Кои се македонските муслимани (торбешите)?

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Викат некои сме биле под турско, па што тогаш под Турско била цела Северна Африка и Арабија..., нели после арапите се бореле против турците (Лоренс од Арабија)така да што било било, да нема омраза на верска и национална основа него сите браство и единство да живееме, пошто Богатите ги заболе за нас, а ние по секоја основа се обединуеме само за класна основа неаме свест а добро е познато дека Право е волја на владеачката класа издигната на степен на закон. Така да Муслиманите без разлика на кој народ припаѓаат сите се тие Синови Адемови, Бог не рекол О вие арапи, или о вие овие оние, него рекол О синови Адемови, и ставил акцент на верата а не на нацијата, така да верата подразбира живеење според правила кои носат позитивни последици за нашето живеење.
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
sosema se slozjvam so tebe vo ovoj tekst deka verata nepoznava naciii i narodnosti taka da prviot covek so primili islam posle Muhameda bil Ebu Bekar crnec rob .

I nie sme nemale potreba od naseto naglasuvanje kako posebna etnicka zaednica se do skoro

Koga uvidovme deka vo procesot na asimilacija nasiot narod se gubi i asimilira

Vo procesot na integracija vo sistemite na r.m nasiot narod nemzje da gi ostvari svoite prava

Tuka ja uvidovme nasata potreba za entnicko sozrevanje
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
117
Поени од реакции
10
muslimanite sto zborat makedonski jazik mnogu pati bile vregjani od sekogo toa e najloso

torbeshite ako si bili ili si kontaktiral so torbeshi ke si znel deka i dalje se najcist narod genetski najmalku izmesano so drugi za razlika od makedocite kade sekoj vtor ima familja vo srbija i sekoj tret bratucet vo bugarija i

jas odgovaram od imeto na mojot narod a ne na celiot makedonski narod a za da pobaram pravo jas ne pisuvam tuka istorija jas samo iznesuvam nekoi fakti a istorijata se znae koj ja pisuva kako ke mu tekne
На ваков тип форум би сакал да полемизирам со некој барем малку по ерудиран, инаку дискусијата губи од секаква смисла, зашто на неедуциран човек бадијала е да му расправаш, нели?:tapp:

Вака сеа abdurrahman, јас не само што сум контактирал со Торбеши, јас живеам среде комшии Торбеши, сум имал работа со нив, сум одел по места населени со Торбеши и Горанци и нема потреба ти да ме учиш за нив.

Реалноста е едно, а нашите желби околу тоа како ние би сакале да изгледа светот е нешто сосем друго. Обично луѓето по вакви места забораваат на тоа.

Јас реков - Торбешите се и тоа како мешани, само последниве 30 години, колку мешани бракови има со Албанци? Колку торбешки се омажија за Албанци? А со Босанци? Со Турци? Ти можеби сакаш да мислиш, сакаш да биде инаку, сакаш да претставиш нешто дека не е онака како што е, ама фактите говорат поинаку! Фактите не се менуваат, затоа и се факти, тие се или точни или неточни!

Сега, не викам не, има торбешки региони и села каде што речиси и да нема мешани бракови, ама има и такви каде што истите се многу честа појава и ти тоа го знаеш....доколку навистина си Торбеш.

А во врска со твоето тврдење дека Македонците имале фамилии во Србија и Бугарија, јас само ќе те прашам - Ти колку братучеди имаш во Турција?
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Неможеш да бидеш генетиски чист, освен доколку не се мешаш фамилијарно.

А тоа го објаснува фактот зошто се разликуваме во физиономијата на лицето.

Башка самиот рече дека Торбешите се припадници на повеќе народи, сега на две столчиња неможе да седиш.
ne familijarno nego mesnje isklucivo po torbeshka linija na prsti se borjat slucajite koga torbes zemal ne torbeska ili nekoja torbeshka se omazila za netorbesh

A toa deka sme pripadnici na povekje narodi pak ke naglasam osnovata ni e od Bogomilite ama ima primesi od turci ,albanci, mijaci,sloveni,trkaijci i red drugi
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
117
Поени од реакции
10
jas odgovaram od imeto na mojot narod a ne na celiot makedonski narod a za da pobaram pravo jas ne pisuvam tuka istorija jas samo iznesuvam nekoi fakti a istorijata se znae koj ja pisuva kako ke mu tekne
Друго нешто - историјата е базирана на факти! Ти веќе се обиде да споменуваш некои настани од историјата и некои историски процеси, така што тоа би значело дека и ти (ако одиме по твоето дека историјата ја пишува кој како му текне) си збориш како ќе ти текне, што е очигледно.

Ти веќе се обиде да ги претставиш (поточно речено да ги омаловажиш) Македонците, како "мешан народ", а истовремено викаш дека торбешите настанале од Македонците што значи и торбешите се мешани! :helou:

Велиш Македонците се мешавина од Срби, Бугари и Словени....арно ама не знам како е тоа можно кога и Србите и Бугарите се (барем делумно) Словени! :tv:

Па дај реши се веќе еднаш ебаго. :uvo:
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
ne familijarno nego mesnje isklucivo po torbeshka linija na prsti se borjat slucajite koga torbes zemal ne torbeska ili nekoja torbeshka se omazila za netorbesh
јас познавам најмалку 10 што се мешани со Босанци,Албанци,Германци а колку има уште такви што ниту јас и ти не ги знаеме...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Се работи исклучиво за затворени села и географски региони каде живеат и живееле Торбешите, така да... :helou: на друг кажувај му прикаски.
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Се работи исклучиво за затворени села и географски региони каде живеат и живееле Торбешите, така да... :helou: на друг кажувај му прикаски.
нека излезе малку во град па да видит како се мешат:nesvest:
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Се работи исклучиво за затворени села и географски региони каде живеат и живееле Торбешите, така да... :helou: на друг кажувај му прикаски.
ne se ova prikasi drugar ova e vistina i relanost ama ti mnogu malku ja poznavas posto gledas povrsinski

нека излезе малку во град па да видит како се мешат
:nesvest: jas cesto idam vo grad i sum idel i so pravoslavni makedonki i so srbinki i so bosanki i so albanki a za zjena sum zemal torbeshka ne slucajno taka da moze da se zabavuvaat so kogo sakaat ama koga ke dojde vreme za zivotniot sopatnik znaat koj e izborot
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Россијскиј Этнографическиј музеј

http://www.ethnomuseum.ru/glossary/?%F2%EE%F0%E1%E5%F8%E8



Исламизација и этногенез

Исламизација торбешеј - то есть коренного славјанского населенија Македонии началась, по мненију историков, в XVII - XVIII вв. Суштествујут три теории, касајуштиесја методов ее проведенија – «геноциднаја», «насильственнаја» и «ненасильственнаја».

Согласно теории геноцида, османское завоевание территории Македонии сопровождалось вырезанием местного населенија и колонизациеј «освободившихсја» земель турками из рајонов внутреннеј Анатолии. Данные современној историческој и этнографическој науки начисто отвергајут эту теорију. Македонцы-мусульмане - стопроцентные славјане со всех точек зренија.

Концепција насильственној исламизации македонцев разделјалась и разделјаетсја ныне, прежде всего, националистически настроенными балканскими авторами. Особыј упор делаетсја на пополнение јанычарского корпуса Османској империи обраштенными в Ислам славјанскими јуношами.

Однако даннаја теорија обнаруживает своју полнују несостојательность и абсолјутнују надуманность сразу по нескольким причинам. Во-первых, к XVII-му и особенно XVIII-му векам (то есть во времја исламизации македонцев) традиционнаја система набора в јанычары уже уступила место добровольному вступленију в корпус мусульман (официально - с 1683 г.). Во-вторых, численность самого корпуса была не столь велика, чтобы оказать какое-либо серьезное влијание на религиознују ситуацију в славјанских провинцијах.

В-третьих, јанычарам было первоначально запрештено создавать семьи и иметь собственное хозјајство. И хотја данныј запрет был отменен еште в конце XVI века, можно сделать вывод о незначительном влијании јанычаров на демографију данных территориј. Более того, как мы знаем, јанычары несли службу исклјучительно в городских гарнизонах. В то же времја, герои нашеј статьи, торбеши - прежде всего сельские жители.

Третьја точка зренија на исламизацију македонцев подразумевает их добровольныј приход к исламској религии. Эта теорија разделјаетсја большинством западных историков и јавлјаетсја на настојаштее времја преобладајуштеј. В подтверждение данној точки зренија специалисты отмечајут даже некоторују экономическују невыгодность длја османов прихода в Ислам христианского населенија Балкан - ведь таким образом оно освобождалось от джизьи - подушного налога, которыј платило немусульманское население.

Среди македонцев распространјалсја по преимуштеству суннитскиј Ислам ханафитского мазхаба - официального в Османској империи. Благодатнују почву нашли в Македонии и суфијские тарикаты - Накшбанди, Хельвети, Кадари, Рифаи и Маулави. Кроме того, распространјали свое учение и бекташи, мусульманскаја принадлежность которых до сих пор вызывает сильные сомненија.

http://www.islam.ru/pressclub/histori/torbewi/



Да упростам, Торбешите денеска се субетнос на Македонскиот етнос.
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
ja mnogu bratucedi imam vo turcija posto ako nesi znael vo turcij ima odseleno 3 miliona torbeshi od ovie prostori
какви 3 милиони...6 милиони има,дај те молам не пишувај глупости уште малку ќе излезе дека нема ниту Турци во Турција:tapp:
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
se e toa vo red sto pisuva ama kako ke ja objasnis najstarata dzmija na balkanot koja se naogja vo selo Mljike kosovo inaku torbeshko selo a potekuva 1229 godina 200godini pred doagjaneto na turcite
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Џамијата е подигната од Ахмед Ага во годината 1238 кој бил мисионер од Халеб, Сирија.

И?

:pos2:
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Џамијата е подигната од Ахмед Ага во годината 1238 кој бил мисионер од Халеб, Сирија.

И? bez razlika za da ja podigne Ahmed aga moralo da ima komu da ja podigne t.e moralo da ima muslimani vernici komu ke sluzjela dzamijata i toa obajnuva deka islamot na balkanov ne dosol so turcite tuku mnogu pred niv duri 200 godini ako ne i porano

сигурно и тој бил торбеш...:helou:
vo mljike ziveat i ziveele samo torbesi gora e eden od najcistite torbeski regioni i ne sigurno nego 100% bil torbesh
 

Kajgana Shop

На врв Bottom