Интернет кампања: Сакаме стадион во Битола!

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
веќе видени се сите иницијативи,од интернет па се до собирање потписи,можеби ова им е само почеток.Потоа можеби ќе биде помасовно.

Заслужува Битола стадион,сепак се работи за стар клуб во Македонија и утакмиците во вечерен термин би биле первезии.
Но,ако Пелистер мака мачи со прва лига и не е конкурентен за титулата,не знам колку ќе се исплати стадион бидејќи народот ни е таков,глуп и никаков.
Ако се борите за титула полн стадион,ако се мачите во прва лига како нас,на стадион ќе има 100 души
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Абе не е лошо,ваљда за репрезентацијата коа ќе игра ќе биде полн.Бар у внатрешноста уште колку толку се палат на тие дрвата недоделкани.А за некој век може и асална лига ќе имаме па ќе гледаме како е фул секој викенд ко у сред Лондон да е.:cool:
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Стадионот не е само за фудбал и за локал фудбалски клуб, без разлика дали е во прва или Ш лига. И не е само Битола. На градовите што не се викаат Скопје помислуваат само пред избори и толку.
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.355
Поени од реакции
5.673
Значи време е да се свестати наместо да фрлат пари за панорамски тркала,реновирање фасади,ресторани на Водно,споменици можат да вложат во иднината на младите во спортот.Ова беше ветено и мора да го напрат.
Да има сличности со тоа на балистите ама има и една голема разлика.Кај нив беше подржана од власта , а кај нас власта гледа да ја саботира.
 
F

FARANG

Гостин
незнам што е форава со исмејувањето... тоа што негледате подалеку од кисела вода, незначи дека нема други градови во Македонија. Состојбата е очајна и луѓето од Битола сакаат нов стадион. Зборуваме за град од 80000 жители во кој се нема инвестирано ни ебан денар, а секојдневно буџетот се полни и од тој град.

И да е ривалство во прашање ова е глупо македонско понашање од типот „да му умри козата на комшијата“. Крај краева подобро спортски комплекс во Битола отколку панорамско тркало во Скопје.
Панорамското тркало во Скопје ќе биде по посетувано и ќе се врати инвестцијата од карти за неколку години. Во битола и да им изградиш стадион ќе го уништат. Им поклонивме рефлектори (старите од градски) скапаа до стадион зашто во градот на највеќе електиричари немаше еден што мрдна со прст да ги намести.

Подршка за стадион и се надевам ќе се изгради за таа една утакмица кога Вардар ќе дојде да може да игра во нормални услови и да можат играчите да се истушираат после утакмица, иначе со ништо не заслужуваат затоа и немаат.
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.355
Поени од реакции
5.673
Панорамското тркало во Скопје ќе биде по посетувано и ќе се врати инвестцијата од карти за неколку години. Во битола и да им изградиш стадион ќе го уништат. Им поклонивме рефлектори (старите од градски) скапаа до стадион зашто во градот на највеќе електиричари немаше еден што мрдна со прст да ги намести.

Подршка за стадион и се надевам ќе се изгради за таа една утакмица кога Вардар ќе дојде да може да игра во нормални услови и да можат играчите да се истушираат после утакмица, иначе со ништо не заслужуваат затоа и немаат.
Се сложвам со тебе ,добра ти е логиката (y) . И ти не заслужваш да ја газиш ова почва Македонска , затоа и не си тука ;)
 
F

FARANG

Гостин
Се сложвам со тебе ,добра ти е логиката (y) . И ти не заслужваш да ја газиш ова почва Македонска , затоа и не си тука ;)
Што се буниш ете ти дадов подршка, реалноста е таа, јас не кажав нешто грешно. Панорамското тркало ко и жичата ќе ги врати парите. Стадион за јојо клуб ко овој вашиот нема никогаш да ја поврати инвестиција. Рефлекторите рѓосаа така? Требаше на малите скопски стадиони да ги дадат бар секаде ќе беше осветлено. Не сум јас крив што бт ја водаш шупаци што вие си ги бирате....
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.355
Поени од реакции
5.673
Што се буниш ете ти дадов подршка, реалноста е таа, јас не кажав нешто грешно. Панорамското тркало ко и жичата ќе ги врати парите. Стадион за јојо клуб ко овој вашиот нема никогаш да ја поврати инвестиција. Рефлекторите рѓосаа така? Требаше на малите скопски стадиони да ги дадат бар секаде ќе беше осветлено. Не сум јас крив што бт ја водаш шупаци што вие си ги бирате....
Демек овај во Скопје ја врати инвестицијата ? со шо , со концертот на Жељко...
Која пуста жичница или тркало ќе ги врати парите, со шо се бесплатни возења за пензионерите и студентите...Абе брат овде фрлат пари за триста глупости кузнај во шо филм се влезени...Ако тргнат да прат анализа за економска исплатливост на вложените пари шо ги имат лупнато ќе треба да се задават сами....Овие спомениците Скопје кога ќе се исплатат 2222 год.И крајно не бараме стадион само за Фк Пелистер...Еве како шо гледаш мак.првенство сега за сега толку е силата...Ама имаш на него Репрезентација,културни манифестации и сл...Само озбилно не те разбирам...Ем даваш поддршка ем после омаловажуваш...То ти е исто како кравата шо дава млеко од кога ќе ја наполни кофата,после ќе ја истури.
 
F

FARANG

Гостин
Демек овај во Скопје ја врати инвестицијата ? со шо , со концертот на Жељко...
Која пуста жичница или тркало ќе ги врати парите, со шо се бесплатни возења за пензионерите и студентите...Абе брат овде фрлат пари за триста глупости кузнај во шо филм се влезени...Ако тргнат да прат анализа за економска исплатливост на вложените пари шо ги имат лупнато ќе треба да се задават сами....Овие спомениците Скопје кога ќе се исплатат 2222 год.И крајно не бараме стадион само за Фк Пелистер...Еве како шо гледаш мак.првенство сега за сега толку е силата...Ама имаш на него Репрезентација,културни манифестации и сл...Само озбилно не те разбирам...Ем даваш поддршка ем после омаловажуваш...То ти е исто како кравата шо дава млеко од кога ќе ја наполни кофата,после ќе ја истури.

Давам подршка за идеата и се сложувам дека треба да има стадион. Се сложувам за споменците, мене смешно ми дојде тоа за тркалото што го напишавте ко пример затоа што знам дека од сите глупости што ги изградија во скопје тоа има уствари да ги врати парите ко и жичарата (смешно и трагично ама тоа е тоа).

Она што иритира е односот на управата на фк пелистер и вашите политичари/општинари. Знам дека и да ви изградат стадион ќе го запуштат тие кој треба да се грижат. Порадно би видел репрезетативен објект во друг град (прилеп или штип на пример) ради тоа што таму пак повеќе се грижат за спортот.

Жал ми е за вас, правите љубители на спорт во бт. Често се јадеме овде и знам дека ве иритирам на моменти ама тоа е највеќе ради тоа што ми е криво што допуштате да ве мотаат багра идијоти и тоа константно што и да направите и како и да ги замените дури и од ваши редови луѓе а дојдат до малку моќ тотално забораваат на пелистер и битола. Од тој аспект не заслужувате ништо затоа што сте шампиони во македонија кога е во прашање она самоуништување. Затоа од втор град станавте слепо црево во државата (и не не пробувам да те ребрам овде, искрено криво ми е што е така).
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.349
Поени од реакции
27.996
Реално Битола заслужува стадион. На страна тоа шо се зезаме за Аеродром и Мекдоналдс, стадион треба! Перверзии би било гостување во Битола во вечерен термин. Спектакл за паметење ќе биде башка сигурен сум дека стадионот би крцал. За жал прво ви е потребно средување на тимот односно спонзори. Првата утакмица сезонава ако не се лажам стадионот беше речиси полн, така да има капацитет за стадион со 12-15.000 седишта, рефлектори... Поддршка!
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Давам подршка за идеата и се сложувам дека треба да има стадион. Се сложувам за споменците, мене смешно ми дојде тоа за тркалото што го напишавте ко пример затоа што знам дека од сите глупости што ги изградија во скопје тоа има уствари да ги врати парите ко и жичарата (смешно и трагично ама тоа е тоа).

Она што иритира е односот на управата на фк пелистер и вашите политичари/општинари. Знам дека и да ви изградат стадион ќе го запуштат тие кој треба да се грижат. Порадно би видел репрезетативен објект во друг град (прилеп или штип на пример) ради тоа што таму пак повеќе се грижат за спортот.

Жал ми е за вас, правите љубители на спорт во бт. Често се јадеме овде и знам дека ве иритирам на моменти ама тоа е највеќе ради тоа што ми е криво што допуштате да ве мотаат багра идијоти и тоа константно што и да направите и како и да ги замените дури и од ваши редови луѓе а дојдат до малку моќ тотално забораваат на пелистер и битола. Од тој аспект не заслужувате ништо затоа што сте шампиони во македонија кога е во прашање она самоуништување. Затоа од втор град станавте слепо црево во државата (и не не пробувам да те ребрам овде, искрено криво ми е што е така).
Сврти една страна и прочитај ме таму.
Никој никаде во Македонија стадион не би ги вратил парите инвестирани во него. не додека тимот кој игра таму влезе во групи на лига шампиони а тоа малку за сонување во моментов. Е сега муабетот е за општа спортска и логична култура. Нешто како што секој град би требало да има театар, да има бар еден плоштад, да има ликовна галерија, да има спортска сала, базен и слично исто како што треба да има водовод и канализација затоа што сме е*ана 2014 а не 1014 година. Секој град ако се смета за град а Битола повеќе од обичен град тоа е затоа што е во топ 5 по големина градови во државата едноставно треба да има некои објекти колку и тие да бидат неисплатиливи затоа што тие се симбол на цивилизирана култура а не само 5 декари трева каде 22 играчи треба да играат 90 мин. Мислам дека сме јасни...
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2012
Мислења
3.355
Поени од реакции
5.673
Давам подршка за идеата и се сложувам дека треба да има стадион. Се сложувам за споменците, мене смешно ми дојде тоа за тркалото што го напишавте ко пример затоа што знам дека од сите глупости што ги изградија во скопје тоа има уствари да ги врати парите ко и жичарата (смешно и трагично ама тоа е тоа).

Она што иритира е односот на управата на фк пелистер и вашите политичари/општинари. Знам дека и да ви изградат стадион ќе го запуштат тие кој треба да се грижат. Порадно би видел репрезетативен објект во друг град (прилеп или штип на пример) ради тоа што таму пак повеќе се грижат за спортот.

Жал ми е за вас, правите љубители на спорт во бт. Често се јадеме овде и знам дека ве иритирам на моменти ама тоа е највеќе ради тоа што ми е криво што допуштате да ве мотаат багра идијоти и тоа константно што и да направите и како и да ги замените дури и од ваши редови луѓе а дојдат до малку моќ тотално забораваат на пелистер и битола. Од тој аспект не заслужувате ништо затоа што сте шампиони во македонија кога е во прашање она самоуништување. Затоа од втор град станавте слепо црево во државата (и не не пробувам да те ребрам овде, искрено криво ми е што е така).
Да ти кажам мене и ми е смешно да се расправам на ова тема.Дали некој град заслужува да има стадион.Некои ќе се тркат кој прв да го насели Марс, а ние овде кој требало и дали требало да има стадион :pos:.
п.с.А за одржувањето си во прево :(.Да му дајш 2 овци да чуват , ќе му избегат.
 
F

FARANG

Гостин
Сврти една страна и прочитај ме таму.
Никој никаде во Македонија стадион не би ги вратил парите инвестирани во него. не додека тимот кој игра таму влезе во групи на лига шампиони а тоа малку за сонување во моментов. Е сега муабетот е за општа спортска и логична култура. Нешто како што секој град би требало да има театар, да има бар еден плоштад, да има ликовна галерија, да има спортска сала, базен и слично исто како што треба да има водовод и канализација затоа што сме е*ана 2014 а не 1014 година. Секој град ако се смета за град а Битола повеќе од обичен град тоа е затоа што е во топ 5 по големина градови во државата едноставно треба да има некои објекти колку и тие да бидат неисплатиливи затоа што тие се симбол на цивилизирана култура а не само 5 декари трева каде 22 играчи треба да играат 90 мин. Мислам дека сме јасни...

Да ти кажам мене и ми е смешно да се расправам на ова тема.Дали некој град заслужува да има стадион.Некои ќе се тркат кој прв да го насели Марс, а ние овде кој требало и дали требало да има стадион :pos:.
п.с.А за одржувањето си во прево :(.Да му дајш 2 овци да чуват , ќе му избегат.

Se slozuvam so toa sto nekoj objekti mora da gi imame kako reprezentativen stadion i sala i tie logicno e da bidat (i se) vo najgolemiot grad. Za zal makedonija e takva kakva sto e i sega na se drugo se gleda ko luksuziranje iako ne treba taka da se razmisluva (ne e ova moj stav, ama jasno e deka majmunite vo parlament taka gledaat na se ova). Zatoa i davam podrska, sum da se izgradi. Smetam deka TREBA da ima, toj del nema sto ni da se debatira. Problem e ona drugoto, dali ako se izgradi ke bide odrzuvano soodvetno. Da imas prestava stadionont vo Manus kosta 300 000e MESECNO da se odrzi pa posle svetskoto se zboruva deka najverojatno ke bide prepraven vo zatvor. Filip Vtori vo najmala raka kosta tolku godisno da se odrzuva (edno menjanje na teren ti e 70-100 000e, nokna utkamica e 1500e za struja, 100e da se kupi i montira stolce, 5000e edna svetilka za reflektorite itn). Vo BT kade klubovite edvaj prezivejuvaat i kade pelister (glavniot korisnik) ne e stabilen prvoligas (eve uste nemozat da najdat sponzor/sopstevnik i nemaat pocnato so pripremi a sme na nekolku nedeli od pocetok na prvenstvoto) jasno e deka nema so prst da se mrdne od momentot koga ke bide zavrsen. Gradonacalnikot ke se slika 2-3 pati ke kaze eve vi izgradiv stadion :facepalm:, i sto e najtragicno toa ke mu bide deviza na uste eden mandat. Za 2-3 godini pak ke izlezat miljon problemi zasto sve ke bide zapostaveno. Gledano od toj apsekt ne zasluzuvaat, toest ne se spremni vo sporedba so nekoj drugi gradovi koj poveke se grizat za sportot. Edinstven spas gledam ako se napravi nekoja sluzba za odrzuvanje na site stadioni vo makedonija i cel teret da padne na drzavata a ne na opstinite. Toa bi znacelo vrakanje na site stadioni pod drzavna a ne opstinska kapa a toa nikogas nema da go dozvolat lokalnite serifi i toa tokmu od mesta kako bitola kade povazno im e da teraat disko i kafanski shemi na stadionite i pomosnite igralista od koj oni si stavaat prilicno dobri pari vo dzeb sekoja letna sezona nego da se predadat objektite na drzavata koja moze (ni ova ne e sigurno ama pak mi se gleda ko podobra opcija) ke vovede kakov takov red.
 
Ф

Флеш

Гостин
Како шо тргнало темпово за градење на нов стадион,нема ни да се изгради воопшто,Велес веќе изградија терен од 3та класа на кое може и официјални да се игра,сега ќе почнат со рушење и средување наоколу,која е само разликата, а немаат ни асален преставник,а вие до вчера и за Европа бркавте ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom