Инвестициски БУМ во Македонија

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Prasanjevo e za vo temata avtomobilizam, ne e prikladno za ovde, ama leandra ne cita tamu.
:icon_lol:[DOUBLEPOST=1427914076][/DOUBLEPOST]
Абе и пејачка на глава ќе ти пее и биено сиренце под мустаќ. Отвараш затвараш викаш шах мат им правиш :pos:

Леле валчо тркалаш на нивово. Ајде па ќе частиш види шо убав план имаш европејски. Дај боже!
Moze i nekoja subvencija ke lapnam, niso ne se znae.
:D
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Prvite 3-4 godini ne plakjam ni denar, proverena rabota, imam prasano. posle 4 god zatvaras firmata, otvaras druga itn... ne gi interesira kakov pasos imas, znaci otvaram kako stranec od EU i si teram rabota. Moze i nekoj plac ke lapnam za nagrada, so znaes sve e moguke.
:D
Абе и пеачка на глава ќе ти пее и биено сиренце под мустаќ. Отвараш затвараш викаш шах мат им правиш :pos:

Леле валчо тркалаш на нивово. Ајде па ќе частиш види шо убав план имаш европејски. Дај боже!
 
Последно уредено:

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Prasanjevo e za vo temata avtomobilizam, ne e prikladno za ovde, ama leandra ne cita tamu.
:icon_lol:[DOUBLEPOST=1427914076][/DOUBLEPOST]
Moze i nekoja subvencija ke lapnam, niso ne se znae.
:D
Едно коли4е споменик субвенциониран со натпис: Во чест на Валчо!

Ах колку се радувам за тебе и на твојот иден успех. Од кога рече ќе ја отвараш инвестицијава?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Едно коли4е споменик субвенциониран со натпис: Во чест на Валчо!

Ах колку се радувам за тебе и на твојот иден успех. Од кога рече ќе ја отвараш инвестицијава?
Koga ke treba i ako ima potreba od toa. Ima nacini i ako se vovede ova pak da se raboti bez firma. No problemo. Toa e vekje poslovna tajna :D
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Значи и ти се слагаш дека сега работење 6 дена во неделата по 10-тина саати во зониве за 9.000 денари е супер?
Во било која странска фабрика можеш да бираш кога и колку ќе работиш а спрема сработеното ќе добиеш плата ама никако помала од 10к.Со станување дополнително,работа во сабота и на празник се добива плата и до 20к а бенефит е и тоа што сите фирми имаат организиран превоз и храна што значи платата ти е чиста.

Дополнителна придобивка од странските инвестиции е и тоа што во процесот за нивното финално производство користат услуги од домашни компании.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Во било која странска фабрика можеш да бираш кога и колку ќе работиш а спрема сработеното ќе добиеш плата ама никако помала од 10к.Со станување дополнително,работа во сабота и на празник се добива плата и до 20к а бенефит е и тоа што сите фирми имаат организиран превоз и храна што значи платата ти е чиста.

Дополнителна придобивка од странските инвестиции е и тоа што во процесот за нивното финално производство користат услуги од домашни компании.
Ajde de, kolku prekovremeno rabotat toa partiskite fikusi po raznoraznite fantomski kancelarii i agencii za da gi zarabotat svoite 30tina iljadarki?
So nema logika nema, ne mi e jasno kako narodot posle tolku vreme uste si kuti. Treba da se udri na masa, ili site drzavno ili site privatno, za site isti pravila.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Prvite 3-4 godini ne plakjam ni denar, proverena rabota, imam prasano. posle 4 god zatvaras firmata, otvaras druga itn... ne gi interesira kakov pasos imas, znaci otvaram kako stranec od EU i si teram rabota. Moze i nekoj plac ke lapnam za nagrada, so znaes sve e moguke.
:D
Точно ама не си дочитал до крај дека иста дејност може да се сликаш за нов пасош.А може да ти рокнат и забраана за вршрње дејност и како татарски државјанин да те протераат[DOUBLEPOST=1427916833][/DOUBLEPOST]
Ajde de, kolku prekovremeno rabotat toa partiskite fikusi po raznoraznite fantomski kancelarii i agencii za da gi zarabotat svoite 30tina iljadarki?
So nema logika nema, ne mi e jasno kako narodot posle tolku vreme uste si kuti. Treba da se udri na masa, ili site drzavno ili site privatno, za site isti pravila.
Џонсон контрол во штип работи три смени,Дрекслер за две сум сигурен па сеа види.

Не викам дека со овие црвенива цветаат рози ама со претходните плави бе брат трња и кактуси раснеа во Македонија
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Точно ама не си дочитал до крај дека иста дејност може да се сликаш за нов пасош.А може да ти рокнат и забраана за вршрње дејност и како татарски државјанин да те протераат
Na koja osnova i zosto? Nikade ne e zabraneto dvojno drzavjanstvo. Vo Bg isto moze da otvoram firma kako stranec-makedonec (ke imam nekoi povolnosti isto kako tuka) ili kako bugar. Ne gi interesira.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.068
Поени од реакции
11.431
Во било која странска фабрика можеш да бираш кога и колку ќе работиш а спрема сработеното ќе добиеш плата ама никако помала од 10к.Со станување дополнително,работа во сабота и на празник се добива плата и до 20к а бенефит е и тоа што сите фирми имаат организиран превоз и храна што значи платата ти е чиста.
Да не биде дека измислувам, еве од прва рака од некој што работел во странскиве фабрики

Веќе неколку месеци работам во ДММ.
Пред да почнам да работам бев огромен оптимист, дека ке се средат работите во фирмата, ке рипнат платите и слично.
Но, по неколку месеци внатре на линија, аууу страшно. Коските си ги оставив...
Најголем проблем се тоа тим лидерите и формените испаднати од нива, глупи кавадарчани (без навреда за останатите кавадарчани) неписмени кој мислат господ за јајца го фатиле.
Тие што планираат да аплицираат со надеж за подобра иднина, совет од мене, поарно седете си дома, одколку за 200 евра да УМРЕТЕ од работа!
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.149
Нема ни прво ни второ ни трето , не е фер спрема другите на темата а и модераторите да идеме оф топик. Знај дека има луѓе што не се задоволуваат со 9000 ден и тие се повеќе се иселуваат.
Не идеме оф топик туку одиш оф топик. Јас многу добро знам дека има луѓе што не се задоволуваат не со 9000 денари туку со 900 евра плата( пример онака). Но ти се обидуваш твојот став да го претставиш како став и вистина за општина од 200000 луѓе. Значи едно е да речиш дека тебе не ти се исплаќа да работиш за 9600 денари и дека сакаш да се иселиш пошто можеби ( пример само) тие пари ги вадиш за една вечер. И нормално ке бидиш во право, но кога зборуваш и прогнозираш во името на 200 000 граѓани тоа е веќе друга работа. Дали ти на пример ете по еден месец, година , две или колку и да трае изградбата на таа зона и фабрика и кога како за беља се најдат работници на кои ете им се исплаќа и одат на тие работни места ке земиш ке ме тагниш и ке напишиш извини Владе еден куп лајна изедов пред толку и толку време и ете сега јавно се извинувам што тогаш трескав зелени и јадев гомна без подкрепа.
Најверојатно не , така да можеби подобро ,попаметно и форумски коректно би било прогнозите и ставовите да си ги претставуваш како твој личен став, нешто како од примерот погоре. Дека ти за 9000 денари на патот да ги најдиш нема да се наведниш да ги земиш , не ти се исплаќа, не пак да правиш 40 км и да работиш во смени. Дека тие пари ги вадиш за еден сат, ден , вечер ( како и да е) и дека за тебе тие пари се кафе пари. И нормално никој ништо нема да ти речи.
Ете кога сме кај тоа ни јас сега не би одел за тие пари( а не дека немам одено и за помалце) но ете има луѓе кои одат и гледаат фамилија со тие пари , така да на крај на памет би ми паднало да се дрзнам и мојот личен став и мислење да го претставам како генерален став на огромен број на граѓани.[DOUBLEPOST=1427923446][/DOUBLEPOST]
Пошто со 9.000 ден има сметки да се изнаплати.... Дури пола сметка за струја ќе плати, није то шала бре!
Тоа ти е економија.
Е па пресметај вака економски колку сметки ке платиш со плата од 0 денари.
Додуша од каде да знам јас колку ти заработуваш, но како што се пуфкаш тука дека за тебе 9000 денари се пичкин дим повели префрлими на сметка. Тебе ако ти се малце, мене моментално ептен ке ми завршат работа. верувам и на многу други.
Ете и јавно на форум ке ти се заблагодарам и тебе и на сите други кои сметаат дека 9000 денари се кафе пари и имаат вишак 9000 денари и решиле да ги споделат на мојата трансакциска сметка.
Од толку парајлии на форумот очекувам дека ке треба цела нова тема да отворам само за да се заблагодарувам.
Ако не ми е тешко ке отворам , вие само јавете желба за број на сметката.[DOUBLEPOST=1427924002][/DOUBLEPOST]
Темата Ауфидерзен Македонија партал ја направи, не вреди и тука истото да го повторува, батали го.
На таа тема непишувам незнам веќе пола година.
Налет тоа имаш ептен слична тема. Таму пак воопштпо не ни пишувам. И немој да речиш дека моето пишување на таа тема ти ги заеба сите планови да емигирираш или веќе што и да имаше намера да направиш. Додуша ако тебе ти е полесно и се тешиш дека ете моето пишување на одредена тема ти го заеба животот наместо да се помириш со фактот дека си лузер , јас искрено немам никаков проблем со тоа.
Сепак тоа не го менува фактот дека сепак си лузер , си бил и ке останиш сум пишувал јас нешто или не.
И утре да се одјавам од форумот тебе тоа ама баш ништо нема да ти смени во животот.
 
Последно уредено:
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.556
Поени од реакции
2.355
Друже нема потреба на мене да си лечиш фрустрации ја ни најмалку не сум ти крива што не си богат ете ја знаеш формулата за збогатување па прати ја мајка ти или што женско имаш од фамилија нека си продаваат робата ем ти па ќе можеш на нивен грб да лежиш. (пример онака, како и да е )

Неможе да збориме за точна бројка на жители пошто не сме способни ни да се преброиме туку одприлика КП има 20 000 а Ранковце како што виде погоре имаа пишано со околу 4000 жители ок ли сме со географија да излезеш пред карта ќе знаеш да покажеш кај се наоѓаат или послабо.

Се надевам животниот век ке ти помине во тие фабрики , поготово во Ранковце , па да пренесуваш атмосфера , јас сигурно ќе викам вреден човек ако нека работат луѓето со 9000 ден до Хаваи на одмор одат кога ќе посакаат (пример онака, како и да е).позз
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Да не биде дека измислувам, еве од прва рака од некој што работел во странскиве фабрики
Не сум работел во тие фирми,соработувам некои од нив а имам пријатели и роднини што работат во спомнатите фирми и се задоволни.[DOUBLEPOST=1427926987][/DOUBLEPOST]
Na koja osnova i zosto? Nikade ne e zabraneto dvojno drzavjanstvo. Vo Bg isto moze da otvoram firma kako stranec-makedonec (ke imam nekoi povolnosti isto kako tuka) ili kako bugar. Ne gi interesira.
Да ама ако работиш регуларно.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.130
Поени од реакции
18.127
Во било која странска фабрика можеш да бираш кога и колку ќе работиш а спрема сработеното ќе добиеш плата ама никако помала од 10к.Со станување дополнително,работа во сабота и на празник се добива плата и до 20к а бенефит е и тоа што сите фирми имаат организиран превоз и храна што значи платата ти е чиста.
Од темата за ДМ
25% од фирма моментално се на принуден одмор, така да..
До мај треба цела фирма да ги искористат тие 18 дена одмор (10 дена одмор, 8 на седумдесет посто) бидејќи нема работа, намалено е производството.
Нови вработувања јок, ќе има чистка на старите вработени.
Плата моментално до 12.000 денари, бидејки не се работи за викенд и над тоа тешко дека ќе земиш


ОДВ електрик , Германија– 1.000 вработувања, 15 милиони евра, во Охрид
Во моментов не работат ни третина од таа бројка.Исплатата кај некои е друга приказна.Поздрав од градот на духови.


Еве од кај идат придонесите за ДМ и слично.Значи на ДМ му даваш гратис давачки, а овие домашни фирми со 2-3 вработени ги замараш за истото и со тие пари го финансираш Дрекслмајер и компанија.Не дека цела Македонија е поплавена од фалш материјали.А ние сите носиме марка пошо стандардот отиде вртоглаво нагоре :bravobe:

Во Охрид од од четири правни субјекти одземена е поголема количина обувки од познатите брендови „Најк“, „Пума“ и други и изречена им е глоба во визина од 35.000 евра.http://www.ohridnews.com/vesti/82252
 
Последно уредено:
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
Значи секој човек со здраво размислување знае дека нема никаков бум од којшто државата или граѓаните имаат корист.
Зашто овие поволности ги правата за странски инвеститори а не за домашни? Дали ние што започнуваме и развиваме бизнис во нашата држава сме помалце битни од странците?
Платите кај поголемиот дел странски фирми се околу 12,000денари. Ако ја ослободат мојата фирма од плаќање на данок, комуналии и сите други давачки и ми дадат од 100,000 до 500,000 помош со грејс период од 10години, јас платата од 300-350евра ќе им ја накачам на 600евра.

Ама јас сум Македонец, не ја подржувам владеачката партија, ниту сакам да земам нешто од било која, и затоа ќе не ебат во здрав мозок. Затоа и инспекција имам најмалце еднаш месечно.
Затоа луѓето ќе почнат да размислуваат за преместување на фирмите во Бугарија, Србија итн.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.149
Друже нема потреба на мене да си лечиш фрустрации ја ни најмалку не сум ти крива што не си богат ете ја знаеш формулата за збогатување па прати ја мајка ти или што женско имаш од фамилија нека си продаваат робата ем ти па ќе можеш на нивен грб да лежиш. (пример онака, како и да е )

Неможе да збориме за точна бројка на жители пошто не сме способни ни да се преброиме туку одприлика КП има 20 000 а Ранковце како што виде погоре имаа пишано со околу 4000 жители ок ли сме со географија да излезеш пред карта ќе знаеш да покажеш кај се наоѓаат или послабо.

Се надевам животниот век ке ти помине во тие фабрики , поготово во Ранковце , па да пренесуваш атмосфера , јас сигурно ќе викам вреден човек ако нека работат луѓето со 9000 ден до Хаваи на одмор одат кога ќе посакаат (пример онака, како и да е).позз
Како заклучи дека јас со тебе лечам фрустрации. Ајде те молам појасними во кој дел од мојот пост забележа фрустрација или барем објасни шти ти подразбираш под фрустрација за да немаме забуни.
И да можеби ја знам формулата за збогатување( од општа култура , скоро секој ја знае) ама сепак јас ја знам теоретски додека очигледно ти поприлично си практично запознаена со истата. За тоа сепак морам капа да ти спуштам, кој си знае си знае. Нема збор тука. Мило ми е што можеби имаш некој кој лежи на твојот грб а ти го издржуваш. Рака на срце јас ете не сум толку богат, ама сполајму на господ далеку од сиромав. Можеби неможам да си дозволам да одам на Хаваи кога ке посакам, сепак за така треба на газот да неможам да седнам, ама ете мило ми е што пак ти од друга страна можеш тоа да си го дозволиш. Си спечалила , си се мачела , си потела. Грев од господ е да неможиш од толку работа едно Хаваи да не си го дозволиш. Јас дури и ти посакувам да ти накрени работата и секој месец да печалиш доволно за да си дозволиш уште многу други егзотични дестинации. Робата седи, не е сапун да се потроши;).
Батали ти географија, јас КП незнам кај е на кратата не пак Ранковце. Тоа соседни села се или ? Туку ти се загрижи за што уствари. Дека нема доволно луѓе за да работат, дека далеку е или дека би била мала платата( според твој стандарди).
Дали ти на пример познаваш некој кој од плата 1000 евра би отишол да работи било каде за плата од 200 евра? Ете ти на пример би сменала работа со плата од 1000 евра за работа со плата од 200 евра? Јас уште пред да ме прашаш одма би ти кажал не, верувам дека никој при здрав ум и разум не би направил таква глупост. Тогаш кој се тие што одат да работат во зоните? Си се запрашала тоа?
Мислиш дека некој да има избор да бира работа и плата би одбрал да работи за тие пари кога би можел да бира?
И за среќа твоја имам работено во таква фабрика, многу добро сум запознанен со атмосверата таму. За среќа моја можев да бирам и ете повеќе не сум таму, но огромен број неможат да бираат и тие им се единствен прилив на средства. И затоа пак се враќаме на прашањето погоре. Дали ти со цел ум мислиш дека некој оди да работи таму ( или било каде)ако има подобра прилика и дали мислиш сериозно дека ке им биде подобро ако тие фабрики какви се такви не постојат или се затворат и тие луѓе останат и без тие 200 евра, а немаат друг прилив на средства?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom