Инвестициски БУМ во Македонија

Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.556
Поени од реакции
2.355
Да живее и продолжи инвестицискиот БУМ во МКД !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Вечна Македонија!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Е па пресметај вака економски колку сметки ке платиш со плата од 0 денари.
Додуша од каде да знам јас колку ти заработуваш, но како што се пуфкаш тука дека за тебе 9000 денари се пичкин дим повели префрлими на сметка. Тебе ако ти се малце, мене моментално ептен ке ми завршат работа. верувам и на многу други.
Ете и јавно на форум ке ти се заблагодарам и тебе и на сите други кои сметаат дека 9000 денари се кафе пари и имаат вишак 9000 денари и решиле да ги споделат на мојата трансакциска сметка.
Од толку парајлии на форумот очекувам дека ке треба цела нова тема да отворам само за да се заблагодарувам.
Ако не ми е тешко ке отворам , вие само јавете желба за број на сметката.
Генијално вемеровско срање ни презентираше.
А зашто би ќутела и би работела за износ со кој ќе платам пола сметка за струја, кога природата ме надарила со мозок и свест да можам да се изборам за подобри услови и плата?
Еве, тебе не те надарила, ама замисли си дека имаш свест...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Генијално вемеровско срање ни презентираше.
А зашто би ќутела и би работела за износ со кој ќе платам пола сметка за струја, кога природата ме надарила со мозок и свест да можам да се изборам за подобри услови и плата?
Еве, тебе не те надарила, ама замисли си дека имаш свест...
А ти онака плаво жолто демократкси ми одговори дека некој тебе те фати за уши и сосила те натера таму да работиш. Јбг диктатура, тоа е.
Искрено незнам што тебе воопшто не ти е јасно во цела ситуација и зошто воопшто се буниш. Ете природата те надарила со мозок и свест( искрено се сомневам во тоа , ама ај нека ти биди) и ти немаш никаква потреба нити причина да работиш во тие зони за таа плата. Нити пак некој сосила те тера да одиш таму. Нити пак некој сосила оди таму. Се е тоа на доброволна база. Така да што тебе воопшто ти е проблемот. Се загрижи за помалце паметните од тебе дека не се исто платени и снадоливи како тебе? Ти паѓа тешко на срцето кога некој зема плата онолку колку ти што трошиш на шминка ? Па земи сподели од твојата плата на помалце среќните и паметните од тебе и направи добро дело. Така реално ќе им поможиш на некој отколку тука што глумиш душегрижничка. Сигурно твојата финансиска помош многу повеќе ќе им се најде отколку твоите грижи дека тие малце земале плата. Мислам сметките не се плаќаат со тупкање по рамо и тешење. Пари требаат за тоа, пари кои ти како паметна, снаодлива, совесна и незнам уште каква ги имаш отповеќе.
П.с уште никој не се понуди да донира 9000 денари. Од толку офарди тука на форумот јас си помислив ке ми се блокира сандачето, ама .....
Добро додуша форум е ова, сите се тука паметни, надарени,снаодливи, совесни и се она што им фали во реалниот живот.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
На толку пишување мислам дека треба да им зголемат од 500 на 2500 ден. :pipi:
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Значи да резимираме.

Странските инвестиции во производни погони, кои вработуваат Македонци, имаат македонски добавувачи, вложуваат милиони во изградба на своите фабрики, ангажираат македонски возари/шпедитери, плаќаат придонеси за работниците и работат преку македонските банки, не ни чинат. Основните плати се мали, обично по 15.000 - 18.000 денари , а тие што даваат по 12.000 денари (плус храна и обезбеден превоз) се ептен мали.

Но, затоа ни чини да нема странски фабрики, да има невработеност во некои мали места дури повеќе од 50-60% и некои црвенобуржујски газди (кои си ги приватизираа државните фабрики пред 20 години) да даваат плата под минималецот, ама нели тие 7000-8000 денари плата ако се од сопартијците ни, тогаш вредат дупло повеќе од 15.000 денари во странските фабрики. :bravobe:
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Овие овците што мислат дека е убаво тоа што се зголемил бројот на странските инвестиции и новите работни места, дај они нека идат да работат во нив, а не да чекаат работа во администрација.
Еден месец ако издржат во Џонсон Контролс јас ќе се откажам од еу пасошот. :D

Осум саати работа на машина на која само едната нога ти е само активна, нон стоп зјапаш во иглата и тоа за 200-250 еврааааааа.

И овци не ме цитирајте, мислам дека за 500 ден не вреди да се мачите. :icon_lol:
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.435
Овие овците што мислат дека е убаво тоа што се зголемил бројот на странските инвестиции и новите работни места, дај они нека идат да работат во нив, а не да чекаат работа во администрација.
Тоа е таа хипокризија, едниот на државна цицка, другиот млати по 2-3000 евра месечно и не сака да си плати здравствено, расправаат како 9-10.000 плата била добра плата.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Овци и дињи не ни вреди да се цитираат. Тоа би било непотребно трошење на бојата од буквите на тастатурата.[DOUBLEPOST=1428011215][/DOUBLEPOST]
Тоа е таа хипокризија, едниот на државна цицка, другиот млати по 2-3000 евра месечно и не сака да си плати здравствено, расправаат како 9-10.000 плата била добра плата.
Дали јас во твојот пост читам завист и фрустрираност. Особина со која така често и лесно ги етикетирате другите. И каква е таа споредба жити се. Некој зема и 2000- 3000 па и 10000 евра плата. И што со тоа. Демек се под тоа е испод чест да се заработува? Ете ти како докажан прогнозер, статистичар и благонадежен економист доброволно би отишол да работиш за 9-10000 денари плата ако притоа имаш избор да заработуваш многу повеќе? Некој сосила ке те натера да работиш за тие пари. Значи тие луѓе таму што работат не одат оти платата е примамлива туку оти нема друго или биле на полошо работно место. Сигурно никој не отишол да работи таму пошто тоа му била животна желба и цел туку последна шанса. И сега ти ми се нарекуваш економист од една страна , а од друга сметаш дека тие фабрики не треба да постојат. Како испаѓа работата луѓето доброволно си дале отказ од работно место со плата од 1000 евра за да одат да работат за 9-10000 денари или некој ги фатил за гуша и ги пикнал во фабриката без нивна воља и желба. Не таму се оти немало каде на друго место. Незнам колку ти е тешко тоа да го свариш. Таму никој не оди оти сака или оти некој го натерал. Таму одат оти немале каде на друго место. Никој со сила не ги држи. Утре ако најдат подобро сигурно нема таму да седат. Утре и јас да најдам подобро платена работа или подобри услови ич нема да му се думам , сигурно ни ти. Но ако немаш забележано нема баш голем избор па да си бираме работа по кеф. Сега уште и тие што нудат каква таква работа да ги затвориме и избркаме пошто нечинеле и тогаш 100% ке ни тргни. Ептен економски издржано. Ако немаат за леб тогаш нека јадат колачиња според тебе. Пробај и кажи ни како е.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
За трудот плус 500-че имаш од мене. :pipi:
Од бугари или побугарчени не ми треба ништо фала. Од дињата на Анчо уште помалце. Таа диња му требала на Анчо, си завршил работа и сега нема никаква вредност, така да чувај си ги тие 500 во твојот европски пасош( така сега го викате бугарскиот нели бугарче).
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Од бугари или побугарчени не ми треба ништо фала. Од дињата на Анчо уште помалце. Таа диња му требала на Анчо, си завршил работа и сега нема никаква вредност, така да чувај си ги тие 500 во твојот европски пасош( така сега го викате бугарскиот нели бугарче).
Подобро бугарче или хрватче него овцичка.
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.556
Поени од реакции
2.355
Подобро бугарче или хрватче него овцичка.
Има потенцијал за министерско место без ресор :D по игра на судбината ке стане министер и оди докажи дека Германија е држава :D
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
А ти онака плаво жолто демократкси ми одговори дека некој тебе те фати за уши и сосила те натера таму да работиш. Јбг диктатура, тоа е.
Искрено незнам што тебе воопшто не ти е јасно во цела ситуација и зошто воопшто се буниш. Ете природата те надарила со мозок и свест( искрено се сомневам во тоа , ама ај нека ти биди) и ти немаш никаква потреба нити причина да работиш во тие зони за таа плата. Нити пак некој сосила те тера да одиш таму. Нити пак некој сосила оди таму. Се е тоа на доброволна база. Така да што тебе воопшто ти е проблемот. Се загрижи за помалце паметните од тебе дека не се исто платени и снадоливи како тебе? Ти паѓа тешко на срцето кога некој зема плата онолку колку ти што трошиш на шминка ? Па земи сподели од твојата плата на помалце среќните и паметните од тебе и направи добро дело. Така реално ќе им поможиш на некој отколку тука што глумиш душегрижничка. Сигурно твојата финансиска помош многу повеќе ќе им се најде отколку твоите грижи дека тие малце земале плата. Мислам сметките не се плаќаат со тупкање по рамо и тешење. Пари требаат за тоа, пари кои ти како паметна, снаодлива, совесна и незнам уште каква ги имаш отповеќе.
П.с уште никој не се понуди да донира 9000 денари. Од толку офарди тука на форумот јас си помислив ке ми се блокира сандачето, ама .....
Добро додуша форум е ова, сите се тука паметни, надарени,снаодливи, совесни и се она што им фали во реалниот живот.
Сериозно бе, човек! Нечии повраќаници имаат повеќе смисла од твоиве нафрлани зборови.
Значи моите грижи за нивната плата и лоши работни услови се полоши од твоите совети за уживање во благодетите од репресијата?
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Овци и дињи не ни вреди да се цитираат. Тоа би било непотребно трошење на бојата од буквите на тастатурата.[DOUBLEPOST=1428011215][/DOUBLEPOST]
Дали јас во твојот пост читам завист и фрустрираност. Особина со која така често и лесно ги етикетирате другите. И каква е таа споредба жити се. Некој зема и 2000- 3000 па и 10000 евра плата. И што со тоа. Демек се под тоа е испод чест да се заработува? Ете ти како докажан прогнозер, статистичар и благонадежен економист доброволно би отишол да работиш за 9-10000 денари плата ако притоа имаш избор да заработуваш многу повеќе? Некој сосила ке те натера да работиш за тие пари. Значи тие луѓе таму што работат не одат оти платата е примамлива туку оти нема друго или биле на полошо работно место. Сигурно никој не отишол да работи таму пошто тоа му била животна желба и цел туку последна шанса. И сега ти ми се нарекуваш економист од една страна , а од друга сметаш дека тие фабрики не треба да постојат. Како испаѓа работата луѓето доброволно си дале отказ од работно место со плата од 1000 евра за да одат да работат за 9-10000 денари или некој ги фатил за гуша и ги пикнал во фабриката без нивна воља и желба. Не таму се оти немало каде на друго место. Незнам колку ти е тешко тоа да го свариш. Таму никој не оди оти сака или оти некој го натерал. Таму одат оти немале каде на друго место. Никој со сила не ги држи. Утре ако најдат подобро сигурно нема таму да седат. Утре и јас да најдам подобро платена работа или подобри услови ич нема да му се думам , сигурно ни ти. Но ако немаш забележано нема баш голем избор па да си бираме работа по кеф. Сега уште и тие што нудат каква таква работа да ги затвориме и избркаме пошто нечинеле и тогаш 100% ке ни тргни. Ептен економски издржано. Ако немаат за леб тогаш нека јадат колачиња според тебе. Пробај и кажи ни како е.
toa e sega najnoviot spin? 'zavist i frustriranost'?
pa bi mozelo da se rece da,eve naprimer jas mu zaviduvam na bratucedot kako dobil 'sponzorstvo' na privatna firma za drzavna nabavka.jbg,toa e sitna dusha sum.
nevermind kriminalot,sea kje slusame 'zavist i frustriranje'
neznam dali ja slusnavte deneshnata investicija od Izrael.da se smeni malce da ne bide sve investicii od Belize
 

Kajgana Shop

На врв Bottom