Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.191
Поени од реакции
837
Зејтинот здрав...? јас избегавам јајца на око или кајгана,мада имаме тафлонски тавчиња и мајка ми ме убедува дека ронче се ставало,пошто не се лепеле на такво тафче,од топшоп ни се,ама...

колку е таа кокосова маст ?
Брат убаво ти вика мајкати, и јас имам исти такви тавчиња и скоро секој ден јадам кајгана или јајце на око. И во голема тава каде што се праат 3+ јајца доволно е само 1 точка зејтин да распространиш и немаш никаков проблем. Не се лепат уопште.
 
Член од
23 февруари 2014
Мислења
72
Поени од реакции
68
И зејтинот е здрав, а кокосовата маст е значително поскапа. Од здравствен аспект кокосовата има бенефити но на тебе е да си одлучиш дали ти се исплати
Зејтинот здрав...? јас избегавам јајца на око или кајгана,мада имаме тафлонски тавчиња и мајка ми ме убедува дека ронче се ставало,пошто не се лепеле на такво тафче,од топшоп ни се,ама...

колку е таа кокосова маст ?

не е многу скапа јас што ја купувам во австрија е 250 грама 1.20 евра или 75 денари, само незнам у мк каде има и колку е
 
Член од
9 август 2014
Мислења
448
Поени од реакции
1.259
Каде можам да купам бразилски ореви? Дали има во поголемите маркети како Веро и сл?
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
811
Поени од реакции
510
После колку време по тренингот јадете оброк? Веднаш или не? Имам читано дека доколку се јаде веднаш по тренинг, се зголемува инсулинот, а се намалува HGH, па затоа најдобро би било еден час по тренинг. Според вас како е најдобро?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
После колку време по тренингот јадете оброк? Веднаш или не? Имам читано дека доколку се јаде веднаш по тренинг, се зголемува инсулинот, а се намалува HGH, па затоа најдобро би било еден час по тренинг. Според вас како е најдобро?
Зависи кога си јаден пред тренинг.
Многу му ја мислите на помалку битни работи.
15-20 минути, како што пишал овој над мене, се мн малце за мене пошто ко што сум уморен ништо освен вода не ми се става у уста. Јадам 2 саата пред тренинг и колку саат после.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Пример 5 дена низок внес на јаглехидрати и после полнење со јаглехидрати.
Има адаптација и се забавува метаболизмот затоа што без јаглехидрати нема да функционира тироидната жлезда оптимално.
Сепак многу е тешко без јаглехидрати да се вежба.
А и искрено нема нешто подобро од средена и балансирана исхрана во дефицит.
Стефа, правиме моабет за КЕТО диета. За да дојдеш до таа фаза, ЈХ се непотребни.
Секаде каде имаш било каков внес на ЈХ во денот, е ниско јаглено хидтратна диета.
 
Член од
21 јули 2009
Мислења
876
Поени од реакции
462
Освен конзервирана туна и сардини, каква друга риба да почнам да јадам, а и месо освен пилешко што друго?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
После колку време по тренингот јадете оброк? Веднаш или не? Имам читано дека доколку се јаде веднаш по тренинг, се зголемува инсулинот, а се намалува HGH, па затоа најдобро би било еден час по тренинг. Според вас како е најдобро?
После СЕКОЈ оброк расте инсулин а се намалува "HGH" како што го викаш ти. Хормоните се антагонисти.
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
811
Поени од реакции
510
После СЕКОЈ оброк расте инсулин а се намалува "HGH" како што го викаш ти. Хормоните се антагонисти.
Го знам тоа, но едни кажуваат веднаш по тренинг, други викаат 30 мин по тренинг, трети еден саат по тренинг, па затоа и прашав, нејасно ми беше.
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Дечки каде да најдам декстроза, по можност по пошта да испорачуваат?
Гладијатори ја затвориле продавницата не носат веќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom