Која кредитна картичка ми треба за да купувам преку интернет?

Член од
17 јули 2013
Мислења
32
Поени од реакции
1
фала многу за информациите уште ова дали има нешто разлика каква дебитна картичка ке извадиш и од каде?Еден другар ми викаше земи си виза интернет и терај си еден од форумџиите погоре ми вика земи од уни дебитна(оти имаат сметка татко ми мајками на уни банка)дали има разлика од која банка и каква дебитна картичка ке земиш?
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
фала многу за информациите уште ова дали има нешто разлика каква дебитна картичка ке извадиш и од каде?Еден другар ми викаше земи си виза интернет и терај си еден од форумџиите погоре ми вика земи од уни дебитна(оти имаат сметка татко ми мајками на уни банка)дали има разлика од која банка и каква дебитна картичка ке земиш?
Moe iskustvo ke ti kazam, so debitna visa od KB imav problem i za online kupuvanje i za vadenje pari od bankomat vo stranstvo, so debitna visa od UNI nikade i nikogas ne sum imal problem, plakanje vo stransvo OK, plakanje online OK, vadenje na bankomat sekade OK
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.290
Поени од реакции
29.766
Moe iskustvo ke ti kazam, so debitna visa od KB imav problem i za online kupuvanje i za vadenje pari od bankomat vo stranstvo, so debitna visa od UNI nikade i nikogas ne sum imal problem, plakanje vo stransvo OK, plakanje online OK, vadenje na bankomat sekade OK
Какви проблеми имаше со КБ дебитната, разбирам дека имало проблем со вадење пари и плаќање, но дали потоа отиде во КБ да расчистите каде бил проблемот?

Кажи нешто повеќе за двете дебитни, се плаќа некоја годишна чланарина/давачка за вадење и продолжување на картичките?
 
Член од
27 март 2014
Мислења
8
Поени од реакции
3
Какви проблеми имаше со КБ дебитната, разбирам дека имало проблем со вадење пари и плаќање, но дали потоа отиде во КБ да расчистите каде бил проблемот?

Кажи нешто повеќе за двете дебитни, се плаќа некоја годишна чланарина/давачка за вадење и продолжување на картичките?
Јас веќе 5 години сум на Тутунска, со самото вадење на сметка таму добиваш и Visa Electron картица со која можеш да купуваш онлине, а се плаќа месечно 20 денари за одржување на сметка ако имаш трасакции на истата. Комерцијална уште го имаат оној комунистички систем :) се шалам, само се малце комлицирани. Земи си Тутунска и немој да се сеќираш ич
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Какви проблеми имаше со КБ дебитната, разбирам дека имало проблем со вадење пари и плаќање, но дали потоа отиде во КБ да расчистите каде бил проблемот?

Кажи нешто повеќе за двете дебитни, се плаќа некоја годишна чланарина/давачка за вадење и продолжување на картичките?
Problem so debitnata od KB imav i pri vadenje pari na bankomat (ednostavno ne ja prifakase kartickata) vo UAE, isto taka nemozev da plakam so nejze bilo kade, se javuvav i na kontakt brojot za support od kade sto mi tvrdea deka e se OK so kartickata ama jas nekako da uspeam da si zavrsam rabota, koga se vrativ vo MK ja otkazav od KB i posle si izvadiv debitna od UNI kade sto mi dadoa i Visa i Master povrzani so edna smetka, kolku si stavas tolku si trosis, nekoja godisna clanarina za dvete mislam deka e okolu 70den, i nikade so niv ne sum imal problem, konkretno za online plakanje kolku ke kosta tolku mi odzema od smetka, nikakva provizija pri plakanje, e sega pri vadenje kes nadvor od MK ili na bilo koj bankomat sto ne e na UNI sekako si ima provizija kako sto imaat site drugi neli.
KB e ekstra banka da ne svati nekoj pogresno, mnogu transakcii mi idat preku nejze no za karticki imav problem, otkako se prefrliv so karticki na UNI nemam nikakov problem
Pozz
 
Член од
26 ноември 2012
Мислења
76
Поени од реакции
63
Не сум имал искуство со кредитни до сега. Ме интересира колкава е каматата , ева да речеме од тутунска или стопанска? Пример ако купам нешто онлајн од 100 евра и одберам 5% месечно да плаќам , дали ќе плаќам 20 месеци по 5 евра точно? И дали тој процент се бира на секоја трансакција или е одбран за сите однапред?

Фала ви многу.
 
K

kalimer0

Гостин
Имам Visa Electron од тутунска банка, на nlbklik приметив Резервирани Средства околу 2000 денари и секој месец се зголемуваат по 100 денари. Моменталната состојба ми е 0 денари. Подигнав околу 300 денари од Skrill и веднаш ми ги зеде а резервираните средства се намалија за 300.

Што значат резервираните средства? Кај сите е вака? Мислам дека е од СМС известување, 2 пати бев да го откажам и пак не го откажале а ми рекоа дека е откажано. Дали треба да ги исплатам тие 1700 денари за да ја затворам сметката?
 
Член од
10 март 2014
Мислења
110
Поени од реакции
19
Имам едно прашање, аплицирав за дебитна картичка во Комерцијална Банка, ми рекоа дека во рок од 7 дена ќе биде готова, треба да ме известат дека е готова или треба да се оди да се провери ? исто така ми рекоа дека тој одел работел до 4 а ја сум тоа време на работа.. има ли некаков друг начин да се подигне, совети ?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.290
Поени од реакции
29.766
Имам едно прашање, аплицирав за дебитна картичка во Комерцијална Банка, ми рекоа дека во рок од 7 дена ќе биде готова, треба да ме известат дека е готова или треба да се оди да се провери ? исто така ми рекоа дека тој одел работел до 4 а ја сум тоа време на работа.. има ли некаков друг начин да се подигне, совети ?
Мислам дека апсолутно мора да се иде, и јас сум прашувал за ова... пошто ретардирано е да нема опција да си доплати човек за поштарина и да ја добие картицата дома.

Иначе, и мене ме интересира таа дебитна картичка. Ама многу е важно дали навистина е дебитна и со лимитиран износ на пари (да не може воопшто да се иде во минус и картичката да не биде врзана со трансакционата сметка, туку да мора прво се уплаќаат износи на неа пред да се прави некоја трансакција на интернет).
 
Член од
26 ноември 2012
Мислења
76
Поени од реакции
63
Имам едно прашање, аплицирав за дебитна картичка во Комерцијална Банка, ми рекоа дека во рок од 7 дена ќе биде готова, треба да ме известат дека е готова или треба да се оди да се провери ? исто така ми рекоа дека тој одел работел до 4 а ја сум тоа време на работа.. има ли некаков друг начин да се подигне, совети ?
Од Тутунска ти стига порака и идеш да подигнеш во истата експозитура кај што си аплицирал.
Од Стопанска MasterCard Debit ми стигна дома во сандаче, Visa Internet ја подинав во ГТЦ горе.
 
Член од
10 март 2014
Мислења
110
Поени од реакции
19
Во ред е сето тоа но како да ја подигнам кога до 4 работат а јас тоа време сум на работа..

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
Член од
26 ноември 2012
Мислења
76
Поени од реакции
63
Во која имаш аплицирано? Повеќето работат од 7ипол до 7 вечер.
 
Член од
10 март 2014
Мислења
110
Поени од реакции
19
Во комерцијална во кисела вода,они работат до 7 ама тој одел не работел.. до 4 само.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.964
Поени од реакции
14.714
резервирани средства се оние кои се потрошени но не е извршено книжење.

јас ги имам сите картички од стопанска со се таа за електронско тргување,ама сеуште не сум пазарел:pos:
 
Член од
26 ноември 2012
Мислења
76
Поени од реакции
63
Во комерцијална во кисела вода,они работат до 7 ама тој одел не работел.. до 4 само.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
Лошо.. Да отидеш да замолиш некој од вработените што се до 7 да ја земат и да ти ја чуваат, ако постојат уште љубезни вработени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom