Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Ne skapan od najpreszizen i tatalno seelektiven sto ne moze da vleze sekoj prizneno e od dve godini 6 meseca e priznaeno na univerzitet.

http://www.sau.uts.edu.au/applying/rpl.html eve ti igraj si bar ako se zapishuvas gledaj kaj da se zapishes zasto ne e od skeoj prizaeno i ne zaboravaj jas sakam da ti pomognam i dadam realana slika a ne da te butnam dole :)

Повели ајде пошто мислиш дека тропам зелени :)

http://www.swsi.tafensw.edu.au/students/higher-education#.UldE9NJmhNd

За accounting e како што кажав 2 + 1.5 и земаш Bachelor of Comerce ( Accounting )
A за другите менаџмент и дизајн е 2+ 1 и земаш Bachelor.

Ова е со кредит трансфер системот. Изгледа не си запознаен бидејќи секоја година се воведуваат нови програми и системи...
 
Член од
20 ноември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
64
Повели ајде пошто мислиш дека тропам зелени :)

http://www.swsi.tafensw.edu.au/students/higher-education#.UldE9NJmhNd

За accounting e како што кажав 2 + 1.5 и земаш Bachelor of Comerce ( Accounting )
A за другите менаџмент и дизајн е 2+ 1 и земаш Bachelor.

Ова е со кредит трансфер системот. Изгледа не си запознаен.
Da ama kade decko University of Ballarat vo liverpul ( epicentarot na sejcizmot toa e nadvor od Sydney 40 km od CBD. pa toj e avstraliskiot FON :) gledaj transfer na prestizni univerziteti ko UTS, Sydney uni ili RMIT
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Da ama kade decko University of Ballarat vo liverpul ( epicentarot na sejcizmot toa e nadvor od Sydney 40 km od CBD. pa toj e avstraliskiot FON :) gledaj transfer na prestizni univerziteti ko UTS, Sydney uni ili RMIT

Како прво таму ми е местото на живеење. Како второ ако е како FON тогаш зошто е под државна капа? :eek:

Те молам ако не се разбираш за некои работи не се инати. За виза не те прашуваат тебе дали ти е Bachelor oд овој или од оној универзитет. Ти ако сакаш најди 1.000 мани ова е начин на стигање на Bachelor без никакви компликации без никакви проблеми.


Ти на кој универзитет имаш завршено?
 
Член од
20 ноември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
64
Ok ti ja razbiam celta tebe ti e dobivanje na residency ne steknuvanje na diploma sto ke ti donese rabota i kariera, iniveristy od "kunta kinte" nema sigrno da ti donese toa.

Jas imam UTS

I znaes sto im vikaat diplomiranite od UTS na tie od kunta kinte ? One hamburger and Big Coke please
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Повели ајде пошто мислиш дека тропам зелени :)

http://www.swsi.tafensw.edu.au/students/higher-education#.UldE9NJmhNd

За accounting e како што кажав 2 + 1.5 и земаш Bachelor of Comerce ( Accounting )
A за другите менаџмент и дизајн е 2+ 1 и земаш Bachelor.

Ова е со кредит трансфер системот. Изгледа не си запознаен бидејќи секоја година се воведуваат нови програми и системи...
Па ти во западен Сиднеј ли ќе идеш? :)

Другар, прими совет од тие што биле на тој пат пред тебе. Како што пиша на страната претходна, мислиш дека би одел во интернационален колеџ зашто не би можел да го следиш темпото.

Види сега, ако не веруваш во себеси дека би успеал во Австралија, тури си пепел уште сега. Со таков менталитет не само што не ќе доби работа туку никогаш нема ни солидно образование да добиеш. А во држава како Австралија тоа е голема штета. Верувај ми можеш и тоа како да следиш настава со Австралијанците ништо тешко не е. На почетокот ќе верглаш ама ќе се навикнеш доста брзо.

Второ, што ѓавол бараш на Тејф? TAFE - Technical and Furher Education. Не универзитет, па не е ни колеџ. Зошто не аплицираш на асално место? Цените ќе бидат горе доле слични, само што ќе добиеш подобро образование. На Тејф одат или тие што сакаат да изучат некој занает или тие што ја заебале на матура па се плашат таму колку да тепаат време. Можеш да се префрлил на универзитет преку Тејф, но ако тоа ти е целта аплицираш сега за на универзитет директно, ќе те примат. Доколку можеш да го дозволиш тоа ти или спонзорот твој секако.

Трето, интернационалните студенти имаат ужасна репутација низ Австралија, претежно поради мнозинството азиски студенти. Слаб англиски, копи пејст напишани есеи, дипломи од колеџи како тие што Фаранг ги пиша погоре, некомпетентни... А најлошото е што живеат и се дружат во нивни гета. Немањето волја да се дружат со локалците е тоа што им штети најмногу. Не дај боже да си асален ученик и да работиш на групна задача со интернационален студент, ќе зажалиш. Што сепак не значи дека сите се такви и ти мора да бидеш таков, затоа и ти реков, учи каде што одат локалните студенти. Ќе почнеш да примаш нивни навики што ќе ти помогне во барањето работа. Ако изгледаш како турист нема нигде да се протнеш.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.000
Поени од реакции
8.148
Повели ајде пошто мислиш дека тропам зелени :)

http://www.swsi.tafensw.edu.au/students/higher-education#.UldE9NJmhNd

За accounting e како што кажав 2 + 1.5 и земаш Bachelor of Comerce ( Accounting )
A за другите менаџмент и дизајн е 2+ 1 и земаш Bachelor.

Ова е со кредит трансфер системот. Изгледа не си запознаен бидејќи секоја година се воведуваат нови програми и системи...


drugar, tebe ti objasnil li nekoj sto e TAFE ? mene mi maka da diskutiram so luge koj nemaat pojma kako e a mislat deka znaat ama eve samo za tebe edno kratko objasnuvanje, TAFE ti e nesto kako preodna skala za na Univerzitet, nesto vo stilot kako kaj nas koj ne zavrsil sredno pa od posle mu teknalo da se doskoluva, ili vo druga linija TAFE e dobro za luge koj sakaat da ucat za vodovodjii, mehanicari i slicno kade ima den dva nastava i drugoto mu na prakticna rabota, sve drugo e boranija, so druga diploma od Tafe ako ne prodolzis na Univerzitet mozes slobodno gazot da go brises.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
drugar, tebe ti objasnil li nekoj sto e TAFE ? mene mi maka da diskutiram so luge koj nemaat pojma kako e a mislat deka znaat ama eve samo za tebe edno kratko objasnuvanje, TAFE ti e nesto kako preodna skala za na Univerzitet, nesto vo stilot kako kaj nas koj ne zavrsil sredno pa od posle mu teknalo da se doskoluva, ili vo druga linija TAFE e dobro za luge koj sakaat da ucat za vodovodjii, mehanicari i slicno kade ima den dva nastava i drugoto mu na prakticna rabota, sve drugo e boranija, so druga diploma od Tafe ako ne prodolzis na Univerzitet mozes slobodno gazot da go brises.

Абе не сваќате вие изгледа нешто. Парите не паѓаат во небо па јас да сум во состојба да бирам каде ќе учам. Сега сите вие го водите муабетот какво би било моето образование а јас гледам начин да добијам перманент виза.

Ако ти е мака ич не ни дискутирај пошто многу многу експерти од австралија гледам како можат да ме заебат, сам да не направев некое истражување и да немав консултации со моите таму. Да ги видиш само првите колеџи што ми се понудија ќе паднеш од столица и ќе се одлогираш од форумов.
--- надополнето: 11 октомври 2013 во 10:29 ---
Па ти во западен Сиднеј ли ќе идеш? :)

Другар, прими совет од тие што биле на тој пат пред тебе. Како што пиша на страната претходна, мислиш дека би одел во интернационален колеџ зашто не би можел да го следиш темпото.

Види сега, ако не веруваш во себеси дека би успеал во Австралија, тури си пепел уште сега. Со таков менталитет не само што не ќе доби работа туку никогаш нема ни солидно образование да добиеш. А во држава како Австралија тоа е голема штета. Верувај ми можеш и тоа како да следиш настава со Австралијанците ништо тешко не е. На почетокот ќе верглаш ама ќе се навикнеш доста брзо.

Второ, што ѓавол бараш на Тејф? TAFE - Technical and Furher Education. Не универзитет, па не е ни колеџ. Зошто не аплицираш на асално место? Цените ќе бидат горе доле слични, само што ќе добиеш подобро образование. На Тејф одат или тие што сакаат да изучат некој занает или тие што ја заебале на матура па се плашат таму колку да тепаат време. Можеш да се префрлил на универзитет преку Тејф, но ако тоа ти е целта аплицираш сега за на универзитет директно, ќе те примат. Доколку можеш да го дозволиш тоа ти или спонзорот твој секако.

Трето, интернационалните студенти имаат ужасна репутација низ Австралија, претежно поради мнозинството азиски студенти. Слаб англиски, копи пејст напишани есеи, дипломи од колеџи како тие што Фаранг ги пиша погоре, некомпетентни... А најлошото е што живеат и се дружат во нивни гета. Немањето волја да се дружат со локалците е тоа што им штети најмногу. Не дај боже да си асален ученик и да работиш на групна задача со интернационален студент, ќе зажалиш. Што сепак не значи дека сите се такви и ти мора да бидеш таков, затоа и ти реков, учи каде што одат локалните студенти. Ќе почнеш да примаш нивни навики што ќе ти помогне во барањето работа. Ако изгледаш како турист нема нигде да се протнеш.
Мислиш јас незнам што е најдобро? Знам не се секирај уште првиот пат кога требаше да се одлучам каде да студирам. Универзитетите се број 1 и никој не го негира тоа. Ама за да учиш таму ќе ти требаат бајаги парички, курле сигурно од небо нема да ми ги пушти.
Сите можни колеџи ги разгледав од централниот кон западниот дел на Сиднеј. Верувај најдобар е овој од 100тина колеџи во тој крај.

Ужасна репутација... Нема да го коментирам ова бидејќи ја водите дискусијата во друг правец. Темава е како да се емигрира во Австралија а не кој е најдобар универзитет за учење.
--- надополнето: 11 октомври 2013 во 10:34 ---
Ok ti ja razbiam celta tebe ti e dobivanje na residency ne steknuvanje na diploma sto ke ti donese rabota i kariera, iniveristy od "kunta kinte" nema sigrno da ti donese toa.

Jas imam UTS

I znaes sto im vikaat diplomiranite od UTS na tie od kunta kinte ? One hamburger and Big Coke please
Знам дека коментирате добронамерно, немам ништо лично против вас. Ама мора да го сватите ова. Парите некој мора да ги направи. Гаранцијата + школарината се веќе платени. Со 20часовно работно време не сум во состојба да бирам дали ќе учам за

12.000 долари годишно или за 32.000 долари

Да не изиграваме мангупи сега. Ако вие сте направиле пари и имате можност да си го дозволите тоа мило ми е, со среќа. Како што ви кажав мене на крај краева и не ме интересира каде имам завршено. 99% од луѓето што одат преку нашите агенции одат на уште полоши колеџи верувај !
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
21
Поени од реакции
6
Се согласувам со Strenght. Ние, сега што сакаме да идиме во Австралија, немаме потреба од незнам какви универзитети, колеџи и незнам уште што. Единствено што не интересира е да добиеме студентска виза за 1- 2 години, па таму ќе му ја мислиме како да останиме за да добијаме перманент виза. Јас се запишав на Academia21 - Melbourne, на 6 месеци Certificate IV in Business и потоа 6 месеци Diploma of Marketing. Што беше единствен избор, со цел да се надоврзи со мојот овдешен завршен факултет, и со нашите финансиски средства.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.000
Поени од реакции
8.148
Знам дека коментирате добронамерно, немам ништо лично против вас. Ама мора да го сватите ова. Парите некој мора да ги направи. Гаранцијата + школарината се веќе платени. Со 20часовно работно време не сум во состојба да бирам дали ќе учам за

12.000 долари годишно или за 32.000 долари

Да не изиграваме мангупи сега. Ако вие сте направиле пари и имате можност да си го дозволите тоа мило ми е, со среќа. Како што ви кажав мене на крај краева и не ме интересира каде имам завршено. 99% од луѓето што одат преку нашите агенции одат на уште полоши колеџи верувај !

и не треба да имаш ништо лично против нас, и добро е што си свесен каде си се запишал зашто на пример мојата забешелка беше тоа што да не случајно не си знаел каде си се запишал туку само некој друг да не ти го препорачал тоа, во случајов свесно си влегол таму и во ред штом целта ти е друга а не образованието.

А кога станува збор за мангупи, не е за мангупирање, немој да мислиш дека сите што заминале пред тебе таму дека направиле пари и се школувале во незнам какви универзитети,колку и како се прават пари самиот ке видиш,.. кога станува збор за ТАФЕ јас зборубвав од лично искуство, непознавајки го добро систетмот и јас се запишав на ТАФЕ, ама од после видов дека тоа ти е обична заебанција, институција за хендикепиарни депресиарни луге кој државата ги прака таму да се школуваат колку да не им плака социално бадијала, видов колку е сатот и си заминав.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
ај и јас да прашам на темава ... колку е признаен електро факултетот од кај нас за работа таму кај работодавците ...
 
Член од
20 ноември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
64
ај и јас да прашам на темава ... колку е признаен електро факултетот од кај нас за работа таму кај работодавците ...
Priznaen e 0 i jas imam mashinski od skopje zavrshen ete tolku e priznaen.

E sega ti ako imas relevantno rab iskustvo toa nikoj ne moze da ti go zeme no visoka kvalifikacija nemas ke bides isto ko nekoj sto znae da rab ama nema hartija
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
и не треба да имаш ништо лично против нас, и добро е што си свесен каде си се запишал зашто на пример мојата забешелка беше тоа што да не случајно не си знаел каде си се запишал туку само некој друг да не ти го препорачал тоа, во случајов свесно си влегол таму и во ред штом целта ти е друга а не образованието.

А кога станува збор за мангупи, не е за мангупирање, немој да мислиш дека сите што заминале пред тебе таму дека направиле пари и се школувале во незнам какви универзитети,колку и како се прават пари самиот ке видиш,.. кога станува збор за ТАФЕ јас зборубвав од лично искуство, непознавајки го добро систетмот и јас се запишав на ТАФЕ, ама од после видов дека тоа ти е обична заебанција, институција за хендикепиарни депресиарни луге кој државата ги прака таму да се школуваат колку да не им плака социално бадијала, видов колку е сатот и си заминав.

Aко мило ми е што дискутираме, на некој може да му ги отвори очите овој муабет како што ми се отворија мене пред да ме убедат да се запишам на уште поџган колеџ.

Јас не ни очекувам нешто повеќе од ТАФЕ, по самите видеа, по самите настави гледам дека стварно тоа е смешка. Вистинското учење паѓа во Универзитетите, кои се меѓу едни од најдобрите во светот. Ама тоа ретко кој може од македонците да си го дозволи, тоа ќе биде за втората генерација :)

Со 20часа работа преку цела година теоретски шанси немаш за да направиш 30.000 долари освен ако не работиш на црно, да ризикуваш да те фатат и да ти дадат една клоца за никогаш повеќе да не се вратиш.

Со 40 часа работно време е друг муабет, али тоа отом потом. Никад не е касно за школо, кој сака и на 50 години може да научи. Али стварно не чини ова што го прават агенцииве, можам да замислам како им е на тие што никој немаат во странство..
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
@Strenght
И уште нешто. Не знам како стоиш со англискиот, само кога ќе дојдеш овде не фрлај пари по курсеви за англиски. Жива превара се. Дружи се сп Австралијанци, најди со другари, читај, инсистирај да зборуваш со Македонци на англиски и ќе научиш многу подобро отколку на тој курс каде ќе те ограбат.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
@Strenght
И уште нешто. Не знам како стоиш со англискиот, само кога ќе дојдеш овде не фрлај пари по курсеви за англиски. Жива превара се. Дружи се сп Австралијанци, најди со другари, читај, инсистирај да зборуваш со Македонци на англиски и ќе научиш многу подобро отколку на тој курс каде ќе те ограбат.

Немај гајле за тоа учев тука како помал а и доста сега во последно време работам на англиски тоа не ми е проблем.

Не ме свати убаво. Јас не реков дека се знам што е најдобро таму, реков дека знам каде треба да учам. Ама бато на UWS 22.000 долари чини годишно + останатите трошоци што одат во студирањето. Јас ти кажав не сум способен финансиски да го издржам школувањето. Ако земам перманент виза знам што треба да правам, барем за студирањето се флексибилни пошто земаш сертификат,диплома па све останато.

Чекај јас да се снајдам таму со стална виза, имам шанси да бидам спонзориран...млад сум имам доста време пред себе. За кафе обавезно ке ве барам сите што сте таму, да си направиме муабет ко луѓе.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Немај гајле за тоа учев тука како помал а и доста сега во последно време работам на англиски тоа не ми е проблем.

Не ме свати убаво. Јас не реков дека се знам што е најдобро таму, реков дека знам каде треба да учам. Ама бато на UWS 22.000 долари чини годишно + останатите трошоци што одат во студирањето. Јас ти кажав не сум способен финансиски да го издржам школувањето. Ако земам перманент виза знам што треба да правам, барем за студирањето се флексибилни пошто земаш сертификат,диплома па све останато.

Чекај јас да се снајдам таму со стална виза, имам шанси да бидам спонзориран...млад сум имам доста време пред себе. За кафе обавезно ке ве барам сите што сте таму, да си направиме муабет ко луѓе.
Да, јасно е дека само ти си знаеш со финансиите. Немој никогаш да задоцниш со плаќањето, нема да те толерираат воопшто. Ќе ти дадат две писмени предупредувања и третото ако уште не платиш ќе те пријават во имиграција и ќе го видиш Скопје за многу скоро време.

Него, како ти е планот за стална виза? Дипломираш, и потоа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom