Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Да, јасно е дека само ти си знаеш со финансиите. Немој никогаш да задоцниш со плаќањето, нема да те толерираат воопшто. Ќе ти дадат две писмени предупредувања и третото ако уште не платиш ќе те пријават во имиграција и ќе го видиш Скопје за многу скоро време.

Него, како ти е планот за стална виза? Дипломираш, и потоа?

Да знам затоа несакам да ризикувам, да бидам во можност да неможам да платам. Дојди ПП
 
Член од
20 ноември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
64
зборот ми беше ... пред да ти дадат виза се нострифицира дипломата за да ти дадат скилд виза ако си така појден ... или не си така?
Toa malce e mnogu dvozmisleno i zaebano te racunaat kako skilled migration no ne e doplomata prifatena celosno za da bides licenciran iziner da rabotish vo australia treba da doucish nekoj si 60 % +
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Toa malce e mnogu dvozmisleno i zaebano te racunaat kako skilled migration no ne e doplomata prifatena celosno za da bides licenciran iziner da rabotish vo australia treba da doucish nekoj si 60 % +
а каде треба да доучиш, на универзитет? колку години? ... сигурно е ова?
 
F

FARANG

Гостин
Татко ми има електро од СК завршено, не требаше ништо да доучи се беше признаено. Сепак тоа беше пред 20+ год сега незнам како е. Знам дека му беше дипломата призанена од институтот на инжинерите во аус.
--- надополнето: 14 октомври 2013 во 02:24 ---
Се согласувам со Strenght. Ние, сега што сакаме да идиме во Австралија, немаме потреба од незнам какви универзитети, колеџи и незнам уште што. Единствено што не интересира е да добиеме студентска виза за 1- 2 години, па таму ќе му ја мислиме како да останиме за да добијаме перманент виза. Јас се запишав на Academia21 - Melbourne, на 6 месеци Certificate IV in Business и потоа 6 месеци Diploma of Marketing. Што беше единствен избор, со цел да се надоврзи со мојот овдешен завршен факултет, и со нашите финансиски средства.

Ако ги прочита последните 5-6 страни и ако ги прашаш сите што се ваму сите ќе ти кажат дека тоа не ти е баш паметно. Едно да дојдеш друго е да останеш. Скржавиот и сиромашниот два пати плаќа. Во мелбурн кога ќе дојдеш распрашај се за Џој Поповска. Има канцеларија во град, таа ти е најдобар мак адвокат за имиграција овде. Иди и види ја НАЈБРЗО што можеш. Ако неможеш да најдаш тел од неа, кога ќе дојдеш барај ме во ПП, ќе ти најдам.
--- надополнето: 14 октомври 2013 во 02:56 ---
За тие што сакате да студирате на АУС факултети еве ви шанса безплатно да се пробате... На странава подоле има безплатни предмети од некој од најголемите светски универзитети мегу кој и неколку австалиски. Вториот линк ви се предмети на пример од Melbourne University кој важи за најдобар универзитет во АУС. Има неколку бизнис предметчиња од нив сега, па еве ви шанса да видите дали би можеле да пратите со англискиот што моментално го владеете.

https://www.coursera.org/

https://www.coursera.org/courses?orderby=upcoming&search=melbourne university&lngs=en
 
Член од
19 декември 2012
Мислења
20
Поени од реакции
1
едно прашање, во склоп на муабетов за едукација, (нека помогнат тие од таму...:)), моментално ја покренав постапката за имиграција, треба да ги пратам документите за skill assessment, но имам двоумица, како да ја преведам дипломата (титулата)... Bachelor или друго...имено bachelor одговара на Болоњски систем од 3 год. учење, јас сум од „старата„ школа, архитектонски факултет, 10 семестри (VII1 степен), звање „дипломиран инжењер архитект„ (по болоња систем со 3 год. е само „архитект„).
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
едно прашање, во склоп на муабетов за едукација, (нека помогнат тие од таму...:)), моментално ја покренав постапката за имиграција, треба да ги пратам документите за skill assessment, но имам двоумица, како да ја преведам дипломата (титулата)... Bachelor или друго...имено bachelor одговара на Болоњски систем од 3 год. учење, јас сум од „старата„ школа, архитектонски факултет, 10 семестри (VII1 степен), звање „дипломиран инжењер архитект„ (по болоња систем со 3 год. е само „архитект„).
Без разлика колку години си учел, мислам дека сите универзитетски дипломи (освен постдипломските се разбира) се преведуваат како Bachelor. Твоето образование би дошло како Bachelor of Engineering (Architecture) или скратено B.E.(Arch). Не сум видел некој што дипломирал од универзитет да има поинаква титула од bachelor, без разлика кога дипломирал. За најдобар совет сепак прашај овластен преведувач, и онака се треба да ти биде преведено со печат од преведувач.
 
F

FARANG

Гостин
Без разлика колку години си учел, мислам дека сите универзитетски дипломи (освен постдипломските се разбира) се преведуваат како Bachelor. Твоето образование би дошло како Bachelor of Engineering (Architecture) или скратено B.E.(Arch). Не сум видел некој што дипломирал од универзитет да има поинаква титула од bachelor, без разлика кога дипломирал. За најдобар совет сепак прашај овластен преведувач, и онака се треба да ти биде преведено со печат од преведувач.

Точно.
 
Член од
19 декември 2012
Мислења
20
Поени од реакции
1
^^^ благодарам, инаку овластениот преведувач и се мислеше најмногу околу ова, а агентот советуваше bch без разлика на степенот на студии... е сега колку е точно Bachelor of Engineering (Architecture) по тамошни закони или само bachelor of architecture (без engineering, оти имам доем дека инжењер овде и таму е малку различно)...
 
F

FARANG

Гостин
^^^ благодарам, инаку овластениот преведувач и се мислеше најмногу околу ова, а агентот советуваше bch без разлика на степенот на студии... е сега колку е точно Bachelor of Engineering (Architecture) по тамошни закони или само bachelor of architecture (без engineering, оти имам доем дека инжењер овде и таму е малку различно)...


https://www.engineersaustralia.org.au/

Razgledaj, prati im email, ke ti kazat oni
 
Член од
25 октомври 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
aplicirav za studenska za melburn i procedurata si tera kako sto treba imame aplicirano zaedno so mojata sopruga ni se javija od belgrad i ni odobrija pregledei.gi pominavme pregledite i od ambasada ni pobaraa da go odlozime ucilisteto za naredniot ciklus zaradi sto sme zakasnati i nema da stasame vo skolo ovaj ciklus i nasiot agent go odlozi skoloto za nareden ciklus t.e januari i agenttot mi veli deka nema vrska skoloto ke dadat viza sea i ako pocnuva skoloto po tri meseci e sea sakam da prasam dali vo mojov slucaj mozat povtorno da ne vratat na razgleduvajne na dok. i dali e mozno pred 3 meseci pred pocnuvajneto na skoloto da dobijam viza?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom