Како до визи и легална работа во странство без да си го продадеш достоинството?

Статус
Затворена за нови мислења.

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Dobro bacilus kako trpe da go resi toj problem ?

KOj mal biznis da go pocne vo RM ?

Da prodava na tezga ?

Eve sea zamisli ja ti davam 5 000 evra sto mal biznis ke pocnes ?

Gi molam ostanatite izlagaci na temava da dadat nekoj sovet da im pomogneme na Trpe i drugarite
5.000 evra...na Trpe...toa e mnogu para ..ke se propie...:):)!!
Ne vredat 5000 evra , ako drzavata nema vistinska , ne teatro politika za samovrabotuvanje i mikro biznis....ova vi e iskustvo od Triglav, pa do Vardar duri do Visla na sever :):)!!!
A bidejki samovrabotuvanjeto i mikro biznisot...koj potoa se umrezuva vo pokrupni strukturi i se integrira vo GOOLEMIOT SVETSKI BIZNIS se edinstveniot REALEN izlez ne mi e jasno zosto sekoja vlada taka diletantski mu prioga na toj problem...
Ideata, pristapot, dobrata volja,rabotlivosta, zelbata za uspeh....ne znacat nisto vo LETARGICNA SREDINA sto bi rekol Bacillot....:):)!!!
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Bacilius razberi ja sum probal sve i svasta i znam kako idat rabotite samo me interesira dali vie znaete ...

dakle od brodska viza pa da kidnes u USA ako te izberat , do lazni bugarski pasosi, hrvatski putovnici, lazni ID angliski sve mi e mene mnogu dobro poznato...

A probano e i receptot na andronikus dodeka ne se opametiv i uvidov deka od toa nema leb ednostavno osven ako ne si astronaut

ama temata ne e za astronauti nego za Trpe i kompanija prosecnite Makedonci
Убаво е што си пробал се и сешто, треба да продолжиш да пробуваш, бидејќи живото е потрага и борба за опстанок и репродукција. И не барај самово странство, барај и во македонија, треба да се биде секогаш активен на сите фронтови.
 
Член од
17 март 2007
Мислења
702
Поени од реакции
26
Бугарски пасош не ти овозможува никаква предност, освен можеби патувањето без виза. И што би правел кога би стигнал во Англија на пример? Бугарски пасош во рака, немаш работа, ќе спиеш по секакви дупки, ќе ги трошиш парите кои си ги земал на заем или си скапал од работа. Ги гледам бугарите и романците секој ден, просјачат, спијат по клупи, железнички станици...крадат...Далеку е тоа дека наоѓаат работа.
Ето това е приказка. Ако човек е решил да отиде да работи некаде и се вдигне само с две чанти... ште стигне да спи под мостовете. Паспорта дава право просто да ходиш по лесно. Да не се занимаваш с визи и други глупости. Разбира се, дава и оште малко права. Например ако ставаш за работа те приемат все едно си англичанин, по документи де. Совсем друг е вапроса ако не знаеш език. Тогава просто не можеш да им вршиш работа на хората.

Сега може да се смеете, но в Бугарија изведнаж нешто не можем да намерим добри работници. Просто нема. Все едно всичките, които ставаха избегаха на запад. И голема мука е да намериш некоj, а при зор, пари се вадjат. Фирмите "крадат" работници от други фирми. В Русе например, една камара народ отиде да работи в Руманија - в Гьургево. Много народ отива в момента в Чехиjа.
Но проблема сега е друг. И у нас, и в Руманија и в Полша.
Има прекрасни работници, които могат да се "купjат" в Украина, Белорус, Русиjа, Македониjа... ама бjурокрациjата е много тромава.
За да вземем чужденец работник, прво требва да докажем, че нема таков работник в БГ, нема таков и в ЕУ. И като време, това отнема около 5 - 6 месеца. Затова "номера с паспорта" е хубаво нешто.

Ако забравите за момент емоционалната страна - "бугарски пасош", тогава е много по-лесно. Абсолутно саштата работа е да вземете словенски пасош. Просто това е един документ, коjто ви спестjава бjурокрациjата.

Далече ми е от ума, че имате ли бугарски пасош, то веке сте бугари. Това е таков голем виц, на коjто цел свет се смее.

И вижте... в Руманиjа правjат саштото с Молдова. Верно, там е малко по-различно, но използват тази вртка ;-) Нема да се учудjа в Белорус скоро половината да станат лито-полjаци - наследници на Rzeczpospolita Obojga Narodów
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Далече ми е от ума, че имате ли бугарски пасош, то веке сте бугари. Това е таков голем виц, на коjто цел свет се смее..........................



a da prestanat da se smeat, i da pocnat da rabotat na problemot....ili sepak MAKEDONCI nekako na nikogo ne mu se slusa ...vo EU i kaj vazalite :):)!!!!
.....da prestanat da se glupiraat...OBJASNUVANJATA im se da se skines od smeeenje...,
a nas ama epten vo momentov ne ni e smesno .....
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Кој ќе рече дека во Македонија нема работа, тој истиот е најголемата мрза што постои и тој уствари не бара работа!

Работа овде имаш на секој чекор, ако ти е дојдено до зорт за пари, работи како келнер, од работа нема срам, си дипломирал? Што? Хуманоид кажа, направи твое CV, пуштај го на сите фирми и институции кои се поврзани со твојата професија...Немаш школо? Не се курчи, и биди реален кога бараш работа...

Ебате крелињата....Имаше моменти и кога на фершпед магацините сум растоварал шлепери за 500 денари дневница, не се срамев од тоа, собрав пари, доволно колку за еден дуќан....сега сум сопственик на ланец од 8 дуќани низ цела Македонија а уште 5 ми се во план за отворање...Земјоделски аптеки се, Македонија е земјоделска земја...Барав ли помош од државата? Курац барав! Наместо да купам кола и да се перчам без динар во џеб, јас ги збирав за нешто од што ќе добивам пари...И покрај дуќаните, бидејќи имам амбиции, работам и во приватна фирма, па кој мој?! повеќе пари за мене...Ниту барав нешто од партија, ниту од држава ниту од партиски штабови...А една работа што не ни помислив да ја направам, не од што неможам туку од што не сакам, е тоа да киднам како последен лингур од државата! Тука сум се родил и тка сакам да успеам! А тие што сакаат да си одат, одете и не се враќајте!
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Ето това е приказка. Ако човек е решил да отиде да работи некаде и се вдигне само с две чанти... ште стигне да спи под мостовете. Паспорта дава право просто да ходиш по лесно. Да не се занимаваш с визи и други глупости. Разбира се, дава и оште малко права. Например ако ставаш за работа те приемат все едно си англичанин, по документи де. Совсем друг е вапроса ако не знаеш език. Тогава просто не можеш да им вршиш работа на хората.

Сега може да се смеете, но в Бугарија изведнаж нешто не можем да намерим добри работници. Просто нема. Все едно всичките, които ставаха избегаха на запад. И голема мука е да намериш некоj, а при зор, пари се вадjат. Фирмите "крадат" работници от други фирми. В Русе например, една камара народ отиде да работи в Руманија - в Гьургево. Много народ отива в момента в Чехиjа.
Но проблема сега е друг. И у нас, и в Руманија и в Полша.
Има прекрасни работници, които могат да се "купjат" в Украина, Белорус, Русиjа, Македониjа... ама бjурокрациjата е много тромава.
За да вземем чужденец работник, прво требва да докажем, че нема таков работник в БГ, нема таков и в ЕУ. И като време, това отнема около 5 - 6 месеца. Затова "номера с паспорта" е хубаво нешто.

Ако забравите за момент емоционалната страна - "бугарски пасош", тогава е много по-лесно. Абсолутно саштата работа е да вземете словенски пасош. Просто това е един документ, коjто ви спестjава бjурокрациjата.

Далече ми е от ума, че имате ли бугарски пасош, то веке сте бугари. Това е таков голем виц, на коjто цел свет се смее.

И вижте... в Руманиjа правjат саштото с Молдова. Верно, там е малко по-различно, но използват тази вртка ;-) Нема да се учудjа в Белорус скоро половината да станат лито-полjаци - наследници на Rzeczpospolita Obojga Narodуw
Реков во напишаното, пасошот ти овозможува полесно движење, но не и наоѓање работа.


Izvini kolku luge poznavas realno sto se vrabotile od makedonija bez posredstvo na agencija za posreduvanje pri vrabotuvanje odnosno na vakov nacin ko sto ti obrazlozi a ne bile eksperti za kompjuteri ili astronauti ?
Се познавам самиот мене и познавам уште многумина.

На тој начин се запишав на магистерски студии, на тој начин добив супер работа.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ima mnogumina koi nasle rabota bez necie posrednistvo. Poznavam mnozina. I site tie rabotat soodvetno na svoeto obrazovanie, na solidni i cesni rabotni mesta, respektirani i ceneti.
Kako vo MK taka i nadvor od granicite na MK.
Apsolutno se slozuvam so Humanoid, pasosot dava poslobodno dvizenje, a ne leb i nacin za zarabotka na toj leb.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
A za sto drugo zborime osven za SLOBODA NA DVIZENJE.....duri posle doagaat ogranicuvanjata od tipot : imas pari, nemas pari, mrza si ne ti se raboti, ne si enterprener ko Trnot itn.itn.
GLAVNATA POENTA E : DALI SE MAKEDONCITE VO GETO ILI NE ????
KOJA E PRICINATA I OBJASNENIETO ZA TOA......???DALI NEKADE TAKSATIVNO SE KAZANI USLOVITE SO CIE ISPOLNUVANJE SE SIMNUVA NEOBERLINSKIOT ZID???
AKO SE KAZANI , NO BEZ POSTOJANI FLEKSIBILNI TUMACENJA I BARANJE DA SE SAMOUTEPAME...., KOJ E TOJ MAJCIN STO NE GI ISPOLNUVA ????

Trn...da napises kniga...na Makedonija i trebaat USPESNI PRIKAZNI...NEMA TAKVI , samo slusame za nekoi starci siluvaat sto babi sto bebinja...ili organizirani lopovluci....
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Конкретен , имаше уште пред неколку години ги кажаа кои се техничките услови, кои терба во основа до крајов на годинава да се исполнат.
Нормално тие се предуслов за прашањето да се издигне на политичко ниво и да се види дали се има политичка воља на ЕУ да ги укине визите, а тоа е тој флексибилниот фактор.
 
Член од
4 март 2007
Мислења
698
Поени од реакции
137
Zosto bi nekoj afrikanec prifatil da raboti vo Bugarija za 75 evra a pa kamoli Makedonec koj ima rabota kolku saka vo gradeznistvoto za 10 evra dnevno vo Makedonija? Na Makedonecot ne mu se dovolni ni Slovenskite 5 evra od cas a pa kamoli bugarskita dnevnica od 5 evra. Za informacija pred nekoe vreme Slovenija potpisa dogovor so Makedonija za pristap na Makedonskiot pazar na rabotna sila .......
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Zosto bi nekoj afrikanec prifatil da raboti vo Bugarija za 75 evra a pa kamoli Makedonec koj ima rabota kolku saka vo gradeznistvoto za 10 evra dnevno vo Makedonija? Na Makedonecot ne mu se dovolni ni Slovenskite 5 evra od cas a pa kamoli bugarskita dnevnica od 5 evra. Za informacija pred nekoe vreme Slovenija potpisa dogovor so Makedonija za pristap na Makedonskiot pazar na rabotna sila .......
и тоа без виза....
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Cek malce ... ja razbiram patriotizam ama sakate da mi kazete deka tipovi kako Trpe znaci prosecni so da receme ekonomski fakultet ili slicno ke apliciraat uspesno bez agencija i ke dobijat rabota vo EU ?


Pa daj Ve molam , aj stajte se u koza na EU rabotodavcite koj nego mu garantira deka nekoj ke mu gi vrati tie administrativni trosoci koi se nekade okolu 500 funti za eden obicen Trpe ???

Aj razbiram ako e astronaut , nekoj asistent na fax, dete genijalec koe penetrira u Nasa ama za Trpe prasuvam koe e chareto ?

Pak me vadite od kontekst , pa Ve molam prestanete site znaeme deka eptem dobrite i barani profesii idat ko alva na zapad ama ne se site astronauti neli ...

A za Trn u oko ...alal ti vera ako si uspeal da zastedis od 500 denari od istovar utovar i si otvoril toa sto si otvoril bez zaem od tvoite , ako e taka te proglasuem za bolji biznismen od Dale Troter svaka cast... mada nema logika fizicki e nevozmozno da zastedis 5000 evra da otvoris firma so 500 denari dnevnica aj izracunaj kolku vreme treba samo da stedis , a za toa vreme sto ke meditira i ke visi Trpe sirotiot u vazduh ko ljiljak li ?

Koj ke platii smetki , ke jade li toj , ke mu se skinat li cevli ? Kako uspea ti da zastedis od dnevnica 500 denari i da otvoris dukan bez zaem od tvoite ili ako ne si prodal niva od dedo ti ... bas iskreno me interesira
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.352
Поени од реакции
7.489
SWEDEN, машко, шо те гледам чуден, тебе изглеа не ти се работи, само ти се мрчи по нетов.
Викаш Трпе има машински факс. И викаш Трпе сака да иде у странство да печали ко човек.

Од сите луѓе што ја посетиле Чешка иам слушано убаи зборови, почнувајќи од дедо ми којшто работеше пред 20 и кусур години како ѕидар 2-3 години па до еден другар камионџија којшто само има минувано низ Чешка.

Еве ти сајт преку кој мој колега до пред месец дена успеа да најде 2 работни места во Чешка со својата диплома од машински факс. Поминаа 2 месеца мислам од аплицирањето до добивањето на првата работа. А потоа откако веќе почна да средува документација за бирократските процедури најде уште една работа, во некое мало гратче за кое му е малку поедноставна таа бирократска процедура. Сепак колегата мој бифши се реши да ја истера до крај процедурата за првата работа што ја најде преку тој сајт. Деноиве мислам дека му беше закажано во амбасада. Така да за највеќе месец дена ќе замине за Чешка.
Значи ако веќе се има добра воља, и ако се труди да се направи нешто, тоа кога тогаш ќе се случи.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Постојат кредити за мали бизниси, а ризикот е неодделив дел од започнувањето и развивањето ан секој бизнис, кога еден магнат како пармалат, ради лоша инвестиција почна да реди минуси, и за да ги покрие тие минуси мораше да иде во илегала, што резултираше со ставањена човекот кој го основа, изгради и разви пармалат во магнат позади решетки. Така колку што е ризично отварање на мал бизнис уште поризично е водење на голем бизнис, бидејќи во голем бизнис влоговите се големи, за што можат и глави да летаат, за разлика од мал бизнис.
Ако сакаш да го тераш животот, од германски видоизменетиот збор, зихерашки подобро откажи се.


vikas krediti za mali biznisi

interesno a znaes li kolkava e kamata i koi se uslovi da se dobie takov kredit

prvo treba da imas firma neli registrirana so site adeti , pa posle garancija od tip na ziranti hipoteka i slicno

Abe Trpe nema leb da jade koj ke mu dade nego kredit za mal biznis daj be malce spustete se na zemja ...

Ko prvo za da zemes kredit treba firmata da raboti izvesno vreme , pa da ti se plateni danoci i pridonesi pa uste trista peripetii za koi prethodno treba kesh a toa prosecniot Makedonec go nema , dodusa prosecniot nema ni internet pa ne moze da go potkrepi moeto mislenje.

Lesno e da se zbori od daleku od safety spot ... i da se kaze abe da abe Trpe e glup ne moze se snajde i da istovara kamioni u fershped ... abe daj molim te i za istovar u fershped treba da znaesh luge da te stavat tamu da argatish ko majmun dur ne ti ispadnat ochi i race dur ne ti visnat do zemja ... zasteda od 500 denari i napraen biznis abe ajde Neverojatno

Probelem so Makedonskata svest e sto nikogas ne ja gleda vistinata vo ochi se naogaat kvazi patrioti koi velicaat situacijata koja e polosa i od Bi H , za sramota i kao sve e rozovo ostanete tuka bidete patrioti do povtoren meckin kamen

Uste cekam da mi se objasni kako e mozno da se zastedi od istovar i da se naprai uspesna firma
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
a za toa vreme sto ke meditira i ke visi Trpe sirotiot u vazduh ko ljiljak li ?

Koj ke platii smetki , ke jade li toj , ke mu se skinat li cevli ? Kako uspea ti da zastedis od dnevnica 500 denari i da otvoris dukan bez zaem od tvoite ili ako ne si prodal niva od dedo ti ... bas iskreno me interesira
Има кредити за мали бизниси, ако имаш добар план и перспективен бизнис сигурно ќе го добиеш кредитот кој после ако ти успее бизнисот ќе го отплатиш без проблем. Од државата не очекувај да ти анјде работа, треба сам да бараш, ако неможеш или ако не си способен сам да отвориш бизнис, барај нонстоп работа, мешај се со луѓе обидувај се што е можно повеќе информации да собереш, ти гарантирам дека така се наоѓа работа, освен тоа и да најдеш негдека времена работа, земи ја таа работа работи ја во меѓувреме барај друга подобра работа.
Ако те мрзи или ако се сметаш неспособен да бидеш упорен во потрагата по работно место за regular joe тогаш можам да ти кажам дека си пропалица , а никој нејќе пропалици дури ни во локалните продавници кои продаваат леб и млеко нејќат такви.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom