Која е најдобра лига според вас?

Што мислете која е Најдобра Лига од наведнативе?

  • Премиер Лига

    Гласови: 229 48,2%
  • Примера Дивизија

    Гласови: 88 18,5%
  • Сериа А

    Гласови: 109 22,9%
  • Бундес Лига

    Гласови: 33 6,9%
  • Некоја друга што не е на Анкетава

    Гласови: 16 3,4%

  • Вкупно гласачи
    475
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.861
Поени од реакции
11.482
@Џони Вајсмилер не ми беше тоа поентата. Друг ми e муабетот со постот. :D Ти текнува кога Бундес ја помина Серија А на оваа листава? :D

А тоа дека секој си има право на свое мислење, така е. Јас моето на никого не го наложувам, кој сака ќе се согласи, кој сака нема да се согласи, ќе контрира. Тоа која е најдобра лига е доста субјективно: некој сака да гледа потврди утакмици, некој сака утакмици со многу голови со пресврти, трет сака да гледа утакмици кај што играчите прават дриблинзи, итн итн (секоја од лигите е препознатлива по нешто).
Е сега, да земеме коефициент од клубови и така да ја оцениме лигата, не знам колку е правилно. Коефициентите се на клубовите кои играат во евро-натпреварувања, они си се рангираат на таа листа, која пак не кажува дали еден клуб е посилен од друг.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.397
Ти си глуп штом мислиш дека Бундеслигата е појака од Премиер Лигата.
Епа и УЕФА се глупи, јебига. Тогаш цел ранкинг е глуп, дај нека го укинат, само Премиер да биде подобра (y)
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.397
Епа тогаш одговори дали Анжи е појак од Волфсбург, оти според УЕФА - е.
Како според УЕФА е, кога руската лига е позади германската? Почна да мешаш и клуб за клуб :facepalm:
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.410
Поени од реакции
42.663
Нема веза. Се правиш оти не разбираш, а има Френдс на Телма така да не ми се губи време за глупости.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.410
Поени од реакции
42.663
Нормално дека нема веза, се изгуби у муабетот тотално.
Дај некоја ранкинг листа за фаворити на Евровизија ако не па.
:facepalm::facepalm:

Човече се повикуваш на УЕФА коефициентите кога тврдиш дека Бундесот е појак од ПЛ, а тука кога ти кажав дека според истите коефициенти на УЕФА и Анжи е појак од Волфсбург и те прашав дали сметаш дека е така, ти почна да пишуваш глупости. Стварно чудно ми е кој се изгуби.

Искрено, малце жал ми беше кога те дупеа сите на подфорумов, ама сеа ми е јасно зошто. :icon_lol:
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Опаднат е квалитетот евидентно на Премиер лигата целокупно, а посебно на големата четворка / петка.
Далеку се моментално од тоа што беа до пред 4/5 години кога во континуитет од 7/8 години имаа по минимум 2 претставника во 1/4 финалињата а често и по 3/4 претставника во овие нокау фази во ЛШ.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.397
:facepalm::facepalm:

Човече се повикуваш на УЕФА коефициентите кога тврдиш дека Бундесот е појак од ПЛ, а тука кога ти кажав дека според истите коефициенти на УЕФА и Анжи е појак од Волфсбург и те прашав дали сметаш дека е така, ти почна да пишуваш глупости. Стварно чудно ми е кој се изгуби.

Искрено, малце жал ми беше кога те дупеа сите на подфорумов, ама сеа ми е јасно зошто. :icon_lol:
Или намерно се правиш глуп или не знам. Како што можеш да видиш, различно се добиваат бодовите за рангирање на двете листи. Анжи игра у лига каде што слободно може да излезе во Европа, за разлика од Волфсбург и тука ги собира бодовите.

Ти реков, дај листа за фаворити и од Евровизија, колку да ги смешаш работите до крај.
 
Член од
22 август 2009
Мислења
2.387
Поени од реакции
1.036
Анжи игра во втора лига
ранкингот е за последните 5 години се зимаат поените ако 4 години не си учествувал во ЛШ/ЛЕ џабе ти е 5тата и да играш финале со сигурност ќе имаш помалце поени од некој што 2,3 години играл по ред во ЛШ ЛЕ затоа Анжи има повеќе поени од Волфсбург пошто Волфсбург од претходните 4 години има НУЛА поени додека Анжи играше ЛЕ нокаут фази.

За лиги е полесно пошто секоја година играат екипи од лигите така да следната сезона БЛ почнува од 2ро место пошто БЛ тимовите имале боље резултатит во ЛШ и ЛЕ во ПОСЛЕДНИТЕ ПЕТ ГОДИНИ. Али ова немора да значи ништо за 2 годни може многу работи да се сменат пример еве оваа година сериа А само ради ЛЕ каде што го освоија 90% поените ќе завршат пред БЛ иако БЛ имае 4 претставника во 1/8 ЛШ а сериа А само 1 али на крај на сезонава сериа А ќе има повеќе поени од БЛ за оваа сезона
 

Kajgana Shop

На врв Bottom