Име според родители

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.393
Поени од реакции
21.946
Е што се докажува со тоа, он не рече дека он се вика по татко му, туку дека татко му се вика Дончо. Од кј заклучи ти дека тоа е доказ за традиција?

Дедо му на тато се викал Дончо:helou:..Можам да речам дека е традиција..
 
?

..........

Гостин
Да, јас сум таа девојка.



Имиња кои се топ: Иван, Филип, Стефан, Мартин, овие само така ги кажувам, први кои ми паднаа на памет.



Епа видиш мора, ја сум директно засегната затоа што моето дете има шанси да биде и дете на дотичниот член - членот погоре. Девојката за која тој пишува неколку постови погоре - сум јас.



+1 Не сакам детето кога ќе се запознава со луѓе да му викаат: Тебе родителите морало многу да те мразат чим те крстиле така.
Филип е име постаро од христијанскарта вера.....кое датира од времето на македонските династии 300 години пне.........ова за пример само..

Ако ти си му девојка на членот погоре и си доволно созреана, трба да го разбереш и да се согласиш да го крсти детето по таткому.....а она твоето ке му се смееле деца на улица не држи ни влага а не па вода....
без навреда ама тоа е мн детско размислување.....

Јас не сум патриахален тип и велам немора да биде крстено детето по родителите ....но вие имате случај каде родителот на твојот иден сопруг бил како што кажа тој веке одамна починат и тој сака неговото дете да го носи името на таткому па треба да се испоштува тоа од твоја страна...
Поздрав и до двајцата се надевам дека ке најдете компромисно решение..:smir:
 
Член од
19 октомври 2009
Мислења
42
Поени од реакции
2
Voopsto ne mi se dopagjaat pravilata za iminja po babi i dedovci a mislam deka i zenata e taa koja se maci na poragaj pa moze maku povekje pravo da i se dade za izbor na ime na deteto sepak taa se maci neka i bide po keif...a dedovcite sto se zakanuvaat pak deka ako ne go stavat nivnoto ime deka nema da dobijat nasledstvo...mizerija...:nenene:
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Voopsto ne mi se dopagjaat pravilata za iminja po babi i dedovci a mislam deka i zenata e taa koja se maci na poragaj pa moze maku povekje pravo da i se dade za izbor na ime na deteto sepak taa se maci neka i bide po keif...a dedovcite sto se zakanuvaat pak deka ako ne go stavat nivnoto ime deka nema da dobijat nasledstvo...mizerija...:nenene:
А мажот? Што е со неговото право на избор за име на сопственото дете? :)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
топ тема!
види со девојката имаме расправии околу таа тема!
пошто татко ми е починат ја сакам(доколку имаме машко)да го крстиме по татко ми!
таа вика ќе му се смеат со тоа име а станува збор за името ДОНЧО и знам дека многу од вас се млади и го имаат тоа име па затоа сакам подршка!!
да и покажам на девојката колку не е во право!
фала
Зборуваме за ново човече што ќе го здогледа светот допрва а веќе неродено има опашки од минатото!
Љубовта и почитта кон твојот татко е за длабоко почитување, но споменот кон него може да се манифестира на многу различни начини: раскажување за неговата благородност, татковството...
Да не се лажеме, убаво е кога ќе слушнеш убаво или необично име. Никој не ја негира ниту омаловажува традицијата но не е причина за било каква „нелагодност“ кога е во прашање бебенце.
Ништо не смее да фрли дамка на чинот на неговото „добредојде“!

Како и да е, морате уште сега да почнете со компромисни решенија. Сепак со сета почит кон тебе, името е заедничка одлука - се бара флексибилност од двете страни!
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
топ тема!
види со девојката имаме расправии околу таа тема!
пошто татко ми е починат ја сакам(доколку имаме машко)да го крстиме по татко ми!
таа вика ќе му се смеат со тоа име а станува збор за името ДОНЧО и знам дека многу од вас се млади и го имаат тоа име па затоа сакам подршка!!
да и покажам на девојката колку не е во право!
фала
Леле тука сте се испокарале а јас не сум видела...ццц...
Те подржувам 1000%.
Зошто??
Затоа што тебе ти е татко и самото име ке го зачува неговиот спомен,т.е ке живее во неговото име.
И не мора баш Дончо,може Доне.
Името воопшто не е до толку битно.Денес сите се правиме модерни,па затоа и веќе ги нема нашите стари македонски имиња.
Денес сите имаме модерни имиња и се повеќе се оддалечуваме од нашата традиција.Пример Матео...името воопшто не одговара за изговор или довикување:helou:


А уште поубаво и како што прават денес е името да го ставиш во презиме Дончовски,Дончов,Донев,Доневски...така би се пренесувало низ генерациите:smir:
 
S

Sucubus

Гостин
Нема поголема глупост од тоа.
Кога ќе имам дете нема шанса да му ставам име на мои родители или роднини.
Ми нема поента уопште.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
Не ми е допаѓаат правилата по бабата или дедото од страна на таткото сепак жената е таа кој што се мачи и во бременост и пораѓај па зошто да не и се направи задоволство да таа направи избор на името, секој современ маж постапува веќе вака.:smir:
 
Член од
10 април 2009
Мислења
337
Поени од реакции
16
На почеток кога сум се родила сакале Василија по баба ми да ме крстат, ама среќа татко ми неќел. Пу пу скраја да е така да ти се вика детето. Не би крстила дете според баба, дедо, мајка, татко или кој и да е освен ако нема некое многу многу убаво име што тешко се случува:)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.921
Поени од реакции
12.411
Зошто да не? Јас би си го крстила моето дете според името на татко ми/ мајка ми или според името на таткото/мајката на мажот. Ако името не ми се допаѓа, ке го видоизменам малце. Не е страшно. Плус, со тоа оддаваме почит кон постарите. Нема вас да ви е мило да имате внуче кое ке го крстат според вас? Башка, милениче ке е:pipi:
Брачеда ми е крстена според мајка и, на пример то е многу глупо мислам. Марија, Марио, Маја и Марија. Ова изгледат смешно, циркус. Мислам дека вака повеќе би му се смееле на вашето дете отколку да го крстите Дончо, шо според мене, е убо име. Ако сакате помодерно, Деан.
И да, одлуката е на двајцата родители. Немат врска ако жената го раѓат. Ако сама го родила, сама нек го гледат, right? Ќе се помачиме малце и ние, ама , за танго се потребни двајца, така? :smir:
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
593
Поени од реакции
28
Тоа се праело порано во минатото поради почитување на родителите.Иначе јас не би му дал име на моето дете според некој од мојте родители или некој друг член на семејството.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Абе најголема глупост е кога на дете му се дава име по баба и дедо! Мислам дека секое дете треба името да му биде смислено од мајка му и татко му! Зошто тоа е најубавиот дел кога детето е мало т.е. кога уште не е ни родено! тогаш ти доаѓаат безброј идеи во врска со името на бебето :toe:
 
Член од
15 јули 2009
Мислења
22
Поени од реакции
5
Леле тука сте се испокарале а јас не сум видела...ццц...
Те подржувам 1000%.
Зошто??
Затоа што тебе ти е татко и самото име ке го зачува неговиот спомен,т.е ке живее во неговото име.
И не мора баш Дончо,може Доне.
Името воопшто не е до толку битно.Денес сите се правиме модерни,па затоа и веќе ги нема нашите стари македонски имиња.
Денес сите имаме модерни имиња и се повеќе се оддалечуваме од нашата традиција.Пример Матео...името воопшто не одговара за изговор или довикување:helou:


А уште поубаво и како што прават денес е името да го ставиш во презиме Дончовски,Дончов,Донев,Доневски...така би се пренесувало низ генерациите:smir:

фала на подршката.мило мие што има луѓе што размислуваат ко тебе!

Зошто да не? Јас би си го крстила моето дете според името на татко ми/ мајка ми или според името на таткото/мајката на мажот. Ако името не ми се допаѓа, ке го видоизменам малце. Не е страшно. Плус, со тоа оддаваме почит кон постарите. Нема вас да ви е мило да имате внуче кое ке го крстат според вас? Башка, милениче ке е:pipi:
Брачеда ми е крстена според мајка и, на пример то е многу глупо мислам. Марија, Марио, Маја и Марија. Ова изгледат смешно, циркус. Мислам дека вака повеќе би му се смееле на вашето дете отколку да го крстите Дончо, шо според мене, е убо име. Ако сакате помодерно, Деан.
И да, одлуката е на двајцата родители. Немат врска ако жената го раѓат. Ако сама го родила, сама нек го гледат, right? Ќе се помачиме малце и ние, ама , за танго се потребни двајца, така? :smir:

тотално си у право.тотално!!
денеска мажите као темел на семејството тотално се ставаа у втор план!! убаво што гледам вакво мислење на припадничка од понежниот пол!
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Син ми е крстен по татко му (сопругот) а ќерката по нејзе :icon_lol:. Мислам тоа баби дедовци не проаѓаше во никој случај па си се договоривме по нас да си ги крстиме ддецата.
Син ми без проблем го крстив по татко му, ама ќерка ми не сакав да ја уклетам по мене :icon_lol:.
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Син ми е крстен по татко му (сопругот) а ќерката по нејзе :icon_lol:. Мислам тоа баби дедовци не проаѓаше во никој случај па си се договоривме по нас да си ги крстиме ддецата.
Син ми без проблем го крстив по татко му, ама ќерка ми не сакав да ја уклетам по мене :icon_lol:.

Живееш во Македонија? Немам видено досега референца џуниор кај нас, што знам јас лично не би се одлучил да го крстам сопственото дете по мене или пак по сопругата со оглед на тоа дека ќе му наметнам глорификација на одредена личност во текот на неговото созревање односно подобро кажано околината во која ќе порасне ќе му го наметне тоа додека во некоја друга држава е сосема прифатливо и можам да кажам дури и традиционално.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom