Колку и дали ви се допаѓаат новите машки трендови

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Денес се сменија времињата од тоа што беше порано, па сега и машките користат доста козметика и препарати за да се разубават. Дали сметате дека модните трендови треба да останат пред се за девојките а машките да се подпираат над природните атрибути или ви е важно дали се они средени и прибрани во нивниот изглед. интересно е да се продискутира и до кој степен сметате деак е дозволиво едно машко да користи препарати и козметика пред да ја помине линијата и да може да се каже дека претерал со тоа.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Машка козметика само во теретана 5-6 месеци:helou:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.714
Поени од реакции
12.135
Денес се сменија времињата од тоа што беше порано, па сега и машките користат доста козметика и препарати за да се разубават.
...дека модните трендови треба да останат пред се за девојките а машките да се подпираат над природните атрибути или ви е важно дали се они средени и прибрани во нивниот изглед.
Тргнуваш од сосем погрешни тези дека ако човек не користи пудра и ако не си бричи јајца тогаш е неуреден, неприбран, грд...Со други зборови да сакаше од мене безвеѓен човек и мазен у сите дупки и кривини ко дечје дупе, жена ми ќе се мажеше за жена, а не за маж. Заради тоа реков у другата тема дека не ценам вакви ствари али пошто еве уште 2-3 нови морам малку поконкретно да пишам.

кога си видел некоја топ женска да се влече со некој си запрепастен
Замисли кога таа ќе осети груба рака (од ладново испукана или од дигање тегови у теретана) на своите меки бели/розеви гради, како и проаѓаат стврднатите плускавци врз брадавиците...како воздивнува, се ежи...да не продужувам, женет сум :)
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Тргнуваш од сосем погрешни тези дека ако човек не користи пудра и ако не си бричи јајца тогаш е неуреден, неприбран, грд...
Друга работа што овие теми што вели Армин се намножија ко плевел, а слични ко јаје јајету.
Не се работи за тоа ама ти така ја разбираш работата, се работи за тоа дека се се користи за да се прикријат некои слабости и недостатоци, тоа го прават девојките со години и сега е влезено во мода и се повеќе го прават и машките. И ако на девојка не и треба шминка за да биде убава а ги има такви доста тогаш и не користата многу, ама има некој кој знаат да се нашминкаат и дотераат и да се направат топ. Не гледам зошто тоа да не биде и кај машките, зошто да не можат тие да ги прикријат своите недостатоци, за да ги привлечат другите. И не стаува збор само за теретани, за машко се битни мускули, значи вежбање еве јас почнав сега и да одам во теретана, за женско е важно да биде слаба па одат на диети и сл, не станува збор за тоа. Не значи дека ако човек не користи такви работи е несреден но не може секој да се потпира на природна убавина, а ако не се потпира на тоа зошто да не се потпре на козметика и да не си го среди изгледот или можеби ќе ми речеш дека кога ќе погледнеш некоја девојка прво што не приметуваш е како е облечена (дали ги нагласува своите атрибути)и какава е во фаца.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.714
Поени од реакции
12.135
За прикривање на недостатоци постојат подруги наверојатно третмани -лифтинзи, пластичари.... Но веѓи, лице...не е недостаток да се машки, природни. Тоа (не сите но) повеќето девојки го сакале. А не пишав на темата за комплекси пошто сметам дека што за еден е недостаток за друг е нешто незабележливо и/или предност) така да...нема некој недостаток за да мора да се вршат такви измени со толку козметика.

И не стаува збор само за теретани, за машко се битни мускули, значи вежбање еве јас почнав сега и да одам во теретана, за женско е важно да биде слаба па одат на диети и сл, не станува збор за тоа.
Не само мускули него комплетно затегнато тело и цврсти раце, за саглам стегање. Ако ништо друго за конзерви...ги отворам без проблем :)

Не гледам зошто тоа да не биде и кај машките, зошто да не можат тие да ги прикријат своите недостатоци, за да ги привлечат другите.
Затоа што постојат периоди и општества кога се си има своја улога. Еден период мажот се шминкал и облакал хеланки, друг бил забраден и голем како мечка во кожи од животни...развој, општества, историја. Башка недостаток не може вечно да се прикрива.
Потребата од вакви ствари мислам дека ни е више во нашите глави него што навистина се потребни. Али секој со свое убедување, но јас вакви ствари никогаш не би користел.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Да ми се допаѓа ептен, луд сум по тој тренд што го има во најголемиот центар за мода на балканот - Шутка.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
За кого како,мене лично ми се поврака коа ке видам некое машко педерски облечено со пудра на лице колку цел Орифлејм што произведува,потоа лак на нокти,педикир,маникир курци палци...тоа не е машко за мене,а верувам и повекето ке се сложат,тоа е фрик чоек што не знае како да ја искористи својата природна убавина.

Машко се знае,едноставно мирис прсни,стик под мишка да не копаш на типката коа ке ја гушнеш,стај афтершејв на лице,облечи се и фурај си :toe:
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Се зависи до девојките на кој паѓаш.
Биди пластичен колку што сакаш , на крај ќе завршиш со некоја од која ќе се ежиш под туш а „несредените“ момци ќе завршат со девојка за каква можеш само да сонуваш. Вистинска жена.
Можеби сметаш дека пудрата и маските пред спиење „корегираат природни недостатоци“ или било што , ама запомни дека една личност се вљубува во маните на другата.


Така да , се на се новите „трендови“ се за нигде.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Машко со пудра и маската.
Машко во штикли.
Машко со хулахопки.
Машко во сукња.
Машко кое секоја недела е во козметички салон.
Машко со лак на ноктите.
Машко кое има пречупани веѓи.
Машко кое депилира раце и нозе. (освен спортист, тоа у реду)
Машко со модерни ташни во рака.
Maшко со танга. Па уште и на плажа во танга да е.
Машко кое носи ланчиња, алки, прстени типично женски.
итн...

За ова се НЕ.
Се знае машкото е многу поубаво кога е природно без оние модерни додатоци. Кога е МАЖ.
Не е убаво кога се меша во женскиот свет за гардароба, козметика, акцесорис. Тоа е гејски, ужасно.
Во ред е кога се грижи за себе и својот изглед, ама без претерување. Али тука е проблемот, секој различно го толкува претерувањето.

Како што не ми се допаѓа женско кое се облекува како машко и кое не е женствено и кое не користи никаква козметика, така не ми се допаѓа машко кое превзема од модерните трендови и сака да ги менува женските :)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Машко со пудра и маската.
Машко во штикли.
Машко со хулахопки.
Машко во сукња.
Машко кое секоја недела е во козметички салон.
Машко со лак на ноктите.
Машко кое има пречупани веѓи.
Машко кое депилира раце и нозе. (освен спортист, тоа у реду)
Машко со модерни ташни во рака.
Maшко со танга. Па уште и на плажа во танга да е.
Машко кое носи ланчиња, алки, прстени типично женски.
итн...
Ова не е машко, ова е геј!!!
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Ова не е машко, ова е геј!!!
Па и гејот е машко :pos:

Си напишав јас, машките нови трендови се гејски трендови т.е. сакаат метросексуалци да се, помодерно кажано :icon_lol:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.326
Поени од реакции
7.788
Влакната од носот да се потсрижени или избричени, здивот да не му мириса на бочва што значи хигиена и да не мириса на пот добар рол он парфем и колонска ништо повеќе доволно е...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.692
Поени од реакции
18.205
Не се работи за тоа ама ти така ја разбираш работата, се работи за тоа дека се се користи за да се прикријат некои слабости и недостатоци, тоа го прават девојките со години и сега е влезено во мода и се повеќе го прават и машките. И ако на девојка не и треба шминка за да биде убава а ги има такви доста тогаш и не користата многу, ама има некој кој знаат да се нашминкаат и дотераат и да се направат топ. Не гледам зошто тоа да не биде и кај машките, зошто да не можат тие да ги прикријат своите недостатоци, за да ги привлечат другите. И не стаува збор само за теретани, за машко се битни мускули, значи вежбање еве јас почнав сега и да одам во теретана, за женско е важно да биде слаба па одат на диети и сл, не станува збор за тоа. Не значи дека ако човек не користи такви работи е несреден но не може секој да се потпира на природна убавина, а ако не се потпира на тоа зошто да не се потпре на козметика и да не си го среди изгледот или можеби ќе ми речеш дека кога ќе погледнеш некоја девојка прво што не приметуваш е како е облечена (дали ги нагласува своите атрибути)и какава е во фаца.
Ја едно време мислев дека се заебаваш, ама кога ти озбилен си бил. Ти ја читав темата за комплексите и најискрено ти препорачувам да си поработиш на психата одколку на изгледот. Еве ја според твоите стандарди сум најнесредениот маж на свет, влакнест сум на гради и стомак, имам натпросечно тестостерон поради што рано оќелавев на само дури 19 години, имам пивски стомак, се бричам еднаш неделно топ тан и глава и брада. Е за хигиена сум си попринципиелен, зимно време се бањам преку еден ден а летно секој ден поради тоа што многу се потам, под мишка исто така се бричам за да не се размачкувам и да не ми лепи кога ставам дезодоранс или стик, ставам парфем само при искачање за викенди и чат пат ако ми текне ради ќеиф, во теретана не одам ниту во живот сум вежбал на справи, ама затоа до летово правев од 50 до 80 склека на ден плус од 500 до 800 стомачни и тоа исклучиво заради тоа што сакав да оцврснам, трчав на кеј од мостот во Влае до Стадион и назад барем 2 пати неделно, е сега што немам време и што почна да ме фаќа мрза е друга работа али ќе надокнадам сигурно. Така да мој совет е немој да се замараш како изгледаш, повеќе замарај се како се осеќаш у своја кожа.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Ја едно време мислев дека се заебаваш, ама кога ти озбилен си бил. Ти ја читав темата за комплексите и најискрено ти препорачувам да си поработиш на психата одколку на изгледот. Еве ја според твоите стандарди сум најнесредениот маж на свет, влакнест сум на гради и стомак, имам натпросечно тестостерон поради што рано оќелавев на само дури 19 години, имам пивски стомак, се бричам еднаш неделно топ тан и глава и брада. Е за хигиена сум си попринципиелен, зимно време се бањам преку еден ден а летно секој ден поради тоа што многу се потам, под мишка исто така се бричам за да не се размачкувам и да не ми лепи кога ставам дезодоранс или стик, ставам парфем само при искачање за викенди и чат пат ако ми текне ради ќеиф, во теретана не одам ниту во живот сум вежбал на справи, ама затоа до летово правев од 50 до 80 склека на ден плус од 500 до 800 стомачни и тоа исклучиво заради тоа што сакав да оцврснам, трчав на кеј од мостот во Влае до Стадион и назад барем 2 пати неделно, е сега што немам време и што почна да ме фаќа мрза е друга работа али ќе надокнадам сигурно. Така да мој совет е немој да се замараш како изгледаш, повеќе замарај се како се осеќаш у своја кожа.
Зависи кој во какво друштво се дружи со што се цени што очекуваш да постигнеш и да добиеш во животот. А сега дали изгледот е важен или не процени и сам, ама еве сстатистички 85% од работадвците во УСА се изразиле дека им е важно како изгледаат нивните вработени, да не зборувам дека шансите згодна личност да биде успешна се драстично поголеми одколку некоја која не е (имав и за ова бројки ама не можам сега да ги најдам).

А што се однесува до психа, мене ми е сега супер кога човек се чуствува убаво убави работи му се случуваат сепак фала за греижата :smir:.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.692
Поени од реакции
18.205
Зависи кој во какво друштво се дружи со што се цени што очекуваш да постигнеш и да добиеш во животот. А сега дали изгледот е важен или не процени и сам, ама еве сстатистички 85% од работадвците во УСА се изразиле дека им е важно како изгледаат нивните вработени, да не зборувам дека шансите згодна личност да биде успешна се драстично поголеми одколку некоја која не е (имав и за ова бројки ама не можам сега да ги најдам).

А што се однесува до психа, мене ми е сега супер кога човек се чуствува убаво убави работи му се случуваат сепак фала за греижата :smir:.
Тоа за работодавците се вика корпоративна политика на културните вредности во компанијата и е индивидуална за секоја компанија и не вклучува само кодекс на облекување туку и начин на однесување со колегите, деловните партнери или купувачите. А кажи ми бројки колкави се шансите една едуцирана личност која што си е експерт во својата област а не изгледа убаво да успее освен ако го исклучиме шоу бизнисот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom