Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
6 септември 2007
Мислења
8.088
Поени од реакции
8.138
Control Panel > Network Connections > Local Area Connection > Properties > Internet Protocol (TCP/IP)
Бате мене не ми е проблем тоа проблем ми е Линксусот што има 5мин интернет и после снемува а донлоад преку уторент му иде ама нема интермеци пробам да влезам у рутерот немозам да влезам морам да го исклучам па пак одново, тоа од вчера првпат ми се десува а скупе и мсн работи доњнлоад работи само нема интернет.
 

(vasko)

SiMply the Best
Член од
3 јули 2008
Мислења
57
Поени од реакции
2
Здраво. Ми се јави еднен проблем со компјутерот. Кога ќе го уклучам, на мониторот ми излегува нешто american camarage, и под него ми излегуваат некои опции: click F2 to run SETUP i click F1 to load values and continue. И кога ќе притиснам F1 коне4но вегувам во windows, ама тогаш е изменат часот, датумот ми се враќаат на 2007 год, а и не ми работи мсн. Незнам какви мерки да превземам. Дали имам висус? Можно е да имам бидејќи немам стаено антивирус. совет...
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Бате мене не ми е проблем тоа проблем ми е Линксусот што има 5мин интернет и после снемува а донлоад преку уторент му иде ама нема интермеци пробам да влезам у рутерот немозам да влезам морам да го исклучам па пак одново, тоа од вчера првпат ми се десува а скупе и мсн работи доњнлоад работи само нема интернет.
Бате, штом мсн/скајп работат а не отвара страни, дефинитивно проблемот е до ДНС. Пробај го рутерот на друг компјутер, ако и таму прави така значи до него е...
 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.240
Поени од реакции
308
Вака сеа: Имам Linksys рутер кој е поврзан со овој од АДСЛ, бидејќи имам лаптоп, за да можам и на него да фаќам интернет. Прашањето ми беше, што треба да направам за да играм некоја игра LAN, или не треба ништо, штом се на ист рутер?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Вака сеа: Имам Linksys рутер кој е поврзан со овој од АДСЛ, бидејќи имам лаптоп, за да можам и на него да фаќам интернет. Прашањето ми беше, што треба да направам за да играм некоја игра LAN, или не треба ништо, штом се на ист рутер?
По Default мислам дека си е подесено да можеш.
Што не пробаш? :)
 

CueBaLL

Schizophrenic
Член од
7 декември 2008
Мислења
1.137
Поени од реакции
34
da prasam eden dR saka do povrza 2 pc t.e da pusti internet na 2 pc no otkako se pusta netot na 2riot pc weli posle restart ne moze care ili barem kako najdobro da namesti.?
 
Член од
17 март 2008
Мислења
58
Поени од реакции
0
Pomos ve molam nekoj mi go smenil paswordot na hotmail ne mozam sega ni mailot da go koristam ni msn to. Ako moze nekoj da mi pomogne kako da go smenam sega paswordot.
Please help me
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Pomos ve molam nekoj mi go smenil paswordot na hotmail ne mozam sega ni mailot da go koristam ni msn to. Ako moze nekoj da mi pomogne kako da go smenam sega paswordot.
Please help me
http://hotmail.msn.com - Forgot your password? внеси потребни информации и смени ја лозинката или доколку си селектирал да ја добиеш да друг маил ќе го отвориш тој, ќе ти пишува таму се сигурно ќе се снајдеш. Ако ова не ти успее тогаш отиден е.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Сакам да прашам за еден проблем во врска со Мозилата. На почетокот од кога ставив нет, беше ок, ама пред 2-3 месеца почна да зафркава.
На пр. кога давам команда нешто да полни (loading), или на пр. на Кајгана да прати мислење, се чека предолго, или воопшто нема да го изврши дејството.
Еве сега го инсталирав тоа за бесплатни пораки, и таман да го стартувам, веќе 10 минути само пишува loading и не мрда.
Со другиве пребарувачи си е најнормално, само мозилата ремети. Ај ако може совет како да се поправи? Фала.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Сакам да прашам за еден проблем во врска со Мозилата. На почетокот од кога ставив нет, беше ок, ама пред 2-3 месеца почна да зафркава.
На пр. кога давам команда нешто да полни (loading), или на пр. на Кајгана да прати мислење, се чека предолго, или воопшто нема да го изврши дејството.
Еве сега го инсталирав тоа за бесплатни пораки, и таман да го стартувам, веќе 10 минути само пишува loading и не мрда.
Со другиве пребарувачи си е најнормално, само мозилата ремети. Ај ако може совет како да се поправи? Фала.
Избриши ја со Revo Uninstaller и инсталирај ја пак, или последната официјална верзија 3.0.11 или најновата BETA 3.5
 
Член од
19 јуни 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
Здраво. Ми се јави еднен проблем со компјутерот. Кога ќе го уклучам, на мониторот ми излегува нешто american camarage, и под него ми излегуваат некои опции: click F2 to run SETUP i click F1 to load values and continue. И кога ќе притиснам F1 коне4но вегувам во windows, ама тогаш е изменат часот, датумот ми се враќаат на 2007 год, а и не ми работи мсн. Незнам какви мерки да превземам. Дали имам висус? Можно е да имам бидејќи немам стаено антивирус. совет...
Батеријата на BIOS-от ти е потрошена и компјутерот не ги памти измените. Купи батерија CR2032 (30 ден.) на зелен пазар , смени ја и готово - решен проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom