Извршител?! Море мамата...

Б

Бат Елохим

Гостин
Ете, после толку време, се дрзнале да ми ја блокираат трансакциската сметка, и да ми ја соберат не 1/3 туку цела плата! Го смеат тоа? Законски смее така? Кој им дозволил?
не знам дали е законски ама познавам таков случчај. од плата не знам колкава секој први зима 500 ден. пишав и претходно .. ако немаш имот на твое име ти блокираат сметка и ти стопираат пари. и не знам дали важи уште тоа 1/3...:toe:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
И тоа ми е опција. Ама па така ќе одговарам за тешко дело.
Не бе, не мислев на извршителот, туку на папанот кој бркал врски да менуваат извештај, папанот што бил во сообраќајката!

Da, ama kje go usrekjis Garfield. Think about Garfield, man!
Сакаш ја да те усреќам со неколкусаатно ритање?

Еден?!?! Море сите комшии го шутнаа кога дојде! Уште камери фалеа...
Е брао бе, сте маале чоек кој си бркал работа за плата.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Е брао бе, сте маале чоек кој си бркал работа за плата.
Каква плата бре, знам човек закаснал да плати сообраќајна казна неколку дена ама важно ја платил па му дошло да плати 9000 денари. Отишол во полиција со доказот за платена казна од 2000 денари и тие му одговориле дека кај нив се е чисто тие 9000 денари биле за извршителот.
 
Член од
5 декември 2009
Мислења
439
Поени од реакции
66
Незнам зашо се плука по Извршител...

Тоа е лице што само ги извршува судските пресуди... доколку некој направил прекршок или е вплеткан под Х околности во ист правдата се бара на суд... тоа што ќе го одлучи судот преку правосилна судска одлука не се менува... извршителот е на крај доколку не се подмире судската одлука, е сеа можам да го сватам Трнот со фактот дека некој арогантно се понашал со него но тоа е друга ствар и друг начин на разрешувања, воглавно извршувањето ќе се изврши.... на овој или оној начин
Потполно си во право.
Значи Извршителот го завршува она што предходно многумина го почнале.
Трн ... , ти доколку си мислел предвреме немало да дојди до Извршител.
за твојов случај сигурно имало судење. И ти на него си изгубил, при што судо донел одлука да платиш оштета.
А то дека си знаел за судењето сум околу 90 % сигурен. Али ние македонциве обично ги сфајчаме работите многу доцна.И тогаш вината не ја бараме во нас, туку во моменто тие што ни се "противници" (во случајов Извршителите).

А за останатите 10 % вака. Еве не си знаел дека те тужи, и губиш спор. Ко че ти ја донеса пресудата зошто не си поднесол жалба?


Значи овде на форумов ја слушаме твојата страна од случајо, која секако ќе кажува дека ти си во право. Не сме подетално запознаени со случајо, така да неможиме ништо конкретно да тврдиме.

Претпоставувам досега ти има извршено. Полесно ти е ... :)
 
Член од
26 април 2010
Мислења
501
Поени од реакции
21
НАЈДОБРО платено работно место или звање во Македонија.Се утепаа пари земајќи за ништо.
Ех да беа рудари, па во окното долу стотици метри под земја.
Бирократијооо ,што уште ќе измислиш, за да го закопаш народот????:cds::cds::cds::cds::cds::devil2::devil2::devil2::devil2::devil2:
 
M

macgowan

Гостин
Ne bate...najubavo rabotno mesto e da si tinkac na vlasta(bilo koja ne samo na aktuelnava)E tie tinkaci mislat deka se mozat...ne gi krivam lugjeto so si ja brkat rabotata.i jas se praev pameten,ne plakjav kazna od 2000den plus 1000den sudski trosoci i po 1 godina mi dojde nalog od izvrsitel(od drug grad)-13000denari!Fino lepo bev kaj advokat,pa kaj izvrsitel od mojot grad,se rasprasav za opciite i po sudovi i najdobrata varijanta bese da ne pravam prigovori i da si platam,da ne mislam deka nesto odolgovlekuvam oti pak ke mi se vrati troduplo!toa e sistemot na kazni i da go ebham,sekade e taka!E sega gi zamoliv dali mozi da platam na rati pa mozelo i na tri pati plativ i so zdravje.Sekoj so vi veli prigovori,odgovori ne znam ovaona,posle dobiena presuda pa pravosilna i izvrsna-ve matka lugje ili ne gi poznava rabotite!Treba na sud da dobies deka si vo pravo,koga ne ti vrvi na sud nestoto posle finito!Ne slusajte sekogo,pogotovo advokatite mnogu matkaat!
 
Член од
29 август 2008
Мислења
255
Поени од реакции
23
Домата на твое име е? Ако не, нека земат - после ќе им го тужиш неписмениот газ кој си дозволува да зема туѓа покуќнина и ќе се опариш:)
Иначе, се може во државата ни мила. Најди си добар адвокат и разгледај убаво што е и како е...
Оваа работа одамна сум сакал да ја разјаснам. Од каде искочи тој закон дека смее некој да ми зима покуќнина, особено ако е таа колку за скуден живот. Не гледам тука никаква логика некој да зема покуќнина која вреди неколку стотици евра како покритие за долгови од неколку илјадници евра. Знае ли некој да објасни како е тоа регулирано со закон? Зошто да речеме и јас сум меѓу многуте должници во Македонија на кои можеби еден ден ќе им тропнат на врата. Мојата покуќнина што ја имам целата што ја имам не вреди повеќе од две илјади евра а истата е сместена во домот на мојот татко. Фактички испаѓа дека јас немам ништо освен еден 101 од 85 година кој сум го ставил под хипотека (залог). "Please"...нека објасни некој!
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Оваа работа одамна сум сакал да ја разјаснам. Од каде искочи тој закон дека смее некој да ми зима покуќнина, особено ако е таа колку за скуден живот. Не гледам тука никаква логика некој да зема покуќнина која вреди неколку стотици евра како покритие за долгови од неколку илјадници евра. Знае ли некој да објасни како е тоа регулирано со закон? Зошто да речеме и јас сум меѓу многуте должници во Македонија на кои можеби еден ден ќе им тропнат на врата. Мојата покуќнина што ја имам целата што ја имам не вреди повеќе од две илјади евра а истата е сместена во домот на мојот татко. Фактички испаѓа дека јас немам ништо освен еден 101 од 85 година кој сум го ставил под хипотека (залог). "Please"...нека објасни некој!
Никој не ти зима предмети ако ти се за основна функција на живеење. Ако имаш 10 телевизори, 5 коли, 5 фрижидери...тоа е друга работа.

НАЈДОБРО платено работно место или звање во Македонија.Се утепаа пари земајќи за ништо.
Ех да беа рудари, па во окното долу стотици метри под земја.
Бирократијооо ,што уште ќе измислиш, за да го закопаш народот????:cds::cds::cds::cds::cds::devil2::devil2::devil2::devil2::devil2:
Кој им е виновен на должниците што земале а не сакаат да вратат :wink: ?
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
953
Поени од реакции
99
Чекај бе малце, иам едно прашање до сите вас

Што ако еве пример, мобилниве компании даваат пост пејд пакети на сите лица што имаат 18 години. Е сеа ние ко ние, ќе напраиме сметка 400.000 пример и ќе нема да можеме да ја платиме.
Е сеа тие лица немаат што се вика ништо свое дома, све е на име на родителите.
Што може да му земат?.. и што може да му направат? :tapp:
Пример ја ако неам платено сметка за телефон како може мене да дојдат и да ми соберат фрижидери, телевизори, итн.. кога тоа уствари не е мое туку на татко ми е?.. и донт гет ит.. :uvo:

Не ми е јасно ова... :salut:
 
Член од
26 април 2010
Мислења
501
Поени од реакции
21
Napravija sistem na hostapleraj, kade onie koi ne rabotat izmisluvaat kako da se doberat do pari. Pa se javija, obezbeduvawa namesto policija - koj nema pari ne e bezbeden/, notari - se napolnija pari,isteruvaci na dolgovi ,razni agencii ( za vrabotuvawe na partijski vojnici -najcesto).
Rabotnicite k'e se eksploatiraat za 100 evra mesecno, ili bez pari - volontirtanje so mozna kloca koga se saka.
Zlo e se vo diviot kapitalizam - kakov [to e instaliran kaj nas.:cds::devil2::devil3::devil3::devil3::devil3::devil3::devil3::devil3::devil3::devil3::devil3::devil3::devil3:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.101
Чекај бе малце, иам едно прашање до сите вас

Што ако еве пример, мобилниве компании даваат пост пејд пакети на сите лица што имаат 18 години. Е сеа ние ко ние, ќе напраиме сметка 400.000 пример и ќе нема да можеме да ја платиме.
Е сеа тие лица немаат што се вика ништо свое дома, све е на име на родителите.
Што може да му земат?.. и што може да му направат? :tapp:
Пример ја ако неам платено сметка за телефон како може мене да дојдат и да ми соберат фрижидери, телевизори, итн.. кога тоа уствари не е мое туку на татко ми е?.. и донт гет ит.. :uvo:

Не ми е јасно ова... :salut:
Не го знам правото ама по логика би требало синот да одлежи некое време у затвор пошто не е логички да ми земат мене, а тој утре пак да се задолжува па да дојде до несакано "секирање" како што честопати среќаваме по весниците -односно до влошување на односите во фамилија и до тепачки.

Инаку и мене ме интересира појаснување за "сопственост" на покуќнина од правен аспект (за покуќнина која нема документи за сопственост -пример тв, радио, маса, кревет...) дали
- земаат предвид живеење во заедница и според тоа покуќнината ја водат како заедничка покуќнина или
- покуќнината по автоматизам припаѓа (во вакви спорови) на оној кој е сопственик на куќата/станот.

Napravija sistem na hostapleraj, kade onie koi ne rabotat izmisluvaat kako da se doberat do pari. Pa se javija, obezbeduvawa namesto policija - koj nema pari ne e bezbeden/, notari - se napolnija pari,isteruvaci na dolgovi ,razni agencii ( za vrabotuvawe na partijski vojnici -najcesto).
Системот не го направија "тие", само го воведоа стариот систем кој постои во светот од век и веков, а кај нас се должеше кон сите субјекти...но долговите беа плаќани/простувани на други начини од државата. Затоа се добравме до долгови како република во СФРЈ и до недостаток на основни средства за исхрана и живеачка...ама тоа е друг муабет.
Битно е што Тие не измислиле ваква наплата туку ја спроведуваат веќе востановената од други.

Едина разлика е што ние може со плати да се рамњаме со Хаити, а со цени со Париз. Едина и најтерсене.
 
M

macgowan

Гостин
Posto ne mozam da pustam poraka seuste tuka pisuvam do Andronik
Vreme na zastaruvanje na predmet na izvrsuvanje e 10 godini!I da nemas na tebe nisto sega vo rok od 10 godini barem nekogas na transakciska smetka ako ti legne nesto odma ke ti bide blokirano!Znaci pari na tvoe ime ako zemas preku koja bilo banka mozat da te ckrapnat.A da ne spomnuvam deka za vremeto sto ke vrvi ke se zgolemuvaat trosoci(kamata nema se rasprasav,trosocite se isklucivo na baza kaznena merka i odele po tarifata koja e dostavena od nedopirliviot minister koj ni chuck norris ne mozi da go smeni-od 600 do 3600 denari po akt pa ke se natrupaat i posle...,zatoa pazi!)A za dostavata-koj bilo da ja primi se smeta za uredno dostavena taka da ne drzi voda toa,i da oisis prigovor tie sudot gi odbiva(osven ako ima ama epten nekoi nepravilnosti-pak konsultiraj se so nekoj advokat,ama poarno ako imas nekoj blizok-da ne te matka deka moze da svrsi rabota).Moj poznat od inaetenje i mnogu veruvanje na eden advokat moron koj ne znam od kaj go najde i ja naeba salam!posle otide kaj izvrsitelot sam i ja sredi nekako rabotata da mu otpisat barem nekoi od trosocite koi nastanaa meguvreme a advokatot uste lazese i lazese...
Jas mislam deka rabotata ako ne se sredi pred ili kraen slucaj na sud,...posle nema sansa,samo dopolnitelni trosoci izleguvaat!Pozdrav!

I uste nesto-i jas imam predmet(jas imam presuda protiv pravno lice koe mi dolzi pari za usluga koja ne nameravase da ja plati) na izvrsitel koj ceka edna godina i ne se realizira bidejki ajvanot gazda na taa firma odolgovlecuva za da ja nurni vo stecaj,a borchi na cel grad!I konecno sega pocna da plakja ponesto kolku za da zalazi i so da mu pravam!Lugjeto od kaj izvrsitelot navistina se napravija za da usluzat-taka da problemot ne e vo drugo tuku sto zaradi takvi debili so se zaborceni nasekadi i iljadnici lugje na dusa imat zemeno i gi koristat dupkite vo zakonite stradaat nedolznite i siromastijata!Izvrsitelite samo si ja brkaat rabotata i tie se kabaet samo ako rabotat nepravilno i necesno.A za se drugo vo ovaa zemja treba da se obvinat hohstaplerite i kriminalcite od site strukturi i vladi dosega koi ne donesoa na ova deredje-ednas treba red stvarno da se sprovede i za primer nekoj ama navistina da naebhi!
 
Член од
20 ноември 2011
Мислења
8
Поени од реакции
0
хмм а што можи од ова да биди направив сообракајка.. на раскрсница семафорот беше зелено отворен имав првенство на минуване бидејки беф на главна улица, е од спротивната страна човекот ми го пресече патот кој што вртеше и удрив во него беше полнок 00 00 јас не беф осветлен напред со моторчето поминаја месеци наводно полицијата ги вештачи сијалиците и уште не е готов записникот или пак прават некој мучки дали знај некој дали ке сносам само казна за техничко неисправно возило или јас сум крив во случајо.. ?
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Во 2005та направив сообраќајка со колата која причини само материјална штета. Не бев крив во случајот затоа што другата кола имаше нерегуларна сигнализација т.е. нефукнционална. Регистрацијата на мојата кола имаше уште еден ден валидност, значи сеуште беше регистрирана колата. Дојде полиција, направи записник и се разотидовме.

Фраерот со кого се судривме, „повлекол конци“ и во полицискиот записник било презапишано дека мојата кола била со измината регистрација. Тоа го дознав кога ми стигна писмо со пресуда, а покана за на суд мене не ми стигна, ниту некогаш го добив, иако треба „лично на рака“! Пресудата која ја доделиле во мое отсуство била да ги покријам „сите трошоци“. На сообраќајката, со кола Сузуки Свифт, штетата на сузукито беше скршен штоп и изгребано крило, а во пресудата стоеше „материјална штета во вредност од 35.000 денари“.

Еве сега после три години, ми дошол денес дома извршител кој ширел закани дека ако не го платам она што го должам + камата во рок од три дена, се на се околу 1100 евра, ќе ми земале покуќнина, со присуство на полиција.

Прашањето ми е:
Може ли јас да им се наебам на мајката нивна што ги родила овие олоши и како?! Од правен, или од друг аспект.

И како да утврдам дали шабанов навистина е назначен за тоа, или ми прават фора некои преваранти?

Штета што не ме затекнал мене дома господинот извршител што се пувал ко дома да е...мамицата...

Може да ми кажеш ако се сеќаваш која боја беше сузукито и каде ти беше сударот.Зошто јас имав судар со ист тип на кола и ми се случи истото каде записникот беше комплетно изменет вклучително и мојата изјава.На ден каде врне пороен дожд они си пишале чисти временски услови,пријавив 15 грешки во внатрешна контрола за кој ми беше вратено дека 13 биле технчки 1 печатна и за едната ( дека изјавата ми е сменета ) не беше одговорено.

Дури беше и напишано дека он со негово присебно делување успеал да избегне да згази жена која не ни постоеше а типот проба да бега па го фатив на крстосница и сето тоа не ни беше ставено во запинсник а мојот сведок беше занемарен како непотребен,На типот му дојде и синот од после и беше впишано во записникот дека за време на сударот бил во колата,Неверојатно.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.975
Поени од реакции
35.645
Во вакви ситуации самоубиство е да тргнуваш против системот. Ако се решени да те местат и да ти зимаат пари подобро плаќај додека не почнаат со каматите. Ако одолговлекуваш само ќе те измолзаат повеќе.

Единствено решение ако си немирна душа и доживотен хејтер на неправда , едноставно само памтиш фаци , почекуваш да се стиши работата 2-3 години , собираш 3-4 ганци и го пукате од ќотек да полежи барем 2-3 недели во болница , и добиваш мир во душата кој вреди 3 пати повеќе од сумата што си ја исплатил. :)

п.с Ноќно време ќотекот и со маски на главата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom