Инвестициски БУМ во Македонија

Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Не знам. Но знам дека работат во индустриска зона 3 смени за 10500. (ова стои во понудата што ја доби од таму еден машински инжоинер. Колку ли е за тие што немаат факултет.)
А тоа ја колку имам стаж, ќе го дознаеш во темата за мене, која ќе ја отвориш.

Инаку, ми се свиѓа твојата логика за 8000 поголемо од нула, како излез за тие што немаат работа.
Исто и 1500 е поголемо од нула.
а богами и 500 денари е поголемо од нула.
Не ај ти прво отвори тема за мене па ја ќе отворам за тебе. Или нема потреба пошто ме пратиш на секоја тема и коментираш лично за мене?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.351
Поени од реакции
79.182
Не ај ти прво отвори тема за мене па ја ќе отворам за тебе. Или нема потреба пошто ме пратиш на секоја тема и коментираш лично за мене?
Да отворам теба за тебе? lol
Зарем мислиш дека ако седиш у некој месен комитет и сеа вселената се врти околу тебе.
 
?

..........

Гостин
Модераторите нека ја стават темава во ЧДА или во некој научнофантастичен подфорум, не за друго покрај платенициве на темата некој навистина ке помисли дека има некаков бум во државава.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Кој работи 3 смени за 8.000? И сеуште ми немаш одговорено дали имаш еден ден стаж за било каква работа.[DOUBLEPOST=1420216524][/DOUBLEPOST]
Ако ја пропагирам тогаш ти си дојден да мудруваш и да негираш. Десет пати те прашав кое е твоето решение за овие региони ти теории ми продаваш кој од кого зимал каде оделе парите. Според тебе овие региони треба да изумрат? Тоа е твојата логика.
ajde da probame poinakov pristap.
ako znaeme kolku ripna standardot(skoro ic-minimalna plata 8050) vo stipsko posle tekstilniot bum i "izvozot" zosto mislis deka tehnoloskive zoni so nivniot "izvoz" kje bidat porazlicni? vrz osnova na sto go baziras svojot optimizam?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
ajde da probame poinakov pristap.
ako znaeme kolku ripna standardot(skoro ic-minimalna plata 8050) vo stipsko posle tekstilniot bum i "izvozot" zosto mislis deka tehnoloskive zoni so nivniot "izvoz" kje bidat porazlicni? vrz osnova na sto go baziras svojot optimizam?
Зборував за луѓето што живеат таму. Сега имаат плата, вработени се со платени придонеси и им тече стаж. Ако ова не го разбираш нема што да дискутираме.

/мод
[DOUBLEPOST=1420217340][/DOUBLEPOST]
Да отворам теба за тебе? lol
Зарем мислиш дека ако седиш у некој месен комитет и сеа вселената се врти околу тебе.
Не ама ти се вртиш цело време ко прдеж у гаќи околу мене на секоја тема каде реплицирам. За тебе сум очигледно вселена.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Зборував за луѓето што живеат таму. Сега имаат плата, вработени се со платени придонеси и им тече стаж. Ако ова не го разбираш нема што да дискутираме.[DOUBLEPOST=1420217301][/DOUBLEPOST]
Те заболе комуњаро?[DOUBLEPOST=1420217340][/DOUBLEPOST]
Не ама ти се вртиш цело време ко прдеж у гаќи околу мене на секоја тема каде реплицирам. За тебе сум очигледно вселена.
sekogas vaka (ne)diskutiras?
kje bides fin da spodelis so nas,zosto ti licno mislis deka ova so tehnoloskite zoni,povekje kje go krene standardot nego LON sistemot?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Па уште нѐ убедува дека сасвим ОК да работиш 3 смени за 8000.:tapp:

какви ликови има на форумов
Не се 8 илјади туку се минимално 9.500 дури и да се 8 илјади подобро е од НУЛА, плус на сите овие луѓе им тече пензиско и здравствено се осигурени, башка исхрана и превоз. Така да со сите овие трошоци може да се земе дека на еден вработен ако зима 12 илјади нето фирмите имат минимум уште 50% трошок така доаѓаме до 18 илјади по вработен. Незнам колку точно има вработено до сега но еве нека се 15 илјади тоа се околу 50 милони евра кои опаѓат само на трошок за вработените. Да не зборуваме за почетната инвестиција, да не зборуваме за домашните фирми кои на директен или индеректен начин се поврзани со овие инвестиции.
Патем кога сме веќе кај бројките

Отчет за странските инвестиции: Расте извозот
02.01.2015 | 17:06
Економија
Прочитано: 248

Вкупниот извоз од компаниите во слободните економски зони минатата година изнесувал една милијарда и 170 милиони евра, или 54 отсто повеќе од претходната 2013-та.

За годинава се очекува извозот да се зголеми за 10 до 15 отсто. Според податоците од Дирекцијата за технолошко-индустриски и развојни зони, лани 13 компании донесле одлука за инвестирање во земјава, дел веќе имаат почнато со инвестиции, а дел се во најава.

Директорот на ТИРЗ Виктор Мизо најави дека сите овие компании треба да креираат 12.500 работни места.

Во првиот квартал од годинава се очекува да почне изградбата и на технолошко-индустриската развојна зона во Делчево, со што ќе се заокружи проектот на ТИРЗ, за функционирање на 14-те економски зони.

Од ТИРЗ велат дека освен во скопскиот регион, инвеститорите се повеќе се интересираат за инвестирање во зоните во другите градови во земјава.

Кон крајот на минатата година Владата објави оглас за ангажирање на консултантска компанија за анализа на проектот за привлекување странски инвестиции, која треба да направи длабинска анализа на воспоставениот систем за привлекување на странски директни инвестиции во Македонија и да изготви студија со предлог мерки за подобрување на системот.
http://24vesti.mk/otchet-za-stranskite-investicii-raste-izvozot
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Пак инсинуираш. Реков за тебе.[DOUBLEPOST=1420219008][/DOUBLEPOST]
Јас едно дискутирам ти друго. Не е убаво така.
nisto cudno sto te smetaat za partiski poltron. 20posta ne dade eden eban ednostaven odgovor.
vrz osnova na sto smetas deka tehnoloskite zoni povekje kje go krenat standardot nego LON sistemot?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
nisto cudno sto te smetaat za partiski poltron. 20posta ne dade eden eban ednostaven odgovor.
vrz osnova na sto smetas deka tehnoloskite zoni povekje kje go krenat standardot nego LON sistemot?
Кои се тие што ме сметаат за таков? Опозиционерите и разочараните од најголемата партија (кои до вчера лепеле плакати или дремеле на кутија а сега не добиле работа па плукаат каде стигнат?). Нема врска не се оптварувај со мене. Јас ниту сум споменал некакви компарации за технолошки зони или некаков си ЛОН систем. Како што реков не сум економист. На темава колку што видов може да дискутира секој. Јас не се правма гугл-мудрец, ти објаснив како гледам на работите повеке од 10 пати. и други си го кажаа мислењето. И ти си го кажа. Не знам што понатака да дискутираме?
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Кои се тие што ме сметаат за таков? Опозиционерите и разочараните од најголемата партија (кои до вчера лепеле плакати или дремеле на кутија а сега не добиле работа па плукаат каде стигнат?). Нема врска не се оптварувај со мене. Јас ниту сум споменал некакви компарации за технолошки зони или некаков си ЛОН систем. Како што реков не сум економист. На темава колку што видов може да дискутира секој. Јас не се правма гугл-мудрец, ти објаснив како гледам на работите повеке од 10 пати. и други си го кажаа мислењето. И ти си го кажа. Не знам што понатака да дискутираме?
Јас не сум ни разочарана ни поврзана со најголемата опозициска партија, па пак мислам дека си партиски полтрон.
И што правиме сега? Да не е до тебе?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Јас не сум ни разочарана ни поврзана со најголемата опозициска партија, па пак мислам дека си партиски полтрон.
И што правиме сега? Да не е до тебе?
Не, до тебе е.
 

mackomk

...Chichino...
Член од
23 јуни 2007
Мислења
318
Поени од реакции
72
ajde da probame poinakov pristap.
ako znaeme kolku ripna standardot(skoro ic-minimalna plata 8050) vo stipsko posle tekstilniot bum i "izvozot" zosto mislis deka tehnoloskive zoni so nivniot "izvoz" kje bidat porazlicni??
Само на кратко пошто гледам почнаа да фрчат мајки на темава... дали мислиш дека доаѓањето на џонсон во штип, ќе има влијание врз платите во другите конфекции, ова под претпоставка дека џонсон нуди некој си ситни 10% повисоки плати од останативе конфекции, подобри услови и сл. За плативе лично не сум информиран, од што имам сретнато по нет...
Џонсон Контролс нуди плата од 9.000 до 15.000 денари но, за високообразувани кадри

Американската корпорација „Џонсон контролс “ за фабриката во Штип изминативе два дена објави три огласи за вработување. Нуди 9.000 денари плата за индустриски дизајнер и техничар за процесна автоматика. За двете работни позиции не е наведено дека се потребни посебни квалификации или образование. Индустриски дизајнер работи само прва смена од 8 до 16 часот , додека техничар за процесна автоматика работи во три смени. Основната плата е 9.000 денари. Двата огласи беа објавени вчера, а аплицирањето е до 24 февруари.
 
C

cige

Гостин
Добри плати зимаат ЏК во Штип ама се е со врски, џабе огласи. Работат во смени, имаат кујна и се задоволни. Има деца што дошле да студираат во Штип и таму останале да шијат во ЏК поради тоа што сватиле дека нема леб од дипломата.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.351
Поени од реакции
79.182
Не се 8 илјади туку се минимално 9.500 дури и да се 8 илјади подобро е од НУЛА, ...
Токму така.
како што реков:
и 1500 е подобро од нула
и 500 е подобро од нула
и еден е подобро од нула


Тоа е оправдувањето и логиката која стои зад овој робовладетелски модел?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom