Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Како да видам колку имам потрошен трансфер...
Зависи од провајдерот. Ако си на Телеком тогаш тука и на делот Проверете го остварениот АДСЛ сообраќај и соодветно корисничко име и лозинка имаш во тој дел.
За Кејблтел, Телекабел страни Кејблтел и Телекабел
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Рутерот PIRELLI што го даваат од T-Home, дали е баш овој


(не најдов поголема слика) или некој друг, и ако е овој, кои му се фабричките USER и PASS?

Не се овие:

admin smallbusiness
admin microbusiness
admin mu
user password


Некои други?

Има некој од вас ваков рутер?
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
^^
Со admin admin проба?

Исто ако се користи и Интернет Телевизија, знам дека Т-Хоум го ограничува влезот, значи само тие имаат свој администраторски влез до рутерот.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
^^
Со admin admin проба?

Исто ако се користи и Интернет Телевизија, знам дека Т-Хоум го ограничува влезот, значи само тие имаат свој администраторски влез до рутерот.

Не е admin admin, тој прв го пробав, а овие 4 ги најдов како DEFAULT за пирели рутерите.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Не е admin admin, тој прв го пробав, а овие 4 ги најдов како DEFAULT за пирели рутерите.
Ај пробај
username: admin
password: password
или пак
username: user
password: password

Јас како што знам на повеќето рутери се овие, исто пробај и нешто од овие дали ќе ти помогне Клик
 
Член од
2 јуни 2009
Мислења
22
Поени од реакции
1
Рутерот PIRELLI што го даваат од T-Home, дали е баш овој


(не најдов поголема слика) или некој друг, и ако е овој, кои му се фабричките USER и PASS?

Не се овие:

admin smallbusiness
admin microbusiness
admin mu
user password


Некои други?

Има некој од вас ваков рутер?

Bas toj e. Ne probuvaj drugo, eve ti go vistinskoto :)
Vo User Name pisi PUser, P i U golemi, Pass ostavi go prazen.
A toa za Admin UN i Pass batali, tie se so privilegija samo vo delot VoIP, taka da uopste ne ti koristat.
Go imav ruterot i ne e los. Bas sega boravam po Net za nego, ima dosta raboti.

Uste nesto:
Nemoj da baras vakov model na Pirelli na drugo mesto, ovoj e specijalno za nas pazar (MakTelekom). Ova e za delot na VoIP, ostnatatoto si funkcionira kako kaj slicni modeli.
 
Г

Гоццццце

Гостин
Ги поврзав двата компјутери дома со рутер асус, имам кабелски интернет, средив со нив се со мак адресите уште пред 3 недели но многу ми паѓа интернетот. Наеднаш снемува и интернет и мрежа и сервер (иаме и сервер од кабелскиов). И морам да го извадам штекот од струја 5-10 мин за да дојде пак иначе не бива. До рутерот ли е или? Да пробам да го ресетирам да не поебам нешто? Рутерот е Asus WL-530G. Да не треба да менувам Firmware?
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Иам проблем, неам нет, не ги пинга воопшто страните. На компјутерот покажува дека има лан врска а на рутерот не покажува. Пробав со друг компјутер, си работи. Дури и windows од ново инсталирав. До мрежната е или има нешто друго ?
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Направи disable па enable на мрежната картица. Исто пробај со друг лан кабел ако имаш, ресетирај го рутерот остави го некои 2-3 минути па поврзи го пак... Па пиши повторно.
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Направи disable па enable на мрежната картица. Исто пробај со друг лан кабел ако имаш, ресетирај го рутерот остави го некои 2-3 минути па поврзи го пак... Па пиши повторно.
Пробав тоа, али знам дека не е до рутерот, затоа што го поврзав со лан кабел со друг компјутер и си работи. Незнам дали е до мрежната пошо покажува на компјутерот дека е поврзан во лан, али пак нема нет.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Значи велиш чим не е до рутерот, исто си го форматирал оперативниот систем, што се исклучува можноста од софтверски проблеми, вируси и слично, во тој случај ако не е кабелот оштетен (да го замениш да видиш) можеби е картичката во тој случај ако можеш сам да ја смениш од другиот компјутер и да ја поставиш пробај го тоа ако не најубаво да го однесеш од таму од каде што ти е земен. :helou:
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
И кабелот го проверив, само ми требаше потврда за картичката, да не идам за џабе.
Фала.
 

Tashevsky

мадафака
Член од
20 јуни 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
Што е боље MOZZILA или Internet Explorer ... ако има ваква тема а не сум забележал форгив :toe:?
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Ај уште нешто да постирам
Connection test failed.

Test details

This connection is configured to use a
static IP address.
No WINS server is available for this connection
No DHCP server is available for this connection
Ping Gateway 192.168.1.254: Failed
Ping DNS 62.162.32.5: Failed
Ping DNS 62.162.32.6: Failed
Link speed: 100Mbps. The link partner
is not capable of higher speeds.

EEPROM Test : Passed
FIFO Test : Passed
Register Test : Passed
Interrupt Test : Passed
Loopback Test(s) : Failed
Патем, ја пингав мрежната картичка, и дава одговор, значи не е до неа или ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom