Како ја замислувате Обединета Македонија?

Branko is Back

Im The Best
Член од
16 мај 2009
Мислења
114
Поени од реакции
8
Секоја една нација на балканот има една утопија наречена обединета или голема Македонија,Бугарија,Албанија,Србија,Хрватска... :)
која што прво и основно (освен што по дифолт е неостварлива)
е контрапродуктивна, т.е. тоа е полигон за вежбање на идеи кои што `смрдат` од старт.(и ги амнестираат актуелните неспособни владари од реалните грешки и пропусти).

Обединета Македонија?
Сконцентрирајте се на работа !
За да постигнеш доминација,
мора пред се и прво и основно економски да бидеш помоќен.
Дур ние... синови мои,
сме на крајот од `лествицата`.
(најсиромашни од сиромашните на балканот) :kesa:

Имало и интелегентни луѓе на форумов, јас вчера се загрижив дека на форумов членуваат само утописти кој немаат муда да превземат директна мерка па продаваат овде муда за бубрези.
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
951
Поени од реакции
18
1. право да се искаже дека е Македонец, право да може да има своја партија која ќе се бори за сите негови права и против сите негови неправди е тоа право татару

2.ти си татар племе затоа и неможеш без навреди, немаш ни образование ни ништо, ама знаеш дека треба да тресеш зелени на македонски форум, може и те плаќаат за тоа оти з друго не те бива

3.не се секирај ти за Тетово и за Струга никој нема да ги земе, а тоа дека ќе пиеме кај што сме плукале нема, ама гледај ти да не лижеш кај што плукаш
ти викам ќе дојде ден кога Македонците во Пиринска Македонија ќе можат слободно да кажат дека се Македонци
ќе дојде ден кога некој ќе плати за сите неправди направени врз нив
а тој ден е набрзо
1. Никои ништо нема да ти стори ако се искажеш дека си македонец. Ела во Благоевград, ке идем на плоштад и ке викнам дека сум македонец. Никои нема и да се обрати. Бидеики бугарски грагани, со равни права, граганите се зачленуват во партии дека работат за Бугариа. Знам болката ви. Да работат за МК. Ама нема да стане.

2. Ти почна со татар. Ти почна со навреди. Ас на сички од република Македониjа викам македонци, а не фиромци. А само на тебе кажувам дека си просто гомно. Никогаш без провокациа не сум навредувал. Ама и на никои не проштавам. Образованието ми е ного по големо од твоето. И годините сметам. На македонски форум сум оти сакам Македониjа и македонците. Оти коренот ми е от срцето на Македонија - Егеиско. А ти си от смесена периферија.

3. Наместо да плукаш по нас, чуваите си вашето. Оти додека лицето ти е на исток да плукаш, грбот ти е на запад. А отзад знаеш кои е.

Ова беше оф топик. Сега за Обединета Македонија.
Кога влезете во ЕУ, исчезнат граници тогаш само може да сме заедно. Како народ, комуникирашт економски и културно апсолутно слободно, но во 3 држави. Никои нема да дозволи силово обединуване оти Грција и Бугарија са ного по силни економски и военно од МК.

Другар, оди сега учи.

3. Нема да
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
1. Никои ништо нема да ти стори ако се искажеш дека си македонец. Ела во Благоевград, ке идем на плоштад и ке викнам дека сум македонец. Никои нема и да се обрати. Бидеики бугарски грагани, со равни права, граганите се зачленуват во партии дека работат за Бугариа. Знам болката ви. Да работат за МК. Ама нема да стане.

2. Ти почна со татар. Ти почна со навреди. Ас на сички од република Македониjа викам македонци, а не фиромци. А само на тебе кажувам дека си просто гомно. Никогаш без провокациа не сум навредувал. Ама и на никои не проштавам. Образованието ми е ного по големо од твоето. И годините сметам. На македонски форум сум оти сакам Македониjа и македонците. Оти коренот ми е от срцето на Македонија - Егеиско. А ти си от смесена периферија.

3. Наместо да плукаш по нас, чуваите си вашето. Оти додека лицето ти е на исток да плукаш, грбот ти е на запад. А отзад знаеш кои е.

Ова беше оф топик. Сега за Обединета Македонија.
Кога влезете во ЕУ, исчезнат граници тогаш само може да сме заедно. Како народ, комуникирашт економски и културно апсолутно слободно, но во 3 држави. Никои нема да дозволи силово обединуване оти Грција и Бугарија са ного по силни економски и военно од МК.

Другар, оди сега учи.

3. Нема да

ти си татар племе од таму ти е потеклото и коренот се надевам и знаеш од кај е донесено тоа племе
образование немаш други ти сервира што да пишиш затоа и немаш однесување ни морал
ако има право секој Македонец во Бугарија да каже дека е Македонец тогаш ќе му дозволите да основа своја партија која ќе се бори за Македонците во Бугарија, а не да го приморувате да биде член на партија која се бори за Бугарите капираш
јас плукам по се татарско и никогаш нема да лижам таму нити се збратимувам со татари
а тој ден кога ќе дојде да мора да признаете со грција се што е македонско, кога ќе мора да ја признате земјата која сте ја зеле, кога ќе мора да го признате населението македонско е тогаш нема да ве спаси ни економија ни војна
од тоа стравувате и вие и гејците
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Имало и интелегентни луѓе на форумов, јас вчера се загрижив дека на форумов членуваат само утописти кој немаат муда да превземат директна мерка па продаваат овде муда за бубрези.
Точно така! Кога интелегенцијата ја мерите спрема аватар-менторот.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Абе ние дали ова парче земја што го имаме ќе успеееме цело да го задржиме,а не да си праиме бајрами.За жал така е.
 
N

n/a

Гостин
Како поле за културен (*реков културен !!!) натпревар помеѓу народите во рамките на Е.У.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Македонскиот народ ке се обедини , кога сеуште не се знае , во каква форма ке биде тоа обединување е уште понеизвесно. Но кога дефинитивно ке заврши оваа мода на деинтеграција во светот меѓу последните и ние ке бидеме на листата на обединување.
Е сега не си замислувајте држава од црно до јадранско море и од ниш до лариса , системите на функционирање на заедниците ке бидат сосема поинакви . Воопшто светот очекувам да биде цврсто информативно и лабаво економски поврзан и во едно такво окружување го гледам обединувањето на Македонија.
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
таква Македонија како што треба да е ќе и требаат многу години за да се склопи
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
таква Македонија како што треба да е ќе и требаат многу години за да се склопи

швабо забораваш да кажеш, дека поред годините, треба и многу труд за да се оствари таквата идеја, за обединување на македонија, пошто многу години поминаа, но ништо нема преземено на тој план.
 

Beowulf

Deep Fear
Член од
11 мај 2009
Мислења
362
Поени од реакции
35
Физички да се обединат трите дела е тешко и за повеќето тоа е научна фантастика.
Но политичките состојби константо се менуваат. Потсетете се само колку се менувала европската карта во минативе стотина години. Пример замислете си за едно 20-30 години НАТО се распаѓа. Турциве и грциве си ги вадат очите и на крај победуваат турциве (ние во меѓувреме влагаме откај турциве). И пошо ептен се сакаме ни викат еве ви ја егејска Македонија. Ова е само аматерско сценарио на шала но сакам да кажам дека не е толку невозможно. Постојат уште 5 илјади други можни сценариа...да не почнувам со апокалипси сеа:star::devil1:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Обединета Македонија...звучи премногу научнофантастично...
Е сега, како ја замислувам?
Па...обединета во смисла Република Македонија во ЕУ, кадешто нема граници.
Тоа во географска смисла...што би рекол Вапцаров без „телени жици“.
Арно ама, демографијата е доста изменета после сите прогони, асимилации, пред се во Егејот, но исто така и во Пиринот.
Затоа, треба да гледаме на тоа како шанса за еден вид културно обединување на Македонците од сите делови на Македонија, но и шанса за поедноставен контакт.
Ова е, сметам, најреално и највозможно.
Повеќе, неможе ни да се очекува.
 

bama

† Револуционер †
Член од
1 февруари 2007
Мислења
2.040
Поени од реакции
362
ДАЈ БОЖЕ ДА СТАНЕ ОБЕДИНЕТА ја замислувам како една водечка сила во еу
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Хмм. Обединета Македонија ја замислувам вака...



Или вака (без тоа глупавите граници и буквите што означуваат некои сегашни територии) ...




Ама реално, обединета Македонија е само утопија, така што темава треба да оди во подфорум фантазија или во најдобар случај желби (ако има таква).

Обединета Македонија не верувам дека може да постои, но затоа се надевам дека можат да постојат обединети Македонци. Е тогаш ќе бидеме навистина опасни...
 
Член од
4 март 2007
Мислења
698
Поени од реакции
137
Se nerviram koga citam gluposti od lugje vo forumot koi nemaat vrska od istorija i politika. Citajte malku istorija i ke vi stane jasno deka Makedonija za vlakno ne se obedinila vo minatiot vek.

Vo grcka gradjanska vojna makedonskite komunisti skoro ja dobile vojnata,pa zatoa se zamesale anglicanite so sekakva pomos (oruzje,komanden kadar oprema i finansiski sredstva).

Koga ovaa ne pomognalo Cercil bil prinuden da pregovara so Stalin da ja otkaze toj podrskata na komunistite. Na frontot daleku nadmocni bile makedoncite i bez podrskata od Stalin, pa zatoa morale i SAD da se zamesaat vo vojnata od strana na monarhofasistite.

Moralo da se regira so najnovoto i najstrasno oruzje vo toa vreme za krsenje na moralot na makedoncite (napalmot). Makedonija e peplosana.

SAD morale plus toa kompletno da gi otsecat makedoncite, pa ispregovarale so TITO i toj da im ja otkaze podrskata.(se zboruva za 4 milijardi dolari od koi Jugoslavija bidna toa sto bese)

Po ova Makedoncite konecno bile porazeni i bile prinude da se odselat daleku od svojata zemja za da ne se reorganiziraat i ja povtorat vojnata.

Za pirinska nema sto da se pisuva, TITO i Dimitrov veke postignale dogovor za vles na Bugarija vo Jugoslavija i priklucuvanje na pirinska kon vardarska Makedonija. Stalin ova mozel edinstveno so atentat vrz Dimitrov da go spreci.

Za idninata drug pad ke pisuvam, setete se samo koga kosovskite studenti
dignaa vostenie protiv Jugoslavija vo 1980. Koj togas ke recese deka posle 20 god ke dobijat drzava?

Treba da se analizira tretata balkanska vojna i da se vidi rasporedot na silite i interesite na stranite.

Za da ja stavi Makedonija vo invalidska kolicka, atina potrosi do sega poveke od 30 milijardi evra i rasprodade mnogu nacionalni bogastsva.
Ova sigurno ne e za dzabe ako naseto obedinuvanje e fantazija.

Se izvinuvam za latinicata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom