Излегување од плакарот и реакција од родители - ЛГБТ

Член од
22 септември 2015
Мислења
170
Поени од реакции
65
Ве читам и никако не се изненадив од нашето секојдневно лекоумно радикално општество.

Детето фино лепо концизно и конкретно си праша нешто, му дадовте боиште на неукоста.
Ехх земјо.

ИМАШ МАДИНА поголеми од повеќето "мажи" со самото излегување од плакарот. Незамисливо ми е пошо не сум толку храбар, а чист пример ми е што криев од дома 4 години дека пишав квадрат се додека не ми стаса писмо дома од факултетот.
Изгубија верба во мене, штетата ја направив, па лично за мое добро си ги платив грешките и го поправив она што го запоставив, сето тоа ради тоа што сум претерано неодговорна личност. Ништо не пропуштив, дури и се вработив со препораки ;-) бла бла небитно. оФФ топик.

Ти златен, само ТИ имаш право да си ја бираш среќата. Ќе го правиш она што те прави среќен,весел и радосен без обѕир на ШТО И ДА Е. Биди себичен и не се тупи многу. А времето ќе ти кажи дека нема да зажалиш ниту секунда за изборот кој си го направил. Родителите, како што наведив погоре, имаат ПРЕГОЛЕМИ очекувања, небитно дали станува збор за сексуална ориентација и слично, туку имаат на СФЕ.

Стрејт сум, 27 години, сакам да лижам вагини сочни, и на цицки да им го турам и се. (простете ми на францускиот) Секој има право на избор и ќе го прави она што го сака. А кога станува збор за љубов. СЕКОГАШ. Нема ништо друго на светот што би те натерало да се почуствуваш по жив.

Немам никакво инфо или блиска личност кој би ја исконтактирал и би ти помогнал, пошо искрено не сакам НИТУ да замислам со какво секојдневие кај нас тука треба да се соочиш.

Ти посакувам многу среќа, и уште еднаш браво за храброста.
 
S

staycalm

Гостин
има доста научни и медицински истражувања за ова, достапни се кој сака нешто да научи. Јас барем седнав пребарав пролистав прочитав.

Мене лично не ми смета педерската агонија во која сами се втераа, не допринесов да дојде до неа.
Доколку си седнал и си истражувал ќе си нашол многу истражувања од врвни луѓе за хомосексуалноста и за тоа дека не е болест.[DOUBLEPOST=1468240717][/DOUBLEPOST]
Ве читам и никако не се изненадив од нашето секојдневно лекоумно радикално општество.

Детето фино лепо концизно и конкретно си праша нешто, му дадовте боиште на неукоста.
Ехх земјо.

ИМАШ МАДИНА поголеми од повеќето "мажи" со самото излегување од плакарот. Незамисливо ми е пошо не сум толку храбар, а чист пример ми е што криев од дома 4 години дека пишав квадрат се додека не ми стаса писмо дома од факултетот.
Изгубија верба во мене, штетата ја направив, па лично за мое добро си ги платив грешките и го поправив она што го запоставив, сето тоа ради тоа што сум претерано неодговорна личност. Ништо не пропуштив, дури и се вработив со препораки ;-) бла бла небитно. оФФ топик.

Ти златен, само ТИ имаш право да си ја бираш среќата. Ќе го правиш она што те прави среќен,весел и радосен без обѕир на ШТО И ДА Е. Биди себичен и не се тупи многу. А времето ќе ти кажи дека нема да зажалиш ниту секунда за изборот кој си го направил. Родителите, како што наведив погоре, имаат ПРЕГОЛЕМИ очекувања, небитно дали станува збор за сексуална ориентација и слично, туку имаат на СФЕ.

Стрејт сум, 27 години, сакам да лижам вагини сочни, и на цицки да им го турам и се. (простете ми на францускиот) Секој има право на избор и ќе го прави она што го сака. А кога станува збор за љубов. СЕКОГАШ. Нема ништо друго на светот што би те натерало да се почуствуваш по жив.

Немам никакво инфо или блиска личност кој би ја исконтактирал и би ти помогнал, пошо искрено не сакам НИТУ да замислам со какво секојдневие кај нас тука треба да се соочиш.

Ти посакувам многу среќа, и уште еднаш браво за храброста.
Чист пример за слободоумна стрејт личност во МКД, еден од ретките. Браво. Ти симнувам капа :)
 
Член од
22 септември 2015
Мислења
170
Поени од реакции
65
Нема ништо друго на светот што би те натерало да се почуствуваш по жив. [/quote напиша:
почувствуваш* пошо гледам дека има и ''професори'' по граматика.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Стрејт сум, 27 години, сакам да лижам вагини сочни, и на цицки да им го турам и се. (простете ми на францускиот) Секој има право на избор и ќе го прави она што го сака. А кога станува збор за љубов. СЕКОГАШ. Нема ништо друго на светот што би те натерало да се почуствуваш по жив.
Па нека секој прави шо сака, ти сигурно не лижеш вулви на улица ниту клецкаш на плоштад, тоа се интимни работи кои се прават на приватни места, али не геј популација сака свои маршеви сака за тоа да се зборува сака за тоа да пишува по учебници по весници сакаат закони кои нив посебно ќе ги штитат и даваат екстра права...
Биди си геј, фати си геј девојка, напрај и геј деца....
сексуалноста која е нормална природна работа ја направија како некој мит како накоја кауза ...
 
Член од
22 септември 2015
Мислења
170
Поени од реакции
65
Па нека секој прави шо сака, ти сигурно не лижеш вулви на улица ниту клецкаш на плоштад, тоа се интимни работи кои се прават на приватни места, али не геј популација сака свои маршеви сака за тоа да се зборува сака за тоа да пишува по учебници по весници сакаат закони кои нив посебно ќе ги штитат и даваат екстра права...
Биди си геј, фати си геј девојка, напрај и геј деца....
сексуалноста која е нормална природна работа ја направија како некој мит како накоја кауза ...
Па нека секој прави шо сака, ти сигурно не лижеш вулви на улица ниту клецкаш на плоштад, тоа се интимни работи кои се прават на приватни места, али не геј популација сака свои маршеви сака за тоа да се зборува сака за тоа да пишува по учебници по весници сакаат закони кои нив посебно ќе ги штитат и даваат екстра права...
Биди си геј, фати си геј девојка, напрај и геј деца....
сексуалноста која е нормална природна работа ја направија како некој мит како накоја кауза ...
Искрено, во тие случаеви, ЛГБТ заедницата ја гледам веќе како исполитизирана работа, нема никаква врска со сексуалната ориентација, ги искористуваат само луѓето кои се припадници на истата. Хомосексуалците како потрошен материјал, виша политика, "невладина" организација и ред други негравитациони работи. Ама буквално насекаде во светот.

Уствари ко ќе видиш, се е исполитизирано во ерава во која што живееме :D хаха

Ако гледаш од таа перспектива и вегетеријанците/веганите се искажуваат на тоа ниво.
 
Член од
9 јули 2016
Мислења
17
Поени од реакции
11
\
Ти златен, само ТИ имаш право да си ја бираш среќата. Ќе го правиш она што те прави среќен,весел и радосен без обѕир на ШТО И ДА Е. Биди себичен и не се тупи многу. А времето ќе ти кажи дека нема да зажалиш ниту секунда за изборот кој си го направил. Родителите, како што наведив погоре, имаат ПРЕГОЛЕМИ очекувања, небитно дали станува збор за сексуална ориентација и слично, туку имаат на СФЕ.
Така, но не би се откажал од нив туку така дури и тие тоа да го направат. Премногу направиле за мене без јас тоа да го побарам, па не би можел едноставно да сум себичен кон нив. Сепак, се си има граница по која едноставно креваш раце и продолжуваш. Се надевам не ќе дојде до тоа.

\
А кога станува збор за љубов. СЕКОГАШ. Нема ништо друго на светот што би те натерало да се почуствуваш по жив.
Ова вреди да се цитира, онака - колку да се прочита повеќепати :)

\
Ти посакувам многу среќа, и уште еднаш браво за храброста.
Фала ти брат. Секогаш е пријатно да се слушне вакво мислење.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Го сакам моето семејство, дури и повеќе од што треба, и ме боли тоа што се наоѓаа5 во непријатна ситуација. На една страна крајно хомофобичните традиционални убедувања со кои пораснале, а на друга - синот во кого инвестирале толку време, љубов и средства за да го изнесат на „вистинскиот“ пат. Секое нивно убедување вели нивниот син не е човек... Ги разбирам и им имам речено се што мислат да кажат - да не го држат тоа во себе, оти неизустените мисли секогаш стануваат позаплеткани во умот. Сакам да им помогнам во маката...
Треба да си го поставиш прашањето - дали тие ме сакаат онолку колку што јас ги сакам, и откако ќе добиеш некои директни или индиректни одговори на тоа прашање, тек тогаш да процениш дали ги сакаш "повеќе од што треба". Зависно од менталниот склоп на твоите, можеби ќе добиеш искрен одговор на директно такво прашање а можеби и не, може ќе добиеш искрен одговор на индиреткно такво прашање, а можеби и не. Треба да одлучиш дали би прифатил било каков да е одговорот, ако те интересира прашањето, и така да одлучиш дали да го поставиш.

Родителите ти се наоѓаат во непријатна ситуација за нив, точно. Се засекирал некој дали е непријатна ситуација и за тебе? Особено од семејството? Се надевам немаат впечаток дека тоа што си им кажал било намерно за да им нашетиш на некој начин и/или дека било лесно како боза да излезеш со такво нешто пред нив. Има тука луѓе ќе речат - да не си им во кожа на родителите. Никој не вика, да не си му во кожа на дечкото (затоа што кој и ремет да го доживеат родителите од надвор, сепак дечкото потенцијално ќе го јаде грото од тој ремет, не они). Родител, кога има некое од нивните деца проблем ("проблем" во случајов), нормалната реакција е да прашаат кој е тој проблем, како се осеќаат, и како они можат да му помогнат како родители. За жал, во вакви ситуации, родителите се идентификуваат како жртва и поголемиот дел од останатото општество по дифолт ја заземаат таа страна и ја потврдуваат како жртва во случајов.

Можеби си инвестиција, но не си само инвестиција. Особено што разликата помеѓу тебе и друг вид инвестиции е што си живо суштество со свој разум, дух и воља. Не си робот да работиш под стриктно определена програма. Ова важи и за други рдотели чие дете не се носи според формуларот кој му го наметнале, а е хетеро. Ако целата инвестиција им се заснова на тоа да си хетеро, тогаш не знам што да мислам за твоите родители а да не е навредливо.

Но, она што ме плаши е нивниот молк. Во периодот што помина само неколкупати мајка ми ми пристапи со цел да разговара, но најчесто завршуваше на под липтајќи и убедувајќи ме дека сум во забуна. А, татко ми... хмм... со него комуникацијата оди преку мајка ми. Само еднаш ми има пријдено и речено дека треба отворено да разговараме за проблемите... Но, иако реченицата ја почна во иста соба со мене, ја заврши во најоддалечената соба во станот. Ситуацијата не е променета нималку иако поминаа година и нешто дена. Тапкање во место, времето не е решение.
Не сите родители се справуваат со една иста ситуација на ист начин. Кај некои ќе поминат десетина години пред нешто да се поправи, кај други за месец дена работите се враќаат во нормала. Можам само да зборам за себе во случајов, и од искуства кои биле споделени со мене од други страни (што е впрочем и целта на темата и првичниот пост кога веќе сме таму). Кај мене година и нешто помина пред да се отпочне како што треба комуникација а три години да се врати во некоја оптимална варијанта налик на тоа како што било претходно, пред излагањето со геј бомбата. Кај други ехото на бомбата е во интензитет на петарда и полесно поминале навикнувањата итн. Зависи колку либерални сфаќања има едно семејство. Кај некои не поминува и раздорот е непремостлив и непоправлив. Индивидуата се изолира од семејството и тера свој живот со минимална или никаква комуникација.

Не сум човек што може да е среќен кога луѓето околу него патат, па да беше избор - сигурно немаше да изберам да бидам геј. Исто така не сакам лаги, та не е ни хумано да фатам женска и да ја лажам цел живот, да ја жртвувам нејзината среќа, поради среќата на моите. Од друга страна, не сакам да сум сам - претпочитам стабилна врска со некој со кого можам да градам иднина, што значи нетајна врска. Прилично зафркнато...
Во однос на прифаќање/неприфаќање треба да им поставиш неколку сценарија, и да направат разговор помеѓу себе кое од нив, како родители, најмногу им одговара и е "најнормално":

  1. Да те прифатат, да си дел од семејството, да водиш живот онаков каков што ти прилега, онолку колку што тоа е можно во рамки на МК, без задкулисни игри и лаги;
  2. Да не те прифатат, но да си дел од семејството, да се ожениш за некоја жена и да се мачиш себе си да одржуваш некоја фасада на хетеросексуалец, да ја лажеш цел живот, а воедно и нејзиниот дел од семејството, а твоите родители да ти се соучесници;
  3. Да не те прифатат, да не си веќе дел од семејството, да водиш живот онаков каков ти прилега, далеку од нив, преселен, во геј-френдли земја, и каде што ќе живееш со променето презиме/име и презиме, за не-дај-боже ситуација ако заминат во меѓувреме на другиот свет да не се грижат дека ќе се бориш за дел од нивното наследство;

Прилично зафркнато, се слагам, ама тоа е што е. Други алтернативи се помалку изводливи а се засноваат на форсирано хетеросексуализирање од нивна страна или форсирано либерализирање на нивни ставови од твоја страна, и двата пристапа невозможни и без резултати.

За да го постигнам сето ова, треба да ги подучам родителите како да се „одбранат“ или како да не дозволат зборовите од луѓето да допрат до нив - како да живеат без општеството негативно да влијае врз нив поради нешто за што немаат вина.
Тоа е тешко. Затоа што според реакцијата ова веќе допрело до нив. Други луѓе само би поливале сол на отворена рана. Во право се другиве што рекоа дека ако не за ова, луѓето ќе зборат за друго, ама во случајов, затоа што сме диво-племе регион, за жал, се што спаѓа под "друго" е најчесто подобра варијанта него ли син хомосексуалец.

Сериите од тој тип мислам ќе бидат контрапродуктивни. Ми требаат некои позитивни приказни што даваат слика дека можно е да имаш „нормален“ живот и семејство и во хомосексуална врска. Нешто, на што нашево поднебје ни од далеку не е подготвено да види. Така што, ова во комбинација со преселба во Западна или Северна Европа би можело да ја олесни тежината..
Серии можеби понатаму. Сепак се работи за фиктивни приказни и фиктивни ликови. Треба нешто real-life поврзано. Можеби некои документарки кои се посветени баш на ова coming out + after affects прашање? Од нашава земја знам само еден геј пар, кој излезе јавно, и мислам дека родителите на еден од нив ги прифатија двајцата целосно. Мислам дека заминаа од МК, дали за да се земат во странство, или и да останат таму затоа што наишле на остра дискриминација овде - не знам. Знам само дека заминаа. Едниот беше оној дечкото што водеше соло кулинарско шоу на Канал 5, партнерот не знам што беше, некој адвокат ли, поим немам. Приказната не знам дали би ја опишал како позитивна, со оглед на тоа што не се во МК (или барем не беа тој период, како што реков, не сум апдејтиран за нивнава приказна), но позитивно може да се види од тоа дека барем семејството на еден од нив ја прифатило комплетно ситуацијата онаква каква е.

Темава дома скоро и да не се отворила долго време - сите патат во себе. Но, на почеток, мајка ми почна да бара вина во неа и некако откако ја убедив дека нема врска нејзиното делување спомнувајќи нешто за генетски фактори, по што таа, фигуративно кажано, зеде семејно стебло да бара кој останал неженет за да истражува генетски предиспозиции и да бара вина, главно, во гените на татко ми..
Порано ја подржував таа теорија, ама сега веќе не сум толку сигурен. Го имаме Human Genome Project со сите негови под-проекти и сето тоа секвенцирање на ДНК. Ако имаше геј ген, до сега ќе го најдеа, ама мислам дека сето тоа е ветер и магла, па како такво можеш да им пренесеш на твоите дека немаат врска гените. Назад сме на бел лист кога се работи за геј прашањето, не се знае се уште кои се причинителите/условите што даваат плодна почва некој да испадне геј особа.

кога и каде служеше војска?
Ако идеме по твојата булшит логика, повеќе од пола македонија треба да сменат пол во личните карти.


Со оглед на тоа што има геј мажи во војската, I've dated a few, се слагам дека машко се во секој поглед, тоа што не им се крева на вагини како на тебе не ги прави помалку мажи. Со оглед на тоа што се уште служат, веројатно ги прави поголеми мажи и од тебе. Тоа што не си наишол на геј војници може да е ради сленово, имено, немаме закон за анти-дискриминација, но имаме закон кој дава војници да служат како отворено геј особи. Ќе треба да проверам кој го вовел тој закон и кога, зошто е смешно да постои без соодветен механизам за заштита.

Или Википедија може лаже? :cautious:

Jac не би препорачувал на ни еден педер да оди во Канада пошто таму многу кусо живеат, спрема извештај од 2001 на International Epidemiological Association се вели :“The aim of our research was never to spread more homophobia, but to demonstrate to an international audience how the life expectancy of gay and bisexual men can be estimated from limited vital statistics data. In our paper, we demonstrated that in a major Canadian centre, life expectancy at age 20 years for gay and bisexual men is 8 to 21 years less than for all men. If the same pattern of mortality continued, we estimated that nearly half of gay and bisexual men currently aged 20 years would not reach their 65th birthday. “
страшна работа како умираат гејојте масовно и предвремено
Обично не проверувам што пишуваш, еве сега се дрзнав да видам, и што да видам ... Селективен приказ за да ти се вклопи во четивото што го пееш години веќе на форумов. Затоа и линк не си ставил, затоа што има луѓе, ќе кликнат, ќе проверат за што се работи, ќе видат дека тресеш глупости.

Не е извештај, туку е објавен труд од страна на тим од Оксфорд, во International Journal of Epidemiology 2001ва година. Трудот се бави со животниот век на хомосексуалците и бисексуалците во Ванкувер (еден град, не цела Канада, генију!), во периодот на 80те и почетокот на 90те години - овој дел го изостави од спомнување. Ќути што не си опнал нешто од 60те години, обично копаш нешто што е старо колку тебе за да има слични заклучоци за вадење. И трудот се бави најмногу со ефектите на ХИВ врз нехетеросексуалното население во тоа време, и нормално без соодветни превентивни мерки многумина не доживеале старост ко твојата.

Инаку, само што завршува цитатот што си го опнал, продолжува вака:

"Under even the most liberal assumptions, gay and bisexual men in this urban centre were experiencing a life expectancy similar to that experienced by men in Canada in the year 1871. In contrast, if we were to repeat this analysis today the life expectancy of gay and bisexual men would be greatly improved. Deaths from HIV infection have declined dramatically in this population since 1996. As we have previously reported there has been a threefold decrease in mortality in Vancouver as well as in other parts of British Columbia.4"

Извор.

See, I can into reference too. But better than you.


Тоа што ова си го изоставил, намерно, те прави хомохејтер. Колку и да се правдаш дека не си. Намерно да опнеш извитоперени информации и ако некој нема навика да ги проверува, затоа што "dis be medical journal / dis be science paperz", да ги земе здраво за готово и навистина да помисли дека водењето живот како хомосексуалец носи не знам какви и колкави ризици, особено по здравје и што знам што, иако повеќето хомосексуалци водат потполно исполнет живот, и одржуваат одлично психичко, физичко и духовно здравје, што е само една причина да се сомневам кога некој ќе опне статистички податоци за самоубиства или болести кај хомо-популацијата во даден географски регион.

Јас и така не те сфаќам сериозно, ама после ова не треба ни тие што те читаат и лајкаат, особено ако мислеле дека водиш солидни аргументи со издржани извори и референци. Држи си се до религија, овде слабо.

 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Т

Јас и така не те сфаќам сериозно, ама после ова не треба ни тие што те читаат и лајкаат, особено ако мислеле дека водиш солидни аргументи со издржани извори и референци. Држи си се до религија, овде слабо.
цврц!
“The only epidemiological study ever done on the subject shows gay men die an average of 20 years younger than straight men – and that homosexual men have the same life expectancy all men had in 1871. The findings, published in Canada'sInternational Journal of Epidemiology in 1997, were confirmed by a 2005 American study conducted by Dr. Paul Cameron.“
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Абе болни кокошки, ако имал мадина ќе ги скриел чуствата во него, ќе си фати женска, ќе прави се да ја задоволи и сите околу него да бидат среќни.
Имал мадина, па сега ќе ми кука на форум (или очајно си бара дечко овде).
Сон на секој родител е да има успешен син. Сите гледаме различно на успешноста, но сигурно нема да бидат горди ако е геј. Какви мадиња има он кога ги повредува родителите?
Не велам дека треба да живеете (или да го остварувате) сонот на вашите родители, ниту пак да ги исполнувате сите нивни желби, но сепак треба да имаш грев, респект и благодарност што те направиле вол од 22 години и да пазиш како твоите животни постапки ќе влијаат према нив.


И не се тоа хомофобни верувања туку ти правиш нешто НЕНОРМАЛНО.
Треба еднаш да разберете дека ХОМОСЕКСУАЛНОСТА е болест (ненормална состојба или нз како да кажам), за којашто треба да има центри за лечење.
Повеќе би те разбрал да побараш совет дали има помош за да ја избегнеш ситуацијата да те привлекуваат машки(да ти се намали нагонот кон машки), отколку како помалку да ги повредиш родителите.
 
Последно уредено:
S

staycalm

Гостин
Абе болни кокошки, ако имал мадина ќе ги скриел чуствата во него, ќе си фати женска, ќе прави се да ја задоволи и сите околу него да бидат среќни.
Имал мадина, па сега ќе ми кука на форум (или очајно си бара дечко овде).
Сон на секој родител е да има успешен син. Сите гледаме различно на успешноста, но сигурно нема да бидат горди ако е геј. Какви мадиња има он кога ги повредува родителите?
Не велам дека треба да живеете (или да го остварувате) сонот на вашите родители, ниту пак да ги исполнувате сите нивни желби, но сепак треба да имаш грев, респект и благодарност што те направиле вол од 22 години и да пазиш како твоите животни постапки ќе влијаат према нив.


И не се тоа хомофобни верувања туку ти правиш нешто НЕНОРМАЛНО.
Треба еднаш да разберете дека ХОМОСЕКСУАЛНОСТА е болест (ненормална состојба или нз како да кажам), за којашто треба да има центри за лечење.
Повеќе би те разбрал да побараш совет дали има помош за да ја избегнеш ситуацијата да те привлекуваат машки(да ти се намали нагонот кон машки), отколку како помалку да ги повредиш родителите.
Уште еден хомофоб шо не е свесен дека уствари е хомофоб.
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Уште еден хомофоб шо не е свесен дека уствари е хомофоб.
Кој вели дека не сум свесен дека сум хомофоб?
Не сум од оние што само навредуваат и јада лајна.
Што поненормално и за покажување со прст хомофоб или хомо?
Ако не сакаш тебе да етикетираат и покажуваат со прст, оти ти покажуваш према мене како хомофоб?
Или што ти одговара тебе ќе прифатиш, а другото тврдоглаво ќе го негираш?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Тоа што ова си го изоставил, намерно, те прави хомохејтер. Колку и да се правдаш дека не си. Намерно да опнеш извитоперени информации и ако некој нема навика да ги проверува, затоа што "dis be medical journal / dis be science paperz", да ги земе здраво за готово и навистина да помисли дека водењето живот како хомосексуалец носи не знам какви и колкави ризици, особено по здравје и што знам што, иако повеќето хомосексуалци водат потполно исполнет живот, и одржуваат одлично психичко, физичко и духовно здравје, што е само една причина да се сомневам кога некој ќе опне статистички податоци за самоубиства или болести кај хомо-популацијата во даден географски регион.

Јас и така не те сфаќам сериозно, ама после ова не треба ни тие што те читаат и лајкаат, особено ако мислеле дека водиш солидни аргументи со издржани извори и референци. Држи си се до религија, овде слабо.
А на пример гејојте кога изоставаат намерно извештаи за:

“Professor Paul Sullins, the study’s author, found that during adolescence the children of same-sex parents reported marginallyless depression than the children of opposite-sex parents. But by the time the survey was in its fourth wave — when the kids had become young adults between the ages of 24 and 32 — their experiences had reversed. Indeed, dramatically so: over half of the young-adult children of same-sex parents report ongoing depression, a surge of 33 percentage points (from 18 percent to 51 percent of the total). Meanwhile, depression among the young-adult children of opposite-sex parents had declined from 22 percent of them down to just under 20 percent.“

или

“CONCLUSION: In a major Canadian centre, life expectancy at age 20 years for gay and bisexual men is 8 to 20 years less than for all men. If the same pattern of mortality were to continue, we estimate that nearly half of gay and bisexual men currently aged 20 years will not reach their 65th birthday. Under even the most liberal assumptions, gay and bisexual men in this urban centre are now experiencing a life expectancy similar to that experienced by all men in Canada in the year 1871.“

или

“Studies have shown that, when compared with the general population, gay and bisexual men, lesbian, and transgender individuals are more likely to:

· Use alcohol and drugs,

· Have higher rates of substance abuse,

· Not withhold from alcohol and drug use, and

· Continue heavy drinking into later life.“

или

“His team looked at rates of mental disorder among 7,403 adults living in the UK, whose details were obtained from the Adult Psychiatric Morbidity Survey 2007. Rates ofdepression,anxiety, obsessive compulsive disorder, phobia,self-harm, suicidal thoughts, and alcohol and drug dependence were significantly higher in homosexual respondents.

In 2008, Professor Michael King and his team at University College London, UK, carried out a review of 28 papers on the subject. All were published between 1966 and 2005, and included a total of 214,344 heterosexual and 11,971 homosexual people.

Their analysis revealed twice the rate of suicide attempts among lesbian, gay and bisexual people. The risks of depression and anxiety disorders were at least one and a half times higher, as was alcohol and other substance abuse.

Most of the results were similar in both sexes, butwomenwere particularly at risk of alcohol and drug dependence and men at a higher risk of suicide attempts.“

или

“Drs. Freund and Heasman of the Clarke Institute of Psychiatry in Toronto reviewed two sizeable studies and calculated that 34% and 32% of the offenders against children were homosexual. In cases they had personally handled, homosexuals accounted for 36% of their 457 pedophiles.9

Dr. Adrian Copeland, a psychiatrist who works with sexual offenders at the Peters Institute in Philadelphia, said that, from his experience, pedophiles tend to be homosexual and “40% to 45%” of child molesters have had “significant homosexual experiences.”

Dr. C.H. McGaghy estimated that “homosexual offenders probably constitute about half of molesters who work with children.” Other studies are similar:

· Of the approximately 100 child molesters in 1991 at the Massachusetts Treatment Center for Sexually Dangerous Persons, a third were heterosexual, a third bisexual, and a third homosexual in orientation.

· A state-wide survey of 161 Vermont adolescents who committed sex offenses in 1984 found that 35 (22%) were homosexual.

· Of the 91 molesters of non-related children at Canada’s Kingston Sexual Behaviour Clinic from 1978 to 1984, 38 (42%) engaged in homosexuality.

· Of 52 child molesters in Ottawa from 1983 to 1985, 31 (60%) were homosexual.

In 1970 the Kinsey Institute interviewed 565 white gays in San Francisco: 25% of them admitted to having had sex with boys aged 16 or younger while they themselves were at least 21.

In France, 129 convicted gays (average age 34 years) said they had had sexual contact with a total of 11,007 boys (an average of 85 different boys per man). Abel, et al reported similarly that men who molested girls outside their family had averaged 20 victims each; those who molested boys averaged 150 victims each

Of 400 consecutive Australian cases of molestation, 7 boys and 4 girls were assaulted by male teachers. Thus 64% of those assaults were homosexual.“

или

“In their study of the sexual profiles of 2,583 older homosexuals published in Journal of Sex Research, Paul Van de Ven et al. found that "the modal range for number of sexual partners ever [of homosexuals] was 101–500." In addition, 10.2 percent to 15.7 percent had between 501 and 1000 partners. A further 10.2 percent to 15.7 percent reported having had more than 1000 lifetime sexual partners. Paul Van de Ven et al., "A Comparative Demographic and Sexual Profile of Older Homosexually Active Men“

сето ова е достапно, јавно, али некако не го гледам во твоите постови
Што тоа те прави тебе?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom