Корупцијата во образованието

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
E така ќе завршат со пари и врски и ќе се вработат со врски и зато државава ни одит назад
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
a да заборајв да кажам

не е важно кој си туку од кого си
:helou:
 
Член од
23 октомври 2008
Мислења
87
Поени од реакции
2
Членот во твојата потесна фамилија рачунај дека ќе плати и кај Ристе - статистика и кај Шуклев - менаџмент. Поврзани се, еднаш платиш и после неможеш да избегаш од кругот, освен ако не си ги земеш документите што и за тоа се земаат пари.

pogolemi gluposti neam cueno do sea ...
Ocigledno peprutkata dozivotno kje zali sho nemala kapacitet za na Ekonomski i sega kje izmisluva prikaski vo koj samata kje si veruva ...
Jbg peperutke toa e , mnogu mi e zal shto ne si uspeala na Ekonomski
sega samo ti preostanuva da lechish kompleksi ...
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Не е сјајно кај нас на екномски ама не е и како што пеперуткава кажва...


Вака за да се решат проблемите не можи како што сакат да го направат како на европски... ако падниш.. одиш и го замолуваш проф. и ајде положи...
тоа не е исправно, како што не е исправно и претерување во барањето...

Она што според мене треба да се направи за да се воведе системот награда за успех и казна за неуспех како за професорите така и за студентие е поделба на оценување и предавање..

Значи да се воведат универзални стандарди и барања по одредени предмети или пак да се воведе правило еден студент да не смее да биде оценуван од истиот професор кој ќе му предава..

Вака многу лесно ќе може да се измери неуспехот на професорите да ја предатат материјата - тоа ќе ги стимулира да станат подобри предавачи.

Во исто време ќе се напушти сегашната практика на квоти, т.е да мора одреден процент да помини на студентите.. тоа го прават професорите за да докажат дека ете тие и не се толку лоши предавачи.... ако ги оценува некој друг тие ќе се фокусираат на она суштинското - да ги научат ученицитеж, а не само да пуштат 50%.
И исто во исто време ќе неутрализира можноста од корупција и слично...



и еден од најглавните сајд ефекти - батерфлај ќе почни да се жали од европски оти други проф. ќе ја оценуваат.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
За ова друг професор да те оценува имам слушнато дека веќе е практика по странство и мислам дека е најдобро решение за реално оценување.

Само прашање е на кого ќе му одговара овој тип на оценување? Колку работни места ќе се разнишаат, намалување на профитот кај приватните универзитети пошто мамините синчиња ќе треба да загреат столот малце а не само седиштето од некој мерцедес и ред други работи. За жал не е секогаш квалитетот на прво место, пред се е профитот пошто образованието е еден од најголемите бизниси во Македонија.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
pogolemi gluposti neam cueno do sea ...
Ocigledno peprutkata dozivotno kje zali sho nemala kapacitet za na Ekonomski i sega kje izmisluva prikaski vo koj samata kje si veruva ...
Jbg peperutke toa e , mnogu mi e zal shto ne si uspeala na Ekonomski
sega samo ti preostanuva da lechish kompleksi ...
Никој не лечи комплекси тука. Сите кажуваме наши искуства какви што се, значи твое е дали ќе прифатиш какво ни е образованието или не, а неможеш да кажеш дали некој имал или немал капацитет за економски. Ако сакаш да студираш со стресови и да си губиш здравје за некој кој му е гајле за тебе и твојот тест што вреди за десетка епа студирај така. Јбг Тому јас можев да успеам и успеав на Економски до кај што стигнав, исчистив две години и решив дека таму неможам да опстанам од милион работи што сум ги кажала.

Она што според мене треба да се направи за да се воведе системот награда за успех и казна за неуспех како за професорите така и за студентие е поделба на оценување и предавање..

Значи да се воведат универзални стандарди и барања по одредени предмети или пак да се воведе правило еден студент да не смее да биде оценуван од истиот професор кој ќе му предава..

Вака многу лесно ќе може да се измери неуспехот на професорите да ја предатат материјата - тоа ќе ги стимулира да станат подобри предавачи.

Во исто време ќе се напушти сегашната практика на квоти, т.е да мора одреден процент да помини на студентите.. тоа го прават професорите за да докажат дека ете тие и не се толку лоши предавачи.... ако ги оценува некој друг тие ќе се фокусираат на она суштинското - да ги научат ученицитеж, а не само да пуштат 50%.
И исто во исто време ќе неутрализира можноста од корупција и слично...

и еден од најглавните сајд ефекти - батерфлај ќе почни да се жали од европски оти други проф. ќе ја оценуваат.
Да супер е тоа, одлична идеја која треба да се прифати само кај нас треба време за тоа. Убаво кажа декстерче, ќе се рзнишаат многу работни места, ама па од друга страна ќе имаме квалитетен кадар. Нема зашто да се жалиш тука кога си правилно оценет.
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Корумпираност на факултетите?

Сакаш висока оцена повели до канцеларија ке подмириме....
Сакаш да положиш оди на жиро уплати интересна сума....
Вистина ли се гласините во врска со купувањето на оцени на факултетите ?
Повелете изјаснете се..:wink:
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Зашто да не се вистина , до сеа функционирало така , и ке функционира се додека не ги сменат оние кои се научени на тоа и да стават нов млад факултетски поредок ... :smir:

уопште не треба ни да се прашува вакво нешто, јавна тајна уште од на Тито времето па и пред...
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Има легално и нелегално подмитување, зависно од тоа дали си на приватен или државен универзитет. И не само на факултетите, секаде се случува на професорот да му се пријаде од "специјалниот" бурек, па да те прати да одиш во "специјалната бурекџилница", каде продавачот ќе ти даде од "специјалниот" бурек, и истиот ќе ти го наплати 150 до 200 евра... Потоа тие одат на "специјалната" сметка на гладниов професор. И волкот сит, и овците на број...И после... Оди па санкционирај го професорот... Кога све е до будалите што плаќаат.
 

Izr0d

Била сам дете...=)
Член од
9 мај 2008
Мислења
593
Поени од реакции
29
Код:
Сакаш висока оцена повели до канцеларија ке подмириме....
Нема врска тоа, ние одиме кај професорите само ако нешто не ни е јасно во врска со предметот да ни објаснат, а никогаш не одиме за да се договараме за оценки.

Код:
Сакаш да положиш оди на жиро уплати интересна сума....
Ова никогаш не се случило некој професор да ни речи да уплатиме на жиро сметка, а и нема такви работи кај нас на факултет, ако некој проферос побара + пари ке "лета" од работа под итна постапка.


:helou:
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Код:
Сакаш висока оцена повели до канцеларија ке подмириме....
Нема врска тоа, ние одиме кај професорите само ако нешто не ни е јасно во врска со предметот да ни објаснат, а никогаш не одиме за да се договараме за оценки.

Код:
Сакаш да положиш оди на жиро уплати интересна сума....
Ова никогаш не се случило некој професор да ни речи да уплатиме на жиро сметка, а и нема такви работи кај нас на факултет, ако некој проферос побара + пари ке "лета" од работа под итна постапка.


:helou:
Колку наивно:smir:
Не иде тоа така, ценовниците им се јавна тајна на државен, јас што завршив на приватен ги знам :toe:
 

Izr0d

Била сам дете...=)
Член од
9 мај 2008
Мислења
593
Поени од реакции
29
Колку наивно:smir:
Не иде тоа така, ценовниците им се јавна тајна на државен, јас што завршив на приватен ги знам :toe:
И јас сум на приватен, барем до сега не се има случено ништо такво.:smir:
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
дечки вие што сте на приватен не се бунете вие со самата партиципација околу 2000 евра што ви е го плаќате митото за професорите, инаку на државниве факултети врие од корумпираност поготово кај нискобуџетните факултети
 

Kajgana Shop

На врв Bottom