Која е најдобра лига според вас?

Што мислете која е Најдобра Лига од наведнативе?

  • Премиер Лига

    Гласови: 229 48,2%
  • Примера Дивизија

    Гласови: 88 18,5%
  • Сериа А

    Гласови: 109 22,9%
  • Бундес Лига

    Гласови: 33 6,9%
  • Некоја друга што не е на Анкетава

    Гласови: 16 3,4%

  • Вкупно гласачи
    475

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Точно, кажано од фан на Челзи, кој фан никогаш нема ништо да преречи околу тоа. За разлика од фан на Барселона кој ко ќе му го спомниш смешното расфрлање со пари кое се покрива од државата Каталонија тој ти спомнува младинска школа, односо гнасно манипулира.
Да бе манипулираме. Валдес, Пујол, Чави, Иниеста, Бускетс, Меси и Педро.
Па нема многу од младинскава школа само пола прва постава. Да не почнам да ги редам и од втора постава, и плус го изоставив Пике кој што беше купен подоцна. И да баш е воа манипулација, оти во Барселона не заигруваат секоја година по 1-2 од младинската школа. Пари се трошеа да, ама како Челзи, Сити или Реал НЕ.
 
F

fantomX

Гостин
Да бе манипулираме. Валдес, Пујол, Чави, Иниеста, Бускетс, Меси и Педро.
Па нема многу од младинскава школа само пола прва постава. Да не почнам да ги редам и од втора постава, и плус го изоставив Пике кој што беше купен подоцна. И да баш е воа манипулација, оти во Барселона не заигруваат секоја година по 1-2 од младинската школа. Пари се трошеа да, ама како Челзи, Сити или Реал НЕ.
Па манипулација е, пошто никој ништо ни рекол ни пак, не дај Боже, ја оспорувал младинската школа на Барселона. Манипулација е пошто муабетот е јасен - трошењето на клубовите.
Само 50 милиони евра + Ето за еден играч. Не како Челзи, признавам.

Никој не прај проблем дека со Реал, Сити и Челзи треба да се поврзат расипнички трошења. Челзи малку поодамна, Сити и Реал во поблиско минато. Ама смешно е некој Барселона да ја исклучува од „групава“.
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
Јас шо имам слушано, Глејзеровци го купиле клубот со кредити кои сега ги исплаќа истиот тој клуб. Шо за мене е доволно јасно дека то е невиден скандал. Но то не фудбалска дупка, то е финансиска дупка. Клубовите мора да се третираат како фирми, пошто тоа и се. Шо е работата? Секоја држава во глобала има различен систем. И ова шо го прај Платини и УЕФА е фаворизирање на шпанскиот „сиситем“ и германскиот систем, германскиот бар е стварно воспоставен систем за разлика од шпанската диктатура врз другите клубови од, ајде ќе речам, кралот и богатата шпанска провинција на Средоземно море.

„Поздравиот“? Има логика до негде, се до моментот кога ќе дој прашањето зошто некој да не можи да инвестира слободни пари ако е заинтересиран, се разбира, според претходно утврдени критериуми за негова долгорочна заинтересираност? Бидејќи ова шо го прај Платини не значи забрана за такви штетни инвестиции, туку значи забрана за секакви инвестиции.

Цените на пазарот зависат од многу работи. Најмогу од побарувачката. Ете, некој решил дека Рамирес вреди да се плати 18 милиони, иако е глупо копито без никаков осет за топка. Веројатно суштински тој не вреди толку, ама реално, според условите на терен да речам, вреди.
Во најголем дел точно. Клубовите мора да се третираат како претпријатија од финансиски аспект. Е сега викаш дупка од финансиски а не од фудбалски аспект. Ако имаш финансиска дупка што мислиш колку долго пред да се преведе тоа и во фудбалска дупка? Вечно ќе се задолжуваш за да покриваш загуби? Не оди - во еден момент ќе се прелие чашата.

Колку што те разбирам слагаме дека некој може да инвестира слободен кеш ако го има во некој клуб, но само под одредени правила и надзор. Пред некој да влезе да лупне милијарди нека покаже дека е тука не за да направи ќар преку ноќ и да му ја здува туку за профитабилно и успешно да работи со клубот. Во овој контекст многу поголема сигурност има кога позади некоја инвестиција стои институција како Волксваген, Баер, Адидас или Ауди отколку приватен инвеститор.

Инаку баш би сакал да го прочитам во детал правилото за фер плеј - она официјално како ќе изгледа. Викаш го фаворизира и шпанскиот модел и сакам да видам што точно мислиш со тоа. Во кој апсект?
 
F

fantomX

Гостин
Во најголем дел точно. Клубовите мора да се третираат како претпријатија од финансиски аспект. Е сега викаш дупка од финансиски а не од фудбалски аспект. Ако имаш финансиска дупка што мислиш колку долго пред да се преведе тоа и во фудбалска дупка? Вечно ќе се задолжуваш за да покриваш загуби? Не оди - во еден момент ќе се прелие чашата.

Колку што те разбирам слагаме дека некој може да инвестира слободен кеш ако го има во некој клуб, но само под одредени правила и надзор. Пред некој да влезе да лупне милијарди нека покаже дека е тука не за да направи ќар преку ноќ и да му ја здува туку за профитабилно и успешно да работи со клубот. Во овој контекст многу поголема сигурност има кога позади некоја инвестиција стои институција како Волксваген, Баер, Адидас или Ауди отколку приватен инвеститор.

Инаку баш би сакал да го прочитам во детал правилото за фер плеј - она официјално како ќе изгледа. Викаш го фаворизира и шпанскиот модел и сакам да видам што точно мислиш со тоа. Во кој апсект?
То не е проблем на Платини, то е локален проблем на соодветните федерации и држави. Клубовите кои пропаѓаат не играат евро-купови.
Како има поголема сигурност? Волксваген не беше пред колапс едно време? Нема целосна сигурност, такво нешто не постои.

Јасно е дека мене конкретно ме интересира Челзи. Челзи единствено му должи на Роман Абрамович, кој нема интерес да ги бара тие пари од клубот, и впрочем, не ги бара.
Правилото и јас го барав низ uefa.com, ама не го најдов. Имам најдено како тие правила значат дека клубовите чиј што модел на сопственост е таков да има еден газда се лишени од нивните пари ако им се потребни. То за мене значи фаворизирање на моделите на кои се управувани Реал Мадрид и Барселона најмногу, а потоа и на германските клубови. Ако има нешто конкретно некој, нека прикажи, верувај и јас би сакал да видам нешто во тие правила шо не значи ова шо викам сега.
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
То не е проблем на Платини, то е локален проблем на соодветните федерации и држави. Клубовите кои пропаѓаат не играат евро-купови.
Како има поголема сигурност? Волксваген не беше пред колапс едно време? Нема целосна сигурност, такво нешто не постои.

Јасно е дека мене конкретно ме интересира Челзи. Челзи единствено му должи на Роман Абрамович, кој нема интерес да ги бара тие пари од клубот, и впрочем, не ги бара.
Правилото и јас го барав низ uefa.com, ама не го најдов. Имам најдено како тие правила значат дека клубовите чиј што модел на сопственост е таков да има еден газда се лишени од нивните пари ако им се потребни. То за мене значи фаворизирање на моделите на кои се управувани Реал Мадрид и Барселона најмногу, а потоа и на германските клубови. Ако има нешто конкретно некој, нека прикажи, верувај и јас би сакал да видам нешто во тие правила шо не значи ова шо викам сега.
Сори ама на ниво на Европа мора да има исти правила за игра - се друго не би било фер.

Точно дека нема апсолутна сигурност ама затоа има „пресметан ризик“ и „див див запад“ инвестиции. Мислам дека и сам убаво ја сфаќаш разликата меѓу институционален и приватен инвеститор. Надополнето со правилата кои претходно ги споменав за задолжителна долгорочна инволвираност на инвеститорот во клубот во Германија тоа секако резултира со поголема сигурност.

Е сега тоа третото за Челзи е тотално не-фер. Ај Челзи и Баерн нас би не интересирале да ги земем како пример. Значи Челзи задолжен до гуша од лошо работење добива „руска“ инекција од страна која му е опрсотена а Баерн сосема сам треба да си генерира пари и тера „три пати мери еднаш сечи“ политика зш не смее евро да е во загуба? Како челзи да е „награден“ за лошото работење а Баерн „казнет“ за доброто. Не оди. Челзи треба сам да е кадарен да си вади пари од билети, траснфери, фудбалски успеси, маркетинг и тв права, спонзорства... Ако Роман инвестира во Челзи тогаш Челзи располага со толку пари колку што Роман платил за да ги купи акциите на Челзи - ни Евро повеќе. Секоја Рубља која Абрамовиќ ја дал над тоа е долг кој мора да се врати - тоа е единствено разумно и правилно и мора да важи за сите во Европа.

Спротивно би стимулирало лошо работење и сите би чекале да бидат спасени од арапски, руски или американски милиони место самите да работат успешно.

А за правилово официјално како ќе изгледа баш ќе побарам вечер ме заинтересира сега уште повеќе...
 
F

fantomX

Гостин
Сори ама на ниво на Европа мора да има исти правила за игра - се друго не би било фер.

Точно дека нема апсолутна сигурност ама затоа има „пресметан ризик“ и „див див запад“ инвестиции. Мислам дека и сам убаво ја сфаќаш разликата меѓу институционален и приватен инвеститор. Надополнето со правилата кои претходно ги споменав за задолжителна долгорочна инволвираност на инвеститорот во клубот во Германија тоа секако резултира со поголема сигурност.

Е сега тоа третото за Челзи е тотално не-фер. Ај Челзи и Баерн нас би не интересирале да ги земем како пример. Значи Челзи задолжен до гуша од лошо работење добива „руска“ инекција од страна која му е опрсотена а Баерн сосема сам треба да си генерира пари и тера „три пати мери еднаш сечи“ политика зш не смее евро да е во загуба? Како челзи да е „награден“ за лошото работење а Баерн „казнет“ за доброто. Не оди. Челзи треба сам да е кадарен да си вади пари од билети, траснфери, фудбалски успеси, маркетинг и тв права, спонзорства... Ако Роман инвестира во Челзи тогаш Челзи располага со толку пари колку што Роман платил за да ги купи акциите на Челзи - ни Евро повеќе. Секоја Рубља која Абрамовиќ ја дал над тоа е долг кој мора да се врати - тоа е единствено разумно и правилно и мора да важи за сите во Европа.

Спротивно би стимулирало лошо работење и сите би чекале да бидат спасени од арапски, руски или американски милиони место самите да работат успешно.

А за правилово официјално како ќе изгледа баш ќе побарам вечер ме заинтересира сега уште повеќе...
Не само шо не мора, туку и не можи. Друго е ко ќе имаш иста власт, или федерација да речам, ко во САД шо е случај со спортовите. Овде немаш. То можеби ако ЕУ еден дан стани федерација. Вака, еве на пример, во Англија е дозволено ангажирање на млади играчи без никакви услови само од ЕУ-земјите, за разлика од континенталните кои без проблем можат да „увезат“ некој од Чиле или Свазиленд. Дури не можи ни од самата Англија еден клуб од кај сака да земи млад играч, и то е поделено на зони. То е фер? Не е, и сепак од и понатаму така, пошто ова не е САД, не е една власт и иста правила. Па некој спомнуваше и селари кап ко во НБА дури... :kesa:

Со шо Челзи е награден? Зошто Абрамович решил да влези точно во Челзи? Абрамович изнададе пари, а не бара назад пак пари, бара успеси. Ако тој не бара пари, шо да прајме сега? То со акциите е друго, Абрамович точно пред една година, за минатиот католички Божиќ беше, преку 300 милиони фунти од неговиот долг во Челзи го претвори во деловни книги или шо и да биле, хартии од вредност најдобро да се иразам а да не згрешам. То се случи точно заради овие најавени работи од Платини шо нема да ги наречам глупости само оти ги немам точно видено како и шо се.

Кажав дека мора да има регулација за инвестирањето, ама според најавите за овие правила, ова не е регулација за инвестирањето, туку ова значи целосно забранување за инвестирање од страна на некој кој сака да напрај такво нешто.

Ако го најдиш на УЕФА правилово, дај линк. Во некој формат би требало да го има, pdf најверојатно, безразлика шо јас не го најдов.
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
УЕФА можеби? :smir:

Значи ниво на интеграција како тоа во САД не може да се постигне дефинитивно ама сигурно може многу подобро од она што е сега. Мислам дека со финансиски фер-плеј се постигнува тоа ама ај као и ти да не зборам на памет без убаво да го имам прочитано тоа.

А Челзи е награден со пари кои не се негови, кои со ништо не се спечалени или компензирани. Како да добиле бинго со Роман.

Ај ако најдам секако ќе пуштам линк од фер-плејов па да видиме што точна вика правилото.
 
Член од
22 ноември 2010
Мислења
384
Поени од реакции
11
Тогаш цела Серија А треба да се забрани пошто секој клуб има „локален шериф“, додуша некои не се баш „локални“. Абрамович значеше спас за Челзи, и сепак е еден од најнапаѓаните, арапиве го спасија од таа „титула“ сега. Проблем ко шо гледам се „странските сопственици“. Фудбалските и воопшто спортски клубови, со самото то шо се професионални по дифолт значи дека се „еден вид бизнис“ ко шо викаш ти, и не гледам зошто некој да не можи да инвестира ако има пари и сака такво нешто. Баерн Минхен да не е добротворна организација можи, или здружение на локлани ентузијасти? Убо е да има критериуми според кои ќе се знај дека тој инвеститор има некоја долгорочна визија за клубот, то да. Ама ова шо сега го прај Платини и УЕФА не е таков критериум, ова е само фаворизирање на шпанските и германските начини на водење клуб, шо за мене е срамота. И покрај то шо Абрамович е еден од првите кои се согласил на тие нови регулативи, заедно со Берлускони и Морати - ова од зборовите на Платини, не мој.

Хејт Абрамович рековме дека нема, а од хејт Глејзер колку пари прават не си свесен, не знам дали и самите фаној на Јунајтед се свесни за то.
не си свесен каква традиција има таму

а во англија е тотална комерцијализација и миљардери газди
али еве полека полека паѓа премиер лигата :) :bip::bip::bip:

--- надополнето ---

Серија а е најдобра лига за оваа сезона! зар не?
 
F

fantomX

Гостин
УЕФА можеби? :smir:

Значи ниво на интеграција како тоа во САД не може да се постигне дефинитивно ама сигурно може многу подобро од она што е сега. Мислам дека со финансиски фер-плеј се постигнува тоа ама ај као и ти да не зборам на памет без убаво да го имам прочитано тоа.

А Челзи е награден со пари кои не се негови, кои со ништо не се спечалени или компензирани. Како да добиле бинго со Роман.

Ај ако најдам секако ќе пуштам линк од фер-плејов па да видиме што точна вика правилото.
УЕФА е фудбалска организација. А фудбалските клубови се фирми, шо значи дека многу услови се на национално државно ниво, различни во секоја држава. Можи да се постигни ко во САД кога ЕУ ќе стани федерација ко САД. А то во догледно време, многу тешко. Многу тешко. Значи, то дека ова било „фер-плеј“ многу брзо паѓа. Сепак, поарно е да видиме, ако најдиш линк пушти овде.

Не е како да добил „бинго“ со Абрамович, Челзи доби „бинго“ со Абрамович. Дали то значи оти ако си добил „бинго“ не треба да живејш со то, односно то ти се смета ко нелегален приход? Мислам дека не, а од то шо го имам видено и слушнато за овие правила, ваквите инвестиции кои овде ние ги направивме „бинго“ стануваат злостор. Сепак, ко шо рековме, ај прво да видиме конкретно шо е како е.

--- надополнето ---

не си свесен каква традиција има таму

а во англија е тотална комерцијализација и миљардери газди
али еве полека полека паѓа премиер лигата :) :bip::bip::bip:

--- надополнето ---

Серија а е најдобра лига за оваа сезона! зар не?
А то шо има таму има традиција на пукање проектили на секое дерби и традиција на самоволие на курварот Берлускони (ова курвар во позитивна смисла, колку шо можи да е во позитивна смисла) значи оти ако некој сака да содава своја традиција не смеј то да го прај сега само оти е милијардер и оти не е од иста националност со својот клуб?
Ко немало некој да му забрани на Берлускони да го прај Милан, како шо вели Анчелоти, малку време му било на господинот три години за Милан да стани светски клупски првак иако то било најмалку со оглед на то шо прво требало пласман во Купот на Шампиони, па освојување на истата па дури потоа Светски Клупски Првак.
 
Член од
22 ноември 2010
Мислења
384
Поени од реакции
11
А то шо има таму има традиција на пукање проектили на секое дерби и традиција на самоволие на курварот Берлускони (ова курвар во позитивна смисла, колку шо можи да е во позитивна смисла) значи оти ако некој сака да содава своја традиција не смеј то да го прај сега само оти е милијардер и оти не е од иста националност со својот клуб?
Ко немало некој да му забрани на Берлускони да го прај Милан, како шо вели Анчелоти, малку време му било на господинот три години за Милан да стани светски клупски првак иако то било најмалку со оглед на то шо прво требало пласман во Купот на Шампиони, па освојување на истата па дури потоа Светски Клупски Првак.
бар нема влегвање на терен на сред утакмица :)
епа тоа е традиција бе друже у италија, види ги сите тимови имаат претседатели со голема историја права љубов!
кога ќе се најде некој од англија да фати да го извади нотингем форест од трета лига и да го однеси у прва? или па за лидс?

е тоа го има у италија :coffee:
тука се гледа само профит и "фрлање" на пари, зависи кој како :)

башка и тотално комерцијализирана е премиер лигата, а англија како држава треба да му направи еден споменик на господинот роман абрамович пошто да не беше он далеку од тоа дека англија ќе беше најсилна лига :)
али веќе не е, се вртат работите...мада најкомерцијализирана е, ќе си остане "најјака"
па види само репрезентацијата на англија, има една титула светски првак и тоа со нерегуларен гол
 
F

fantomX

Гостин
бар нема влегвање на терен на сред утакмица :)
епа тоа е традиција бе друже у италија, види ги сите тимови имаат претседатели со голема историја права љубов!
кога ќе се најде некој од англија да фати да го извади нотингем форест од трета лига и да го однеси у прва? или па за лидс?

е тоа го има у италија :coffee:
тука се гледа само профит и "фрлање" на пари, зависи кој како :)

башка и тотално комерцијализирана е премиер лигата, а англија како држава треба да му направи еден споменик на господинот роман абрамович пошто да не беше он далеку од тоа дека англија ќе беше најсилна лига :)
али веќе не е, се вртат работите...мада најкомерцијализирана е, ќе си остане "најјака"
па види само репрезентацијата на англија, има една титула светски првак и тоа со нерегуларен гол
То го имало во Италија кога фудбалот не бил бизнис ко шо е денеска. Сега не. Претседатели со голема историја пошто имале време и можност да ја направат таа историја. Абрамович е сличен на Берлускони искрено, во многу работи (додуша во бессрамноста сигурно не е), само во друго време е дојден на светов.
Англија мене лично многу не ме засега, т.е. ич не ме засега пошто и јавноста и фудбалската власт се дебилни. Ама клубот Челзи сигурно ќе му напрај споменик на Роман Абрамович ко ќе дој време за то.
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
не си свесен каква традиција има таму

а во англија е тотална комерцијализација и миљардери газди
али еве полека полека паѓа премиер лигата :) :bip::bip::bip:

--- надополнето ---

Серија а е најдобра лига за оваа сезона! зар не?
Ако е сарказам ок, нема проблем само не ми е очигледен некако али ако си сериозен тогаш :pos2:

Англија па Германија сезонава за сега, малку позади Шпанија а Италија рамо до рамо со Португалија и Русија.
 
F

FuckYouAll

Гостин
Ако е сарказам ок, нема проблем само не ми е очигледен некако али ако си сериозен тогаш :pos2:

Англија па Германија сезонава за сега, малку позади Шпанија а Италија рамо до рамо со Португалија и Русија.
Твојот коефициент на интелегенција е рамо до рамо со коефициентот на интелегенција на мојата мачка и папагалот на комшијата.:helou:
 
F

fantomX

Гостин
За Bavarec и некој друг ако го интересира исто, мал офтопик:
The rules will permit clubs to incur exceptional losses of around 38.5m in the two years running up to the 2013/14 season, if they are underwritten by shareholders and owners.

Ова е то шо ме интересираше, некоја одредена сума е дозволена од акционерите или сопствениците. Ова веќе е нешто друго, иако само од оваа реченица не е јасно дали ова важи и понатаму или само пред воведувањево на правилава. Bavarec ако најдиш, сепак пушти линк.
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
Твојот коефициент на интелегенција е рамо до рамо со коефициентот на интелегенција на мојата мачка и папагалот на комшијата.:helou:

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method4/crank2011.html :back:


За Bavarec и некој друг ако го интересира исто, мал офтопик:
The rules will permit clubs to incur exceptional losses of around 38.5m in the two years running up to the 2013/14 season, if they are underwritten by shareholders and owners.

Ова е то шо ме интересираше, некоја одредена сума е дозволена од акционерите или сопствениците. Ова веќе е нешто друго, иако само од оваа реченица не е јасно дали ова важи и понатаму или само пред воведувањево на правилава. Bavarec ако најдиш, сепак пушти линк.
Мислам дека ова вреди за посебна тема ако се најде :helou:

--- надополнето ---

UEFA's Executive Committee has today unanimously approved the new UEFA Club Licensing and Financial Fair Play Regulations, submitted to the committee with the support of all stakeholders in European football.

After a phased implementation over three years – 2010, 2011 and 2012 – the main cornerstone of the regulations, the break-even requirement, enters into force for the financial statements of the reporting period ending 2012, to be assessed during the 2013/14 UEFA club competition season.

Commenting on this key decision for the future well-being of European football, UEFA president Michel Platini said: "We have worked on the financial fair play concept hand-in-hand with the clubs, as our intention is not to punish them but to protect them. We have an agreement with the clubs. The philosophy is that you cannot spend more money than you generate. "This approval today is the start of an important journey for European football's club finances as we begin to put stability and economic common sense back into football. I thank all the stakeholders who have supported this along the way."

The chairman of the European Club Association (ECA), Karl-Heinz Rummenigge, said: "This really is a huge achievement. On behalf of the European Club Association, I would like to thank UEFA and especially Michel Platini for his initiative that goes, I believe, in the right direction."After only two years of existence, the European Club Association has managed, together with UEFA, to set measures that will shape the future of European club football into a more responsible business and ultimately a more sustainable one. As clubs, by fully supporting these Financial Fair Play Regulations, we have agreed to change the way we operate, and that is a substantial step forward."

The full UEFA Club Licensing and Financial Fair Play Regulations, edition 2010, will be published in June and will be available on UEFA.com. Clubs will be assessed on a risk basis, taking into account debts and salary levels, as well as the following main pillars:
• Break-even requirement – clubs must not spend more than they generate over a period of time
• No overdues payable during the season – towards other clubs, employees and/or social/tax authorities
• Provision of future financial information – to ensure clubs can meet their future obligations

The independent Club Financial Control Panel, chaired by Jean-Luc Dehaene, will be responsible for the monitoring process in terms of assessing the documentation submitted by the licensor and, if necessary, requesting additional information.

Значи што се однесува до мене правилото е за чиста десетка. Се разбира не знам дали има нешто скриено тука но ова што го читам е одлично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom