Како ја замислувате Обединета Македонија?

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Сум приметил на форумов дека има многу слики и пораки за обединување на трите (сосе албанскиот четири) дела од Македонија. Она што мене ме интересира е како е замислена таа Обединета Македонија? Прво, како да се случи? Па после, како би била уредена? Унитарна или федеративна? Кој би бил главниот град? Кој јазик би бил официјален? Што со луѓето кои зборат грчки и бугарски, дали ќе им се дадат некакви права? Што со економијата (на пример, бродоградбата)? Која би била валутата - евро или денар?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Јанко Јади Бурек ќе биде врховен владар на Обединета Македонија, лево ориентираното иредентистичко дрво кое не дава плод ќе се исече и ќе се фрли во огнената Геена колективен нирвански транс ќе ги обедини македонците лавот и јагнето заедно ќе пасат, а од реките ќе тече кока кола и сите ќе јадеме алва за доручек.
Меј пис би апон ју.
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
27
Сум приметил на форумов дека има многу слики и пораки за обединување на трите (сосе албанскиот четири) дела од Македонија. Она што мене ме интересира е како е замислена таа Обединета Македонија? Прво, како да се случи? Па после, како би била уредена? Унитарна или федеративна? Кој би бил главниот град? Кој јазик би бил официјален? Што со луѓето кои зборат грчки и бугарски, дали ќе им се дадат некакви права? Што со економијата (на пример, бродоградбата)? Која би била валутата - евро или денар?
Сега за сега топиков и идеата ти е Утопија ама ајде. Не би биле вистински Македонци кога не би сонувале за оваа Македонија -национална држава на македонскиот народ со официјален македонски јазик, валута статер. На тие што тие што не се македонци ќе им напишимe пакокази за "вонка"

Aааа да не заборавам еве ја мојата Македонија.

 
Член од
12 мај 2008
Мислења
506
Поени од реакции
25
Сум приметил на форумов дека има многу слики и пораки за обединување на трите (сосе албанскиот четири) дела од Македонија. Она што мене ме интересира е како е замислена таа Обединета Македонија? Прво, како да се случи? Па после, како би била уредена? Унитарна или федеративна? Кој би бил главниот град? Кој јазик би бил официјален? Што со луѓето кои зборат грчки и бугарски, дали ќе им се дадат некакви права? Што со економијата (на пример, бродоградбата)? Која би била валутата - евро или денар?
Ова оди малку подалеку и од Војна на Ѕвездите ама ајде да се обидеме :)
Македонија ќе биде технички обединета и тоа е догледно во нашиот животен век.Доколку се интегрираме,ќе се отворат границите и во кратки црти тоа би било тоа.Меѓутоа,во наш интерес е да претходно се признаат малцинствата во Бугарија и Грција и се обезбедат и гарантираат нивните човекови права.Ако тоа не се реши додека сме аутсајдери нема никогаш да биде решено.Затоа и се води оваа комплексна политика каде главен интерес е времената разлика помеѓу влезот во НАТО и влезот во ЕУ.Ако влеземе утре во НАТО,тогаш од наш интерес е да го пролонгираме влегувањето во ЕУ додека не си ги реализираме целите и интересите.Како што сите нели знаеме,НАТО е Америка а ЕУ не е.Ако успееме да ги постигнеме целите,а би требало ако сме нели дел од НАТО,тогаш влезот во ЕУ би значел културно обединување.Поинакуво обединување,да бидеме реални не е возможно.Инаку,да дадам едно мое мислење околу главниот град во таа обединета Македонија..
Значи,Скопје ја игра улогата на бедем од албанската инвазија.Се додека бројот на доселени Македонци во Скопје ја надминува три пати бројката на доселени Албанци,нивното влијание останува од таа страна на Вардар.Доколку би се обединиле,атрактивноста на Скопје и на Охрид би паднала во сенка на Солун а тоа значи нагло купување на недвижнини.
Економијата..
Гледав еден документарец за Кореа и евентуалното спојување на Северот и Југот.Еден паметен човек рече дека они можеби се еден ист народ ама економската ситуација ги прави и те како различни.
Поволно за нас е тоа што,Атина од никогаш не била заинтересирана за северната покраина,па нашите таму иако се европејци се блиски до нашиот начин на живот.Солунчани од друга страна,иако имаат значителен процент на свесни Македонци,се различни и затоа не им е баш најмило што ете некој селанец од сиромашниот север се поистоветува со нив.Пиринска Македонија е иста со нас во секој поглед.
Културната унитаризација подвлекува актуелизирање на македонската култура и јазик и кај оние кои нажалост сеуште немаат контакт со неа а се свесни за нивното потекло.
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
951
Поени од реакции
18
Сега за сега топиков и идеата ти е Утопија ама ајде. Не би биле вистински Македонци кога не би сонувале за оваа Македонија -национална држава на македонскиот народ со официјален македонски јазик, валута статер. На тие што тие што не се македонци ќе им напишимe пакокази за "вонка"


Tоа автоматски значи 99% од пиринско да се изселат. Брат, еднаш грците са не изселиле од егеиско. Сега и вие ли ке не гоните од нашата земја - Пиринско?:helou:

А рисите велат "Мечтать не вредно". Пари не сакат за него.:)
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Народ кој си ги почитува традициите, ја негува културата, многудетната фамилија.
Народ кој не се срами од своите симболи и својата историја.
Народ кој со прст покажува кон тие кои го делат и разделуваат.
Народ кој не остапува ниту милиметар од неговото а го почитува туѓото.
Народ кој е имун на странските пропаганди.
Кој памети а не заборава.

Со таков народ ќе имаш обединета Македонија.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Па според уставот што го имаме сега... :) Сите можат да живеат во Обединета Македонија. Дали Македонци, Гејци, Срби, Бугари, Албанци... сите можат да живеат, само што тогаш демографијата ќе се смени и ќе бидеме малцинство во своја држава. Со други зборови државата нема да е наша а ќе бидеме заштитени како ендемен вид (нешто слично како моликата (благодарам на тој што го имаше кажано ова)) и ќе се браниме со Бадинтерово мнозинство.
Но покрај сите тие пречки, најголема пречка ќе биде тоа што сите не-македонци во таа Обединета Македонија нема да гледат ЛЕГИТИМНА држава, па пропастот секогаш ќе и биде во близина.

Ако пак се смени демографско се, значи ако имаме по 10 деца и не не собере во пола Скопје, Прилеп, Битола, Охрид, Струга, Велес, Штип, Кавадарци, Струмица, Гевгелија, итн... па почнеме да ги населуваме повторно тие предели... можеби нешто ќе успее. Ако има народ, ќе има иднина, без деца ние немаме иднина ни во оваа ни во обединета МАКЕДОНИЈА.
 

Branko is Back

Im The Best
Член од
16 мај 2009
Мислења
114
Поени од реакции
8
Obedineta Makedonija ja gledam vo momentalnite granici i clenka na Eu.
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
27
Tоа автоматски значи 99% од пиринско да се изселат. Брат, еднаш грците са не изселиле од егеиско. Сега и вие ли ке не гоните од нашата земја - Пиринско?:helou:

А рисите велат "Мечтать не вредно". Пари не сакат за него.:)
Па почни да се пакуваш уште сега.:baeh:


Obedineta Makedonija ja gledam vo momentalnite granici i clenka na Eu.
Ќе ве убие романтиката бе комуњаришта.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Народ кој си ги почитува традициите, ја негува културата, многудетната фамилија.
Народ кој не се срами од своите симболи и својата историја.
Народ кој со прст покажува кон тие кои го делат и разделуваат.
Народ кој не остапува ниту милиметар од неговото а го почитува туѓото.
Народ кој е имун на странските пропаганди.
Кој памети а не заборава.

Со таков народ ќе имаш обединета Македонија.
Ова е битно.... А не територијата на која ке се простира државата и дали ке излегува на море или не.
 

Branko is Back

Im The Best
Член од
16 мај 2009
Мислења
114
Поени од реакции
8
Немој од толку реализам ќе умреме. :)
Mora da se nasocime kon toa sto go imame bidejki lesno moze da go izgubime. Sekoj makedonski graganin treba svojot intelektualen potencijal da go nasoci vo pravec kako da i se pomogne na Makedonija.






Ќе ве убие романтиката бе комуњаришта.
Romantika nikogo ne ubila, no nacional romantika da :smir:
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Mora da se nasocime kon toa sto go imame bidejki lesno moze da go izgubime. Sekoj makedonski graganin treba svojot intelektualen potencijal da go nasoci vo pravec kako da i se pomogne na Makedonija.



Romantika nikogo ne ubila, no nacional romantika da :smir:
Да се гледа таа политика кај не донесе, за жал денес сме заглавени и мора да играме со неа. Инаку ако во минатото 91 до 96 баравме што ни следува, денес ќе ја имавме само оваа Македонија, но немавме да ги имаме овие проблеми.
 

Dr.Zizou

Extra-Maximum
Член од
27 октомври 2008
Мислења
60
Поени од реакции
2
Колку и да сонуваме знаеме дека тоа е скоро неизводливо.Со самата помисла дека некогаш можеби ќе живееме во обединета Македонија ми заигрува стомакот,но кога ке се сетам дека СЕ е асимилирано во НАШАТА присилно одземена територија и е реткост да сретнеш некој од Пирин и Егеј што ке каже јасно и гласно - Јас сум Македонец ,со оглед на тоа дека 100% од населението пред 96 години било Македонско, а денес има некои срамни бројки... :icon_neut
 

Kajgana Shop

На врв Bottom