет трансакции каде сакаш колку сакаш и добиваш известување по порака на мобилен каде и колку си платил, у банка убацуваш пари нит некој те прашува што како нити ништо може и друг место тебе да ти убаци (нормално ако е у него картицата) до сега сум немал никаков проблем, а да и пејпел се праи со истата таа картица
 

Niggersinparis

добро вече
Член од
28 август 2012
Мислења
2.457
Поени од реакции
1.999
Најлесно и најупотребувано е електронското плаќање преку НЛБ-тутунска банка вадиш дебитна ВИЗА-електрон и си праиш интернет трансакции каде сакаш колку сакаш и добиваш известување по порака на мобилен каде и колку си платил, у банка убацуваш пари нит некој те прашува што како нити ништо може и друг место тебе да ти убаци (нормално ако е у него картицата) до сега сум немал никаков проблем, а да и пејпел се праи со истата таа картица
јас извадив ваква и сека за тоа мклик преку комјутер или телефон ако се регистиррам за да си проверум состојба се плака нешто?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom