Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.820
Поени од реакции
10.970
Дечки каде да најдам декстроза, по можност по пошта да испорачуваат?
Гладијатори ја затвориле продавницата не носат веќе.
Не си од Скопје или? Ако не си а поминуваш, има до зградата на Неоком и One кај железничка. Ако не знаеш прашај било кој каде е зградата ќе те упатат, после лесно е. Кило е 75 денари.
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Не си од Скопје или? Ако не си а поминуваш, има до зградата на Неоком и One кај железничка. Ако не знаеш прашај било кој каде е зградата ќе те упатат, после лесно е. Кило е 75 денари.
Не сум од Скопје, сакав по можност по пошта да ми пуштат 4-5кила и да бидам раат 2 месеца. Како се вика продавницата, ако идам накај Скопје секако поминувам покрај неоком зградата?
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.820
Поени од реакции
10.970
Да ти кажам не знам како се викаше продавницата, али ако дојдеш до Неоком ќе ја најдеш сигурно, ќе прашаш некој во близина.
Oleksandr декстрозата што ти ја посочи е исто добра, има таурин и магнезиум.
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Да ти кажам не знам како се викаше продавницата, али ако дојдеш до Неоком ќе ја најдеш сигурно, ќе прашаш некој во близина.
Oleksandr декстрозата што ти ја посочи е исто добра, има таурин и магнезиум.
Ја видов таа, ама некако сакпо ми стои. Мене ми треба за после тренинг и за да накачам јагленохидрати во денот. Работам на качување на маса мометално, ама многу тешко ми иде јадењево, треба околу 3200 калории дневно да внесувам, ама според ова што го следам веќе две недели, максимумот ми е околу 2800-2900 со цел ден полн стомак.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.820
Поени од реакции
10.970
Ја видов таа, ама некако сакпо ми стои. Мене ми треба за после тренинг и за да накачам јагленохидрати во денот. Работам на качување на маса мометално, ама многу тешко ми иде јадењево, треба околу 3200 калории дневно да внесувам, ама според ова што го следам веќе две недели, максимумот ми е околу 2800-2900 со цел ден полн стомак.
Па додади по 50-100тина калории на секој оброк, по 10тина грама бадеми пример. Тоа ти се вајда околу 7-8 бадеми. Нема да бидеш поподуен од толку.
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Па додади по 50-100тина калории на секој оброк, по 10тина грама бадеми пример. Тоа ти се вајда околу 7-8 бадеми. Нема да бидеш поподуен од толку.
Веќе додавам кикирики и путер од кикирики, ама ако не пазам можам да претерам со мастите. Моментално додавам кикирики и суво горзје да надополнам масти и јагелнохидрати, ама уште не сум навикнат да јадам толку количински.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Веќе додавам кикирики и путер од кикирики, ама ако не пазам можам да претерам со мастите. Моментално додавам кикирики и суво горзје да надополнам масти и јагелнохидрати, ама уште не сум навикнат да јадам толку количински.
Aко се кљукаш со декстроза (па и суво грозје) за калории ќе имаш лоооооош резултат.
 
Последно уредено:

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Aко се кљукаш со декстроза (па и суво грозје) за калории ќе имаш лоооооош резултат.
Каква врска има тоа, јагленохидрати се јагленохидрати, калориите се исти.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Каква врска има тоа, јагленохидрати се јагленохидрати, калориите се исти.
Поголема грешка од Carb is a carb нема :D
Простите јаглехидрати се оние кои се виновни за дебелеење (покрај ексесивниот број на калории)
Така да ако си на булк и гнетеш шеќер - you are gonna have some bad results.

Ако не ми веруваш прогуглај или тестирај сам на себе - да ти сменам мислење неам намерa ;)
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Поголема грешка од Carb is a carb нема :D
Простите јаглехидрати се оние кои се виновни за дебелеење (покрај ексесивниот број на калории)
Така да ако си на булк и гнетеш шеќер - you are gonna have some bad results.

Ако не ми веруваш прогуглај или тестирај сам на себе - да ти сменам мислење неам намерa ;)
Dude јас веќе јадам 400 грама од во голема мера коплексни јагленохидрати, ми требаат овие за да ја стасам нормата од 3200 калории дневно, не за да ми бидат основа на диетата.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.820
Поени од реакции
10.970
Веќе додавам кикирики и путер од кикирики, ама ако не пазам можам да претерам со мастите. Моментално додавам кикирики и суво горзје да надополнам масти и јагелнохидрати, ама уште не сум навикнат да јадам толку количински.
Тргни ги кикириките и замени ги со бадеми или уште подобри семки од тиква, ќе претераш со непотребни масти. За јаглехидрати повеќе исфорсирај овес, многу подобар извор на јх од другиве. Декстрозата подобро лупај ја одма после тренинг само со вода, 40-50 грама и евентуално ако си правиш некои протеински шејкови твои...
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Декстрозата ми е највеќе за после трнинг околу 50грама.
Од јагленохидрати еве што јадам. За ручек 100грама ориз(мерен неварен) 50-100грама леб(гледам да биде тој инегралниот од жито лукс), после тоа имам 150грама овесни снегулки со 350-400мл млеко и една лажица путер од кикирики, и за вечера 200грама макарони/шпагети. Ако сум краток на јагленохидрати гледам или со суво грозје или нешто друго ако имам дома да надокнадам, ама до вечерта губам волја за јадење веќе. Кикирики/путер од кикирики не се повеќе од 50грама на ден, тие ми се спцијално да стасам до 70грама масти во денот.

50-60 грама декстроза со whey после тренинг треба ептен да ми помогне во постигнување на целта.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.820
Поени од реакции
10.970
@ficdogg
Не гледам белки или воопшто варени јајца дека користиш. Според мене тргни ги макароните за вечера (толку јх навечер нема потреба да лупаш) тука убаци 2-3 варени јајца и некоја мерица веј протеин, гледам дека го пиеш. Јајца по мене е најдобар извор на протеини, особено ако тоа е сведено само на белки, али еве идеш на маса, па слободно лупај ги сосе жолчка сега, така ем повеќе протеини ќе налупаш ем повеќе витамини што ги има во жолчката, за холестерол, мислам дека нема потреба да се секираш во ова време. Секако, доколку можеш да убациш и околу 200 грама стек дневно, уште еден одличен извор на протеини внесуваш и ќе биде топ.
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Да ти кажам не знам како се викаше продавницата, али ако дојдеш до Неоком ќе ја најдеш сигурно, ќе прашаш некој во близина.
Oleksandr декстрозата што ти ја посочи е исто добра, има таурин и магнезиум.
од која страна на Неоком, назад кај паркингот некаде или до неоком. Спроти неоком има една Weider за суплементи, после атлета од таа страна али незнам дали има декстроза. И оваа пакована е или не, а толку ефтина?[DOUBLEPOST=1408882554][/DOUBLEPOST]
Декстрозата ми е највеќе за после трнинг околу 50грама.
Од јагленохидрати еве што јадам. За ручек 100грама ориз(мерен неварен) 50-100грама леб(гледам да биде тој инегралниот од жито лукс), после тоа имам 150грама овесни снегулки со 350-400мл млеко и една лажица путер од кикирики, и за вечера 200грама макарони/шпагети. Ако сум краток на јагленохидрати гледам или со суво грозје или нешто друго ако имам дома да надокнадам, ама до вечерта губам волја за јадење веќе. Кикирики/путер од кикирики не се повеќе од 50грама на ден, тие ми се спцијално да стасам до 70грама масти во денот.

50-60 грама декстроза со whey после тренинг треба ептен да ми помогне во постигнување на целта.
Било да си на маса било да се чистиш ова ти е лоша исхрана. Во зависност од џебот зависи додуша и исхраната али со оваа исхрана далеку не стигаш, а минуваш скапичко. Тој путерот од кикиритки знам дека е вкусен, али дај баталете тој амерички филм и јадете тоа што се јаде. Ако сакаш план за исхрана + тренинг програма пиши ми во порака.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.820
Поени од реакции
10.970
@Greg Braden
До Неоком, во белата зграда. На рефус е, не е со фиксно пакување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom