Инвестициски БУМ во Македонија

Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
eve vaka,razmisli sam. kolku vreme se proizveduvaat patiki vo sweat shops vo azija, kolku od toa znaenje se ima diseminirano vo lokalnite ekonomii,kolku im se podobril standardot na vrabotenite vo tie fabriki. i na kraj, kolku marki na aziski patiki mozes da nabrois? ne zaboravaj deka i sweat shops vo azija se vodat kako stranski investicii.
hemicarite vo johnson...tie kreiraat nesto novo ili se tamu za quality control po odnapred zadadeni kriteriumi? i can really see the benefit there, da proveruvas nesto po odnapred zadaden raspored i nacin. povtorno manual labour,samo ovoj pat vo bel mantil namesto vo sin.
i sekako,sekogas postoi verojatnosta deka ne sum vo pravo,i deka vo tehnoloskite zoni vo mkd se vlozuva vo R&D i se pronaogjaat novi vidovi kabli,avtomobilski sedista i slicno.
Земи ја Кина за пример и што друго ти треба.
 
B

Bafra

Гостин
целофан1, lans Ние самите да отвориме фабрика мислите ли дека ќе ги продадете тие производи надвор од МКД ... Кој го држи пазарот тој е главниот , ти произведи 3 пати поефтини производи што ќе им правиш ако нема кој да ти ги купи. Глобализација е, или ќе работиш за нив или нема ни да те има

Brutus странските фабрики се ОК, ама зашто бе домашните само казни им фрчат , 380 закони се донесени (ЛУДИЛО) место олеснувања и никакви бенефиции .
Најдобар пример ти е Качанички пат и Визбегово . Таму работат преку 10.000 луѓе во домашни фирми а види го патот/пристапот каков е само. Да не зборам дека не поврзува со Косово Најголемиот увозник на македонски производи и е најфреквентна улица во МКД (мереле странци и барале да го средат и земат под концесија)
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Znaci da ocekuvame makedonci da pocnat da se frlaat od krovovite na fabrikite vo tehnoloskite zoni?<br/>
Тоа нема да го дочекаш. Транзициските мафиози маста им ја извадија на работниците тука останаа должни плати, осигурање и тн. па не се фрлаа па од работење ќе се фрлале. Инаку тие што не можат не сакаат да работат секогаш може да си земат нива и да бидат земјоделци или да одгледуваат стока. Еве ќе те прашам уште еднаш, како ќе му помогнеш на Перо со три годишно средно образование, 40 години возраст со 2 години работен стаж во кафич од крајот на Кавадарци во земја во која минималната плата е 9.000? Ќе ги викнеш ИБМ да делат по 500 евра плата а перо ќе прави чипови? Многу интересно размислување, божем Македонија е центар на светот со страшен кадар и огромен потенцијал каде платите се стотици евра и сега некој мајмун од странство доаѓа да не поробува.[DOUBLEPOST=1419495459][/DOUBLEPOST]
целофан1, lans Ние самите да отвориме фабрика мислите ли дека ќе ги продадете тие производи надвор од МКД ... Кој го држи пазарот тој е главниот , ти произведи 3 пати поефтини производи што ќе им правиш ако нема кој да ти ги купи. Глобализација е, или ќе работиш за нив или нема ни да те има

Brutus странските фабрики се ОК, ама зашто бе домашните само казни им фрчат , 380 закони се донесени (ЛУДИЛО) место олеснувања и никакви бенефиции .
Најдобар пример ти е Качанички пат и Визбегово . Таму работат преку 10.000 луѓе во домашни фирми а види го патот/пристапот каков е само. Да не зборам дека не поврзува со Косово Најголемиот увозник на македонски производи и е најфреквентна улица во МКД (мереле странци и барале да го средат и земат под концесија)
Се согласувам as a matter of fact знам двајца сопственици на тие погони во Визбегово. Да тука е направена грешка фокусот е само кон странство а не треба да биде.
 
Член од
14 февруари 2014
Мислења
181
Поени од реакции
155
"Интересна" статистика е таа што и покрај овие инвестиции секој млад па и средовечен маж/жена сака да си оди од државата.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Па и треба да си оди, нека ја докаже неговата способност надвор, убеден сум таму надвор многу повеќе ќе го ценат пошто е странец :). И ќе те посипаат со пари и злато.
 
C

cige

Гостин
Силен инвестициски бум не очекува наредната година. Над 30 странски компании веќе донесоа интерни одлуки за инвестирање, 25 од нив јавно ги објавија своите планови, во 2015 та почнуваат со работа, 2 најавија проширување на производството, а со 6 нови се чека потпишување на договор за влез, јавува денеска телевизија Сител.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Порано на времето пред 30тина -40 години, Македонија ја напуштаа луѓе од руралните средини 35+ години со никакво образование кои најчесто одеа во Австралија и Америка каде што тие едноставни и прости работи се добро платени за нормален живот.
Таквата имиграција реално освен демографски не се одразува толку лошо врз една држава од аспект на научно и интелектуално напредување.

Проблемот на денешницата е многу погорлив од тој. По падот на визите посебно во овој последен период од 5-6 години Македонија ја напушта едуциран и стручен млад кадар кој допрва треба да работи и да создава за општеството.
Македонија ја напуштаат доктори, електро и градежни инженери, фармацевти итн. Од секоја категорија тука знам барем по двајца-тројца што отишле надвор на студирање и таму се вработиле или па директно после факултет си отишле.

Не е проблемот во бројка колку ја напуштиле Македонија, туку каков кадар ја напушта. А тоа воопшто не е сјајно.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Порано на времето пред 30тина -40 години, Македонија ја напуштаа луѓе од руралните средини 35+ години со никакво образование кои најчесто одеа во Австралија и Америка каде што тие едноставни и прости работи се добро платени за нормален живот.
Таквата имиграција реално освен демографски не се одразува толку лошо врз една држава од аспект на научно и интелектуално напредување.

Проблемот на денешницата е многу погорлив од тој. По падот на визите посебно во овој последен период од 5-6 години Македонија ја напушта едуциран и стручен млад кадар кој допрва треба да работи и да создава за општеството.
Македонија ја напуштаат доктори, електро и градежни инженери, фармацевти итн. Од секоја категорија тука знам барем по двајца-тројца што отишле надвор на студирање и таму се вработиле или па директно после факултет си отишле.

Не е проблемот во бројка колку ја напуштиле Македонија, туку каков кадар ја напушта. А тоа воопшто не е сјајно.
Во право си, ја напушта таков кадар и нека се докаже дека ги бива, пошто овдека немаат заработувачка. Ама нека одењето не го прават со помпа и фарфани си отишле и добро, нивна одлука ќе покаже времето дали е правилна или не. Ја да ти кажам не се плашам за тоа бидејќи и тука добро си живеам и јас и фамилијата, незборам дека поседувам ѕверски коли и 15 стана, ама можам да си приуштам прошетки по светот еднаш годишно, и да си живеам јас како што сакам. Сакам да ти кажам дека џабе луѓето ја прават Македонија мизерија, кога види каков е живот навечер во Скопје. Верувај тие поршиња и други скапи коли не се клонирани, туку ги купиле со пари. Значи пари има, ама и плачковци има што не им се работи, а повеќе им се кука како све нешто не им чини. Тој што излегол надвор од Македонија знае како е по светот, исто како и кај нас има и убави работи, ама има и лоши-полоши и од кај нас.
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Во право си, ја напушта таков кадар и нека се докаже дека ги бива, пошто овдека немаат заработувачка. Ама нека одењето не го прават со помпа и фарфани си отишле и добро, нивна одлука ќе покаже времето дали е правилна или не. Ја да ти кажам не се плашам за тоа бидејќи и тука добро си живеам и јас и фамилијата, незборам дека поседувам ѕверски коли и 15 стана, ама можам да си приуштам прошетки по светот еднаш годишно, и да си живеам јас како што сакам. Сакам да ти кажам дека џабе луѓето ја прават Македонија мизерија, кога види каков е живот навечер во Скопје. Верувај тие поршиња и други скапи коли не се клонирани, туку ги купиле со пари. Значи пари има, ама и плачковци има што не им се работи, а повеќе им се кука како све нешто не им чини. Тој што излегол надвор од Македонија знае како е по светот, исто како и кај нас има и убави работи, ама има и лоши-полоши и од кај нас.
Момак...оди и кажи им на младиве кој се спремаат за јабана, дека во македонија се живее добро, можеби ќе поверуваат.........
„Селото, во однос на инфраструктурата, е одлично уредено. Имаме водовод, канализација, парк, сега се гради детска градинка, плоштад со мал парк, асфалтирани се речиси сите улици... Но тоа за нас младите не е доволно. Бидејќи нема работа, сите си ја бараат среќата во странство. Над триесетина млади последниве години заминаа во европски држави, и тоа сите со бугарски пасоши. Тоа е најголемата болка, младите луѓе, поради тоа што не можат да најдат работа, не се решаваат да формираат семејства, па има многу стари моми и ергени“, вели Дарко.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=A814242C11B7954EB5BCA2BB2ADB8C0F
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Да исто ме интересира за одговор од некоиод економскиве експерти да одговори кои фирми ги градат погониве и од каде набавуваат материјали и останати работи странскиве компании? Една голема фирма ангажира десетици други помали фирми за да функционира работниот процес. Ама не тоа не е битно нели. Земете ја една Гевгелија за пример и нивните казина кои не се ни фабрики ни ништо па колку луѓе вработуваат и колку оф фирмичките во гевгелија вадат пари од соработката со нив. Ама тоа нели не е битно.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.998
Инвестицискиот Бум во Македонија се сведува на следново:

- Немојте да идете у Германија, швабата да ви ја цеди крвта по цел ден за 2000 евра!
(наместо тоа, ние ќе ви го донесеме швабата тука, да ви ја цеди за 100 евра )
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Брате јас искрено немам работено во фабрика ама познавам доста луѓе што работат и никогаш не сум ги слушнал да кукаат (или барем не секојпат кога збориме). За разлика од форумов каде што тие што се најгласни сигурно виделе производствена лента единствено на телевизија. За илустрација да ги видиме местата каде што им ја вадат крвта на нашите луѓе.
Џонсон Мети

Дреклсмаер

Кромберг
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.998
Сакаш да ми кажеш дека на луѓево им е таман да работат у три смени, за 10500?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Сакаш да ми кажеш дека на луѓево им е таман да работат у три смени, за 10500?
Не им е. Ама прашњето не е тоа туку друго - колку е платата во Македонија и дали имаме вишок работни места и луѓето можат да бираат? Затоа во овој момент ова е добро.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom