Која е најдобра лига според вас?

Што мислете која е Најдобра Лига од наведнативе?

  • Премиер Лига

    Гласови: 229 48,2%
  • Примера Дивизија

    Гласови: 88 18,5%
  • Сериа А

    Гласови: 109 22,9%
  • Бундес Лига

    Гласови: 33 6,9%
  • Некоја друга што не е на Анкетава

    Гласови: 16 3,4%

  • Вкупно гласачи
    475
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Темава е за најдобра лига, а не кој како играл во ЛШ.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Темава повеќе нема смисла, Боби го напушти форумов. :(
:(

Иначе листата на Уефа го покажува успехот на екипите од лигите во последните пет години. Е сега квалитет или која е подобра е субјективна работа и не е математика 1 плус 1 е 2, туку има многу аспекти. За некого повеќе успех значи повеќе квалитет. Ја повеќе квалитет сепак гледам уште кај Англиската лига, но врвот во последните години доста падна но средните тимови поред мене се доста јаки, нормално тоа се должи на високите примања од тв-правата. Но исто така јасно е дека во Англија многу лошо се раководи со парите, просечни играчи се преплатуваат. Многу се поврзуваат сумите со квалитетот на играчите но видовме доста примери во Англија каде огромни пари се платени за играчи кои во други лиги ни пола пари не би вределе. Ако во Англија се плаќаат најголеми пари за играчи не значи дека тие се и најдобри ;)
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
За најдобра во моментов не можам да зборам бидејќи не ги пратам толку многу ни Бундес а ни Шпанија, ама можам со задоволство да кажам дека Англија е на дереџе на Италија, каде има само еден јак тим на кој што никој не може да му парира и кој што гази кон титула слично како што Јунајтед направи во 2012/13. Тоа за мене не е конкуренција реално, бидејќи јебеш ти борба за топ 4, 5 или 6 кога нема кој да го победи првиот.
Ебате лигата ебате. Маркетинг, ништо повеќе.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.638
Поени од реакции
81.600
За најдобра во моментов не можам да зборам бидејќи не ги пратам толку многу ни Бундес а ни Шпанија, ама можам со задоволство да кажам дека Англија е на дереџе на Италија, каде има само еден јак тим на кој што никој не може да му парира и кој што гази кон титула слично како што Јунајтед направи во 2012/13.
И Бундесот можеш да го вклучиш со Англиската и Италијанската ако гледаме така
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.313
Ова е од вчера, што значи денес мислам дека има промени

http://kassiesa.home.xs4all.nl/bert/uefa/data/method4/crank2016.html

UEFA coefficient gap between England and Italy is now less than 4 points going into the next season, potential for it to decrease further depending on the results of Juve, Napoli and Fiorentina.

Serie Zzzz now has more coefficient points this season than the Bayern Training and Feeder league in the year of the Dortmund-Bayern final, highlighting the importance of the EL for these rankings.

The La Liga gap with everyone else is just monstrous :lol:
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
abe ova e za posledni 4 godini, neli treba posledni 5 godini, odnosno 1 godina fali?
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
6.358
abe ova e za posledni 4 godini, neli treba posledni 5 godini, odnosno 1 godina fali?
1 година фали зошто овој што ја правел табелата сака да каже дека со уште една ваква сезона т.е. за 4к+ појака од Премиер лигата, Италијаните ќе ги поминат Англичаните и од 16/17 ќе имаат 4 екипи во ЛШ, а Англичаните 3.
Ја лично не верувам дека и следната сезона Италијаните ќе имаат вака појака сезона од Англичаните во Европа, ама за сезоната 17/18 имаат добри шанси да ги поминат зошто сезоната 11/12 каде Англичаните имаат 4к поени повеќе од Италијаните нема да игра улога.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Епа уште една сезона Сити нека изедат гомна во ЛШ и таман ќе си биде.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Епа уште една сезона Сити нека изедат гомна во ЛШ и таман ќе си биде.
Можи и 4тиот англиски претставник (Арсенал) да испадни од 3тиот италијански (Рома,Наполи) во квалификации. Е тоа ќе би јак дуел ако се паднат.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Можи и 4тиот англиски претставник (Арсенал) да испадни од 3тиот италијански (Рома,Наполи) во квалификации. Е тоа ќе би јак дуел ако се паднат.
Кој Арсенал, Јунајтед ќе биде четврт. Или Ливерпул у случај да се усерат овие моите.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Ja zatoa sakam liverpul da bide 4 posto znam deka mancester ke se ojacaat i nema da mozat da gi pominat, vaka luzerpul se poslabi..
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Ja zatoa sakam liverpul da bide 4 posto znam deka mancester ke se ojacaat i nema da mozat da gi pominat, vaka luzerpul se poslabi..
А што ти менува тебе тоа кога Јувентус уште 5 години не мрда од врвот во Италија? Дали стварно ќе ти е поинтересно да го гледаш Наполи пред Јунајтед на пример во Лига на Шампиони?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom