[Кајгана готвач] Натпревар за оваа недела: Смути

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.503
Поени од реакции
14.678
Луси по која рецепта правиш? Прв пат гледам мекици да се сукани. На мајка ми тиганиците цел живот се од скроз меко лепливо тесто и со раци се кине.
Како дете ваквите ги викавме пишии, дека сукани. :)

Муабетот не е терминолошки, само плус рецепта би си добила. :))
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.706
Поени од реакции
19.785
Луси по која рецепта правиш? Прв пат гледам мекици да се сукани. На мајка ми тиганиците цел живот се од скроз меко лепливо тесто и со раци се кине.
Како дете ваквите ги викавме пишии, дека сукани. :)

Муабетот не е терминолошки, само плус рецепта би си добила. :))
Ke ti pisam receptot, gi sukam zatoa sto vaka me upivat skoro ic zejtin a vkusot e ist meki pillowy prsti da izedes:) I da pisii se vikaat deka so sukalo.

Eve:
1kg brashno
jas gi pravam so mleko, ako sakas mozhes i so voda, i toa od oko ke vidis kako ti e meko testoto okolu 300 grama
kvasec jas koristam suv bidejki nemam svez tuka, racunaj kocka
1 lazhicka shekjer
2 lazhicki sol (ako sakas so blago da gi punis mozes i bez sol)
5 lazhici zejtin


Se ostava da stasa testoto na toplo, koga ke se duplira se pravat mali topchinja soglasno goleminata na mekicata/ pishijata shto sakas da ja napravish, sekoe topce go rasukuvas vo krug ne mnogu tenko da ne ti se iskinat, stavash vo tendzere zejtin da se zgree (koristam tendzere da ne prska i poubavo mi se przhat), koga ke ubavo zgrean gi przis od edna pa od druga strana, ide dosta brzo, se redat na salfeti da se docedi extra zejtin na niv sto ima, sea kako hint mozes da stavis 2 jajca za da dobies asli pishii (vlashki) :)
Bon apetit!
 
Последно уредено:

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.321
Поени од реакции
17.764
Во случај до вечер никој да не се пријави на тема Мекици, @The_Red1 бирај нова тема. (=
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Не знам да не било нешто претходно од тоа што ќе кажам.

Уствари вака, ќе ви уништам уште една недела како казна што не готвевте Костен пире. Ако пирето ви беше комплицирано за оваа недела ќе готвиме пудинг, нешто поедноставно. :icon_lol: Чоколадо, ванила, шчо сакате.
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.321
Поени од реакции
17.764
@The_Red1

Имаше веќе тема пудинг. Сите претходни теми се сместени во темата Архива на Кајгана готвач. ☺
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
@The_Red1

Имаше веќе тема пудинг. Сите претходни теми се сместени во темата Архива на Кајгана готвач. ☺
Леле имало во првиот циклус, 50-та недела, таман Кајгана готвач новороденче било. :D
Ајде, нека биде полнето пилешко, тоа видов дека немаше.
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.321
Поени од реакции
17.764
^^ А ќе може некоја сликичка, рецепт некој? :D
Последен пат те малтретирам, ветувам. :X3:
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Јас имам направено на следниот начин.
Големо парче стек се сече по средината долж едната страна ама не целосно, едната страна не треба да биде исечена оти ќе претече тоа што ќе го ставите. Обично се сече од страната каде што не е баш рамна пошо во спротивно може да се направи дупка и пак ќе растура тоа што ќе ставаме, а може и на друг начин, тоа е ножот само да се забоде во стекот и да се направи дупка (смешно ми е дупка да пишам ама како инаку :D ) па после да се наполни со кашкавал, салати, моцарела или зависи што сакаме.
Првиот начин вака би изгледал.

Вториот начин


Во овој случај стекот не го чукаме/тапкаме со чеканче/чук.
Е сеа има и друг начин, малце е покомплициран бидејќи постои голема веројатност кашкавалот да се растече. Исто поголемо парче стек и се тапка убаво да стане потенко (и пошироко/поголемо). Во средина го ставаме кашкавалот па ги преклопуваме краевите, ако убаво се скоцка испаѓа како коцка.
Во двата случаи на местото каде што е отворен стекот ставаме чепкалки или го врзуваме со памучен конец за да не претекува.
Првин подобро е да се изпржи само малце колку да фати боја во тавче на оган а после тоа 20 минути на 160-170 степени во рерна.

И сув магдонос за декорација. :D
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Откако ја ставив го прочитав уште еднаш целиот пост и си викам: ваљда само мене така ми изгледа, ама не било така :D
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.321
Поени од реакции
17.764
Дечки, јас се извинувам што ја заборавив темава. Требаше пред два дена, моја грешка. :sramezliv:
Бидејќи беше единствена пријавена, @Луси_Лу повели, бирај тема. :D
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.706
Поени од реакции
19.785
Ajde da gotvime ovaa nedela eggplant parmezan, znachi originalnata recepta e ochobol i tri godini treba da ja pravime vaka jas imam skratena verzija koja ne e voopshto teska vi treba samo modri patlidzani (se nadevam ima vo mk sea)

Recept :

2 sredni modri patlidzani
lebni troski
2 jajca
parmezan
sveza mocarela (ili kashkaval , ako nema mozzarela)
domaten sos , po moznost gust ne tomatelo
magdanos
luk
crn biber
i ostanati zachini po zelba


modriot patlidzan se sece na trkalca, ne mnogu tenki ni mnogu debeli, se stavaat prvo vo jajce pa vo lebni troski i na kraj vo parmezan, site se redat na folija ili hartija za pecenje, se pecat kolku malku da zarumenat, vo megjuvreme domatniot sos se sprema so lukot i magdanosot i zachinite samo kolku da se soedninat, mocarelata ja seceme na krugovi, zemame tava stavame prvo od sosot potoa redime modar patlidzan, pa vrz nego mocarela pa sos, i se taka dodeka ne se potrosi sosot i modriot patlidzan, odozgora polevame so preostanatiot sos i stavame ubava kolicina na parmezan, zatvarame tavata so folija i ja stavame da se peche na 200 stepeni 20 min, potoa trgame folijata i ostavame uste 5 minuti kolku da se potpece odozgora, bon apetit!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom