Инвестициски БУМ во Македонија

Член од
13 септември 2008
Мислења
541
Поени од реакции
284
попис 94та македонци 1,400,000
попис 2002 македонци 1,300,000
претпоставка 2016 македонци 1,100,000

ова со негативен раст, значи да речеме само македонци се иселиле 250,000 плус албанци сигурно уште толку, оти кај нив поголема е сиромаштијата може и ке се стигне од бројка од 600,000
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.061
Поени од реакции
6.671
upload_2016-2-14_21-9-27.png

http://vistinomer.mk/ima-razlika-megu-frlenite-lopati-i-otvorenite-pogoni-vo-tirz-ovite/

колку пари се дадени како помош од владата не смееме да дознаеме ?? ТАЈНИ ДОГОВОРИ ?? ако не е лакрдија тогаш што е...........

испумпувањата на парите од јаднава ни држава продолжува,нов левел,старо/нови жртви,едино може само да си честитаме на глупоста
 
B

Bafra

Гостин
ushte eden neviden investiciski buuum vo bunardjik...

Amerikanskiot "Kap-Kon" se povlekuva od makedonija!!!

http://24vesti.mk/“kap-kon“-se-povlekuva-od-slobodnata-zona-“bunardzik“
Има разлика од повлекува и препродава :P

Туку никој не го спомна Хај-Тек o_O :

Сопственикот на компанијата Хај-Тек (Hi-Tech Corporation) од Скопје, Саво Станковиќ, вчера ги постави темелите на неговата нова фабрика што ќе се гради во технолошко – индустриската зона Бунарџик.
Македонска компанија :aplauz: (y)
Се надевам нема да го тераат во барок да ја гради :pos:

http://kapital.mk/biznismenot-savo-stankovik-pochna-da-gradi-fabrika-vo-bunardhik/
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Има разлика од повлекува и препродава :P

Туку никој не го спомна Хај-Тек o_O :

Сопственикот на компанијата Хај-Тек (Hi-Tech Corporation) од Скопје, Саво Станковиќ, вчера ги постави темелите на неговата нова фабрика што ќе се гради во технолошко – индустриската зона Бунарџик.
Македонска компанија :aplauz: (y)
Се надевам нема да го тераат во барок да ја гради :pos:

http://kapital.mk/biznismenot-savo-stankovik-pochna-da-gradi-fabrika-vo-bunardhik/
Da ima razlika...
prodava--ke se kurtuli .
povlekuva--ne gleda nekakov prosperitet.
jas gledam nekakva matna rabota...tebe kako ti se chini????
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.061
Поени од реакции
6.671
Da ima razlika...
prodava--ke se kurtuli .
povlekuva--ne gleda nekakov prosperitet.
jas gledam nekakva matna rabota...tebe kako ti se chini????
ич не е матна,пошто ја продава на фирма фантом али тоа некој намерно не го чита или е превид...........
 
B

Bafra

Гостин
Da ima razlika...
prodava--ke se kurtuli .
povlekuva--ne gleda nekakov prosperitet.
jas gledam nekakva matna rabota...tebe kako ti se chini????
Мене ми се чини бистро,нема да паѓа снег, тебе ако ти е матно, може имаш перде :P

Муабетот беше дека ПАК ќе си функционира работилницата, 100тина ќе земаат 150 еур плата а ќе рмбаат 24/7 ама никој не ги присилил.
Проблемот е што државата ги помага и финансиски, доволно е без даноци и инфраструктурата. Ама јбг.

Штета што не е наша фирма како Хај Тек. Така ќе имавме дупла корист.
@Roy Fokker ако сакаат нека ја продадат и на Марсовци, се додека работи и дели плата.

Ништо чудно и да се наши домашни бизнисмени па да функционира на принципот Франшиза ;)
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Мене ми се чини бистро,нема да паѓа снег, тебе ако ти е матно, може имаш перде :P

Муабетот беше дека ПАК ќе си функционира работилницата, 100тина ќе земаат 150 еур плата а ќе рмбаат 24/7 ама никој не ги присилил.
Проблемот е што државата ги помага и финансиски, доволно е без даноци и инфраструктурата. Ама јбг.

Штета што не е наша фирма како Хај Тек. Така ќе имавме дупла корист.
@Roy Fokker ако сакаат нека ја продадат и на Марсовци, се додека работи и дели плата.

Ништо чудно и да се наши домашни бизнисмени па да функционира на принципот Франшиза ;)
abe dali ke zavrne bel ili crven sneg manje vishe...problrmot e vo toa shto premnogu pari se ispraa niz tri vodi,plus toa stanavme najeftina robovi na nekoj FIROMski tajkuni:popce:
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.061
Поени од реакции
6.671
Мене ми се чини бистро,нема да паѓа снег, тебе ако ти е матно, може имаш перде :P

Муабетот беше дека ПАК ќе си функционира работилницата, 100тина ќе земаат 150 еур плата а ќе рмбаат 24/7 ама никој не ги присилил.
Проблемот е што државата ги помага и финансиски, доволно е без даноци и инфраструктурата. Ама јбг.

Штета што не е наша фирма како Хај Тек. Така ќе имавме дупла корист.
@Roy Fokker ако сакаат нека ја продадат и на Марсовци, се додека работи и дели плата.

Ништо чудно и да се наши домашни бизнисмени па да функционира на принципот Франшиза ;)
нема ништо добро во работа за ефтин минималец со кој не крпиш ни месец,дури народот е овца ќе има стрижење,кога ќе размисли и ќе му порастат мадиња ќе биди поинаку
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
нема ништо добро во работа за ефтин минималец со кој не крпиш ни месец,дури народот е овца ќе има стрижење,кога ќе размисли и ќе му порастат мадиња ќе биди поинаку
...за да народ дојде до дереџе да му пораснат муда сепак мора да помине и низ фазата овца за стрижење.. На жалост така е.Тука нема помош , мора да се изоди се по ред... чекор по чекор и секоја лекција доообро да се научи.
Од друга страна потполно е разбирлив гневот на оние кои биле на коњ, а сега мораат да се влечкаат по прашината за да се качат барем на магаре. Но тоа е друга тема, за тоа како биле качени на тоа коњот....и кои се последиците од прекутрупа одење..
Но јас мислам дека не е веќе ни битна . Небитно е што и како било , треба да се размислува за тоа...што ќе биде .., бидејќи реално само на иднината може да се влијае....
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.223
Поени од реакции
35.842
Кап Кон какви мајмуни ги направија нашиве властодршци :pos:

Сигурно и лапнаа државна помош и субвенции за на крај да ја продадат фабриката на некоја си фантомска фирма од Кина што се бави со недвижности. Со други зборови фирмава ќе служи за корпоративни раздолжувања и поткусурување помеѓу разни фирми со сомнителен капитал. Мизерија.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.061
Поени од реакции
6.671
Кап Кон какви мајмуни ги направија нашиве властодршци :pos:

Сигурно и лапнаа државна помош и субвенции за на крај да ја продадат фабриката на некоја си фантомска фирма од Кина што се бави со недвижности. Со други зборови фирмава ќе служи за корпоративни раздолжувања и поткусурување помеѓу разни фирми со сомнителен капитал. Мизерија.
ај по твоја логика пошто наши институции дозволија продажба на странска фирма која примила олеснувања и субвенции на друга странска фирма чие седиште е во некоја пуста барака,погоди од еднаш чија е таа фантомска фирма??
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Кап Кон какви мајмуни ги направија нашиве властодршци :pos:

Сигурно и лапнаа државна помош и субвенции за на крај да ја продадат фабриката на некоја си фантомска фирма од Кина што се бави со недвижности. Со други зборови фирмава ќе служи за корпоративни раздолжувања и поткусурување помеѓу разни фирми со сомнителен капитал. Мизерија.
:tapp: sakash da kazhesh deka vlastodrshcite megusebno se pravat majmuni.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom