Која банка е најдобра? (ваши искуства со банки)

Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Знам која е најлоша УНИ БАНК 2500 денари за затварање на сметка а по правило не смејат да наплаќаат. БИДЕТЕ ВНИМАТЕЛНИ. А најдобра Комерцијална .
Во Уни, и ако подигаш орочени средства, провизијата за тоа е огромна, а кај другите ја губиш само каматата ...
Во КБ наплаќаат 180 ден за затворање на сметка ... а кај некои други бесплатно
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
503
Поени од реакции
693
Во Уни, и ако подигаш орочени средства, провизијата за тоа е огромна, а кај другите ја губиш само каматата ...
Во КБ наплаќаат 180 ден за затворање на сметка ... а кај некои други бесплатно
Sega ni KB ne naplakja, treba samo da pokries minus ako go imas, ili ako imas visok, treba da gi zemas, i to je to. Mozno e samo da ti zadrzuvaat 35 denari za odrzuvanje na smetka za tekoven mesec.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.119
Поени од реакции
4.623
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
968
Поени од реакции
2.278
Сега гледам на 20.000 извадени од банкомат на друга банка ми земале 600 денари, не се нормални со провизииве. Мме им банкарско клептоманско
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
916
Поени од реакции
594
А тебе те мрзеше на атм од твоја банка да идеш?

Sent from my phone using Tapatalk
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Сега гледам на 20.000 извадени од банкомат на друга банка ми земале 600 денари, не се нормални со провизииве. Мме им банкарско клептоманско
Обично кажува самиот автомат дека ќе ти земе голема провизија, барем мене ми се случило да ми пише колкава провизија ќе имам и сум се откажала :)
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.776
Сега гледам на 20.000 извадени од банкомат на друга банка ми земале 600 денари, не се нормални со провизииве. Мме им банкарско клептоманско
А зошто си вадел толкава сума од банкомат, дрога да не купуваш?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.724
Поени од реакции
1.482
Незнам за другите Стопанска банка ад Скопје си ги зголеми провизите за преку 50% дури и на електронски налози .... До кога бре ќе молчиме
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
968
Поени од реакции
2.278
А тебе те мрзеше на атм од твоја банка да идеш?
Не беше функција банкоматот од каде што ми е картичката, а друг во правецот кај што одев нема па така морав од тука.


Обично кажува самиот автомат дека ќе ти земе голема провизија, барем мене ми се случило да ми пише колкава провизија ќе имам и сум се откажала :)
На овој прилично сум сигурен дека не пишуваше, и порано вака имам „принудно“ вадено на туѓ банкомат ама сумата за провизија % беше дупло помала. Не дека и тогаш беше мала ама сега пак зголемиле, ептен ја претеруваат со провизииве

А зошто си вадел толкава сума од банкомат, дрога да не купуваш?
Денари вадев не толку евра, не е кој знае каква сума..
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.776
Денари вадев не толку евра, не е кој знае каква сума..
Нормално дека си вадел денари, евра од банкомат во Македонија не можеш да извадиш, ама за што ќе ти е толкав кеш? Освен панзионерите никој веќе не вади големи суми од банкомат. Освен на пазар, секаде можеш да платиш со картичка.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Нормално дека си вадел денари, евра од банкомат во Македонија не можеш да извадиш, ама за што ќе ти е толкав кеш? Освен панзионерите никој веќе не вади големи суми од банкомат. Освен на пазар, секаде можеш да платиш со картичка.
Ко радознала селска тетка си со прашањево „зошто ти се парите“...
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.776
Ко радознала селска тетка си со прашањево „зошто ти се парите“...
Ај сега ти кажи ми кој денес, освен пензионерите, вади толкава сума од банкомат. Па уште и од банкомат од друга банка. Испаѓа како човекот првпат во животот да користи банкомат.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
968
Поени од реакции
2.278
Нормално дека си вадел денари, евра од банкомат во Македонија не можеш да извадиш, ама за што ќе ти е толкав кеш? Освен панзионерите никој веќе не вади големи суми од банкомат. Освен на пазар, секаде можеш да платиш со картичка.
Колку години си бе друже 15 ? Кеш си е кеш, не мора со два три клика некој да имаат увид во што и како трошам. Башка тоа што со секоја трансакциска им овозможувам да лапаат % банките, а како благодарност ме лупаат со еден куп измислени провизии
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.776
Колку години си бе друже 15 ? Кеш си е кеш, не мора со два три клика некој да имаат увид во што и како трошам. Башка тоа што со секоја трансакциска им овозможувам да лапаат % банките, а како благодарност ме лупаат со еден куп измислени провизии
Независно дали плаќаш со картичка или со кеш провизиите ќе си ги платиш, провизиите се вметнати во крајната цена на производот што го купуваш, разликата е во тоа што не молкнеш еден куп пари со тебе. Инаку ептен се потепа некој за да следи на што ти ги трошиш своите пари. Кога веќе ги знаеш сите тие работи требало барем да знаеш и дека секоја банка наплаќа провизија доколку подигнуваш пари од банкомат со картичка од друга банка освен ако твојата картичка ја нема таа можност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom