Инвестициски БУМ во Македонија

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Не можам да пишам во Ауфидерзен Македонијо, имам казна бан ууууууууууу судија па ајде тука :icon_lol:.

Пази шо вика германските и швајцарските петгодишни обврзници се негативни, односно иневиститорите наместо да заработат од каматата ќе изгубат затоа што се негативни каматите :icon_lol:.

Немогуче шо би рекол Миле Паника, знаете како поволно има да се одрази тоа врз бумов :icon_lol:?

Читај подолу статија:

In Race to Negative Rates on 10-Year Bonds, Switzerland Leads Japan
In the race to see which country will be first to hit zero percent or below on 10-year government bonds, Switzerland in in first place at 0.219%, Japan is second at 0.295%, Germany is in third place at 0.447%, and the US is not even in the running at 1.963%, with numerous European countries having lower yields.

Switzerland 10-Year Bond Yield



click on any chart for sharper image

Japan 10-Year Bond Yield



click on any chart for sharper image

Germany 10-Year Bond Yield



German and Swiss rates rates are negative everywhere from 1-month to 5-years.

Switzerland 5-Year Bond Yield



Germany 5-Year Bond Yield



Silver Ribbon Winner Announced

Switzerland won the coveted gold medal in the prestigious 5-year yield category on November 11, 2014. Germany won the silver medal in the 5-year yield category in a stunning come-from-behind victory after trailing Japan by as much as 130 basis points (1.3 percentage points) as recently as 2010.

Yield on the Spanish 10-year bond is 1.64% compared to 1.963% on the US 10-year treasury note.

ECB president Mario Draghi believes QE pushing rates even lower will cure Europe.

With yields this low, how can QE possibly do anything other than create even greater risk in sovereign bond speculation?

Correction: I originally posted Germany won the race for negative yield on the 5-year bond. I somehow overlooked Switzerland. Charts added.

Mike "Mish" Shedlock
http://globaleconomicanalysis.blogspot.com


Read more at http://globaleconomicanalysis.blogspot.com/2015/01/germany-wins-race-to-negative-yields-on.html#bT1f4BauUzLKfFpH.99
 
Член од
29 април 2010
Мислења
66
Поени од реакции
3
Здраво, ме интересира има ли некој на форумов што бил на интервју во Маркард и чека за резултати
Знае ли некој кога ке не известат дали сме добиле работа, знам една група беше на обука и сега е на ред друга група
 
C

cige

Гостин
Порано на времето пред 30тина -40 години, Македонија ја напуштаа луѓе од руралните средини 35+ години со никакво образование кои најчесто одеа во Австралија и Америка каде што тие едноставни и прости работи се добро платени за нормален живот.
Таквата имиграција реално освен демографски не се одразува толку лошо врз една држава од аспект на научно и интелектуално напредување.

Проблемот на денешницата е многу погорлив од тој. По падот на визите посебно во овој последен период од 5-6 години Македонија ја напушта едуциран и стручен млад кадар кој допрва треба да работи и да создава за општеството.
Македонија ја напуштаат доктори, електро и градежни инженери, фармацевти итн. Од секоја категорија тука знам барем по двајца-тројца што отишле надвор на студирање и таму се вработиле или па директно после факултет си отишле.

Не е проблемот во бројка колку ја напуштиле Македонија, туку каков кадар ја напушта. А тоа воопшто не е сјајно.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Од Девствените острови директно во Пробиштип

лична карта на "вложувачот"

Новата леарница сака да ја гради друштвото за производство, трговија и услуги Кранфилд Фаундри ДООЕЛ Скопје. Со капитал од 100.000 евра друштвото е формирано во април 2014 или четири месеци пред изработката на документот за намара за градење на леарницата. Сопствeник е фирма регистрирана во рајот за оф шор компании, Девствени острови. Седиштето на компанијата Кранфилд бизнис груп лимитед е улицата Тридент чамбер, на поштенски фах, каде има регистрирано повеќе други компании. Веројатно, седиште на адвокатска канцеларија, која работи на регистрација на фирми. Интересно е дека адресата на странската компанија Роанд таун тортола, стои и во тековната состојба на Метрудхем, фирма која сакаше да ја рестарира велешка Топилница. Велешките екологисти не успееја да докажат дека пробиштипјанецот Чедо Петров и Жанко Чадо, стојат зад Метрудхем. Петров успеа да го добие спорот против новинар за вакво тврдење изнесено на прес конференција.
http://inbox7.mk/wp-content/uploads/2015/01/kranfild-tekovna.pdf
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
не разбирам каква врска има ова со темава...
Не разбираш :icon_lol:

Еве да ти објаснам, од кај нас излегуваат парите, па ни се вражаат како странски инвестиции истите пари.

Сега ќе има посебни зони за таков капитал.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Не разбираш :icon_lol:

Еве да ти објаснам, од кај нас излегуваат парите, па ни се вражаат како странски инвестиции истите пари.

Сега ќе има посебни зони за таков капитал.
аааа значи некој од тука ги краде и после им ги дава на светски познати компании за они да го вложат тука и да ги делат по пола? Сега сфатив. Фала.
 
Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
365
http://www.slobodnaevropa.mk/content/article/26777036.html

Еве го вашиот „бум“, мизерии едни, некој на темата викаше претходната табела не била релевантна оти била до 2011 а тек после почнале најголемите инвестиции да идат, е па еве ги, не можеме Косово и Босна да ги поминеме, на табелата не ни ја има веќе Хрватска, таа одамна не може да се мери со држава како нас.

Еве го вашиот „рај“ и „оаза на просперитет“, паѓате на истите фини како на Ќиро во 90-тите, оаза на мир, оаза на инвестиции, светла точка на балканот, кур се тресе.

Само напред во нови успеси со другарот Тито на чело.
Ова е резултатот и покрај субвенции од владата за секое работно место,плаќање на дел од платите,плаќање на храна во мензата,отстапување на парцели,ослободување од комуналии...инаку практики кои се забранети во ЕУ поради уништување на економската конкуренција.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
аааа значи некој од тука ги краде и после им ги дава на светски познати компании за они да го вложат тука и да ги делат по пола? Сега сфатив. Фала.
Ако сметаш дека светски позната компанија инвестира од девствените острови, тогаш во право си :)
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Ако сметаш дека светски позната компанија инвестира од девствените острови, тогаш во право си :)
Не знам еве погледни во централниот регистар на Кипар од каде им се фирмите мајки. Во секоја држава има вакви шеми, само што државата домаќин не губи ништо само се вртат парите преку неа. Тоа е мое мислење.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Не знам еве погледни во централниот регистар на Кипар од каде им се фирмите мајки. Во секоја држава има вакви шеми, само што државата домаќин не губи ништо само се вртат парите преку неа. Тоа е мое мислење.
За едно си во право, се врти пара овде во Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom