Како до визи и легална работа во странство без да си го продадеш достоинството?

Статус
Затворена за нови мислења.

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
MOtiviran od druga tema me interesira kako prosecen nevraboten Makedonec bez da se otkaze od Makedonstinata i da ne izvadi valkan Bugarski pasos moze da izvadi viza za stranstvo i da dobie legalna rabota vo stranstvo ?

Zboram za prosecen nevraboten ili vraboten vo privatna firma a neprijaven ili slicni situacii koi se mnogu cesti vo Makedonija , ne za ekstremni mama tato situacii kade ke mi sredi cico u ambasada imam pari pa mi se moze .

Statisticki 90 posto luge koi izvadile Bugarski pasosi toa go napraile od nemukaet , ednostavno im puknal filmot , pa za da ne im puka pomagajte


Prasanjeto e sosema prakticno i bez demagogija Ve molam :

Dali znaete koi se nacinite pomognete lugeto da se informiraat i da stanuvaat prisilno BugaRI ...

eVE JAS ISKRENO ne znam

znam moze kako au pair no koj bi se zamaral da praka dokumenti od stranstvo na nepoznat vrska neam

moze i kako student preku nekoja programa za razmena na studenti ili slicno eve toa se bazicni idei dajte vie nekoj predlog

MOze i ako rabotodavec izvADI ZA TEBE rabotna viza aplicira za tebe i potoa so takva viza moze se izvadi viza za stranstvo vo nivnite ambasadi vo Makedonija no takvite firmi za posreduvanje se retki ..


Ete ja rekov sto znaev aj sea vie malce doprinesete malce prakticno za Makedonskata kauza
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
NEMA!!! NAZALOST !!!
I toa ne e tolku strasno...postrasno e sto mlad covek za da ima nekoja idnina, mora da bega nadvor od Makedonija.....Bugarskiot pasos e samo posledica NA EDEN MNOGU POGOLEM PROBLEM...!!!
Koj MAZNO JA RASTURA MAKEDONSKATA KAUZA :):)!!! Ko bebeska tropalka ....
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Spored mene licno Bugarski pasos e prakticna rabota i ne treba da se mesa so nacionalno cuvstvo i taka nataka al ok ... i za toj bugarski pasos se ceka okolu 2 do 3 godini, toa sto se vadi na raka za 3 meseca ili pobrzo ili e fals ili e preskapo za prosecniot makedonec ... no da ostaneme na temava povelete kazete gi ostanatite nacini za Viza za Makedonecot prosecen

Eve da receme Trpe . Trpe ima 28 god, zavrshil mashinski fakultet imal dobar prosek , ama jebiga nemal partiska sreca vo RM. Odvreme navreme naoga rabota vo knizarnica , pekara ili kiosk a dopirna tocka so mashinstvoto ima samo koga go poprava fotokopirot . Ne vraboten , ne prijaven . Devojka nema bidejki ni kola ima ni pari ima za iskacanje . So negovite prosecni 3 000 denari mesecno moze da kupi rakija a za praznici i pivo, ama za sreca ne pie . Za kriminal i droga e preposten da se zanimava, sverc ne go biva bidejki nema pari za da go otpocne . Vo slobodno vreme Igra kanter so drugarite Mitko arhitektot 30 godisen nevraboten i Slave diplomiran ekonomist otsek bankarstvo koj go vikaat stari bidejki ima nad 36 godini a nema ni den raboten staz . Taka Trpe ponekogas vo docnite casovi pominati pred zgrada vo maalo razmisluva kako e tamu daleku i kako bi bilo ubavo da moze da specali za normalen zivot. I sto ke mu posovetuvate Vie na Trpe i na drugarite kako do Viza ?

Da ne se lazeme ova e Makedonskata realnost eve demantirajte me
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
NEMA!!! NAZALOST !!!
I toa ne e tolku strasno...postrasno e sto mlad covek za da ima nekoja idnina, mora da bega nadvor od Makedonija.....Bugarskiot pasos e samo posledica NA EDEN MNOGU POGOLEM PROBLEM...!!!
Koj MAZNO JA RASTURA MAKEDONSKATA KAUZA :):)!!! Ko bebeska tropalka ....
Ако станува збор за заработка на пари, не мора. Дел од тие што мислат дека требаат да бегаат е бидејќи неможат да направат пари за жживот во е затоа што ги има фатено летаргија. Тие истите да се збоднат и наместо да идат по кафани да ги фрлат парите да ги заштедат парите потрошени на алкохол и цигари и да почнат да создаваат мали бизниси, само со масовно појавување на мали бизниси од кои дел имаат потенцијал да станат и големи бизниси може нардот да влуијае на развојот на државава без разлика на тоа колку политичарите се обидуваат тоа со своите антиреформски и закони за задушување на бизнисите на тоа да му се спротивстават.
Општо правило и мото во живото е дека бегањето од проблемот не го решава проблемот, идење во пресрет на проблемот го решава проблемот.
Не викам дека е лесно но мора некој да го пројде овој тежок и напорен период за да можат наредните генерации со поголема леснотија да се борат со истиот проблем. на жалост овие генерации се тие што се во првите борбени редови и мора да се жртвуваат за доброто на наредните генерации. Мора да разберат сите дека властите не ја градат државата, туку народот ја гради државата.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
LETARGIJA E ZARAZNA BOLEST.... Bacillusu...NE E ENDEMSKA :)!!
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Dobro bacilus kako trpe da go resi toj problem ?

KOj mal biznis da go pocne vo RM ?

Da prodava na tezga ?

Eve sea zamisli ja ti davam 5 000 evra sto mal biznis ke pocnes ?

Gi molam ostanatite izlagaci na temava da dadat nekoj sovet da im pomogneme na Trpe i drugarite
 
Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
вака сеа пријатели.
трпе ке ги земе тија 5000 евра,претходно ке разгледа локација и ке започне мал бизнис.бизнисот ке се состои од одгледување на ноеви.многу доходовна ствар во моментов.
бидејќи не може да се запосли како економист,инженер или банкар ке работи се и сешто.а доколку не сака или нема желба за работа тоа е веќе друга ствар.во секој случај ништо не е лесно да се почне ,но се некој тоа мора да го стори(да се пресрами) и да разговара и да се нуди за работа .
за жал мал број од нас младите имаат богати родители кои можат да ги пикнат секаде на работа и да нишаат врата и земаат плата. но од такви типови доста веќе.тоа се дебили кои не размислуваат ама баш ич.
се надевам дадов добар пример со одгледуванјето на ноеви.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Noevi .... dali znaes kolku kosta eden noj , kolku kosta lokacija kade da iznajmi da gi cuva toa noevite , kolku kosta hrana za noj i dali imas siguren plasman za noevi ?

Ah sto e najvazno dali znaes kolku kosta ako ti se razboli nojot ... i sto mozes da naprais so tie 5 000 evra so toj biznis ama realno

po mene za toj binis ti trebaat barem 15 000 al ok demantiraj me

BTW trpe nema 5000 evra al da receme ima ... hipoteticki
 
Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
мислам дека еден ној е околу 400 евра .трпе ќе купи еден пар ке ги размножи и ке тера работа,цената на храната не е скапа ,локацијата нема да го кошта повече од 100 евра месечно,доколу се разболи(па нема да се разболи) не кошта многу.
што се однесува до пласманот ,мислам дека се што гледаш на нојот може да се продаде од перјата до месото.
тоа би било!
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Noevi .... dali znaes kolku kosta eden noj , kolku kosta lokacija kade da iznajmi da gi cuva toa noevite , kolku kosta hrana za noj i dali imas siguren plasman za noevi ?

Ah sto e najvazno dali znaes kolku kosta ako ti se razboli nojot ... i sto mozes da naprais so tie 5 000 evra so toj biznis ama realno

po mene za toj binis ti trebaat barem 15 000 al ok demantiraj me

BTW trpe nema 5000 evra al da receme ima ... hipoteticki
Постојат кредити за мали бизниси, а ризикот е неодделив дел од започнувањето и развивањето ан секој бизнис, кога еден магнат како пармалат, ради лоша инвестиција почна да реди минуси, и за да ги покрие тие минуси мораше да иде во илегала, што резултираше со ставањена човекот кој го основа, изгради и разви пармалат во магнат позади решетки. Така колку што е ризично отварање на мал бизнис уште поризично е водење на голем бизнис, бидејќи во голем бизнис влоговите се големи, за што можат и глави да летаат, за разлика од мал бизнис.
Ако сакаш да го тераш животот, од германски видоизменетиот збор, зихерашки подобро откажи се.
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Работа во странство?

1. Ќе седнеш дома, ќе си направиш една биографија, ќе собереш препораки, ќе си ги запишеш работните искуства.

2. Скенирани дипломи, пофалници, сето тоа фино ќе си го преведеш на еден или неколку светски јазици.

3. Ќе си направиш портфолио, да изгледа фино (пдф или ворд во краен случај), да те претставува сериозно.

4. Ќе си направиш список во какви фирми би сакал да работиш.

5. Седнуваш на компјутерот, google, yahoo...и барај, собирај адреси на фирми.

6. Потоа фино ќе им праќаш мејл на фирмите со твоето портфолио.


Бугарски пасош не ти овозможува никаква предност, освен можеби патувањето без виза. И што би правел кога би стигнал во Англија на пример? Бугарски пасош во рака, немаш работа, ќе спиеш по секакви дупки, ќе ги трошиш парите кои си ги земал на заем или си скапал од работа. Ги гледам бугарите и романците секој ден, просјачат, спијат по клупи, железнички станици...крадат...Далеку е тоа дека наоѓаат работа.

Следи ги горенаведените правила, постојат големи можности да ти запали :) Барем нема да гладуваш по странство со бугарски пасош во рака :)
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Izvini kolku luge poznavas realno sto se vrabotile od makedonija bez posredstvo na agencija za posreduvanje pri vrabotuvanje odnosno na vakov nacin ko sto ti obrazlozi a ne bile eksperti za kompjuteri ili astronauti ?


Работа во странство?

1. Ќе седнеш дома, ќе си направиш една биографија, ќе собереш препораки, ќе си ги запишеш работните искуства.

2. Скенирани дипломи, пофалници, сето тоа фино ќе си го преведеш на еден или неколку светски јазици.

3. Ќе си направиш портфолио, да изгледа фино (пдф или ворд во краен случај), да те претставува сериозно.

4. Ќе си направиш список во какви фирми би сакал да работиш.

5. Седнуваш на компјутерот, google, yahoo...и барај, собирај адреси на фирми.

6. Потоа фино ќе им праќаш мејл на фирмите со твоето портфолио.


Бугарски пасош не ти овозможува никаква предност, освен можеби патувањето без виза. И што би правел кога би стигнал во Англија на пример? Бугарски пасош во рака, немаш работа, ќе спиеш по секакви дупки, ќе ги трошиш парите кои си ги земал на заем или си скапал од работа. Ги гледам бугарите и романците секој ден, просјачат, спијат по клупи, железнички станици...крадат...Далеку е тоа дека наоѓаат работа.

Следи ги горенаведените правила, постојат големи можности да ти запали :) Барем нема да гладуваш по странство со бугарски пасош во рака :)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
SWEDEN човек разбери дека ако не пробаш никогаш нема ни да дознаеш.
А ако продолжиш со тој став во стилот: „нема шанси“ никогаш нема ни да најдеш работа, нит во Македонија нит во странство.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Bacilius razberi ja sum probal sve i svasta i znam kako idat rabotite samo me interesira dali vie znaete ...

dakle od brodska viza pa da kidnes u USA ako te izberat , do lazni bugarski pasosi, hrvatski putovnici, lazni ID angliski sve mi e mene mnogu dobro poznato...

A probano e i receptot na andronikus dodeka ne se opametiv i uvidov deka od toa nema leb ednostavno osven ako ne si astronaut

ama temata ne e za astronauti nego za Trpe i kompanija prosecnite Makedonci
 
Член од
4 март 2007
Мислења
698
Поени од реакции
137
Moja preporaka e slicna na humanoid.
Ama pred toa ke trebalo da imas izgoreno nekolku stolici od ucenje i so diploma na nekoj od prirodno-matematickite nauki.
Filozofi,Dif-ovci,pravnici,ekonomisti,zemjodelci,sumari i ostali ne se potrebni nikade.
Ako znaes da vezes na kompjuter(programer,CAD,CAM,Labview itd),znaes angliski i bar uste eden stranski jazik,normalno sve crno na belo,nema da imas problem da najdes rabota i na Republika Mesecina.
Lesno mozes da vlezes vo EU,potesko e da se SNAJDES.
Ako sakate ke vi gi kazam moite iskustva.

p.s. Dali ste znaele deka G.Pismo moze da se zaobikoli spored sengenskite pravila i mozes sam da si garantiras so konto vo banka ili cekovi,koi lesno se "sreduvaat". Ambasadite ovaa vesto go krijat posto nivnite drzavi gubat 25evra taxa.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom